Bilim Adamları Kök Hücre Nakli İle Tip-1 Diyabet Tedavisine Bir Adım Daha Yaklaştılar

Haberler&GelişmelerBilim Adamları Kök Hücre Nakli İle Tip-1 Diyabet Tedavisine Bir Adım Daha...

Kök hücre nakli ile farelerde tip 1 diyabeti (şeker hastalığı) tersine çevirmeyi başardılar

Bilim adamları  genelde çocuklukta gelişip devam eden ve hayat boyunca insülin kullanımı gerektiren tip-1 diyabette tedaviye bir adım daha yaklaştıklarına inanıyorlar.

Kaliforniya’daki araştırmacılar fareler üzerinde gerçekleştirdikleri kök hücre nakli ile tip-1 diyabeti tersine çevirmeyi başardılar. Naklettikleri kök hücreler pankreastaki beta hücrelerini yeniden canlandırmayı başardı.

İnsülin olmadan vücut kandaki glükozu hücrelerde işleyemiyor. Hastalık çocuk yaşlarda ya da erken yetişkinlik döneminde başlayıp devam ediyor. Önceleri ölümcül olabiliyordu. Ancak şimdi kan şekeri ölçüm yapılıp insülin iğneleri ile tip-1 diyabet kontrol altına alınabiliniyor.

Araştırmacılar  pankreastaki hasar görmüş beta hücrelerini yenilemek için uzun zamandır arayış içerisindedirler. Kök hücre araştırmalarının ana hedeflerinden birisi de  tip 1 diyabeti tedavi etmek.

Ancak  şu zamana kadar bazı zorluklar ile karşılaşılmıştı. Olgun beta hücreleri tekrar çoğalmıyorlardı.

Kök hücre gazetesindeki yazılar: SanFransisko’daki  Gladstone Enstitüsü’ndeki  bilim adamları nasıl geri adım attıklarını ve laboratuar farelerinden fibroblast dedikleri cilt hücrelerini nasıl topladıklarını tarif ediyorlar. Faktörleri  yeniden programlayarak ve  moleküler olarak karışık bir kokteyli fibroplasta ekleyerek  fibroplastı geliştirdiler. Böylece hücreleri endoderm denilen ve erken embiriyoda bulunan hücreye dönüştürmeyi başardılar. Bu hücreler vücuttaki ana organlarda yetişkin halde bulunmaktadır. Buna pankreas da dahildir.

Gladstone Üniversite üyesi ve gazete yetkilisi olan ”Ke li”  Diğer bir kimyasal karışım kullanarak bu endoderm hücreleri pankreastaki yetişkin  PPLC dedikleri hücrelere enjekte ettiklerini belirtmişlerdi. Ana  hedeflerinin bu farklı kimyasalları kullanarak pankrestaki olgun hücereleri PPLC olarak çevirip yeniden insülin üretmelerini sağlamak olduğunu ve bunu  başardıklarını aktardı.

Takımımız bu hücreleri  kan şekeri yüksek olması için genetik olarak programlanmış  farelere enjekte etmiştir ve bu fareler tip-1 diyabeti insandaki gibi taklit etmektedirler.

“Ke Li “1 hafta sonra enjekte olmuş farelerin kan şekeri seviyelerinin normale düştüğünü belirtmiştir ve bu hücreleri geri  aldıklarında kan şekerinin  hızlı bir şekilde yükseldiğini görmüştürler. Böylece PPLC hücreleri ve hiperglisemi arasındaki bağlantıyı  gözler önüne serdiler.

8 hafta sonra bilim adamları farenin pankreasındaki beta hücrelerinin yeniden tam insülin salgılar hale geldiğini kaydetmişlerdir.

Takım bunun insanların tip-1 diyabetini tedavi etmek konusunda  prensipte kanıt olduğunu söylemektedir.

UCSF Diyabet merkesi Yetkilisi Mathias Hebrok  bu çalışmanın insan organlarına yapılan nakil konusunda çok heyecanlı olduğunu belirtti. En önemlisi bu araştırma normal insanlardaki beta hücrelerinin neden yok olduğunu anlamamızı sağlayacaktır ki bu tedaviye en yakın adımdır. (Kaynak: http://www.theguardian.com/ Çeviri: Mustafa Çalışkan)

Görsel:arsiv.ntv.com.tr

16 YORUMLAR

  • Facebook Yorumları

   Neşe Yavuz İnş..

   Nevin Özay en yakın zamanda başarırlar umarım

   Selma Kurt İlaç firmalari izin vermediği sürece hiç birşey cikarmazlar

 1. Sevgili Esra hanım,
  o kadar çok yeni gelişme var sürekli duyuyoruz. Ama gerçekleşen de bir şey yok . Bu da çok üzyor seviniyoruz ama sonuç yok.
  İzmirden Sevgiler,

 2. inşallah kızım ve onun gibi tüm ana kuzularının derdine çare bulunacak. ben inanıyorum 4-5 yıl içinde bu dertlerimizin hepsi bitecek…

 3. benim oğlumda 6 yaşında diyabetli. allah izin verirse bu sene okula başlayacak. o nedenle çok endişeleniyorum. okulda gözümün önünde olmadığı için kontrol etmek zor olacak.yaklaşık 1.5 yıldır diyabetli hamd olsun şu ana kadar hipoların hiçbiriyle karşılaştırmadık. kesin tedavisi çıkana kadar umarım hep dengede tutmayı başarırım. hiç umudumu yitirmiyorum. mutlu sona çok yaklaşıldığını hissediyorum. ilaç firmalarına da sunu söylemek istiyorum. herkes potansiyel diyabetlidir. bu sizin ailenizden biride olabilir. o nedenle bir anne olarak sizden rica ediyorum çıkmış veya çıkacak tedavilerin önünü kesmeyin. rant elde edeceğiz diye bizlerin ahını almayın. gerçekten çektiğimiz sıkıntıları tahmin bile edemezsiniz. bazen kendi kendime konuşuyorum. bu kadar amansız hastalığın kesin tedavisi çıkmışken ve üstelik bu kadar değerli bilim adamımız varken neden hala beta hücresini tamir edip tekrar insülin salgılatacak bir tedavi geliştirilmedi diyorum.

 4. umarim fos cikmaz o kadar umutlarimizinan oynaniyorki artik cogumuz inancimizi ve umudumuzu yitiriyoruz.icinde ALLAH korkusu olan vijdan sahibi olan bizlere sahip ciksin bizlere bir ışık şu illet diyabete kesin bir cözum.saygilar.

 5. ilaç firmaları servetlerine servet kattığı bu devirde insanın ne kıymeti var adamlar kazanacağı paraya bakıyorlar. ben bunlardan umutlu değilim ama bizim devletimiz ve bilim adamlarımız buna el atmalı, argeye yatırım yapmalılar.

 6. doktorumla bu konu hakkında konuştum ve daha çok gençsin belki o günleri görürsün dedi umut verici bir konuşma değildi ama ben inanıyorum hepimiz bu hastalıktan kurtulacağız inşallah

 7. Beyler Bayanlar Diyabeti Çözümü Çokta Çıkmış Fakat İlaç firmaları Bırakmaz Hiç Musluğun suyunu Kapatırmı Allah onlara yedirmesin

 8. Merhaba, tip 1 ile tanışalı 2 ay oldu. Alışma sürecindeyim ama bazen hiç alışanından gibi hissediyorum. en çok da cocuklara üzülüyorum. Umarım bunun bir Çözümü bulunur bir an once. Ancak benim üzüldüğüm nokta ne kadar dikkat edersek edelim diyabetin komplikasyonları mutlaka oluşurmuş ilerleyen yıllarda. Bu konuda sizin de fikrinizi almak iyi gelecektir bana Esra hanım. Blog için de tebrik ederim en cok bilgiyi sizin paylaşımlardan alıyorum.
  Gecmis olması dileğiyle
  Sevgiler..

 9. inşallah bunların hepsi doğrudur benim kızım daha 4 yaşında 20 gün oldu daha teşhis konulalı eğer bunu engelleyenler varsa biraz olsun elini vijdanlarına koysun biraz olsun allahtan korksunlar bu çocukların nasıl hayalleri var ne güzel bi gelecekleri var neolur engel olunmasın hergün kahroluyoruz içimiz yanıyor inşallah bu umudumuz en kısa zamanda neticelenir

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: