Karın Boşluğuna Yerleştirilecek İmplant Teknolojisi Hk. Soru-Cevap / Bölüm-2

Haberler&GelişmelerKarın Boşluğuna Yerleştirilecek İmplant Teknolojisi Hk. Soru-Cevap / Bölüm-2

Karın Boşluğuna Yerleştirilecek İmplant Teknolojisi Hk. Soru-Cevap / Bölüm-1 yazımızda deri altına yerleştirilecek bir implant teknolojisi ile ilgili Prof Joan Taylor’ın bir dergi için sorulara verdiği yanıtların ilk bölümünü yayınlamıştık.

Toplamda 9 soru sorulmuştu. Şimdi bu yazı ile 5. sorudan ve cevabından devam ediyoruz.

5. İmplant her hafta değişmeli mi? Alınan karbonhidrat miktarı ve yapılacak insüline göre mi karar veriliyor?

Cevap: Implant  değil ama insulin 2 haftada bir değişiyor. Bunun için çift enjeksiyon tasarladık. Bunun için senkronize edilmiş şırınga sürücüsü olacak. Bu aktarım enjeksiyondan içeriye hortum vasıtası ile olacak. Yukarı giriş yeri jel  olabilir ve böylece daha güvenli olur. Bunun üzerinde hala çalışmaktayız. Bunları farklı olarak denemek zaman alacaktır.

Zaman dilimi kişiden kişiye değişmektedir. Her diyabetli kendi şeker seviyesini, beslenmesini ve değişiklikleri  bilir. Böylece rezervuarı insülinle doldurmalarının ne kadar sürede olacağını hesaplamak kolay olacaktır. Cihazı ölçülmüş miktarda insülinle doldurabilirsiniz. Ancak benim görüşüm cihazı doldurduktan ve belli bir süre kullandıktan sonra insülin bitişine yaklaşmadan bir daha doldurmanın daha iyi olduğudur. Böylece asla yetersiz çalışma durumu olmaz.

Ancak insülin bitince bir uyarı sistemi ile uyarı vermesi konusunda çalışmalarımız devam etmektedir.

6.  Cihaz nereye yerleştirilecek? Tip-1 diyabetli bir bireyi yüzme ya da banyo yapma  gibi aktiviteler  için etkileyebilir mi?

Cevap: Cihazın göbeğe yerleştirilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Çünkü bu bölgeden insülin oldukça hızlı yayılıyor ve karaciğere yakın olması direkt gitmesini sağlıyor. Zira orada bütün şeker kimyasının düzenlemesi yapılıyor. Ayrıca göbekte  bağırsağa yapışma problemi yaşanabilir. Ameliyatçılar ile bunu engellemek için çalışıyoruz ancak bu süreç  küçük görülmemesi gereken ve yavaş ilerleyen bir süreçtir.

Elbetteki bu cihazla yüzülebilir. Hatta bazı insulin pompaları su geçirmez. Ancak çok pahalılar. Bunlar İngiltere piyasasında bulunmaktadır.

7. Cihazınızı diğer yapay pankreas projeleri ile karşılaştırdığınızda ne hissediyorsunuz?

Cevap: Dışardan görünmeyecek şekilde yapıldı. Normalde elektronik kitler harici sensörler kullanılarak yapılır. Bu da pompanın içinde mikro işlemci olarak yerleştirilebilir. Kablosuz sensor teknolojisi de kullanılabilir,

Cihazımız içerden çok hızlı bir şekilde hipoglisemi ve hiperglisemiye müdahale edebilecek şekilde çalışmaktadır.

Elektronik olarak üretilmiş yapay pankreaslar henüz yemekten sonraki hiperglisemiyi düzgün kontrol edememektedir. Ancak araştırmacılar bunun üzerinde çalışıyorlar. Bundaki gecikmelerin sebebi elektronik sensorler ve buna bağlanması gereken insulin salgılamalarıdır. Şu anda bazal insülinler elle yemekten once yapılıyor. Bunu yemek anonsu dedikleri pompadaki kendini aktive eden bir cihaz sayesinde yapıyorlar. Kan şekeri düştüğü zaman sensoru durduran dolayısı ile insulin salgısını da durduran bir sistem olması mümkün. Ancak henüz bu yapılmadı. Olsa iyi olurdu.

Cihaz şu haliyle karın boşluğuna takılsa bağırsaklara yapışma gibi bir sıkıntı da yaratabilir. Tabi bu problemlere medikal mühendislik tarafından maceracı çözümler geliştirilip riskler düşürülmektedir. Makinenin düzgün çalıştığını biliyoruz. Ayrıca potansiyel riskleri azaltmak için büyük bir araştırma grubu kurmak üzereyiz.

İnsulin dozundaki potansiyel tehlike ve organ hasarları ihtimali yüzünden henüz hastalar üzerinde denemeye başlamadık.

8. Tip-1 diyabetlilerin yapay pankreasınız ile ilgili önemli gördüğünüz ve bilmeleri gereken şeyler nelerdir?

Cevap:

  • Elektronik değil.
  • Hareket eden tarafları yok.
  • Batarya yok.
  • Biyolojik değil. Dolayısı ile vücudun red etme ihtimali yok.
  • Gerçek zamanlı çalışıp hipoglisemi ve hiperglisemiyi kontrol ediyor.
  • Bir şifa ya da ilaç değil.
  • Herkes için kullanılabilecek.
  • Halen araştırma aşamasında.

9. Eklemek istediğiniz bir şey var mı?

Cevap: Diyabetik teknoloji dünyası yapay bir pankreasın ihtiyaç olduğunu biliyor. Herhangi bir dizayn henüz tam olarak hazır değil. Ancak teknoloji çözüme varmakta ve sonuca yaklaşmakta olan çalışmalar var.

Bizim sistemimiz ameliyatla yerleştirilecek ve ilk denemeler az sayıda kişi üzerinde ve insülinsiz denenecektir. Sistemimiz çok yeni, elektronik olmayan, ayrıca klinik deneylerinde birçok kanıta ulaşmış bir sistemdir. İnsülinsiz yerleştirilen cihaz izin verilene kadar doldurulmayacaktır.

Diyabeti kontrol etmek oldukça önemlidir. Ve yapay pankreasın hastalar için ne kadar yararlı olacağı kesindir.

Tip-1 diyabet yönetilmesi zor ve dengede tutulması gerekir. HbA1c’nin 7 den yüksek olmaması gerekir. Bu sağlığı korumanın tek yoludur. Hipoglisemi ve hiperglisemiden kaçınmak için ailesel eğitim önemlidir.

İnsanların sorunlarına son vermek için İngiltere’de saat başı 1 milyon pound sadece diyabet araştırmalarina gitmektedir. Ayrıca İngiltere’de körlük, tansiyon, böbrek yetmezliği ve kalp krizi maliyeti oldukça fazladır.

 

 

3 YORUMLAR

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: