Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün Fonladığı Yapay Pankreas Araştırmaları Ne Aşamada?

Haberler&GelişmelerUlusal Sağlık Enstitüsü'nün Fonladığı Yapay Pankreas Araştırmaları Ne Aşamada?

Ulusal Sağlık Enstitüsü’nün Fonladığı Yapay Pankreas Araştırmaları Ne Aşamada?

Şubat 2017’de Ulusal Sağlık Enstitüsü (NIH), yapay pankreas teknolojisinin dört önemli çalışmasını finanse ettiğini bildirdi. 41 milyon dolarlık hibeye ulaşan fon, NIH’nin bir parçası olan Ulusal Diyabet ve Sindirim ve Böbrek Hastalığı Enstitüsü tarafından sağlandı.

Geçmişte, çoğu yapay pankreas denemeleri ihtiyatla ilerledi. Önce hastane denemeleri ve sonrasında tıbbî ekibin denetiminde olan otel benzeri ortamlarda tip-1 diyabetlileri takip ediyorlardı. Ve nihayet gerçek dünya koşullarını taklit etmek için ev denemeleri de yapıldı/yapılmaya başlandı.

Bu denemeler, tam otomatik insülin verme sistemlerinin yanı sıra hem otomatik insülin verme hem de glukagon dağıtım sistemi üzerinde yoğunlaşıyor. Bu çalışmalar daha büyük diyabetli gruplarıyla 2017 ve 2018 için planlanıyor Bu çalışmalar; ABD, İsrail ve birçok Avrupa ülkesinde yapılacak.

İşte bu dört çalışmanın ayrıntıları;

InControl / Akıllı Telefon Tabanlı Otomatik İnsülin Verme Sistemi

1. InControl adı verilen ve akıllı telefon tabanlı otomatik insülin verme sistem çalışmaları gerçek hayatta Santa Barbara (CA), Stanford (CA), Aurora (CO), Boston (MA), Rochester (NY), New York City (NY), Charlottesville (VA), Montpellier (Fransa), Padova (İtalya) Amsterdam, Hollanda’da yapılacak.

Bu çalışma 6 ay süreyle, HbA1c değeri 10,5’dan düşük olan, 14 yaş ve üstü 240 tip-1 diyabetli yapılacak.

Bu projede hedef, InControl’ün tip-1 diyabetlilerin kan şekeri seviyelerini 180 mg/dL’nin üzerine çıkartmamak ve 70 mg/dL’nin altında olabilecek kan şekeri durumlarını en asgari düzeye indirmek.

InControl deneme çalışmaları Charlottesville’deki Virginia Üniversitesi araştırmacılar tarafından üstleniliyor ve Tandem, Dexcom, Roche, TypeZero ve Ascencia tarafından destekleniyor.

Geliştirilmiş Medtronic 640G Sistemini

2. Bir yıl boyunca gerçek dünya ayarlarında otomatik insülin verme sisteminin performansını izleyecek olan İngiltere’de liderlik eden bir Cambridge çalışması.

İnsülin pompası kullanıcısı olan yaşları 6 – 19 arasında 130 çocuk bu çalışmaya dahil ediliyor. Stanford (CA), Aurora (CO), Minneapolis (MN), Cambridge (İngiltere), Leeds (İngiltere)‘de gerçekleşecek.

Bu çalışmaya dahil olacak diyabetli çocuklar, bir akıllı telefon tarafından kontrol edilecek, geliştirilmiş bir Medtronic 640G sistemini deniyor olacak. Bu çalışmanın amacı da 12 ay bu sistemi kullandıktan sonra HbA1c’deki değişimi görebilmek.

Medtronic 670G ve 690G İnsülin Verme Sistemi

3. Medtronic’in 670G hibrid  ve kısmen otomatikleştirilmiş insülin verme sistemi ile deneysel tam otomatik insülin verme sistemi olan Medtronic 690G arasındaki farkların ve başarıların ortaya konulması adına yapılacak bir araştırma çalışması.

Bu çalışma, Minneapolis Uluslararası Diyabet Merkezi ve İsrail’deki Schneider Çocuk Tıp Merkezi tarafından yürütülmektedir.

Yaşları 14 ile 31 arasında olan ve HbA1c değerleri 7.0 ile 12.0 arasında olan 100 diyabetli kişi bu çalışmaya dahil olacak. 100 kişi hem de 670G hem de 690G’yi belirli aralıklarla, yani 3 ayda 1, deneyecekler. 180 mg/dL üzerindeki kan şekerlerinin en az seviyede yaşanması için çaba harcanacak. 

New Haven (CT), Gainesville (FL), Boston (MA), St. Louis Park (MN), Hannover (Almanya), Petah Tikva (İsrail), Ljubljana (Slovenya)’da gerçekleştirilecek.

“Biyonik Pankreas” : iLet


4. Massachusetts Genel Hastanesi ve Boston Üniversitesi tarafından yürütülen çift hormon “biyonik pankreas” (iLet) içeren büyük bir araştırma.

Bu çalışma Beta Bionics’in glukagon ve insülin pompa sistemini, FDA onayı ve satış öncesi yapılacak, gündelik hayatta kullanma ve sonuçlarını görme adına düşünülen büyük bir çalışma.

HbA1c değerleri 11’ın altında olan diyabetli çocuk (8 yaş ve üstü) ve tip-1 diyabetli yetişkinlerden oluşacak 480 kişilik bu araştırma grubu üzerinde denenecek.

California, Massachusetts, Michigan, Missouri, North Carolina, Ohio, Wisconsin gibi yerlerde denemeler yapılacak.

Kaynak: http://insulinnation.com/research/nih-funds-four-artificial-pancreas-trials/

2 YORUMLAR

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: