Anasayfa Haberler&Gelişmeler Kablolu İnsülin Pompası Set ve Rezervuarlarının SGK Destekleri Güncellendi!

Kablolu İnsülin Pompası Set ve Rezervuarlarının SGK Destekleri Güncellendi!

1 1.567 görüntüleme

Geçtiğimiz sene 10 Şubat’ta güncelleme olmuştu.

Kablolu İnsülin Pompası Set ve Rezervuarları İle Strip ve İğne Uçlarının SGK Destekleri Güncellendi! başlıklı yazıya tıklayarak geçtiğimiz seneki SGK desteği ile bu güncelleme arasındaki farkı da görebilirsiniz.

Şu anda Medtronic ve Dana marka insülin pompaları ve sarf malzemelerinin SGK desteği kapsamında olduğunu belirtmek isterim.

16 Mart 2023 SUT‘a tıklayarak sağlık uygulama tebliğine ulaşabilirsiniz.

İnsülin pompasının SGK geri ödeme desteği 14 bin 612 TL oldu. Geçen sene 7 bin 306 TL idi bu destek.

1 adet (Kutu değil.) infüzyon seti SGK geri ödeme desteği 41 TL olurken, 1 adet rezervuar (Kutu değil.) geri ödeme desteği ise 13,65 TL oldu.

Sonuç olarak; SGK’nın 1 kutu 10’lu infüzyon setindeki geri ödeme desteği 410 TL, 1 kutu 10’lu rezervuar içinse 136,5 TL oldu. Böylece aylık sarf malzeme geri ödeme desteği de toplamda; 546,50 TL olacak.

Ocak 2023’te sizlerle, ülkemizde satılan insülin pompaları, sarf malzemeleri ve sensörlerin maliyetleriyle ilgili bir yazı paylaşmıştım. Türkiye’deki İnsülin Pompaları ve Sarf Malzemeleri ile Sensör Maliyetleri / Ocak 2023 başlığına tıklayarak o yazıya da ulaşabilirsiniz. O zamandan bu zamana bazı teknolojilerin maliyetleri değişti. Ama SGK desteği olan Medtronic’in insülin pompası ve sarf malzeme fiyatları halen aynı. Ocak 2023’teki gibi. Bilginiz olsun.

Bu arada SGK desteği %100 artmış. Ancak ekonomik gidişattaki durum bu artışın yeterli gelmeyeceğini de gösteriyor.

Hesaplama tablosu hazırlamak için zaman ayıramadım maalesef ama eminim sizleri yeni SGK desteklerini dikkate alarak maliyet hesaplamaları yapabilirsiniz.

Son bir not: bu güncelleme Medula sistemine yansımamış. Birkaç günü buluyormuş. Muhtemelen de Pazartesi günü itibarıyla yansıyacağı belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Cevap Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.