Tip-1 Diyabetlilere Yaz İçin Öneriler

T1D Hakkında Her ŞeyTip-1 Diyabetlilere Yaz İçin Öneriler

Tip-1 Diyabetlilere Yaz İçin Öneriler

Yaz gerçekten fena geldi. Çok özletti ama hava sıcaklığı o kadar yüksek ki! Bu kadar sıcak geçen yaz ayında bazı noktalara dikkat etmemiz lazım.

Güneşlenmeyi Çok Seviyorum. Var Mı Bir Sakıncası?

D vitaminini güneşten almak her zaman iyidir. Ama güneşten gerçekten de artık istenildiği gibi yararlanamıyoruz 🙁

İnsülin pompaları her ne kadar belli bir sıcaklığa dayanıklı olsa da güneşlenirken lütfen insülin pompanızı ve kablosunu direkt güneşle temas ettirmeyin.

İnsülin kaleminizi plaja giderken de yanınıza alacaksınız lütfen direkt güneş ve aşırı sıcaklığa maruz bırakmayın.

Tip-1 diyabetliyseniz ve aynı zamanda tansiyon gibi bir sorununuz varsa güneşlenirken aman dikkat. Aşırı sıcakta ve güneşte uzun süre kalmak tansiyon yükselmesi, kalp krizi, beyin kanaması gibi riskleri artırıyormuş.

Sıcak Havada İnsülin Emilim Hızı Artar

İnsülinin sıcak havada ciltten daha hızlı emilmesi bilinen bir bilgi. Bu sebeple olası hipoglisemiler için dikkatli olmak lazım.

İnsülin pompası ya da insülin kalemi kullanıcılarının insülin ihtiyacı sıcak havalarda değişebileceği için birkaç gün üst üste şeker düşüklüğü olması halinde insülin dozlarınızı sağlık profesyonellerinizle gözden geçirin.

Cildinizi Nemlendirin

Benim aşırı kuru bir cildim var. Yaz, kış mutlaka banyodan sonra su bazlı nemlendirici ile nemlendiririm. Yazın da aşırı sıcaklar cildi kuruttuğu için nemlendirmeyi ihmal etmeyin.

Parmak Arası Terlik Giymeyi Seviyorum!

Mümkünse sevmeyin 🙂 Çok da estetik durmuyor bence.

Kişisel tercihler elbette ama parmak arası terlik giymek, yalın ayak yürümek olası ayak yaralanmalarına vesile olur. Sonra neden ayaklarımda sorun oluyor diye de ağlamanızı istemeyiz 🙂

Bol Bol Su İçin Lütfen

Bunu şöyle düşünün. Bir bardak su. İçine bir kçay kaşığı şeker attınız. Su o şekeri çözündürdü. Bir çay kaşığı daha attınız. Yine çözündü. Bu işlemi tekrarladığınızda şeker çözünmemeye başlayacak. Ve bir süre sonra bardakta sadece şeker kalacak.

Yaz döneminde terleme oranımız daha da artacağı için terledikçe atılan suyu yerine koymamız lazım. Su içmek her zaman önemli ama yaz dönemlerinde daha da bir önemli.

 

2 YORUMLAR

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: