Tip-1 Diyabet ve Hamileliğini Aynı Gün Öğrenmiş Bir Anne

DM ve HamilelikTip-1 Diyabet ve Hamileliğini Aynı Gün Öğrenmiş Bir Anne

Tip-1 Diyabet ve Hamileliğini Aynı Gün Öğrenmiş Bir Anne

Merhabalar ben Cansu.

Tip-1 diyabet ve hamileliğini aynı gün öğrenmiş bir anneyim. Sürecim zor, uzun ama mutlu sonla biten bir hikaye.🙏

Tip-1 diyabetimi öğrendiğimde 25 yaşındaydım. Bir anda aşırı kilo vermeye ve sürekli uyuklamaya başlamış, etraftaki olayları kavrayamaz hale geldiğimde doktora gitmeye karar vermiştim.

Doktorum hemen şekerden şüphelenmiş ve test istemişti. Kısa sürede gelen testimin sonucu oldukça yüksekti HbA1c : 12.4 😓Hemen ertesi gün yatışımın yapılmasına karar verildi. Fakat bundan çok kısa bir süre önce eşimle çocuk sahibi olmaya karar vermiştik ve böyle bir durumda hastanedeki tedavimin değişebileceğini düşünerek aynı günün gecesi saat 4’de hamilelik testi yaptırdık. Sonuç Beta HCG:49 ☺️ İki farklı duyguyu aynı anda yaşamak nedir o gün çok iyi anlamıştım…

Hastanede 1 hafta kaldım. İnsülini nasıl kullanmam ve diyetimi nasıl sürdürmem gerektiği öğretildi. Benim aklımda ise tek bi soru vardı bebeğim. Doktorumu her gördüğümde bebeğimi soruyordum ve bana bir keresinde “Şu an onun için var ya da yok diyemeyiz. Daha çok yeni sen onu değil kendini düşün.” demişti. Ama nasıl yok diyebilirdim ki. Öyle olsa değerim 0 olurdu 49 değil!

O gece bir kadın doğum uzmanına gittim ve bebeğin değerlerinin yükseldiğini şimdilik bir sorun olmadığını öğrendim ve içim rahatlamıştı.

Annelik bebeği öğrendiğim an başlamıştı. O çok yüksek olan değerim bir kaç ay içinde 5.6’ya düşmüştü. Bunu başarmamın sebebi bebeğime duyduğum sorumluluktu. Fakat bir sorun vardı benim tahlillerim güzel gitse de bebekte tek kordon eksikti yani beslenmeyi 2 damar yerine tek damardan yapabiliyordu ve doktorumuz normalden zayıf bir bebek olabileceğini söyledi. Aynı zamanda yüksek riskli gebelik grubuna girdiğimden devlet hastanesinde de takip edilmem gerekiyordu. Ordaki doktor bu sorunu görünce hemen su almamız gerektiğini, bu olayın 5 dklık olduğunu, gerekirse hemen bugün gebeliği sonlandırabileceğimi söyledi. 😔 O an hızla kalktım ve ordan resmen koşarak kaçtım. Bazıları için 5 dklık olan şey bazılarının ömrüne bedel..

7. aya kadar çok güzel giden değerlerim 7. ayın sonunda maalesef bozulmaya başlamış ve bebek de, ben de birden aşırı kilo almaya başlamıştık. Tüm bu sebeplerle 38. haftada sezeryana karar verildi. Bebek doğdu ve o zayıf olacak denilen, tek damarla beslenen o bebek 4.560 kiloyla dünyaya geldi. 2 kordonu olsaydı kaç kilo olucaktı siz düşünün ☺️ Tüm risklere hatta iri bir bebek olmasına rağmen çok sağlıklı bir şekilde kızımız dünyaya geldi çok şükür 🙏

Tüm zorluklara rağmen kızımın sağlığı herşeye değer. Bu ya da bunun gibi bir süreç yaşayıp kendini çıkmaz da hisseden tüm annelere yol olur umarım hikayem. Ne kadar zor olursa olsun yapabiliriz bebeğimiz ve kendimiz için 🤍

Ben bir anneden daha güçlüsünü hiç görmedim 😊

Herkese sevgiler..

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: