Tip-1 Diyabetin Belirtilerini Bil, Erken Teşhise Yardımcı Ol

T1D Hakkında Her ŞeyTip-1 Diyabetin Belirtilerini Bil, Erken Teşhise Yardımcı Ol

Çoğumuz tip-1 diyabetle nasıl tanıştığını diyabetimben.com‘da paylaştı. Bu hikayeler sonunda anladığım tek şey; ‘Belirtileri oldukça iyi olan tip-1 diyabet teşhisi o kadar kolay yapılamıyor.’

Anında teşhis alan insan sayısı da bu sebeple gerçekten az. Çoğumuza farklı farklı teşhisler konarak hastanelerden evlerimize gönderildik. Ya grip, ya mide üşütmesi, ya kansızlık, ya genital, bölge enfeksiyonu ya da başka bir teşhis. Hatta farklı ilaç tedavileri de uygulandı.

Kendi teşhisim dahi zor oldu 🙁

Bu sebeple Amerika Diyabet Vakfı’nın tip-1 diyabet belirtileri görselini Türkçe’ye çevirdim. Bu görsel biz tip-1 diyabetliler için şu an çok önemli olmasa da tip-1 diyabet belirtileri gösteren, sebebi bulunamayan ya da ailenin dikkatini dahi çekmeyen bu belirtileri paylaşalım. Paylaşalım ki çoğum gibi DKA (Diyabetik Ketoasidoz = Yüksek Şeker Koması) ile çocuklar ve ergenler ya da yetişkinler hastaneye gitmesin. Erken teşhis konsun.

diyabetin belirtileri

NOT: Yazıyı Facebook ya da Twitter gibi sosyal medya kanallarında paylaşın. Alttaki Facebook, Twitter, Google+ ya da Pinterest butonlarına tıklamanız yeterlidir.

 

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: