Tip-1 Diyabetli Bireylerin İş Bulmadaki Engelleri

Haberler&GelişmelerTip-1 Diyabetli Bireylerin İş Bulmadaki Engelleri

Geçtiğimiz hafta Milliyet Ankara’da okuduğum bir haber üzerine sizlerle biraz tartışmak istiyorum. Tip-1 diyabetli bir kadın tip-1 diyabet sebebiyle iş görüşmelerinden olumlu dönüş alamıyor. Yani işe giremiyor.

Sizlerin bildiği üzere ben özel bir şirkette İnsan Kaynakları Sorumlusuyum. İşe alım yaparken mülakata gelen adayların öğrenim seviyesi, iş tecrübeleri, görüştüğümüz pozisyona uygun bir özgeçmişe sahip olup olmamasına bakıyorum. Hastalığı var mı yok mu beni pek ilgilendirmiyor. Ama hastalığı gerçekten çalışmasına engel yaratıyorsa elbette işe alım sürecine devam edip etmeyeceğime dikkat ediyorum.

Ben de tip-1 diyabetli bir çalışan olarak özeleştiride bulunabilirim. Bazen kendimi iyi hissetmediğim zamanlar işe gitmeyebiliyorum. Ya da bazı zamanlar hafta içerisinde doktoruma gitmem gerekiyorsa izin alıp çıkabiliyorum işten. Bu izin almalar bazen sıklaşabiliyor. Ama buna rağmen işimi iyi yaptığım için bu izin almalar pek göze batmıyor. Ama bana ara sıra rahatsızlık veriyor.

Özellikle üretim sektöründe veya vardiyalı işlerde tip-1 diyabetliler pek tercih edilmiyor. Edilmemesini ben azda olsa normal karşılıyorum. Bu tarz işler oldukça dikkat ister. Ya da vardiyalı çalışmak bizim tip-1 diyabetli hayatlarımızı olumsuz yönde etkileyebilir diye bir düşüncem var. Bazılarınıza bu düşüncem yanlış gelebilir.

Ya da bazı işverenler tarafından tip-1 diyabetlilerin çok sinirli olduğu düşünülerek de işe alınmayabiliyorlar. Benim de ara ara kan şekerim çok oynak olunca sinir ve mutluluk durumum değişebiliyor. Ama işimi etkileyebilecek bir durum olduğunu düşünmüyorum.

Diğer bir konu ise tip-1 diyabetliler iş görüşmelerine giderken tip-1 diyabetli olduklarını söylemeyebiliyorlar. Bize göre tip-1 diyabet pek önemli olmasa da yarın bir gün işe başladığınızda insülin ya da kan şekeri ölçümü yaptığınızı göre işveren sizi işten çıkarabiliyor. Bence mutlaka tip-1 diyabetli olduğumuzu işe girerken söylemeliyiz. Ki artık işe girerken bir dökümanın sizin tarafınızdan doldurulması isteniyor. Orada bir hastalığınız var mı yok mu diye de soruluyor. Oraya yazmamazlık etmeyin derim. Sonra boş yere sıkıntı yaşayabilirsiniz.

Biraz dağınık bir yazı oldu ama ne demek istediğimi anlatmışımdır. Ama ne olursa olsun tip-1 diyabet işe girmek için engel değildir ve olmamalıdır da. Ki tip-1 diyabetli bireylerin ‘engelli’ veya ‘özürlü’ sayıldığı bir ülkede yaşıyoruz. Komplikasyonumuz varsa da  ‘engelli’ veya ‘özürlü’ kadrosununda hem özel sektörde hem de kamuda ‘engelli’ veya ‘özürlü’ kadrosundan işe girme fırsatımız oluyor. Ve artık özellikle özel sektör tip-1 diyabetli ve ‘engelli’ veya ‘özürlü’ raporu olan bireylere öncelik vermekteler. Ama bazıları da dediğim sebepler tip-1 diyabetli bireyleri çalıştırmak istemiyor.

Buyrun bu konuyu tartışalım. Sizce bu uygulamalar ne kadar doğru ya da yanlış?

17 YORUMLAR

  • 🙂 keşke yorum yapmamak bu sorunlarla karşılaşmadığımız anlamına gelse…Ben yüksek lisans mezunu, 14 yıllık bir tip 1 diyabetli olarak hâlâ işsizim ve hastalığımın özellikle de özel sektörde hiç de göz ardı edilemeyecek derecede etkili olduğunu düşünüyorum, en azından iş başvurularım böyle düşünmeme sebep oldu diyebilirim.

 1. Eşref Bey,
  Valla ben oğlum şu an henüz 4 yaşında olmasına rağmen ileride böyle bir problemle karşılaşır mı diye düşünüyorum diyeceğim;ama bazılarına belki komik gelecektir.
  Bir de şunu merak ediyorum:Sanırım 18 yaşından sonra erkek çocukları çalışmıyor veya eğitimine devam etmiyorsa(kendilerinin sağlık güvencesi yoksa) ailelerinin de sağlık güvencesinden yararlanamıyorlar mı?Bunu eczacımıza daha ilk ölçüm aletimizi alırken sorduğumda “Abla sen daha şimdiden bunları mı düşünüyorsun” demişti ve gülmüştü.Neden düşünmeyeyim ki.
  Bunun cevabını bilen var mı?

 2. Ben şahsen hiç işe girerken söylemedim zira benim iş yerinde hastalığın sadece şeker yememek olduğunu düşünüyorlar ancak aksi şekilde de olsa birşey olmaz diye düşünüyorum çünkü bizim insülin eksiğimiz var diye dışlanamayız sonuçta bu işe bir engel değil benim işyerimde dolap var orayı kullanıyorum ve kimsenin umrunda deil tabiki

 3. Merhaba,
  Bende iş görüşmelerinde bir çok sıkıntı yaşadım. Sanki sizin performansınız yetersiz gibi görüyorlar. Nekadar anlatsanızda o kadar kolay olmuyor.

 4. merhaba,
  patronu düşünecek olursak, tip1 diyabetli olduğunu söylemek onun açısından daha iyi olur. Sizin açınızdan da. Hipoglisemi durumunda glukoganı kim yapacak, işyerinde nerede saklanacak? Allah göstermesin işyerinde hipoglisemiden dolayı bilincinizi kaybettiniz… Bayıldığınızı düşünerek sizi tokatlayacak, kolonya ile ayıltmaya çalışacaklar. İş güvenliği yasası patronu bitirir.
  Diğer öncelikli arkadaşlara göre Tip1 diyabetli arkadaşların çalışması patronun işine gelir açıkçası; birçok işi yapabilir, diğer insanlardan farklı olmadan. Bu arada patronda engelli kadrosunu doldurmuş olur (diğerlerine haksızlık olduğunuda düşünmüyor değilim).
  ilk başta açıklıkla tip1 diyabeti ve yapabileceğiniz işleri söyleyip anlatmak en doğrusu.
  saygılar.

 5. Üniversite bittiğinde hem iş tecrübemin olmayışı hem de tip1 diabetli olmam sebebiyle 2 sene iş bulamadım. Bankaya ilk adımımı attıktan sonra gerisi geldi ve pek çok iş değiştirdim. Bankacılıktan çıktım özel sektörde farklı firmalarda devam ettim, sonunda kamuya geçtim. İlk iş öncesi iş görüşmeleri 30-40 dakika sürüyorsa 20-30 dakika diabet üzerine konuşuyorduk ve benim niteliklerim güme gidiyordu. Bazıları “Siz sık sık doktora gidersiniz, işi aksatırsınız” diye endişeleniyordu, bu türlü soruların arkası kesilmiyordu. İzleyen yıllarda çalışabileceğime dair iş tecrübemin olması ve iyi referans sunabilmem sayesinde bu algıyı büyük oranda kırdım, ama bu sadece iş görüşmesine gidebildiğim firmalarda. Diğerleri zaten beni diabet dolayısıyla elediklerinden görüşmeye çağırmadılar bile.

 6. Herkese Merhaba,

  Tip-1 diyabet ne dersek diyelim maalesef işe alımlarda ciddi engel oluşturuyor.

  Gencay Bey’in dediği gibi sürekli doktor kontrolüne gitmek ve işi aksatma durumlarına ciddi engel gözüyle bakılıyor.

  Nitelikli olup olmamak çok önemli değil. Çünkü sadece tip-1 diyabet odağında bakılıyor. Engelli yani bizce öncelikli raporunuz yoksa engellerle karşı karşıya otomatik olarak kalıyorsunuz.

  sevgiler

 7. Selamlar,
  Tip-1 diyabetli bir kişi engelli kadrosunda sayılıyor mu? O yönde birkaç yorum okudum ama artık böyle bir durum bildiğim kadarıyla yok. Sağlıklı bir insanla, Tip-1 diyabet bir insanın statüsünde farklılık varmı?

  • Fatih Bey Merhaba,

   Tip-1 diyabetli bireyin komplikasyonu varsa engelli birey kapsamına girebiliyor. Yeni çıkan yönetmeliklerde bu var. http://www.diyabetimben.com/hanginiz-40-ozurlu/ linkinde bu konuyla ilgili bir yazı var.

   Engelli kadrosu çalışanlarının statüleri şirketten şirkete maalesef değişiyor. Üniversite mezuniyetiniz, bilgi, beceri ve deneyimleriniz pek de önemli olmuyor. Ve girdiğiniz şirkette ‘engelli’ olarak bakılıyor.

   sevgiler

 8. İyi günler 17 yaşında tıp 1 diyabet hastasıyım paramedik bölümü okumak istiyorum . Fakat karşıma bagzı engeller çıkıyor en basiti mesleki yeterlilik ve ağır işte çalışabilme belgesi . Tip1 diyabet hastaları bu belgeleri alabiliyor mu cevaplarsanız sevinirim

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: