Tip-1 Diyabet Yönetiminde Dijital Çözümler

Haberler&GelişmelerTip-1 Diyabet Yönetiminde Dijital Çözümler

Tip-1 Diyabet Yönetiminde Dijital Çözümler

Tip-1 diyabet tam anlamıyla hayatımızdan çıkana kadar geliştirilen ya da yeni çıkarılacak teknolojiler veya dijital çözümler bizlerin ve diyabetli yakınlarının hayatlarına kolaylık getirecek.

Bunlardan en önemlileri; sürekli glikoz ölçüm sistemleri yani sensörler iken aynı zamanda yapay pankreas da önemlilik arz ediyor.

Bu teknolojik gelişmelere paralel olarak da bulut ortamda tip-1 diyabetle ilgili verilerin toplanması, ilgili sağlık ekiplerinin yorumlaması ve takibi ile de kişiye özel diyabet yönetiminin sağlanması hedefleniyor. Ve Dünya gittikçe dijitalleşirken tip-1 diyabetli Dünyası da bu dijitalleşmenin mecburen içerisinde olacak.

İşte birkaç yeni dijital çözüm.

Akıllı iğneler


İnsülinde ilaçlarında kullanılan iğneler de akıllanmaya başladı. İrlandalı tıbbi teknoloji şirketi Innovation Zed, diyabet hastalarının insülin kullanımına yardım etmek için insülin kalemlerine takılabilen yeni bir aksesuar geliştirdi.

insulcheck

‘InsulCheck Connect’ adı verilen cihaz, otomatik olarak insülin kalemi kullanımını ve davranış verilerini topluyor. Toplanan bu veriler, akıllı telefonlar aracılığıyla direkt olarak hastanelere veya sağlık merkezlerine gönderiliyor.

3 yıllık AR-GE çalışmasının sonucu ortaya çıkan InsulCheck Connect adı verilen cihaz, otomatik olarak insülin kalemi kullanımı ve davranış verilerini topluyor. Bu verilerin toplanmasının uzun vadede diyabetle mücadeleyi kolaylaştıracağı ve tedavileri geliştireceği vurgulanıyor.

Kendisi de insülin kullanıcısı Innovation Zed CEO’su John Hughes, bu platformun 100 milyondan fazla insülin kalemi kullanan kişiye yardım edeceğini söylüyor. Var olan pompa teknolojilerine yakın bir etkiyi elde ettiklerini belirten Hughes, oldukça düşük maliyetli bir teknoloji geliştirdiklerini vurguluyor.

Bu yöntemle uzun vadede diyabetle mücadeleyi kolaylaştırması ve kişiye özel tedavilerin geliştirmesi hedefleniyor.

Innovation Zed Teknik Yöneticisi William Cirillo der ki; “İnsülin kullanıcılarının %70′ini oluşturan insülin kalemi kitlesi üzerine yaptığımız araştırmalar, ilaç kullanımına bağlılığın oldukça az olduğunu gösteriyor. Bu oranları arttırmak ve diyabet hastalarına yardım etmek için çeşitli yöntemler olduğuna inanıyoruz. Daha önceden davranış verilerini otomatik olarak toplayıp hastalığa direkt müdahale etmek mümkün değildi. Lakin InsulCheck Connect ile bu sorun ortadan kalkıyor.”

Daha fazla bilgi için http://www.insulcheck.com/ linkini ziyaret edebilirsiniz.

Diyabeti Kontrol Altında Tutmak İçin Telefonunuz Yeterli ‘Pops! Diabetes Care’

Minnesota merkezli dijital teknoloji ve diyabet yönetim platformu Pops! Diabetes Care, geliştirdiği ürünü piyasaya sürmek için 1.2 milyon dolar fon topladı.

bc358d_11fb116cae434469b823a2c83e593faf~mv2

The Pops! sistemi, kullanıcının cep telefonuna takılan bir glikoz ölçer ve bluetooth bağlantılı mobil uygulamayla çalışıyor. Hastanın istediği zaman ölçüm yapıp sonuçlarını mobil uygulamaya kaydetmesini sağlayan cihaz, kullanım kolaylığıyla ön plana çıkıyor. Tahmin edebileceğiniz gibi günlük yapılan ölçümler, hastanın ailesiyle ve doktoruyla dijital platform üzerinden paylaşılabiliyor.

“Birçok diyabet hastası, yetersiz glikoz kontrolü yüzünden çeşitli rahatsızlıklar çekiyor. Yatırımcılarımız, diyabetlilerin hastalıklarıyla daha kolay başa çıkmaları için onlara büyük bir fırsat sunuyor.”

Pops! kurucularından CEO Lonny Stormo der ki; ‘Cihaz şimdilik FDA’den izin almasa da Stormo’nun MedCity’e verdiği röportajda görüldüğü üzere bu sene içerisinde 510(k) izni için bir başvuru yapılacak.’

Daha fazla bilgi için http://www.popsdiabetescare.com/ linkini ziyaret edebilirsiniz.

6 YORUMLAR

 1. Esra Hanım,

  Yazdıklarınız ve paylaştığınız bilgiler o kadar değerli ki size çok teşekkür ederim. Sayenizde tip 1 diyabet ile mücadelemiz son surat devam ediyor. Kendinize çok iyi bakın, sevgilerle..

 2. Kızımın tip 1 diyabetle tanışması yaklaşık 7 ay oldu ve o günden buna verdeğiniz bilgilerden çok faydandık ve faydalanmayada devam ediyoruz. ilk başlarda kabullenmek çok zor gelsede bir süre sonra bununla yaşamasını ve yaşamayı hem ögretmeye hemde öğrenmeye başarıyorsunuz.kenbdi adıma 4 yaşındaki kızımın böylesine ciddi bir rahatsızlıkla boğuşması bir çok şeyden muaf ve mahrum olması o yaştaki biri için çok zor olsadaher daim şükür ediyorum çünkü evet kızım tip 1 diyabet ama bu bir hastalık değil yaşam tarzı belki insulin kullanarak hayatını idame etmek zorunda ama m çok şükür kontol altında tutunca hiç bir sıkıntı yaşamıyor şuna değinmek istiyorum ( beterin beteri ) vardır RABBİM kimseye dermansız dert vermesin ve böylesine güzel bilgiler verdiğiniz içinde siziden razı olsun.siz olmasaydınız belki şimdi başka arayışlar arayarak kızıma belki belki zarar verebilirdim tekrar tekrar teşekürler…

  • Muhammed Bey Merhaba,

   Öncelikle güzel cümleleriniz için teşekkürler.

   Tip-1 diyabeti zorunlu ama iyi baktıkça da iyi bir yol arkadaşı olarak görebilmeniz konusunda tebrik ederim. Özellikle ailelerin tip-1 diyabeti kabullenmesi biraz daha zor olsa da alışmak zorunda kalıyorsunuz.

   Diyabetimben.com olarak biz de hem sizlere hem de kendimize fayda sağlamaya devam ediyoruz. Sürekli bilgi akışıyla tip-1 diyabeti daha iyi yönetmeye katkı sağlamaya çalışıyoruz. Umarım hep birlikte daha güzel günler görürüz.

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: