Tip-1 Diyabetli Melis’in Doğum Hikayesi – Bölüm1

DM ve HamilelikTip-1 Diyabetli Melis'in Doğum Hikayesi - Bölüm1

Tip-1 Diyabetli Melis’in Doğum Hikayesi – Bölüm1

Melis’i takip etmek isterseniz Instagram hesabıhttps://www.instagram.com/melispinarkirac/

Ben ve eşim üniversiteden aynı bölümden arkadaştık, arkadaşlığımız zamanla aşka dönüştü ve biz 2016 yılının mayıs ayında evlendik. Hem iki yakın dost hem sevgiliydik. Her şey yolundaydı, mutlu giden bir evliliğimiz vardı.

Uzun süre bebek fikrini yüksek sesle düşünmemiş ve kendi aramızda hiç konuşmamıştık. Hele ben diyabetli olduğumdan mı bilmiyorum ama benim için baştan sona çok telaşe fazlaca teferruattı… Çocukları hep çok seven biri oldum ama kendi çocuğumun olması fikri ancak 2019 yılının başlarında daha sempatik gelmeye başlamıştı.

Belki de çevresel faktörlerin etkisiydi; “Eee artık 3 sene olacak neredeyse evleneli, düşünmüyor musunuz bebek? Ee bak onlar sizden sonra evlendi, aferin hemen yaptılar çocuk! Yaşınız geçer bak demedi demeyin. Hala gençken yapın bi çocuk! Şeker hastalarının çocukları olmuyor mu öyle duyuyoruz ama?! …” Böyle uzar gider liste. Ama yok, sadece ironi yapıyorum. Bunlar değildi mesele. Ben gerçekten bir çocuğum olsun istiyordum. Benim bedenimden doğan, bize benzeyen, tıpkı bizim annelerimizin bizi sevdiği gibi koşulsuz seveceğim, hormonlarımla değil kalbimle istediğim bir bebek…

Yapabileceğime iknaydım. Artık kararımızı vermiştik. Anne ve baba olmak istiyorduk ama asıl önemli konu başlığı ben ve diyabetimdi… Düzenli olarak endokrin Dr uma muayeneye ve kontrole gidiyordum ama değerlerim harika değildi🙈 Konuyu bir de Dr uma açtım. HbA1c değerimin 6.5 ve hatta mümkünse 6 veya altında olmasının çok daha iyi olacağını, daha az risk içereceğini söyledi. Değerler başta ütopik gibi gelmişti bana çünkü o günkü değerim 7.9 du ve şimdiye kadarki en yüksek değerimdi. İş yerinde yoğunluğumu bahane edip şekerim düşer diyip yediğim didoların acısı çıkmıştı 🤫…

İlk olarak uzun etkili Lantus yerine Levemir kullanmaya başladım (hamilelikte ve hamilelik planlamasında kullanıma en uygun insülin olduğu için.). Yine kullandığım hızlı etkili Novorapid aynı kaldı. Ve akabinde diyetisyene gittim. Yemek listelerimi yeniden düzenledik.

Bir süre yeni diyet listesi, yeni uzun  etkili kullanımı ve yürüyüş egzersizlerine göre ölçüm değerlerimi not aldım dr umla paylaşmak üzere derken… Haydaa Levemir bende bir takım alerjik reaksiyonlara sebep oldu. En belirgini enjeksiyon bölgesinde oluşan sert, ağrılı ve yumurta büyüklüğündeki yumrular idi. Alerji ilaçları kullanamayacağım için hemen orta etkili insülin olan Humulin N’ye başladık ve yeni uygulama ile yeniden şeker ölçüm değerlerimi tutmaya başladım.

Uygulamam gereken her şeyi uyguladım. Bir düzen kurmak için çabaladım ancak bazı aksilikler olmaya devam etti😒 Humulin N, Levemir veya Lantus kadar etkili olamadı başlarda ve gündüz 11:00 ve gece 23:00 da yaptığım enjeksiyonları iptal edip yalnızca gece 23: 00 da uygulamaya başladık ve uyguladığım ünite arttı.

Değerler hala istediğimiz gibi değildi, istediğimizden de çok uzak değildi ama daha iyi olmalıydı. Tabi bir de artık 2. saat tokluk şeker değeri değil 1. saat tokluk değeri önemliydi. Ha oldu ha olacak derken 4 ay geçmişti bile. Ama HbA1c hala 7 üzerindeydi. Galiba değil baya stres olmuştum.

Kimseyle paylaşmamıştık kararımızı ve bizi nelerin beklediğini, belki sadece yakın bir iki arkadaşımızla.. Biz yeterince stresliydik ve heyecanlıydık. Ailelerimizi de strese sokmak istemiyorduk. Günü geldiğinde mutlu haberi paylaşacaktık. Sadece böylece hüznümüz değil mutluluğumuz çoğalacaktı…

Bu arada umudumuz da sabrımız da vardı. Stresin yanısıra, evimizi bile değiştirdik (Bebek için pek uygun değildi.) ☺️

Zaman geçiyordu ama acelemiz de yoktu. Değerler de hala istediğimiz gibi degildi. Zamana bıraktık. Elbet ben her şeyi gerektiği gibi uyguladığımda gün gelecek bu değerler düşecekti 😉..

O zaman müsadenizle ben bir bebeğimle ilgileneyim. Gelecek olan bir sonraki postta da hamile kaldığımı nasıl öğrendiğimi ve devamında gelişen olayları paylaşayım☺️

çokça sevgiler💜

Melis

 

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: