Diyabet ve Askerlik Muafiyeti Hakkında Güncel Tecrübe

Diyabetli HaklarıDiyabet ve Askerlik Muafiyeti Hakkında Güncel Tecrübe

Merhaba,

Karara itiraz ettim, tekrar muayene sonucu biraz önce 1 yıl erteleme aldım.

Başımdan geçenleri toparlayarak baştan itibaren anlatıyım, diğer arkadaşlar açısından bilgiler güncel olmuş olur.

Öncelikle 5 aydır tip-2 diyabet hastası olduğumu belirterek yazıya başlayım.

Yoklama kaçağı olduğum için öncelikle askerlik şubesine gittim, orada son yoklama eri olarak işlem yaptılar. İşlemleri başlatırken sağlık formu veriyorlar, o forma rahatsızlığınızı ve kullandığınız ilaçları belirtin, görevli memura da diyabet hastası olduğunuzu, askeri hastaneye sevk edilmek istediğinizi belirtin. Aslında söylemeye de çok gerek yok çünkü onlar sizin aile hekimine sevk ediyor. Aile hekimine gittiğinizde diyabet hastası olduğunuzu doktora hatırlatın, direk sevkinizi veriyor doktor. Dikkat etmeniz gereken husus, daha önce diyabet teşhisi almış olmanız gerekiyor. Çünkü aile hekiminiz sistemden teşhisi görüp ona göre karar veriyor.

Sevk evrakını aldıktan sonra askerlik şubesine tekrar gidiyorsunuz. Burada yine evrak işlerini halledip sevk evrakını veriyorlar. Bu evrakla birlikte askeri hastaneye 3 gün içerisinde giriş yaptırıyorsunuz. Askeri hastanede doktor muayene ederken diyabet teşhisini ne zaman aldın, hangi ilaçları kullanıyorsun, şekerin kaç çıkıyor gibi sorular soruyor. Bunlarla ilgili herhangi bir evrak istemiyor. Yani test sonuçları, diyabet raporu vb… gibi devlet hastanesinden almış olduğunuz hiçbir raporun, belgenin askeri hastanede bir geçerliliği yok. Yani evrak toplamakla uğraşmayın, boşuna yorulmuş olursunuz.

Bu sorulardan sonra doktor sizden kan tahlili ve idrar tahlili istiyor. Artık diyabet hastalarını yatırmıyorlar arkadaşlar merak etmeyin. Sizden istenen 3 gün boyunca aç ve tok olarak kan vermeniz. Dikkat etmeniz gereken hastaneye sabah aç olarak gitmek, öğleden önce de tokluk kanını verip öğleden sonraya kalmadan kan verme işini halletmek. Aksi taktirde günün çoğu bölümünü kaybediyorsunuz. Sabah açlık kanını verdikten sonra siz artık serbestsiniz, hastaneden çıkış yapıp yemeğinizi yiyip tokluk için tekrar geleceksiniz. Serbestsiniz dememdeki sebep, istediğin şekilde beslenebilirsiniz:)

Bizim burada sonuçlar 3’de çıkıyordu ama ben 3’de gitmiyordum. Ertesi gün açlık kanını vermek için gittiğimde dahiliye sekreterinden sonucu öğrenip, yeni kanı vermek için istek oluşturup öyle kan veriyordum. Aynı gün içerisinde 3. kez doktora gitmeniz gerekmiyor yani. 3. günün sonunda doktora gidip kurul için gerekli evrakları almanız gerekiyor ama.

Doktorun sizden istediği açlık veya tokluk şekerinizin 3 gün boyunca 200’ün üstünde olması. Benim değerlerim tokluk 205-204-188 olduğu için bana bir yıl erteleme verdiler. Eğer değerlerim 250’lere çıksaydı muaf vereceklerdi büyük ihtimalle. Bundan dolayı mümkünse şekeriniz 250’nin altında olmasın.
İşlemlerin tamamlandığı 3. günün sonunda size kurul için gün verecekler, bundan sonra yapmanız gereken verdikleri saatte kurula gidip sonucunuzu öğrenip, size verdikleri kağıdı askerlik şubesine götürmek. Bundan sonra askerlikle işiniz kalmıyor. Yanınızda fotoğraf götürmeye gerek yok, çünkü hem kurulda hem askerlik şubesinde fotoğrafınızı çekiyorlar. Bu arada doktorların ve hemşirelerin gayet ilgili ve kibar olduklarını da belirtiyim. Korkacak hiçbir şey yok.

Benim itiraz durumuma biraz değiniyim, itiraz etmek isteyen arkadaşlara yardımcı olacağını düşünüyorum.

Eğer benim gibi tek tabibin verdiği askerliğe elverişlidir raporuna itiraz edecekseniz, işiniz kurul kararına itiraz etmekten daha kolay. Karardan sonraki 3 gün içinde askerlik şubesine gidiyorsunuz, karara itiraz etmek istediğini söylüyorsunuz. Benimle ilgilenen memur boşver itiraz etme, ilgilenmezler, askere git gittiğin yerde hastaneye gidersin, hava değişimi alırsın vs… gibi şeyler söyleyerek beni vazgeçirmeye çalıştı, diğer memurlarda aynı şeyi söyledi, hatta başımda 4 kişi oldu beni hasta olmadığıma ikna etmeye çalıştı 🙂 Ama unutmayın arkadaşlar oradaki memurlar sizin istediğiniz işlemi yapmakla mükellef. Onları işi bu ve yapmak zorundalar. Sizi vazgeçirmeye çalışırlarsa ve eğer hastaysanız kesinlikle itiraz etmekten vazgeçmeyin, hakkınızı yakmayın. Güzel bir dille hasta olduğunuzu, tekrar muayene olmak istediğinizi, karara itiraz etmek istediğinizi söyleyin, dediğinizi yapacaklardır. Ben çok tatlı dille derdimi anlattım ki herhalde, beni vazgeçirmeye çalışan o 4 memurun hepsi el birliğiyle benim itiraz işimi halletmeye başladılar 🙂

İtiraz işlemini yaptıktan sonra sizi hemen aynı hastaneye, aynı doktora gönderiyorlar. 3 gün içerisinde gidiyorsunuz yine. Baştaki işlemleri tekrarlıyorsunuz ve sonuca bağlıyorsunuz. Benim doktorum anlayışlı olduğu için itirazımı olgunlukla karşıladı ve 3 gün yine kan aldı ve iyi ki itiraz etmişsin dedi. Eğer anlayışsız bir doktora denk gelirseniz sizi direk Gata’ya sevk edebilir. Bu da aklınızda bulunsun.

Kurul kararına itiraz edecekseniz işiniz biraz daha zor. Başka ildeki 2. bir hastaneye gönderiyorlar, eğer karar 1. hastaneyle farklıysa tekrar 3. bir hastaneye gönderiyorlar ve o hastanenin verdiği karar geçerli oluyor. Bu süreç zannedersem 3-4 ayı buluyor.

Herkese geçmiş olsun.

Abdullah

NOT: Yazıyı Facebook ya da Twitter gibi sosyal medya kanallarında paylaşın. Alttaki Facebook, Twitter, Google+ ya da Pinterest butonlarına tıklamanız yeterlidir.

14 YORUMLAR

 1. Abdullah Bey Merhaba,

  Tecrübenizi paylaştığınız için teşekkürler.

  İyi ki de itiraz hakkınızı kullandınız. Söylediğiniz gibi diyabetin hangi türüne sahip olunursa olsun ve bu hak varsa bence de kullanılmalı.

  Ama bildiğim kadarıyla şehirden şehire de uygulamalarda küçük değiliklikler olabiliyormuş. Geçmiş paylaşımlardan aklımda kaldı bu.

  Askerlik yapan erkeklerin çoğu da söyler; “askeriyede mantık işlemiyor, dışarıda bırakıyoruz 🙂 ” Diyabet keşke geçebilen bir kronik yaşam şekli olsa da bu tarz prosedürlerle uğraşmasak. Ya da SGK’daki bilgilerimize itibar edilse. Her kurumda diyabetli olduğunu kanıtlama çabası bana çok ama çok enteresan geliyor.

  Ben yine sisteme sitem etmeye başladım 🙂 Sizin süreciniz de az buz bir zaman tutmadı. Umarım herkesbu süreci sıkıntısız halleder.

  Sevgiler

  • Asıl ben teşekkür ederim Esra Hanım.

   Askeri hastaneler pazartesi sivilie dönüşüyor yanlış bilmiyorsam. Belki bu saçmalığı düzeltirler 🙂

 2. Anlamadığım şey neden hasta(tip1) olduğum belliyken 3 gün için de olsa düzenimi bozup 250 üstü kan şekeri göstermem gerekiyor. Daha önceki yazılarda da benzer şekilde yazılmıştı. Henüz üniversitenin ortasında olduğum bu işlemler için çok zamanım var ama umarım bu mantıksızlık çözülür.

  • Ahmet Merhaba,

   Maalesef her alanda tip-1 diyabetli olduğumuzu kanıtlamamız gerekiyor. Mantıklı bir iş değil dediğin gibi. SGK sisteminde tip-1 diyabetli olduğumuz, yıllardır neleri kullanıp kullanmadığımız o kadar belli ki. Zaten şeker ölçümü yerine HbA1c ve c-peptid testi olayı çözüyor. Böylece ne bu süreçte doktor ve ilgili çalışanlar yorulur ne de tip-1 diyabetli erkek bireyler.

   Umarım bir şeyler düzelir.

   sevgiler,

 3. paylaşımınız için çok teşekkür ederiz.Abdullah Bey..çok ayrıntılı ve güzel anlatmışsınız..bir parantez ben açayım isterseniz..askeri hastane-devlet hastanesi ayrımı artık yok diye biliyorum.askeri hastanelerin devlet hastanelerine dönüşmesi söz konusu ..o zaman tahlil vs evrak filan nasıl olacak nereden alınıp kime sunulacak herhalde ileriki günlerde netleşir diye düşünüyorum..selamlar

  • Rica ederim Muzaffer Bey;

   Aslına askeri hastanelerin sivile döneceğini yazımda belirtecektim ama unutmuştum. Sivile döndüğünde direk sistemden hastalığı görüp muafiyeti verseler aslında çok daha sağlıklı olur.

 4. Perşembe günü şekerden muaf oldum detayları müsait zaman da uzun olarak paylaşacağım en güncel yazı benim olacak sanırım yeni prosedür nasıl oluyor herkesin işine yarayacak umarım..

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: