Tip-1 Diyabet Yönetiminde Loop=Döngü Sistemi

Haberler&GelişmelerTip-1 Diyabet Yönetiminde Loop=Döngü Sistemi

Tip-1 Diyabet Yönetiminde Loop=Döngü Sistemi

Tip-1 diyabet yönetiminde kar amacı gütmeyen birçok insan grubu başarı hikayesi yazmayı ve sistemi değiştirmeye devam ediyor.

Aslında uzun zamandır açık kaynak kodlu, herkesin ulaşabileceği yazılım ve hatta donanımsal çözümlerle, her alanda, insanlar birbirine destek oluyor.

Bunlardan biri de bizleri ilgilendiren “Loop” sistemi.

Ben Omnipod Dash kablosuz insülin pompası ve Dexcom G6 şeker ölçüm sensörü kullandığımdan bu teknolojilere özgü anlatacağım. Ancak birçok farklı diyabet teknolojisiyle de bu sistem kurulabiliyor.

Her ne kadar bu hafta Tidepool Loop sistemi FDA onayı alan iki açık kaynaklı diyabet yönetim sistemi olsa da bu tarz Loop sistemlerini kurmak ve uygulamak kişinin ve ailesinin sorumluluğunda.

Loop’un kurulumunda kişinin insülin dozları, IDF, KH/İnsülin Oranı gibi değerler, hangi şeker oranında sistem nasıl müdahale etsin gibi kararlar kişiye özgüdür. Bu noktada da sistemin kullanımı da kişi ve ailesinin sorumluluğundadır.

Bu yazıyı da Selin’in (Selin de tip-1 diyabetli) babası Sevgili Gökhan Aygün’ün katkısı ile beraber hazırladık. Ki zaten ben de Gökhan Bey’in rehberliğinde Loop sistemine geçtim. Kendisine tekrar desteği için teşekkür ederim.

Kısaca Loop

Uygun model insülin pompası ve şeker ölçüm sensörünün birbirini görmesini ve beraber çalışmasını sağlayan bir yazılım çözümü. Yazılım şeker ölçüm sensöründen veri alarak şekerin gidişatına göre insülin pompasının nasıl çalışacağına karar veriyor. Şeker yükseliyorsa ne kadar minik minik bolus göndereceğine, şeker düşüyorsa hangi değere gelmeden insülin gönderimini kesip ve yeniden başlatacağını belirliyor.

Ama bunu yaparken de yine yukarıda bahsettiğim gibi tip-1 diyabetli kişinin tüm bireysel verileri bu sisteme girilmeli. Ve sistemin hangi durumda nasıl müdahale edeceğini de belirlemek gerekiyor.

Ve yine en önemlisi karbonhidrat sayımını da kişinin bilmesi ve uygulaması da lazım.

Bu sistemi kurdum ve artık tamamen her şeyi bu sistem yönetecek demeyin. Yanılırsınız.

Loop sistemi için donanım ve diğer gereksinimler

 • iPhone ya da iPod Touch
 • Omnipod Dash
 • OrangeLink (Artık gerek kalmadı. Telefona indirilen uygulamanın versiyonu yeni versiyon olarak güncellendiğinde veya yeni kuranlar yeni versiyonu yüklediğinde bu aparata gerek kalmıyor.) ve
 • Apple Geliştirici Hesabı
 • Uyumlu bilgisayar
 • Xcode (Apple uygulamasıdır. Ücretsizdir.)
 • İhtiyaç halinde destek alınabilecek web sitesi linkleri

Bana UPS ile gönderildi. UPS’in anlaşmalı olduğu gümrük firması ise maalesef yönlendirmelerde eksik kaldı. Ürün detayını öğrenmeden, sanki sorun çıkmayacakmış gibi, noterden kendilerine vekalet vermem istendi. Vekalet için galiba 300 TL gibi bir tutar ödedim.

1. Adım: OrangeLink satın al

(Artık gerek kalmadı. Telefona indirilen uygulamanın versiyonu yeni versiyon olarak güncellendiğinde veya yeni kuranlar yeni versiyonu yüklediğinde bu aparata gerek kalmıyor.)

https://getrileylink.org/product/orangelink Ürün 185 dolar. Gönderim ücretiyle 220 Dolar bir maliyeti var. 

Bu vekalet işlemi 150 Euro üstü ürünlerde maalesef gerekiyor. Birkaç ay önce İngiltere’den, Clarks’tan, aldığımız ayakkabılar için de benzer yolu izledim. Ürünler DHL ile geldi ve DHL’in anlaşmalı olduğu gümrük firmasıyla da süreci sorunsuz hallettik.

Türkiye Gümrük Mevzuatı gereği 150 Euro üzerinde (Kargo bedeli dahil) olan ürünler gümrüğe tabi. Özellikle bluetooth özellikli ürünlerin, kullanım amacı ne olursa olsun, ayrıca Tareks tarafından denetlenmesi gerekiyor. Bunun için de 8.000-10.000 TL bir işlem ücreti isteniyor.  Bu bilgiyi gümrük firması daha önce verseydi vekaletname ücreti vermeyecektim.

Kontrol eden kurum cihaz için onay vermezse de ödenen bu hizmet bedeli maalesef yanıyor.

Bu sebeple ürünü iade ettim. Yine gümrük mevzuatı gereği satın alınan ülkeye geri gönderilebiliyor. Başka bir ülkedeki adrese gönderilemiyor. Getriley ile iletişime geçerek durumu yazdım ve onlar da yeni OrangeLink’i, Eşref’in Almanya’daki erkek kardeşine, kargoladılar.

Bu kargo işlemi için de 36 Dolar ek ödeme yapmak zorunda kaldım. Aynı zamanda Almanya’da ürün teslim edilirken Almanya gümrük prosedürleri gereği 35 Dolar da orada ödendi. Ürün Amerika’dan 2-3 gün içerisinde Almanya’daki adrese teslim edildi.

Yani toplamda 291 Dolar ödemek durumunda kaldım. 

Dolayısıyla Türkiye’ye getirtmek ayrı bir macera. Yurt dışındaki bir adrese göndertmeniz, oradan Türkiye’ye gelen kişinin size getirmesi en mantıklı ve daha az maliyetli çözüm.

2. Adım: Omnipod Dash ve Dexcom G6 kullanıcısı olmanız gerekiyor. 

Yazımın başında da bahsettiğim gibi; diğer markalı insülin pompası ve şeker ölçüm sensörleri için de Loop çözümü bulunmakta ama ben Omnipod Dash ve Dexcom G6 kullanıcısı olduğumdan bu iki teknoloji için anlatım yapıyorum.

3. Adım: Xcode’u Macbook’a indirmeniz lazım.

Ham kaynak kodunu iOS uygulamasına dönüştürmek ve iPhone veya iPod’a mobil uygulamayı indirmek için kullanacağız.

İndirilen bu uygulama ile de “kapalı döngü insülin pompası sistemini” yöneteceğiz.

Xcode yüklendikten sonra açın.

Üst menü çubuğundaki, Apple ikonunun hemen yanındaki, Xcode’a tıklayın. 

Preferences – Locations sekmesine gelerek ekranın alttaki görselde olduğu gibi olup olmadığını kontrol edin. Alttaki ekran gibi değilse; “Derived data”, archives” ve “Command Line Tools”un yanındaki aşağı-yukarı imleciyle ekrandaki gibi olmasını sağlayın.

 • Apple kimliğinin eklenmesi

Accounts sekmesine gelerek Apple Kimliği geliştirici hesabı satın almak ve eklemek gerekiyor. 

Account sekmesindeyken sol alt köşedeki “+” işaretine tıklayarak Apple Kimliği hesabı eklenmelidir.

“+” işaretine tıkladıktan sonra aşağıdaki şekilde bir ekran açılır ve “continue” butonuna basarak Apple Kimliği hesabı eklenir.

Apple Developer hesabının yaklaşık 100 Euro maliyeti var. Ancak iPhone telefon üzerinden developer programını indirerek satın alırsanız 650 TL gibi bir maiyet ile de yıllık satın alınabilir.

İlk bölümü yayınlayarak sizlere sistemi net olarak anlatmak istedik. Yazı çok uzun olmasın diye de diğer adımları yeni bölümlerle anlatmaya devam edeceğiz.

Hatta video çekerek de anlatabilirsek anlatmaya da zaman yaratacağız.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

5 YORUMLAR

 1. Esra hanım öncelikle aydınlatıcı yazılarınız için çok teşekkür ederiz. Sizin fikrinizi almak adına omnipod kullanımını 3-8 yaş aralığı çocuklar içimde tavsiye eder misiniz ? Çünkü neticede Pdm biri tarafından kontrol edilmek zorunda. Yazınızın devamını veya videoyu merakla bekliyoruz. Teşekkür ederiz herşey için.

 2. Yazınız için çok teşekkür ederim 5 yaşında tip 1 diabet tanılı bi çocuğum var. 780 G pompa için hem ağır hantal hem kablo dolayısıyla kullanamadık. Omnipod uyum için bekliyordum. omnipod 5 bekliyordum ama sanırım gerek kalmadı. İlk okul ve öncesi için omnipod kullanımı açısından yorumunuzu rica edecektim. Video yada yazınızın devamını bekliyoruz. Teşekkürler

  • İsmail Bey Merhaba,

   Güzel yorumlarınız için teşekkürler.

   Açıkçası şu yaş aralığına uygun olur mu olmaz mı yorumunu ben yapamam.

   Ancak şu bir gerçek; özellikle kablolu cihazlar ya büyük ya da kabloları sebebiyle gündelik yaşamı zorlaştırıyor.

   Loop’un yeni versiyonlarından uzaktan bonus gönderme ve sistemi uzaktan kontrol etme seçenekleri de var. Tabiki de güvenliği Max düzeyde tutarak.

   Yazıya en kısa sürede devam edeceğim.

   sevgiler

   • Esra hanım zaten şuan ki kontrolünü hocaları yapıyor bizde uzaktan dexcom ile takip ediyoruz. Videonuzu sabırsızlıkla bekliyor emekleriniz için tüm tip 1 diabetli aileler adına size teşekkür ediyorum.

 3. Esra hanım merhaba. Hem sizi hem Gökhan beyi takip ediyorum. Kızım 4 yaşında. Dexcom ve i port ile şuan devam ediyoruz. Pompa için insülin değerlerimiz 8ü altı olduğu ve yaşından dolayı doktorumuz tarafından tavsiye edilmiyor. Omnipod un aylık maliyeti gözümü çok korkutuyordu ama yapacak bir şey yok. Bende yakın zamanda geçmeyi düşünüyorum. Yazılarınızdan pod un loop sisteminin kullanımını öğrenmeye çalışıyorum. Harici olarak almam gereken sadece iphone kimliği almak ve developer satın alımı gibi anladım. Orangelink e gerek yok değil mi ? Şuan iphone telefon zaten var. Bir tane macbook alacağım ve developer üyeliği. Bunları sağladıktan sonra pod üzerinden loop sistemini kullanabileceğim değil mi ?

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: