DiyabetimBen.com 3. Yaşına Girdi

Haberler&GelişmelerDiyabetimBen.com 3. Yaşına Girdi

Diyabetimben Nasıl Doğdu? yazımızda uzun uzadıya yazmıştım sizlere bloğu nasıl kurduğumuzu. 2012 yılı 16 Şubat’ta tam olarak hayatımıza girmişti DiyabetimBen.

16 Şubat’tan bugüne kadar da 241 sayfa yazı yazmışız hep beraber. Her 1 sayfada 5 yazı var.  Yani 1.205 adet yazı yazmışız. 13.724 kez yorum yapmışız. Birbirimizin sorularına cevaplar verirken birbirimize rehber olmuşuz, birbirimizle üzülüp birbirimizle aynı mutlulukları paylaşmaya çalışmışız.

14 Nisan 2012’de hayatımda hiç tip-1 diyabetli biri yokken ve istemezken ilk kez tanımadığım tip-1 diyabetli biriyle görüştüm. Serpil Hanım’ı artık birçoğunuz tanıyor.

Serpil Hanım ve Ben yazımızdan o buluşmayı okuyabilirsiniz. Serpil Hanım ile sonrasında oldukça samimi olduk. Ev gezmelerine kadar ilerlettik konuyu.

Durmaksızın kendimi anlatırken Mart 2012’de sizlerden ilk yazılar da gelmeye başladı. Herkes kendi tecrübelerini anlatıyordu. Birbirine rehberlik ediyordu. Ama hep dikkat ettik yorumlarımıza ve rehberlik etmeye. Çünkü bizler ne bir doktor ne bir diyetisyen ne de bir hemşireyiz.

 

26 Mayıs 2012 tarihinde de ilk kez bir buluşma gerçekleştirdik.

Tuna, annesi Avukat Melek Yener ve babası Ali Yener, Kastamonu’dan Emine Taşdöğen, Bursa’dan Emre Yaprak, İstanbul’dan Ezgi Yılmaz, Zeynep Oduncu Demircan, Serpil Hanım ve oğlu Mehmet, Roche’tan Ercüment Öztürk, Eşref ve ben olmak üzere sadece 12 kişiydik. Bol bol sohbet ettik.

O buluşmada unutamadığım en önemli detay kan şekeri ölçümümü yaparken ilk kanı silmeden ölçüm yaptığım için kafama vurmalarıydı 🙂 Ve o günden sonra hep ilk kanı silerek kan şekeri ölçümümü yaptım. 6 Ekim 2012’de ise yine birçok arkadaşımızla birlikte

 

Altunizade Ramada Otel’de biraz daha kalabalıklaşmaya başladık.

Medtronic firması ile beraber planladığımız bir toplantıya katılmıştık.  Toplantıda kendileri de tip-1 diyabetli olan Doç Dr Oğuzhan Deyneli ve Diyetisyen Nevin Özyurt bizlere eğitim vermişti.

Akşamında da hep beraber yemek yemiştik. DiyabetimBen ve Medtronic Organizasyonu / 6 Ekim 2012 yazımızdan da o günlere götürebilirim sizi.

 

222470_4999466793002_1062122761_n

2012 Kasım ayında ise Ankaralı Diyabetizler Grubu’ndan gelen bir davet ile bir otobüs dolusu arkadaşımızla Ankara’ya, Dünya Diyabet Günü için gittik. Ankara’da Neler Oldu? (Yeni Fotoğraflar Eklendi.) yazısında da okursunuz ama o gün sabah Nesil Gören Atalay bizlere Karbonhidrat Sayım Yöntemi eğitimi verdi. Birçok arkadaşımız Nesil Hanım’ın öğrettiklerini kafasına çok iyi yerleştirdi. Hatta ben ilk kez o zaman lifli bir besin tüketince eğer lif oranı 5 gram üzerindeyse o besinin karbonhidrat miktarından lif oranını çıkarmam gerektiğini öğrenmiştim 🙂

O gün ilk kez birçok tip-1 diyabetli arkadaşımla beraberdim. Halay bile çekmiştik 🙂

 

IMG_0179Bugün 16 Şubat (Fotoğraflar Eklenmiştir.) yazımızda da sizlere 16 Şubat’taki 1. yaşımızı nasıl doldurduğumuzu anlatmıştım.

İstanbul Dedeman Otel’de Marmara Üniversitesi’nden Doç Dr Oğuzhan Deyneli ve İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden Uzman Diyetisyen Nesil Gören Atalay bizlere seminer vermişti.

Hatta hatırlarsanız Amerika Yale Üniversitesi’ndeki yapay pankreas çalışmalarını yöneten Doç Dr Eda Cengiz ile yaptığım Skype görüşmesinin de galasını yapmıştık. Hepimiz çok heyecanlanmıştık.

 

 

imageSonra Türkiye’deki tek tip-1 diyabetli basketbolcu Alper Saruhan ile tanıştım. Kendisi ile özel bir röportajım vardı. Ve iletişimimizin kuvvetlenmesi ile Alper Bey’in özel davetlisi olarak maçını izlemeye gittik. Maçtayız yazısında sizlerle tüm detayları paylaşmıştık.

Sonra iletişimimiz daha da kuvvetlendi. Yakın bir zamanda Alper Bey kan şekeri ölçüm çubukları için sponsor arıyordu. Basketbolcu, Şeker Ölçümüne Sponsor Arıyor yazımızda sizlere anlatmıştık. Tip-1 diyabetli biri olarak iletişim halinde olduğum Roche’a konuyu aktarmış ve Roche’un Alper Bey’e ömür boyunca kan şekeri ölçüm çubuğu sponsoru olmasını sağlamıştım. O haberi de büyük bir mutluluk ile sizlere duyurmuştuk  Basketbolcu Alper Saruhan’ın Hayat Boyu Strip Sponsoru Belli Oldu yazımızda.

 

image1-e1367684373250-224x300Bi ara İzmir’e gittim. DiyabetimBen İzmir Buluşması yaptık 🙂 Orada çok değerli İzmir’de yaşayan arkadaşlarımla tanıştım. O gün benim için ayrı bir özeldi.

İstanbul’a döndüğümde Neslihan Hanım’ın oğlu Cem’i anlata anlata bitiremedim Eşref’e 🙂 Düşünsenize. Uzunca bir masanın etrafında çoğunluğu tip-1 diyabetli olan bireyler ve yakınları (Hatice Hanım ve Esma’yı saymıyorum 🙂 ). Tek ortak noktamız tip-1 diyabetimiz. Sohbet oldukça keyifliydi. Paylaşımlar oldukça özeldi.

 

 

 

IMG_709926 Ekim 2013’teki toplantımız ise bence hepimiz için ayrı bir özeldi. O gün Amerika Yale’dan Eda Hanım’ı Türkiye’ye getirmiş, Marmara Üniversitesi’nden ise Yetişkin Endokrin Doç Dr Oğuzhan Deyneli ve Çocuk Endokrin Doç Dr Serap Turan, İzmir Atatürk Eğitim Araştırma Hastanesi’nden Uzman Diyetisyen Nesil Gören Atalay ve Sirkeci SGK Müdürü Suat Güneş bizlerleydi.

26 Ekim Toplantımızın ve Öncesinin Kritiği yazımızda o gün ne oldu, ne bitti gibi tüm detayları paylaşmıştık sizlerle. 350’ye yakın kişi katılmıştı. Ve aramızdaki bağ bence daha da kuvvetlendi.

 

IMG_1298Bitmedi. Bizim dışımızda farklı illerde sizler de buluşmalar yaptınız. Kayseri’den oğlu tip-1 diyabetli olan İlker Bey Kayseri’deki tip-1 diyabetlileri ve yakınlarını biraraya getirdi.

Kayseri Tip-1 Etkinliği yazısında İlker Bey o buluşmada neler yaşandığını bize anlattı.

 

 

 

Dün Edremit’te Bir Buluşma Vardı yazısında da tip-1 diyabetli Mehmet Ali ve annesi Havva Hanım, tip-1 diyabetli Yağız ve annesi Tuğba Hanım, Ankara’dan her yıl Edremit’e tatile giden tip-1 diyabetli Öyküm Hanım ve tip-1 diyabetli Funda Hanım’ın buluşmasını anlatmıştık sizlere.

 

 

 

Bazı zamanlarda ise hep beraber daha özel şeyler yaptık. Tip-1 Diyabet Her Yaşta videosu bu özel anlardan biriydi. Benim unutmayacağı bir çalışmaydı. Tüm çocuklarımızı tekrar çok ama çok öpüyorum. 3. yaşımıza girerken hepinize canı gönülden teşekkür ediyorum.

Yazdığınız bir yazı, bir yorum ya da birinin sorduğu bir soruya bir cevap yazmanız bile yeterliydi. Takip etmeniz ya da desteklemeniz bile. Hep beraber gereksiz kaygıları bir kenara bırakıp bir bütün olduk. Bir aile olduk. Gittikçe büyüyoruz ve daha da kenetleniyoruz. Umarım her yıl daha da büyüyerek daha fazla kişiye ulaşır daha fazla kişiye rehber oluruz.

Ama gördüğünüz gibi tek başımıza, boyumuzdan büyük neleri başarmışız değil mi? 🙂

DiyabetimBen‘i takip eden, yazı yazan, yorum yapan herkesi ama herkesi tebrik ediyorum. Yeni yaşımız hepimize hayırlı olsun.

Not: 16 Şubat Pazar günü yani yarın yine hep beraber hazırladığımız bir videoyu sizlerle paylaşıyor olacağız. Paylaşım saatimiz 13:00. Sakın kaçırmayın 🙂

15 YORUMLAR

  • Nice 3,13,23 …:) yıllara inşallah Esra hanım
   Emeğinize elinize bedenize eşinize sağlık.. Diyabetimben.com’u severek takip etmeye devam edeceğiz uzun yıllar bizimle olmanız dileğiyle kucak dolusu sevgilerr

 1. Herkese Merhaba,

  Evet. Hep beraber daha nice yaşlara. Ama umarım tip-1 diyabetin olmadığı güzel senelere kadar hep beraber oluruz 🙂

  sevgiler,

 2. O güzel günler gelecek;yakın zamanda Esra Hanım.
  Vee biz yine devam edeceğiz beraberliğimize;çünkü biz,iyi gün değil kötü gün dostlarıyız.

 3. Esra Hanım,

  Bu platform o kadar değerli ki bizler için..ben de nice güzel yıllar dilerim…diyabeti yendiğimizi anlatan yazılarımızı görmek dileğiyle..

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: