Tip-1 Diyabetimben / Esra’dan Son Haberler

Tip-1'imTip-1 Diyabetimben / Esra'dan Son Haberler

Önemli araştırmalar ve gelişmeleri sizlerle paylaşırken kendi tip-1 diyabetimi anlatmak ve sizlere rehber olabilmek adına kurduğum diyabetimben.com‘da uzun zamandır kendimden bahsetmediğimi hatırladım 🙂

Gelelim son durumuma. Ortalama 2,5 kilo aldım. Çok kötü olmasa da eskisi gibi bir beslenme şeklim yok. Ve eskisi gibi de günde 10-12 kez kan şekeri maalesef ölçmüyorum. Bazen insülin pompası setinin değişimini bile 4 ya da 5. günde yapıyorum. Birçoğunuz eminim şaşıracaktır ama maalesef durum böyle. Ama kan şekerimin gidişatı da fena değil.

Geçtiğimiz haftalarda bir karar verdim. Ben uzun zamandır özellikle profesyonel iş hayatıma kendimi fazlasıyla adadığımı düşünerek kendime de zaman ayırmam gerektiğimin farkına vardım. Bu sebeple Cumartesi günleri Eşref mesaideyken ben Eminönü, Sirkeci tarafına geçip sakin sakin hem alış-veriş yapıyorum hem de kahve içiyorum 🙂 Yoğun tempoda bu bile yetiyor. Aynı zamanda pilates yapmaya da geçtiğimiz Cuma günü karar verdim. Hem beynen hem de vücut olarak bu rahatlama şekline ihtiyacım var. Haftada üç gün aletli pilatese, iki gün de yüzmeye zaman ayıracağım. Bugün ilk günüm olacak. İş çıkışı gideceğim 🙂

Aktivite yaptığım zaman insülin pompası ayarlarımı mutlaka değiştiriyorum. Özellikle spora başlamadan önce kan şekerimin 120 mg/dL’den aşağı olmamasına özen gösteriyorum. Yüzeceksem yüzmeye başlamadan bir saat önce de pompayı çıkarıyorum. Ki eforlu bir spor yapılacaksa pompadan max 2-3 saat ayrı kalınmalı. Aletli pilates yapacağım ve sporun süresinin de bir saat olacağı için de pilatese başlamadan bir saat önce geçici bazal ile spor bitene kadarki bazal ayarlarımı % 30-40 kadar azaltmayı düşünüyorum. Bu tamamıyla deneme yanılma. Birkaç kez deneyince spor öncesi ve spor süresince ne kadar bazal gitmesine tam karar veririm.

Spor sonrasında ortalama 8-9 saat vücudumuz sporun etkisinde çalışmaya devam ediyor. Bu sebeple kan şekeri gidişatına göre bazal ayarlarının yapılması da önemli.

Ortalama 2-3 aydır da günün herhangi bir saatinde başlayan hızlı bir kalp atışım başlıyor. Çarptığını o kadar hissediyorum ki. İnanılmaz yorgun oluyorum o anlarda. Bazen hafta sonu evde ve yatıyorsam birden başlıyor ve ara ara da devam ediyor. İşte bu anlada ya nefesimi tutarak ya da su içerek o kalp atışını normale çeviriyorum. Ama ciddi anlamda kardiyoloğa gitmemekle ihmakarlık yaptım. Haşimato tiroidinden olabileceğini düşünüyorum. Ama tam sebebini anlamak için bu hafta kardiyoloğa gideceğim.

Bir aydır da diş doktoruma çok gidip geldim. Bu arada ben diş temizliğine güya hep dikkat ederim. Ama yedi dişimde sorun vardı. Hepsi dolgu yapıldı. Aynı zamanda tartar fazla olduğu için temizlendi. Diş doktorum tip-1 diyabetlilerde tartar yoğunluğunun tip-1 diyabetli olmayan bireylere göre daha yüksek olduğunu söyledi. Ve geçtiğimiz Cumartesi günü de çürüyen 20’lik dişim çekildi 🙂 Ortalama bir-iki ay içerisinde tamamıyla iyileşecek. Özellikle diş çekiminde kan şekerimin normal seviyede olmasına dikkat ettim. Zira diş müdahalesinden önce kan şekerinin 200’ün üzerinde ya da 80’nin altında olması istenmiyor. Diyabette Ağız ve Diş Sağlığı yazımızı okumanızı öneririm.

Aynı zamanda diğer yıllık kontrol zamanım geldi. Kan, idrar, HbA1c, tiroid, göz dibi muayenesi vb tüm testleri tamamlıyor olmak gerekiyor. Bir-iki hafta içerisinde de hepsini tamamlamayı hedefliyorum.

Kısa bir isyan ile bitirmek istiyorum. Sosyal medya ya da e-mail üzerinden bana ulaşmaya ve fikrimi almaya çalışan tip-1 diyabetli akranlarım/aileleri oluyor. Ulaşmaya çalışan herkese birkaç gün cevap vermediğim zamanlarda tepkilerle karşılaşıyorum. Ya da özellikle hafta sonu sabahın erken saatinde ya da geç saatlerde telefonumu bulup bana mesaj gönderenler, arayanlar oluyor.

Bilmeyenler için söylemek isterim. Ben özel bir şirket İnsan Kaynakları Departman Müdürüyüm. Profesyonel iş hayatıma, diyabetimben.com‘a ve sosyal medya kanallarının yönetimine, evime ve hayatıma ciddi bir zaman ayırıyorum. Aynı zamanda 13 yıldır da tip-1 diyabetliyim. Hızlıca cevap veremememin en temel sebepleri bunlar. Zira elimden geldiğince bugüne kadar tüm mail, mesaj ve telefonlara cevap vermişimdir.

Unutmadan; ben doktor ya da diyetisyen değilim. İnsülin dozu, beslenme, kan şekeri gidişatı gibi konularda ancak yorum yapabilirim. Bazı sosyal medya kanallarında beslenme ve insülin gibi önerilerde bulunuluyor ama elimden geldiğince şunu yap ya da şöyle beslen gibi detaylara girmemeye çalışıyorum.

Bununla birlikte son zamanlarda paylaştığım araştırma çalışmalarını yayınlamama da tepki verenler, beni ‘medyatik’ olma çabası içinde bulanlar ya da Instagram hesabımdaki paylaşımların sonra ‘devamı için diyabetimben.com‘ uyarısı koymama kızanlar oluyor. Varsın olsun, düşünsünler, kızsınlar diyorum 🙂

Hiçbirine tekrar tekrar cevap vermeye gerek olmadığını düşünüyorum. Ama benim de tip-1 diyabetli bir birey olduğumu ve bu bloğu temelde kendi tip-1 diyabetimi anlatmak için kurduğumu unutmamanızı rica ederim.

Baya uzun bir yazı oldu. Yazmayıp yazmayıp yazınca da ne kadar anlatacak konu olduğunu görmüş olduk 🙂

Not: Sevdiğim fotoğraflardan birini bu yazının görseli yapıyorum 🙂

11 YORUMLAR

 1. Elif Demirel Sizin adınıza sevindim. …yeni kararlar yeni başlangıçlar insanı her dem aktif kılıyor. ..nacizane önerim ki ;sizde çok iyi biliyorsunuz spor yaparken özellikle havuzdan sonra yaninizdan meyve suyunu ayırmayın. …bazen ihtiyaç olabiliyor …sevgiyle sağlıkla kalin

  diyabetimben.com Bu anlarda vişne suyu olmazsa olmaz. Yine de öneririniz için teşekkürler. Sevgiler, esra

  Elif Demirel 🙂 🙂 🙂

  Ufuk Paçalı anne diyabet baba sağlıklı olursa doğacak çocukları taşıyıcı mı yoksa hasta mı olur

  Nesibe Doğancı Özbek Ben diyabetliyim eşim sağlıklı oglumda diyabet yok doktorların söylediği normal insanda diyabet çıkma olasiligi neyse diyabetlide de o kadar dediler.

  Ufuk Paçalı hı yanı kronikte olabilir sonradanda ckabilir peki oğlunuzu muane yaptrdnzmı

  diyabetimben.com http://t1dd.org/content-515-tip1_diyabet_gelisme_riski.html#.VhuXdPntmko linkindeki bilgiler size rehber olabilir Ufuk Bey. sevgiler, esra

  Zafer Ataş Bune tatlilik seker gibi

  Ceyda Vural Çok sevindim adınıza? ayrıca çarpıntıyı gerçekten hafife almayın benimde haşimato tiroidim var bende anlattıklarınızın aynısını iki ay boyunca yaşadım ve sonra 260 nabızla acildeydim eko sonucunda MVP yani kapak eğriliği diye bi durum çıktı karşıma ve ilaç kullanmaya başladım. Umarım sizde bi problem çıkmasın tabi. Sevgiler..

  diyabetimben.com Birkaç kez bu sebeple kardiyoloğa gitmiştim Ceyda Hanım ama spesifik bir sebep söylenmemişti. Bu aralar durum sıklaşınca ve uzun zamandır da olmayınca endişe vermeye başladı. Bir aksilik olmazsa Cumartesi günü gideceğim. Umarım negatif bir durum çıkmaz. Ama sizin durumunuz da garip. Birden hiç düşünülemeyecek bir sonuçla karşılaşmak kötü olsa gerek. Umarım geçici bir durumdur.

  Bugün ilk pilates ve uzun zaman sonra havuz. Çook iyi geldi. Sevgiler

 2. Bu fotoğrafı whatsapp’tan hatırlıyorum:)) o zamanda beğenmiştim. Zira bende cok istiyorum pilatese gitmek ama korkuyorum spor saatlerinde insülin dozunu ayarlayamamaktan şuan bile dozlarımla aramın iyi olmadığını düşünürsem dahada çıkmaza girmek ürkütücü bence çalışmak, ev işleri , diyabetli olup aynı zamanda böyle bir blogta bu kadar bilgilendirici olmak takdir edilir sadece.

 3. esra hanım meditasyon yapmayı düşündünüz mü/denediniz mi
  kişinin yoğun temposunda zihnini boşaltması rahatlaması açısından faydaları olduğunu düşünüyorum meditasyon deyince aklınıza türk dizilerinde yapılan yoga betimlemelerini yahutevi tütsülerle mumlarla kaplamayı getirmeyin
  meditasyon yapmak hem bedeninizi yormayacaktır hem de kafanızı boşaltacaktır uyku kalitenizin arttığını bile göreceksiniz
  böyle yazınca enerji dağıtan quantumcu teyzeler gibi görünmüş olabilirim ama sadece bir öneri

  • Mert Bey Merhaba,

   Merak ettiğimiz konulardan biridir ama şimdilik pilates ile başlayıp gidişata göre farklı kararlar verebilirim 🙂

   Öneriniz için ayrıca teşekkürler.

   sevgiler,

   • ukalalık olarak algılamayın ama eğer başlama kararı alırsanız bu konuda size yardımcı olabilirim
    bir zamanlar bu tarz konularla bayağı bi içli-dışlı olmuştum çok bilgi kirliliği olan herkesin işkembeden salladığı bir konudur

 4. bende hem öğrencilik hem diyabet hemde fitness bir arada götürüyorum.Spor yapmaktan korkuyorum vs yorumları gördükçe üzülüyorum kilo başına x2 gram protein alıyorum ve ha1c 7 lerden spor yapmaya başladıktan sonra 5.6 civarında seyrediyor son 1 senedir.Kendinize ve diyabetinize iyilik yapın spora başlayın.

 5. esra hanım yazılrınızı beğenerek ve takdir ederek okuyorum çok teşekkürler sizden ricam kızım istanbul anadolu yakasında ikamet ediyor pendik kartal maltepe ilçelerinde endokrin uzmanlrının iyi olduğu hastane biliyormusunuz devlet hastanesi olsun tşk edeim

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: