Tip-1 Diyabetli Çocuklar İçin İnsülin Pompası Mı? İnsülin İğnesi Mi?

İnsülin PompasıTip-1 Diyabetli Çocuklar İçin İnsülin Pompası Mı? İnsülin İğnesi Mi?

Tip-1 Diyabetli Çocuklar İçin İnsülin Pompası Mı? İnsülin İğnesi Mi?

İnsülin pompalarının kan şekerini düşürücü ve hedef aralıkta tutma etkisi daha fazla olabilmekle beraber, çocuklarda insülin enjeksiyonlarının daha az komplikasyona da neden olabileceği sonucuna varmışlar.

Cooper ve arkadaşları tarafından yapılan bir çalışmada insülin iğnesi üzerindeki kontrolleri aynı sayıda eşleştirilmiş insülin pompası tedavisini kullanan 345 genç hastaya baktı. Katılımcılar; 2-19 yaş arası ve 6 ay ile 15,5 yıl arasında değişen diyabet öyküsü vardı.

Araştırma çalışmasına her iki tedavi grubunun aynı HbA1c düzeyleri ile başlandı. Takip tedavisi sırasında, insülin pompası kullanan tip-1 diyabetli bireylerin HbA1c değerlerinin % 0.6 düştüğü belirlendi. HbA1c’deki bu düşüş çalışmanın takip süresi boyunca da tutarlı kaldı. Bu arada yazıyı okuyanlar HbA1c’deki % 0,6’lık düşüşün az olduğunu düşünebilirler ama bu değerler hiç de düşündüğünüz gibi az düşüşler değil.

Pompa tedavi grubundaki bireylerde, enjeksiyon kontrol grubuna göre daha az hipoglisemi yaşanması gözlemlendi. Enjeksiyon grubunda hipoglisemi atak sayısı; 100 hasta başına 6.8’den 10.2’ye artarken, pompa tedavi grubunda hipoglisemi ataklarının sayısı; 100 hasta başına 14.7’den 7.2 dolaylarına düştü. Aradaki fark gerçekten muazzam.

Ayrıca, diyabetik ketoasidoz için diyabetli bireyler arasında hastaneye yatış oranı, enjeksiyon grubuna göre, pompa grubunda daha az olmuştur. Ki bu oran da harika.

Araştırma çalışması sonunda insülin pompasının estetik konusu da gündeme geldi. İnsülin pompa tedavi grubunda olan 345 bireyin 38’i insülin pompasını kullanmayı estetik görünüşü sebebiyle ya bıraktı ya da kısa bir zaman ara verdi. Ki bu arada diyabetimben.com‘a da yazan ve insülin pompasını merak eden çoğu kişi estetik görünümünü, dışarıdan diğer bireylerin insülin pompasını fark edip edemeyeceğini ve gündelik hayatta kullanımının kolay olup olmadığını sorguluyor.

Bu çalışmanın araştırıcılarına ve sonuçlarına göre, “İnsülin pompa tedavisi en az yedi yıl boyunca devam ettiğinde glisemik kontrolde ciddi bir düzelme sağlanır.”

Bu durum, çalışma öncesinde özellikle yetersiz ya da başarısız kontrollü diyabetli çocuklarda çalışma sonrasında daha da belirgindi.

(Kaynak: http://www.diabetesincontrol.com/articles/diabetes-news/15111)

21 YORUMLAR

 1. Kesinlikle dogruluk payi yuksek bir calisma oldugunu dusunuyorum bir insulin pompasi kullanicisi olarak tum tip 1 lere siddetle kullanmalarini tavsiye ediyorum

  • Özge Hanım Merhaba,

   İnsülin pompası ile ilgili bloğumuzda aslında çok fazla yazı ve video var. Bunlar yeterli gelmedi mi 🙂 🙂

   Bence pompa ön yargısı maalesef özelikle biz kadınlarda daha fazla. Ben kafadan 5 yıl filan istemedim ve hatta kafamdan çıkarmıştım. Ancak yaşattığı konfor sebebiyle bence tercih edilebilecek bir araç. Bence ön yargılarınızı ve kesin alma durumunuzu bir kenara bırakarak en azından ücretsiz olarak bir demo pompa takıp kendiniz görün. En doğru kararı bu şekilde verirsiniz.

   sevgiler

 2. Merhaba
  Eren de babasıyla birlikte dünden beri fakültede yatıyor; insülin pompası için 🙂 Bugün Medtronik temsilcisi Filiz Hanımdan 2 saat süren ilk eğitimimizi aldık.Hatta setin yapışkanlı kısmını deneme olarak benim koluma taktık Erenin önünde! Hala kolumda :)Yarın da 2-3 saatlik bir eğitimden sonra inşallah sabah saat 10 gibi Eren taşıyacak pompasını insülinli olarak.
  Esra Hanım’ın pompa kullanımıyla ilgili videoları ve yazıları sayesinde neredeyse anlatılanların hepsini biliyor gibiydik 🙂 Tabii birebir pompa üzerinde uygulayarak görmek daha da etkili oldu.Yarına kadar üzerinde çalışıp bugün öğrendiklerimizi tekrarlayabilmemiz için pompa ve bir set takım halinde verildi bize.Akşam ödevimiz var yani 🙂 Bir yapışkanlı parça da bu akşam İlker’in kolunda yerini alacak kesin 🙂
  Heyecanla yarın Erenin vereceği tepkiyi ve bazal ayarlarını bekliyoruz.Şimdilik herşey güzel gidiyor.Umarım böyle devam eder..
  sevgilerimle

  • BUKET HNM MERHABA,

   EREN VE SİZİN İÇİN,DAHA KONFORLU VE RAHAT BİR DİYABETLİ YAŞAMI İÇİN HAYIRLI UĞURLU OLSUN.

   SEVGİLER SELAMLAR

   • Dilek Hanım
    Çok teşekkürler! Bizim dileğimiz de bu.Herşey Erenimizin diyabetli yaşamını daha rahat, huzurlu ve sağlıklı bir hale getirebilmek için 🙂 Umarım başarabiliriz…

    sevgilerimle

 3. Esra hanım çok teşekkürler.Sanırım çok ön yargılı davrandım.Tek korktuğum şey pompanın tıkanması ve vücuda yerleştirirken canımın yanmasıydı.Ama insülinden heryerim mosmor.SANIRIM DEĞİŞİM ZAMANI GELDİ.ha1c değerim 8 çıktı .eminim pompadan sonra düşer.araştırmaya başlıyorum.sevgiler.

 4. esra hanım,

  benım şu an öniki yaşında oglum üc yıldır diyabet fakat hiç diyet uygulamıyor çok sıkıntı yaşiyorum ben çok istıyorum insılın popsının takılmasın sanırı diyet yapmadıgı için bizin için olmucagını düşünüyorum düşüncem dogru mu?

  ayrıca çok teşekkür ederim çok güzel konular paylaşıyorsunuz bazı konularda bizi yönledirıyorsunuz ve bilgi sayıbı olyoruz

  • Fatma Hanım Merhaba,

   Güzel yorumunuz için teşekkürler 🙂

   İnsülin pompası takılması için öncelikle tip-1 diyabetli çocuğa ve ailesine karbonhidrat sayım yöntemi eğitimi veriliyor. Bu eğitim tamamlandıktan sonra doktor pompa takılıp takılmayacağına karar veriyor. Burada diyet yapılıp yapılmamasından ziyade önemli olan bu yöntemin öğrenilmesi. Ama bazı hastaneler bunlara bakmaksızın direkt pompa takabiliyor.

   sevgiler

 5. Merhaba Esra hn.
  Benim sekiz yaşında kızım üç yıldır Tip 1 diyabetli HA1C ortalamaları 6,00 – 6,5 civarı gidiyor fakat daha konforlu olur düşüncesiyle pompa düşünüyoruz.İstanbulda yaşıyoruz önerebileceğiniz bir hastane varmı? Bizi bilgilendirmeleri konusunda yardım alabileceğimiz.İyi günler diliyorum.

  • Cemalettin Bey Merhaba,

   Pendik Eğitim ve Araştırma Hastanesi pompa konusunda oldukça deneyimli ve başarılı.

   Medtronic’in telefonuna internetten ulaşın. Ayrıca onlar da size hastane ve doktor konusunda yardımcı olabilirler.

   sevgiler

 6. Merhabalar;
  Tip1 diyabetli 2,5 yaşında bir kızım var. Geçen kontrolümüzde doktorumuz pompa kullanmamızı tavsiye etti. Benimde pompayla ilgili biraz çelişkilerim var. Cevap verebilirseniz sevinirim.
  Öncelikle;
  – K.Ş. ölçümünü de yapan bir pompa düşünüyorum. Fakat ölçümlerde yanıltmalar olduğunu duydum. Bunun doğruluk derecesi nedir? Ne kadar güvenebiliriz? Yoksa sadece insülin uygulaması yapan bir pompa mı tercih etmeliyiz?
  – Bu infüzyon setlerini banyoda çıkartıp tekrar aynısını mı takıyorsunuz yoksa yenisini mi takıyorsunuz?
  – Tabi çocuğum küçük olduğundan acaba pompayı kendisi koruyabilir mi? Yani hopluyor, koşuyor ve tabi ki her çocuk gibi bazen düşüyor!… Cihazın darbe dayanımı nasıldır? Yere düştüğünde kırılır mı?
  – Gece uyurken pompa rahatsızlık vermez mi? Yani sürekli takılı olması çocuğun uykusunu ve yatış pozisyonlarındaki kısıtlamalar gibi.
  Şimdiden vermiş olduğunuz bilgiler için herkese teşekkür ederim.

  • merhabalar benim oğlum 1 yaşında tip 1 oldu ve 2 yaşından itibaren pompa kullanıyoruz. Dr unuz böyle bir teklifte bulunduysa çocuğunuzdan çok sizin yapmanız gerekenler önemli bunu belirtmek isterim. cho öğreneceksiniz ve çocuk küçük olduğu için 24 saat yanında pompa kullanmayı bilen biri olacak. Diğer soruların yanıtı çok kolay pompa seti 110 cm olanı alırsanız gece hiç rahatsızlık vermiyor , banyo yada havuza girmek için pompa set kapağını ayırıp yedek kapak kapatıyorsunuz işiniz bitince tekrar set kapağını takabilirsiniz , pompayı taşımak konusunda çeşitli aparatlar var ancak çocuklara çok uymuyor biz iç çamaşırlarına cep diktiriyoruz çok rahat taşınıyor . Hatta tatil de daha rahat etsin belki tişörtsüz gezmek ister diye şortlarının bel kısmından itibaren içine cep diktiriyorum . yardımcı olabildiysem ne mutlu bana

  • Kadir bey
   Ben 32 senedir başından beri insüline bağımlı diyabetliyim.9 senedir insülin pompası kullanıyorum.Naçizane fikrimi söylemek istiyorum.Çocuğunuzun günde bir kaç kez iğne yapması gerekiyorsa pompa o işi onun için yapacak ve bu sırada bir acı duymıyacak.
   Pek tabii pompayı carparsanız hasar görüyor.Çatlama olabiliyor ama firma garantisi içinde koşulsuz değişiyor.
   başka nedenlerlede bozulma olursa yine yenisini olabildiğince çabuk size yetiştiriyorlar.
   Gece yatarken infizyon setinin kordonu uzun aoldğundan yanında yatağın üstünde tutabilir.Gündüzler bir küçük torba ile mesela kemerrine cebine tutturabilir.Eğer pompa kullanırsanız doktorunuz mutlak size söyliyecektir ayrıca uzun ve kısa tesirli insülin taşıyan kalem enjektörlerden birer tane bulundurmanız gerekecek.Pompa arıza yaparsa kullanmanız için Acil olarak.İnsülin yapmak için gizli bir yere veya tuvalete gitmenize gerek olmadan oturduğunuz yerde yapabiliyorsunuz.Beni en çok bu mutlu ediyor.Sokakta bile yapıyorum.Kimse fark etmiyor.
   Minik kızınıza sağlıklar size .ona yardım konusunda başarılar diliyorum.Selamlar

 7. tekrar merhaba kadir bey sensörlü pompa hakkında duyumlarınız doğru ölçüm sıkıntılı oluyor ancak iki pompa arasında minimal insülin gönderimi konusunda farklılıklar var özellikle bazal uygulama dediğimiz 24 saat infüzyon yapılırken 0.025 ü gönderebilen pompa medtronic veo yani sensörlü olan ancak sensörü kullanmak zorunda değilsiniz

  • Ayşegül Hanım zaman ayırdığınız için çok teşekkür ederim.
   Şu anda karbonhidrat sayımını öğreniyoruz. Kızım 6 aydır diyabetli. Yani 6 aydır iğne kullanıyoruz. Birde işin çocuk açısından psikolojik boyutu var aslında. Acaba kızım bu konuda nasıl tepki verir bilmiyorum. Yani ömür boyunca cihazla yaşamak. 24 saat o cihazı yanından ayırmadan onunla yatıp kalkmak. Sürekli hastalık psikolojisine girmesi, cihazı her hissettiğinde hasta olduğunu hatırlaması ve bunun yarattığı depresyon gibi bir durumla karşılaşmak istemiyorum.
   Böyle bir durum yaşayan var mı acaba?
   Tekrar teşekkürler…

   • Kadir bey sürekli pompa taşıması kendisini hasta hissetmesi gibi bir düşünceyi ben çok doğru bulmuyorum. Ben iç hastalıkları uzmanı bir hekimim , bu durumla başetmenin tek yolunun bu durumu kabullenmek olduğunu zaman içerisinde öğrendim. Kabul etmeliyiz ki böyle bir durum var ve neyazık ki bu bir organ yetmezliği bir hastalık…. Önce biz sonrada çocuklarımız kabullenecek bu durumu , ben oğluma hep gözlük takan , el ayak protez kullanan çocukları örnek veriyorum çok mu kolay oluyor hayır ama biz güçlü durmalıyız.Çocuk etrafında yıkılmış bir aile görünce aman allahım ben ne olacağım diyor . çocuğunuzun tavrı nasıl bilmiyorum benim oğlum 2 yaşındaydı bunu senin cebine koyacağız bundan sana büyümen için bir ilaç geliyor buna iyi bak dedik o gündür cebinde . Çocuk büyüdüğü zaman kontrol çok daha zorlaşıyor ne yazık ki.

    • Ayşegül Hanım düşünceleriniz ve açıklamalarınız çok teşekkürler.
     Biz diyabeti kabul ettik aile olarak, hani kendimizi asla salıverip ah vah deyip sızlanmadık ta… Allah’tan geldiğine inanıp, daha zor durumda olanları da gördükçe halimize şükrediyoruz da. Kızım iğne konusunda çok sorun çıkartmıyor sadece K.Ş. ölçümleri canını yaktığı için şikayetçi bazen yaptırmamak için direniyor.
     Benim anlatmak istediğim olay sonuçta 2,5 yaşında bir çocuk; hoplamak, zıplamak, koşmak, yani çocukluğunu yaşarken yediklerinde zaten yeterince kısıtlama oluyor en azından hareketlerini kısıtlamasını istemiyorum. İşte dur kızım cihazın çıkacak, koşma düşersen kırılır, zıplama yerinden çıkar vb. sözlerle onu kısıtlamak, onun içinde bir burukluk olarak bazı şeyleri yapmasına engel olmasını istemiyorum. Yoksa dediğiniz gibi al bu cihaz seninle olacak bu cihaz olmadan büyüyemezsin deyip kabul ettirilebilir tabi ki. Bu aşamada bu tarz kısıtlamalarınız oldu mu çocuğunuzda, cihazı korumak için ekstradan engellemeler yaptınız mı çocuğunuza?

     • merhabalar kadir bey pompadan korkmayın taşıması sorun yaratmıyor . Su hariç düşmeyede kısmen dayanıklı iç çamaşırlarına üzeri yapışkanlı cep diktirip içine bırakılınca çocuk farketmiyor bile. Ama onu daha güzel bir hayat bekliyor yemek saatleri esnek , ara öğün zorunluluğu yok, dengeyi koruyarak özellikle yağ içeri fazla olan pasta , çikolata vs gibi yiyecekleri pompanın farklı insülin iletme şekillerini kullanarak biraz dah rahat yedirebiliyorsunuz. sorun kan şekeri ölçümüyse ben henüz kullanmadım araştırma aşamasındayım laserdoc makineler var parmağı delme işini laser ışığıyla yapıyor ve iğne delikleri olmuyor . Ama laser optik başlığı sgk ödemiyor sadece makinede kullanılan stripleri ödüyor, takdir edersiniz ki ödenmeyen parça pahalı

 8. Merhaba,
  öncelikle daha önce yapmış olduğum bir yorumun linkini buraya ekliyorum ; http://www.diyabetimben.com/buket-tunaoglunun-maili.html
  Memleketimizde maalesef pompa son çare gibi algılatılıyor; onarılamayan bir yapının yıkılıp tekar yapılması gibi, HİÇ DEĞİL. linkini verdiğim yorumda sorduğum soruya cevabınız “EVET” ise pompa taktıracaksınız. Aslında Eren ile birlikte bir yastık kenarı sohbeti yayınlamayı düşünüyorum ama daha yapamadım. avantajlarını kısaca listelersek;
  Geceleri yatakta hiç sorun yok.
  Kalemle yapamadığımız düzeltmeleri, 0.3-0.4 yada 1.3 ünite gibi düzeltmeleri çocuk hissetmeden yapabiliyoruz.
  Geceleri altına kaçırmaları çok azaldı.
  AVM lerde gezerken, fütursuzca önümüzde dondurma yalayan terbiyesiz amcaları teyseleri görünce canı çekiyordu; şimdi canı çektiğinde dondurmamızı alıp tenhalarda bizde yalıyoruz.
  Her sabah erkenden kalkıp yarı uykulu kahvaltılar bitti, haftasonları brunch keyfi yapıyoruz.
  Yemek ortasında yada sonunda ekstradan istediklerini yemesi için tekrar demir bir nesne batırmamıza gerek kalmıyor.
  Herşeyden önemlisi;Bizde çekirdek aileden daha çok atomlarına ayrılmış bir aile görüntüsü içindeyken pompa ile tekrar 4 atomlu bir çekirdek olduğumuzu gördük.
  İstediğimiz an istediğimiz yere gidebilmenin keyfini yaşıyoruz.
  Eren artık pompa kullanıcısı, çünki anne-babası olarak bizler ” Dünya yuvarlaktır” dedik. Yüzyıllar önce dünya yuvarlak diyen adamın kellesini aldılar ve şuan ülkemizde insanlarımızdan “Dünyanın yuvarlak olduğu” gerçeğini saklıyorlar. Çünki neredeyse 1920 lerdeki açlık diyetinin bir benzeri değişim listesinden başka birşey bilemeyen nice diyetisyen, Pompayı bomba zanneden nice hekim var. Hatta biri (!) gerçekten bomba zannediyor 🙂
  Bizim pompamız sensörlü ancak şuan Eren’in tercihinden dolayı sensörü kullanamıyoruz. 12 günlük deneyimimizde sensörün çok sağlıklı çalıştığını söyleyemem ama ekranda Kan şekerini görebilmek güzel; Burada ekrandaki kan şekeri değerinden daha çok kan şekerinin yönünü görmek daha önemli. Yani 1-2 saat önce ölçtüğün değerden yukarımı yoksa aşağımı gidiyor gibi.
  Pompa ile herşey yapılabiliyor. Su sporları dışında ister uçun ister kaçın… Hortumu ile halat çekmece oynayın, düğüm atın bu arada insülin iletimi devam ediyor merak etmeyin 🙂
  Okulumuzda sıkıntımız yok; hemşiremiz CHO sayımını geçen seneden deneyimli, biliyor. Hayatında ilk defa Erende yaşadı pompa deneyimini. Buket bir hafta okulda kaldı şimdi telefonda işi hallediyorlar. Bu arada Eren anaokulana gidiyor ve pompa takıldıktan 3 gün sonra okula başladı. Caillou nun tip1 diyabetli arkadaşı Emmanın diyabetini, durumunu anlatır bölümünü arkadaşları ile izlediler 2. hafta. Aşırı karizmatik Caillounun arkadaşı gibi diyabet olan Ereninda az çok karizması var artık. arkadaşları açısından sıkıntı yok; burada öncelikle öğretmenimiz sonrasında sınıf arkadaşlarının hayatının %70inde birlikte olduğu Caillounun katkısı büyük.
  Esra hanım kusura bakmayın lütfen ;sanırım gelişi güzel bir yazı oldu ama daha güzelini yazmayı beklemektense sorulara cevap olabilecek bu yazıyı yazmak daha iyi oldu 🙂
  Kuzenimin kızı 4 yaşında, ekim başında maalesef oda tip1 diyabet oldu. 1 aylık diyabetli, en kısa zamanda pompa taktıracağız; CHO sayımını öğrenmeleri bekliyeceğiz. Bu arada değişim listesi ve kalemle yaşatılan DİYABET CENDERESİNİ yaşamaları gerektiğini düşünüyorum.
  MUTLULUKLAR 🙂

 9. merhabalar..beim 5 yaşında oğlum da yaklaşık 1 aydır tip1 diyabet ..ünsülin pompası benimde çok kafama takıldı hatta çapada yatarken dr umuzun bir tanesi pompa önerdi bir kaç ay sonra taktırabilirsiniz demişti ama çevremde kullanan kşmse yok .çocuklar için uygun olmayacağı konusunda çok görüş var..ama buradaki yorumları okuyunca bir daha ümitlendim…ilker yıldırım sizinle daha ayrıntılı bilgi almak için telefonda görüşmek isterim ..ama buraya tel yazmak yasak sanırım. ..okul konusunuda mukemmel halletmişsinz denizde hastalanmadan önce anasınıfına gidiyordu şimdi yeni durumumuza alışmak adına evdeyiz..öğretmeniyle konuştum ölçüm yapmak konusunda çok tereddütlü kaldıki birde ara ünsülin gerekirse hiç sanmıyorum taraftar olacağını..spnuçta devlet okulu ve görevli bir hemşiresi yok ki her okulda olması gerektiğini ancak başına böyle birşey gelirse anlıyorsun..burayı daha yeni gördüm okumaya başladım pompa hakkında diğer yazıları da okuyayım..çok ümitlendim..teşekkürler herkese..

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: