Tip-1 Diyabete Çözüm İçin Karaciğer Hücrelerini Yeniden Programladılar

Haberler&GelişmelerTip-1 Diyabete Çözüm İçin Karaciğer Hücrelerini Yeniden Programladılar

Tip-1 Diyabete Çözüm İçin Karaciğer Hücrelerini Yeniden Programladılar

Berlin, Almanya’daki Max Delbrück Moleküler Tıp Merkezi’ndeki araştırmacılar tarafından yönetilen bu çalışma Nature Communications Dergisi’ne rapor edildi.

Araştırmacılar, fare karaciğer hücrelerindeki tek bir genin ekspresyonunu değiştirerek ve yeniden programlayarak , pankreasın insülin üreten hücreler gibi çalışmalarını keşfettiler. Ve böylece karaciğer hücrelerinin yeniden programlanmasının insanlardaki tip-1 diyabet tedavisinde önemli nir çözüm olabileceğini öne sürmekteler.

Karaciğer Hücrelerini Kullanmanın Avantajları
Rejeneratif tıptaki araştırmacılar, tip-1 diyabet tedavisinde muhtemel bir çözüm yolu olarak pankreas beta hücrelerinin yeni popülasyonlarını üretmenin yollarını araştırıyor.

Bununla birlikte araştırmacılar karaciğer hücrelerine odaklanmayı tercih ettiler. Çünkü karaciğer hücreleri klinik açıdan pankreatik hücrelere göre önemli avantajlar sağladı. Örneğin; karaciğer hücreleri daha erişilebilir ve bol miktarda bulunmaktalar

Ayrıca, karaciğer hücrelerini pankreas beta hücrelerine yeniden programlayarak diyabetik farelerde hiperglisemiyi kısmen düzelten çalışmaları başardılar.

TGIF2 Adlı Tek Bir Gen İle Sağlanan Başarı

Araştırmacılar, modifiye edilmiş hücreleri diyabetik farelere nakledince, hayvanların kan şekeri seviyeleri yükseldi ve hücrelerin pankreatik beta hücrelerine benzer bir şekilde davranmalarıyla kan şekeri normale gelmeye başladı.

Yardımcı kaynak: http://www.medicalnewstoday.com/articles/315834.php

4 YORUMLAR

  1. Medisch Deniz Haydi bakalım hayırlısı olsun,ara sıra böyle haberler yapıp umut veriyorlar.😊👍🏻

    Bedriye Çakıl Biran evvel uygulamaya başlanır işanlh allahım sn buyuksun

    Selma Devrim Dilerim en kısa zaman da çare bulunur… Tip1 diyabetli tüm insanlar adına umutla bekliyorum 😇👍👏

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: