Diyabet ve Değişen Askerlikten Muafiyet Yönetmeliği

Diyabetli HaklarıDiyabet ve Değişen Askerlikten Muafiyet Yönetmeliği

Diyabet ve Değişen Askerlikten Muafiyet Yönetmeliği

Takipçilerimizden Ferdi Bey tip-1 diyabetli ve askerlik muafiyeti işlemlerini madde madde anlatmış. Bildiğiniz gibi 15 Temmuz’dan sonra askerlik muafiyeti hakkında yönetmelik değişti. Eski yönetmelikte diyabetlilerin askerlik muafiyetine direkt atıfta bulunurken yeni yönetmelikte dolaylı atıof söz konusu olduğu için Ferdi Bey’in aşağıda paylaşacağımız tecrübesini dikkatlice okumanızı öneririz.

Ferdi Bey’in Değişen Askerlikten Muafiyet Yönetmeliği’ne Göre Askerlik Muafiyet Tecrübesi

En son gelişmeler ışığında kendi durumumu yazmam iyi olacak sanırsam.
Askerlik şubesine gittim. Tip-1 siyabet olduğumu belirttiğim gibi aile hekimine sevk ettiler. Aile hekimi sistemden raporlarımı görüp askeri hastaneye sevki uygundur notu yazdı. “Tip 1 Diyabet olduğumu belirterek.” Askeri hastanelerin sivilleştiği konusunda yeterli bilgisi yoktu sanırsam. Evraklarla beraber tekrar şubeye gittim. En yakın devlet hastanesine sevk ettiler.

İlk gittiğim yer baş hekimlik oldu. Sistemden raporlarımı çıktı alarak dahiliye sevk etti. Hemen dahiliyeye gittim. Raporları görünce direk Tip 1 DM’dir diye not düştü (Ki niye bunları yapıyoruz diye sordu. Tip 1 DM olup olmadığı belirlemek için dedim. Neden peki? Askerliğe elverişli değildir diye rapor almak için dedim. Ah Tip 1 DM’ler askerlik yapmıyor mu diye yardımcı hemşiresine sordu.). Neyse. Sonrasında tekrar baş hekimliğe gittim. Karar yazılmamış dediler. Dahiliye tekrar gittim. Yeterli bilgi ve tecrübesi olmadığı için doktor baş hekimliğe danıştı. Bu sefer tahliller verdi; 24 saatlik idrar, kan tahlilleri ve 24 saatlik idrarı teslim ederken küçük kap idrar tahlili. Sonrasında kurula sevki uygundur notu yazdı. Ben de evrakı baş hekimliğe teslim ettim.

Kurula girmek için gün bekledim. Kurul günü baş hekimlik aradı ve Nöfroloji, Göz ve Nörolojiye de girmem gerektiğini söyledi. Bunlar kurula girebilmem için doktor sayısını tamamlamak için yapıldı. İlgili doktorlara çıktım ve gerekli tahliller yapıldı. Şunu söylemekte yarar var; sivil doktorlar bu konuda ne yazık ki yeterli tecrübeye sahip değil.

Bütün bu işlemlerden sonra kurula girdim. Tek sordukları “ne zaman çıktı?” oldu. 12 yıldır Tip 1 DM hastayım dedim. Tamamdır, 20 gün içinde sizi arayacağız, o zaman gelip karar raporunu alabilirsiniz dediler. Kurula giren sayısı fazla olduğu için sizi aramalarını bekliyorsunuz. Yoksa ertesi gün içinde karar veriliyor zaten. Neyse beklemeye başladım.

2 hafta oldu aradım baş hekimliği ne oldu diye. Sizi arayacağız deyip kapattılar. 3. hafta askerlik şubesi aradı. 2 gün içinde raporu getirmezseniz tekrar polise bilgilendirme geçeceğiz ve idari ceza işlemi başlatılacak dedi. Soluğu baş hekimlikte aldım. Şubenin aradığını söyleyince en alt sıralarda olan karar raporumu çıkardılar ve 3 adet fotoğraf istediler. Fotoğrafları hazırlayıp verdim. Karar raporunda tanı kısmında “Tip 1 Diabetes Mellitus (4’lü insülin kullanımı mevcut)” ve karar kısmında “Madde 40-B, F2; Barışta askerliğe elverişli değildir. Savaşta sefer görev emri alır.” şeklinde yazması gerekiyor yoksa askerlik şubesi tekrar hastaneye yollar bilginize. Evrakları şubeye teslim ettim. Şube askerlik durum belgesiyle haydi sana güle güle dedi.

Not olarak şunu belirtmem gerekiyor, kesinleşmiş idari ceza yoksa bütün cezaları siliyorlar. Kesinleşmiş idari cezalar için vergi dairesine gidilmesi gerekiyor. İtiraz günü geçmemişse ceza iptal oluyor. İtiraz geçmişse iptali için mahkemeye başvuru yapılıyor veya iptal yolu yoksa ceza ödeniyor sanırsam. Yeterli bilgi sahibi değilim.

Tüm T1DM’lere kolay gelsin. Askeri hastanelerdeki zorluklar yok artık. Ama devlet hastanesinde bekleme ve bekletilme süreleri sıkıntılı. Zamanla durum düzeltilir sanırsam.

10 YORUMLAR

  1. Merhabalar ben de iki gün önce muafiyet aldım.Şubeye gidip diyabetim diyosunuz o sizi bağlı olduğunuz ilçede bir hastaneye sevk ediyor.Nöroloji,göz,endokrin sizi muayene ediyor açlık,tokluk kanı birde idrar veriyosunuz.hba1cnize bakılıyor.Sonra kurula gidiyor dosyanız.1 hafta içinde gelin alın diyorlar sonra onu askerlik şubesine götürüp muafiyet alıyosunuz hastanede yatma vs yok benimki böyle oldu şimdiden kolaylıklar

    • ustad ben tıp 2 seker hastayım.ılk yatıs sekerım 650 suanda aclık 150 200 arası tokluk 300 400 arası gunde 4 defa ınsulun 20unıte lantus vede apıtra vuruluyorum.sımdı yatıs yokmu hataneye neler yapmmaız gerekıyor. ve ayrım varmı tıp 2 tıp1 dıye cvb yazarsan ve aclık tokluk sekr ne olcak tam bı yaz sana zahmet

  2. Tip 2 seker hastasiyim gunde sabah ve aksam olmak uzere 2 kez hap aliyorum hastaneye sordugum da askere gidecegimi soylediler bilgisi olan var mi ??

  3. Merhabalar

    Henüz şubeye gitmedim fakat doktorum endokronoloji’ye gitmemi söylüyor kesin tanı için. Kesin tanı alındıktan sonra tekrardan heyete girmek gerekiyor mu? Kesin tanı sırasında belge istesem verirler mi?

  4. Hayirli gunler arkadaslar bende tip 2 dm hastasiyim ac karinla 130 tok karinla 200 bulugo bazen kriz gecirdigim oldu bayilmalarim oldu benim askerlik yapma durumum nasil olur

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: