Tip-1 Diyabet ve Yeni Yönetmelikte Askerlik Muafiyeti

Diyabetli HaklarıTip-1 Diyabet ve Yeni Yönetmelikte Askerlik Muafiyeti

Tip-1 Diyabet ve Yeni Yönetmelikte Askerlik Muafiyeti

Merhaba,

Önceki yorumlarda bahsetmiştim. Kardeşimin rapor alma sürecinde birlikteydik. Ben de 2008 yılında muaf raporu almıştım. Kardeşim de 1 yıl önce tip 2 teşhisi konmuştu. Detaylı bir şekilde anlatmaya çalışayım. Ayrıca kardeşim öğretmen. Rapor alma sürecinde MEB ilgisiz. MEB sadece sonuca bakıyor 🙂 Muafiyet raporu alırsanız göreve devam, sağlam alırsanız sizi askere gönderiyor. Rapor alma sürecinde herhangi bir izin yok. O yüzden yarıyıl tatile denk getirdik.

Normalde kardeşimin tecili 30 Mayıs 2017′ de bitiyor. Askerlik şubesinden ilk olarak tecili bozdurduk. 5 iş günü süreniz var dedi. Askerlik şubesi önce aile hekimine sevk etti. Aile hekimine diyabet olduğunu söyledik ve kardeşimi hastaneye sevk etti.

Tekrar şubeye gittik. Normalde bulunduğumuz ilçedeki devlet hastanesi rapor verebilir. Ama şuan vermiyormuş. Şubenin dediği bu şekilde

Bizi başka bir ilçedeki devlet hastanesine sevk etti.

Önce hastanenin sağlık kuruluna gidiyoruz. Zaten şubenin verdiği belgelerde herşey yazıyor. İşlemleri başlatıp ilgili doktora sevk ediyor. Sadece diyabet için gittiğimiz için kardeşimi dahiliye doktoruna sevk etti. Asıl problem burada başlıyor. Hastanenin doktoru dahil hiç kimse sizden daha fazla şey bilmiyor. Bu arada biz 23.01.2017 pazartesi günü hastanedeydik.

Gittiğimizde sağlık kurulunun dahiliye doktoru yerinde yoktu. Sekreterine sorduk. Pek bizi dinlemedi. Her ne kadar muafiyet raporu almak için geldik, yoklama eriyiz dediysek de bize yanlış testler vermiş. Bize bu sekreter işte bunları bunları yaptırın dedi. İstediği şeyler, biyokimya, hemogram, elisa, ultrason ve idrar. Ultrason ile elisa testini anlamadık. Elisa testi hiv, hebatit filan testi. Diyabet ile bağlantı kuramasak da bilmediğimiz birşey vardır diye biz bu testleri 2 günde yaptırdık. Çarşamba günü testleri bitirdikten sonra doktora durumu anlattık. Tabi bizim yaptığımız testler şu uzman çavus astsubay vs olmak isteyenler testiymiş. Onların kalabalığı vardı zaten. Biz boşuna ultrason, elisa vs yaptırdık. Kan testinde zaten kardeşimin açlık kan şekeri 160 çıkmıştı. Doktor, diyabetsin zaten belli ama h1abc sonucunu kurula sunmak için yaptırmamız lazım dedi. Tamam dedik ve gün içinde kan verdik. Ertesi gün yani 26.1.2017 perşembe günü sonuçlarla birlikte tekrar doktorun yanına gittik. Tamam dedi. Kararı yazdı. 40-B F2 maddesini ve askere elverişli değildir yazıp kurula gönderdi. Öğleden sonra da kurul vardı. Kuruldan da zaten aynı karar çıktı. Ertesi gün gel ön raporu al dedi. Raporun aslını biz ilgili kurumlara göndereceğiz dediler. Ertesi gün de ön raporu aldım. Raporda 40-B f2 askerliğe elverişli değildir şeklinde karar yazıyor. Bunu askerlik şubesine götürdük. Şube de askerlik durum belgesini güncelledi. Onay Bekleme – Askerliğe elverişli değildir şeklinde belge verdi. Hastane raporun aslını gönderir, biz de Onay bekleme yazısını kaldırırız dedi.
Sağlıcakla kalın

Sonuç olarak oldukça basit ve kolay. Ama her hastanenin uygulama sürecleri farklı olabilir. Burda en önemli faktör doktorun kendisi. Şansımıza anlayışlı ve bilgili bir doktor denk geldi. Bizde tek yanlışlık, sekreterin bizi yoklama eri değilde sözleşmeli uzman çavus vs olmak istediğimizi sanıp yani dinlemeden yanlış testler vermiş. Aslında bir yandan da iyi oldu. Ultrason da herşeye baktılar. Böbreklere vs.

Toplam sürecimiz 2 hafta bile sürmedi.

2 YORUMLAR

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: