Anasayfa Haberler&Gelişmeler 0-14 Yaş Tip-1 Diyabetli Çocuklara Sensör Desteği

0-14 Yaş Tip-1 Diyabetli Çocuklara Sensör Desteği

9 4.937 görüntüleme

0-14 Yaş Tip-1 Diyabetli Çocuklara Sensör Desteği

Cumhurbaşkanının 27 Haziran 2022’de yaptığı bu güzel açıklamayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

“Tip-1 diyabet hastası 0-14 yaş arası evlatlarımızla ilgili de bir müjdemiz var. Bu teşhisle insülin tedavisi gören çocuklarımızın hayat kalitelerini artırmak amacıyla yaklaşık 11 bin 500 kişiye sürekli glikoz ölçüm cihazı veya ikamesi bir cihaz temin edeceğiz.”

Bugün hem Ankara SGK, hem İstanbul Sirkeci SGK hem de Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihazlar Kurumu’ndaki tanıdıklarımla görüştüm. Şu an için bu desteğin nasıl verileceğiyle ilgili net bir bilgi yokmuş. 2-3 güne kadar netleşeceği belirtildi.

Ben de sizlerle gelişme oldukça paylaşmaya devam edeceğim.

En azından 0-14 yaş tip-1 diyabetli akranlarım ve aileleri için çok önemli bir adım olduğunu da görüyoruz. Öyle ya da böyle katkısı olan herkese teşekkürler.

 • Bilgilendirme için teşekkürler Esra Hanım muhtaçlık şartı aradıklarını duyuyoruz hane de kişi başı düşen gelirin 1400 TL yi geçmemesi gerekiyormuş evet atılmış güzel bir adım var ama Türkiye şartlarında çok yetersiz bizde dahil çok zorlanmamiza rağmen yararlanamiyacak bir çok evladımız var maalesef

 • bence sgk ile alakası olmayacak. Bazı valiliklerin dağıttığını ülke geneline kaymakamlık kanalı ile yayacaklardır. Muhtaç aileler ile kısıtlı kalacağa benziyor.

 • T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)’ne yapmış olduğunuz 2203128593 sayılı başvurunuz 09.08.2022 tarihinde cevaplanmıştır*

  Cevap Metni: Kurumumuzca finansmanı sağlanacak tıbbi cihazların geri ödeme statüsüne alınması belirli süreçler çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda geri ödeme kapsamına alınacak tıbbi cihaz, konunun farklı taraflarıyla değerlendirilmesi amacıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı gibi paydaşların görüşlerini belirttiği birden fazla komisyon tarafından değerlendirilmektedir.

  Bahse konu sürekli glikoz izlem sistemleri olarak adlandırılan cihazın Kurumumuzca geri ödeme kapsamına alınması için yukarıda bahsi geçen komisyonlarca yapılan değerlendirmeler sonucu ilgili cihazın geri ödeme kapsamına alınması uygun bulunmamıştır.
  Bilgilerinizi rica ederim.
  Sanırım seçim yatirimi oldu, kanun çıkması gerek.

 • Bursa milletvekili Erkan AYDIN’a ulaşıp durumun iletilmesini sağladım.
  İlgilendi ve şu cavabı verdi:
  “Çalışma bakanı ile görüştüm Eylül ayı içerisinde sosyal yardımlaşma fonundan ödeyeceğiz
  Yılbaşından itibaren de SGK geri ödeme listesine alacağız dedi”

 • Cevap Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.