Apple’ın ‘iWatch’ Saati Kalp Hızı, Kan Oksijen Düzeylerini Ölçeçek

Haberler&GelişmelerApple'ın 'iWatch' Saati Kalp Hızı, Kan Oksijen Düzeylerini Ölçeçek

Cuma günü Çin’de yayınlanan bir rapora göre, Apple “iWatch” adı ile çıkaracağı yeni cihazında kullanacağı optoelektronik sensör teknolojisi ile kalp hızı ve kan oksijen doygunluğu izlemenize yardımcı olabilecek.

iWatch_concept_by_Todd_Hamilton

Elektronik endüstri analisti Sun Chang Xu, Çin’in Elektrik Mühendisliği Times gazetesi için Cupertino, California merkezli Apple’ın aynı zamanda kan şekeri izlemeyi eklenmeyi düşündüğünü, ancak bu özelliği invazif olmayan kan şekeri testi için optoelektronik kullanarak “düzgün ölçüm” yapmaması nedeniyle şimdik vazgeçmiş görünüyor şeklinde tahminde bulunduğu söyledi.

Bir dizi ışık yayan diyotlar, dokuya ışık geçirmek için kullanılıyor ve sensörler geri seken ışık miktarını ve rengini algılıyorlar. Diotların bu özelliğini kulalnarak kanın oksijen seviyelerini izlemek için optoelektronik kullanılmakta ve hastanelerde parmağımıza takılan cihaz Pulse Oksimetre olarak bilinmektedir. Pulse oksimetre – genellikle bir kişinin parmağının ucuna takılmış çamaşır mandalı benzeri cihazlar olarak görülen – görünür kırmızı ve kızılötesi LED kullanarak kanın hemoglobin içinde ne kadar oksijen taşıdığını algılamak için kullanılıyor. Oksijen taşımayan hemoglobin daha fazla görünür ışığı emerken, oksijen taşıyan hemoglobin daha fazla kızılötesi kırmızı ışığı emmektedir.

Raporun inandırıcı delili olarak, Apple’ın son haftalarda optoelektronik pulse oksimetre uzmanlığı ile birden biyomedikal uzmanları işe alması gösteriliyor. Yeni işe alınan Marcelo Malini Lamego ve Michael O’Reilly nabız oksimetre şirketi Masimo Corporation’ın eski yöneticileridir.

The_Masimo_rainbow_blood_oximeter

Kalp daha fazla kan pompalarken vücut tarafından daha fazla ışık emilir ve yansıyan ışık seviyelerindeki değişiklikler izlenir ve bu şekilde kişinin kalp hızı hesaplanır.

Elektrokardiyografi, elektrik darbeleri ile daha doğru ölçen bir yöntem olmasına rağmen Apple’ın ışık-tabanlı teknolojiyi kullanıcıların hiçbirşey yapmasına gerek kalması özelliğine göre seçmiş olduğu söyleniyor. Çoğu EKG-tabanlı ürünlerde kullanıcılar, birden fazla kişinin yardımı ile kendi vücuduna birden fazla diyot ekleyerek ya da iki eliyle ürünü vücuduna dokundurarak ölçüm yapıyor.

Raporun özetine göre Apple’ın beklenen baskısı biyometrik giyilebilir cihazlar üzerine olacak.Yeni işe alımların da da bu alanda olması Apple’ın mobil medikal uygulama alanında FDA ile daha sıkı çalışacağı ve yeni medikal özelliklerin geleceğini gösteriyor.

26 Ekim tarihinde DiyabetimBen ailesi olarak yaptığıız etkinlikte Eda Hoca (Doç. Dr. Eda Cengiz, Yale Üniversitesi) kulak memesiden kan şekeri ölçen cihazının test aşamasında olduğundan bahsetmişti. Kim bilir Apple bunu bir adım daha ileri götürerek saat olarak takacağımız cihaz ile bilekten sürekli glükoz ölçen bir cihaz haline getirecek ve bizim her gün defalarca parmaklarımızın delinmesinin önüne geçecek.

2 YORUMLAR

  1. Barış Merhaba,

    Giyilebilir teknolojik cihazların özellikle tip-1 diyabetli hayatlarımızda olması bana biraz uzak geliyor. Ama daha düne kadar birçok konu gerçekleşmesi imkansız görünse de şimdi hayatımızda 🙂

    İnan ben hayal edemiyorum. Yani bileğimde bileklik ya da saat gibi bir cihaz olacak ve kan şekeri sonucumu ideal değere en yakın şekilde bana gösterecek. Böyle bir giyilebilir teknolojiyi kullanıyor olsam elim ayağım titrer, bunu bulan ekibe tapardım 🙂

    Umarım hep beraber bu tarz teknolojileri en kısa sürede tip-1 diyabetli hayatlarımızda görürüz.

    sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: