Hamile Kaldığımda 20 Yıllık Tip-1 Diyabetliydim

DM ve HamilelikHamile Kaldığımda 20 Yıllık Tip-1 Diyabetliydim

Hamile Kaldığımda 20 Yıllık Tip-1 Diyabetliydim

Ben hamile kaldığımda 20 yıllık tip 1 diyabetliydim. Kimseyle paylaşmadım bunu ama 8 yaşımdan beri benimle beraber olan bu hastalıkta en büyük korkum anne olmaktı.

Çocuğum da benimle aynı kaderi paylaşır mı, herhangi bir anomali oluşur mu diye endişeliydim. Ayrıca öyle çok iyi giden bir şeker rutinim de yoktu. Eşimle çocuk sahibi olmaya karar verdiğimizde, önümüzde daha aylar olduğunu sanarken hemen hamile kalacağımı tahmin bile etmemiştim. Öncelikle mümkün olduğunca verilen talimatlara uyarak şekerimi düzene sokmaya çalıştım. Diyabetli olduğumu duyan doktorlar riskli gebelik bölümlerinin olduğu hastanelere yönlendirdi beni hep. Ayrıca yeni doğan yoğun bakım servisi olan bir hastanede doğum yapmam gerektiğini söylediler. Bu uyarılar benim tedirginliğimi daha da katladı ama çok şükür 35. haftaya kadar gayet güzel bir gebelik geçirdim. 36. haftada karaciğer enzimlerinde yükselme ve idrarda protein kaçağı sebebiyle ani olarak epidural anestezi ile sezaryen doğuma alındım. Sorunsuz geçti doğum. Şuan kızım 8 yaşında ve gayet sağlıklı.

İlk diyabet teşhisi aldığım da duyduğum birsey vardı.. “Eğer dikkat edersen herkesten sağlıklı ve uzun yasayabilirsin.” Gerçekten öyle. Zaman zaman motivasyonumuzu kaybetsekte diyabet aslında bir yaşam tarzı. Bunu kabullenip benimsersek sorunsuz bir hayatımız olabilir. Diyabetin kontrolü sizde olursa, hayatınızı da istediğiniz gibi yönetebilirsiniz. Hiçbir şey için geç değil. Başlamak için en doğru gün bugün.

Tabi bir de işini iyi yapan insanlar olsun hep yanınızda. Benim 8 yaşımda tanıdığım ilk doktorum Sevgili İlknur Arslanoğlu’ ydu. 18 yaşıma kadar onun kontrolündeydim. Onun kadar idealist bir doktor daha tanımadım.

Doğum yaptığım hastanede sabah kan ve idrar tahlili vermiştim. O gün tahlil sonuçlarında ki aşırı yükselişi farkeden laboratuvar personeli, mesaisi biten kadın doğum doktorumu cep telefonundan arayıp haber vermese belki de kötü şeyler yaşanabilirdi. Kendisini hiç tanımadım ama o kişi, benim ve bebeğimin hayatına çok ince bir dokunuş yaptı.

Kadın doğum doktorum bana sonsuz güven ve destek verdi. Tedirginliğimi almak ve güven vermek için, test sonuçlarımı o an açık olan bir kadın doğum acil servisine gösterebileceğimi ve öyle hastaneye gelebileceğimi söyledi. Hastaneye gittiğim de doğuma almaya hazırlardı bile. Çünkü o an doğuma almaktan başka çare yoktu, biliyordu ama sırf beni rahatlatmak için 2. görüş için başka bir hastaneye bile göndermişti.

Bu üç insana da minnettarım. 🙏

İşini iyi yapan insanlarla karşılaştığınız ve kontrolün hep elinizde olduğu şeker gibi bir yaşam dilerim.

Sevgiler,

Özlem SOYDAN

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: