İnsülin Pompasında Aktif İnsülin ve Aktif İnsülin Süresi Ne Demektir?

İnsülin Pompasıİnsülin Pompasında Aktif İnsülin ve Aktif İnsülin Süresi Ne Demektir?

Bu konuda yani insülin pompasında Aktif İnsülin ve Aktif İnsülin Süresi nedir? sorusu bana sıklıkla geliyor. Bu konu eminim birçok kişinin de aklını karıştırıyordur.

Kısaca söylemek gerekirse aktif insülin: Vücudumuza iletilen, ancak henüz kullanılmayan bolus insülindir (yemeklerden önce yaptığımızız ya da kan şekerimiz yüksekken düşürmek için yaptığım insüline ‘bolus insülin’ deriz.).

Yemeklerden önce ya da yüksek kan şekerini düşürmek için kısa etkili insülin yaparız. Kısa etkili insülinler; Humalog, Apidra ya da Novorapid’dir. Bu insülinlerin etki süresi literatüre göre 4-5 saattir. Yani öğlen 12:00’da kısa etkili insülini yaptınız. 16:00-17:00 gibi bu insülinin vücuttaki etkisi biter.

Ama bu etki süresi tip-1 diyabetli bireylerde farklılık da gösterebilir. Bu sebeple de insülin pompası kullanıcılarının ilk pompa ayarları yapılırken ‘bolus sihirbazı ayarlarında’ Aktif İnsülin Süresi genellikle 4 saat olarak girilir. Kişiden kişiye değişen duruma göre de aktif insülin süresini 3 ya da 5 saat yapanlar da olabilir.

İnsülin pompasında bolus sihirbazı özelliği açık olan her tip-1 diyabetlinin Aktif İnsülin Süresi de otomatik olarak, insülin pompası tarafından hesaplanır. Yemek öncesinde göndereceğiniz bolus insülin esnasında ya da kan şekeriniz yüksekken düşürmek için yapacağınız insülinde, vücudunuzdaki önceki boluslardan kalan aktif insülini belirlemede hesaba katmaktadır. Bu sebeple de fazla insülin yapma ya da olası hipoglisemi riskiniz azalmış olur.

  • Bolus sihirbazı özelliği pompanızda açık ama siz kolay bolus ile insülin gönderdiniz. Aktif insülin süresini göremez ve aktif insülin hesaplamaya dahil edilmez.
  • Bolus sihirbazı özelliği pompanızda açık ama siz kan şekerinizi girmeden, karbonhidrat miktarını girerek insülin gönderdiniz. Aktif insülin süresini yine göremezsiniz ve aktif insülin hesaplamaya dahil edilmez.
  • Bolus sihirbazı özelliği pompanızda açık, kan şekerinizi girdiniz ama karbonhidrat değeri girmediniz. Amacınız ek doz insülin yapmak ya da yüksek kan şekerinizi düşürmek. Aktif insülin süresini bu durumda görürsünüz ve aktif insülin hesaplamaya dahil edilir.
  • Bolus sihirbazı özelliği pompanızda açık, kan şekerinizi ve karbonhidrat değeri girdiniz. Amacınız yemek yemek. Aktif insülin süresini bu durumda da görürsünüz ve aktif insülin hesaplamaya dahil edilir.

Yani buradan anlayacağınız gibi aktif insülin süresi kan şekeri değerinizi pompaya girip girmemenizle ilgili. Bu sebeple kan şekeri ölçümü biz insülin pompası kullanıcıları için ayrıca önemli.

Aktif insülin konusunda kafası karışmış olanlara ya da bu nedir sorusunu soran ama cevap bulamayanlara bu yazı rehber olsun 🙂

Not: İnsülin pompas hakkında tüm detaylara İnsülin Pompam Kategorisi‘ne tıklayarak ulaşabilirsiniz.

NOT: Yazıyı Facebook ya da Twitter gibi sosyal medya kanallarında paylaşın. Alttaki Facebook, Twitter, Google+ ya da Pinterest butonlarına tıklamanız yeterlidir.

2 YORUMLAR

  1. Üst karakter tuşu ile insülin miktarını manuel ayarlanıyor act basıp onaylayinca ekranın sol alt köşesinde olan aktif inş miktarını senin ayarladigindan düşmüyor Dogru oyüzden bolus shirbazına sadık olayim diyorum ama bazen bi mekanda oluyorum atlet askisindan çıkarıp elime alıp değer girmeye utanıyorum mekandakı lavaboya da gitmeye usengeclik yapıp kolay bolus sesli modda tus yerlerini de elimle elbise üzerinden pompa yi görmeden ses talimatını dinleyerek uyguluyorum çünkü yediğim belli kh hesabı belli kolay ayarlıyorum fakat aktif inş miktarını hesaba katmamis oluyorum sırf utangacliktan ve meraklı gözlerden olsa gerek :))

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: