0-14 Yaş Tip-1 Diyabetli Çocuklara Sensör Desteği

Haberler&Gelişmeler0-14 Yaş Tip-1 Diyabetli Çocuklara Sensör Desteği

0-14 Yaş Tip-1 Diyabetli Çocuklara Sensör Desteği

Cumhurbaşkanının 27 Haziran 2022’de yaptığı bu güzel açıklamayı sizlerle paylaşmak istiyorum.

“Tip-1 diyabet hastası 0-14 yaş arası evlatlarımızla ilgili de bir müjdemiz var. Bu teşhisle insülin tedavisi gören çocuklarımızın hayat kalitelerini artırmak amacıyla yaklaşık 11 bin 500 kişiye sürekli glikoz ölçüm cihazı veya ikamesi bir cihaz temin edeceğiz.”

Bugün hem Ankara SGK, hem İstanbul Sirkeci SGK hem de Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihazlar Kurumu’ndaki tanıdıklarımla görüştüm. Şu an için bu desteğin nasıl verileceğiyle ilgili net bir bilgi yokmuş. 2-3 güne kadar netleşeceği belirtildi.

Ben de sizlerle gelişme oldukça paylaşmaya devam edeceğim.

En azından 0-14 yaş tip-1 diyabetli akranlarım ve aileleri için çok önemli bir adım olduğunu da görüyoruz. Öyle ya da böyle katkısı olan herkese teşekkürler.

10 YORUMLAR

 1. Bilgilendirme için teşekkürler Esra Hanım muhtaçlık şartı aradıklarını duyuyoruz hane de kişi başı düşen gelirin 1400 TL yi geçmemesi gerekiyormuş evet atılmış güzel bir adım var ama Türkiye şartlarında çok yetersiz bizde dahil çok zorlanmamiza rağmen yararlanamiyacak bir çok evladımız var maalesef

 2. bence sgk ile alakası olmayacak. Bazı valiliklerin dağıttığını ülke geneline kaymakamlık kanalı ile yayacaklardır. Muhtaç aileler ile kısıtlı kalacağa benziyor.

 3. T.C. Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi (CİMER)’ne yapmış olduğunuz 2203128593 sayılı başvurunuz 09.08.2022 tarihinde cevaplanmıştır*

  Cevap Metni: Kurumumuzca finansmanı sağlanacak tıbbi cihazların geri ödeme statüsüne alınması belirli süreçler çerçevesinde gerçekleştirilmektedir. Bu kapsamda geri ödeme kapsamına alınacak tıbbi cihaz, konunun farklı taraflarıyla değerlendirilmesi amacıyla Hazine ve Maliye Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı gibi paydaşların görüşlerini belirttiği birden fazla komisyon tarafından değerlendirilmektedir.

  Bahse konu sürekli glikoz izlem sistemleri olarak adlandırılan cihazın Kurumumuzca geri ödeme kapsamına alınması için yukarıda bahsi geçen komisyonlarca yapılan değerlendirmeler sonucu ilgili cihazın geri ödeme kapsamına alınması uygun bulunmamıştır.
  Bilgilerinizi rica ederim.
  Sanırım seçim yatirimi oldu, kanun çıkması gerek.

 4. Bursa milletvekili Erkan AYDIN’a ulaşıp durumun iletilmesini sağladım.
  İlgilendi ve şu cavabı verdi:
  “Çalışma bakanı ile görüştüm Eylül ayı içerisinde sosyal yardımlaşma fonundan ödeyeceğiz
  Yılbaşından itibaren de SGK geri ödeme listesine alacağız dedi”

 5. merhaba ben bir isteğim var sizden sayın cumhurbakanımız tp 1 diyabet cocuklar için sensor yanı tıp mazemesi devlet tarafında verilecek diye duyurdu herkes faydalanacak denildi ama sosyal yardım vakfı bu sensor almak için şart koşiyor kişi başi gelire bakıliyor allah aşkına boyle bir mantık varmı biz sizden para talep etmiyoruz ki nasıl kanser ilaçları devlet tarafında veriliyorsa bu cocuklarında hakıdı biran once bu sistemi düzeltmesiniz isteriz eğer o hasta olan cocugun raporu var ise zengin fakir farkmez sekilde eşit sekilde verilmesi lazım nasıl bir zengin insan eczaneden ilacını sgk tarfında veriliyorsa bu sekil sensorde verilmesi lazım yoksa sizin yaptıgınız proje hiç bir vatandaşimiza faydası yok bu sekilde sizdem riram biran once bunu etkilere bildiriniz

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: