Tip-1 Diyabet Nedir?

Tip-1 Diyabet Nedir?

Tip-1 diyabet  çoğunlukla çocukluk ve gençlik dönemlerinde çıkan ve insüline bağımlı bir diyabet türüdür. Pankreasın Langerhans Adacıkları’nda bulunan ve insülin hormonu üreten beta hücrelerinin artık tükenmesinden dolayı ortaya çıkar. Kanda anti-GAD, insülin ve adacık antikorları vardır.

Biraz daha detaylı anlatmamız gerekirse; yediğimiz her şey vücudumuzda enerjiye dönüşür. Yani göz kırpmak, kolunuzu bir yerden bir yere götürmek, adım atmak ve hatta nefes almak için enerjiye ihtiyaç vardır. Karbonhidratlar yani şekerler vücudumuz için en önemli enerji kaynaklarındandır. Vücudumuza şekere dönüşebilecek bir besin girdiğinde, şekere dönüşen maddeler kanımızın içerisinde koştururlar. Amaçları bizim tüm organlarımızı, en önemlisi beynimizi ve o anda nerede enerjiye ihtiyaç varsa oraya gerekli şekeri götürmektir. Yani şeker hücreye/organa gider, kapısından girer ve onun çalışmasını sıkıntısınız bir şekilde sağlar. Ancak bu sistemin çalışması yani kanımızdaki şekerlerin hücrelere girerek enerjiş kaynağı olarak kullanılabilmesi için hücrelerin şeker kapılarını açan insülin denen anahtara ihtiyaç duyar. Bu anahtar görevini doğru yaptıkça tüm sistem doğru çalışmaya devam eder.

Şeker hastalarında ama özellikle tip-1 Diyabetli bireylerde Diabetes Mellituslarda işte bu insülin yoktur. Eeeee insülin olmayınca hücreye hiçbir şekilde şeker giremez. İnsülin olmayınca da iş başa düşmektedir. (Görsel kaynak: diniwilliyanti.com)

34 YORUMLAR

 1. esra hanım merhaba şekerim yüksek gidiyor bir haftadır. normalde cok düzenli giden bi şekerim vardı bir haftadır düzen bozuldu 10 ünite vurduğumda düşen şekerim 25 üniteyle düşmüyor 250de kalıyor yemekten sonra 🙁 bunun nedeni nedir acaba? yediklerimdede bi değişiklik yok yani yediğime göre vuruyordum bi anda böyle oldu yükselmeye basladı

  • Yusuf Bey Merhaba,

   İnsülinlerinizde bozulma var mı? Son kullanma tarihleri geçmiş mi? İğne ucunda gerçekten insülin gidiyor mu? İnsülin yaptığınız bölge hep aynı mı?

   Ya da insülin ihtiyacınız artmış olabilir.

   sevgiler

   • esra hanım bir sorum daha olacak. şeker hastalığına 2 yıl önce yakalandım ve ilk bir ay cok zor geçti 500 leri buluyordu bir tabak meyve ile şekerim. dengesizdi. yeni hastalandığım içindir dedim. daha sonra 2 3 4 5 ay rahattım mesela gece yatmadan 190 olan sekerim sabah 90 a düsüyordu. 1 yıl oldu durum yine aynı. 1,5 yıl oldu yatmadan sekerim 200 uyanınca 110 civarı 120 civarı 118 falan. şimdi ise 2 yılım doldu.. durum aynen söyle. 2 haftadır yatmadan ölçüyorum sekerim 130 sabah uyandığımda 150. aksam yatmadan 99 sabah uyandığımda 132. yani vucut lantus istiyor ve isin garibi hiç birşey yemememe rağmen yükseliyor geceleri 🙁 nedendir acaba? artık sürekli lantus yapıyorum mecburiyetten. yardımlarınızı bekliyorum.

    • Yusuf Bey Merhaba,

     Yaşınız kaç? Sorduğunuz konuyla ilgili vereceğim cevabı etkileyeceği için soruyorum.

     Bu arada sabah kan şekeri değerleriniz yüksek değil. 150, 132 gibi kan şekeri değerlerinin yüksek olmadığını belirtelim. 180 mg/dL üstüne görüyorsanız bir sıkıntı vardır. Ki sürekli Lantus yapıyorum cümlenize de kafam takıldı. Burada ne demek istediniz? Yani gece birkaç sefer mi Lantus yapıyorsunuz?

     sevgiler

     • yaşım 18 esra hanım. 170 cıkmıstı hemoglabinde en son. sağlık ocağındaki doktorda kızmıstı. bende daha fazla uzamtasın diye ”kan vermenin stresinden yoksa normalde öyle değil” dedim aslında doğruluk payıda yok değil. amailk sene 90 larda seyrediyordu. gece yatmadan 180ken sabah 90a iniyordu ve lantus hiç vurmuyordum. şimdi ise lantus vurmak zorunda kalıyorum 130 olan şekerim sabaha 150 oluyor. 5 ünite lantus uyumadan vuruyorum. daha önce vurmuyordum ve düşüyordu. şimdi vurmadığımda 130 olan şeker 150ye cıkıyor. yani anlıyacağınız mecbur lantusa basladım.

      • Yusuf Bey Merhaba,

       Ergenlik dönemi dediğimiz dönem devam ediyordur. Ve sabah kan şekerlerinizdeki hafif oynamaların sebebi olabilir. Ama zaten sabah kalktığınız kan şekeri yüksek kan şekeri değil

       Sakine Hanım’ın da dediği gibi tip-1 diyabet tanısı konulduktan belli bir süre sonra balayı dönemine girebiliyoruz. Bu dönemde insülin ihtiyacı ya çook az ya da sıfırlanıyor. Ama sonra tekrar başlıyor insülin ihtiyacı. Ya da tip-1 diyabetle tanıştıktan belli bir süre sonra insülin ihtiyacı artabiliyor.

       Ama Lantus’u yapmamak ile hatalı davranmışsınız. Zira balayı döneminde olsanız bile Lantus gibi uzun etkili insülinler bırakılmaz.

       sevgiler

       • balayı dönemini ilk 1 ayda atlattım. lantusu ne zaman kullanmalıyım? günde 3 sefer iğne vurarak zaten sekerim dengede ama hep ha1c 7 cıkıyor. aslında sekerim 120 200 arası gidip geliyor cok yükselmiyor ama ha1c yüksek. anlamıyorum. lantusu kacla kac arası yapmalıyım normalde yemeklerden önce novorapid yapıyorum sadece 3 defa 10 ar ünite

        • Yusuf Bey Merhaba,

         Doktora gitmiyor musunuz? Sizi takip eden bir endokrin uzmanı ve diyetisyen yok mu?

         Biz size Lantus’u şu saatte yapın diyemeyiz. Ve eğer kan şekeriniz dediğiniz 120-200 arası çıkıyorsa ortada çok önemli bir problem yok. Ziran kan şekeri 200’ün üstünde olan tip-1 diyabetliler çoğunlukta.

         Bence bir doktora görünmenizde fayda var.

         sevgiler

 2. sürekli aynı bölgeden yapıyorum sanırım 🙁 insülin gidiyor ama bazen iğne yaptığım yer hafifce sisiyor yani olduğum insülin miktarı kadar :S

 3. Büyük ihtimal balayi dönemininiz bitmis olabilir, benimde su an degerlerim cok iyi gidiyor, doktorum mükemmel bir tablo diyor,tabii simdilik!! vücudumda kalan son bikac hücrede bitince durum degisecek,

 4. kızım yedi senedir diyabet hastası 22yaşında bu hastalığın tedavisiyle ilgili son gelişmeler varmı bir umutışığını sabırsızlıkla bekliyorum

  • Görkem Merhaba,

   Doktorunla görüşürsen iyi olur. Toklukta yüksek oluyorsa ya yemeklerinde ya da yaptığın insülin dozunda bir problem vardır.

   Ya da tüm gün hep yüksek gidiyorsa doktorun hem bazal hem de yemek öncesi insülinlerine müdahale etmeli.

   sevgiler

 5. Esra Hanım merhaba,
  nişanlım diyabet 1 hastası bildiğim kadarıyla gündelik ölçümlerini yapıyor ya gece terliyor uyanıyor şekeri düşüyor yada ölçümlerinde yüksek çıkıyor yediklerine dikkat etmiyor sanırım şekeri düzene sokamadı diyetisyene başvurması gerekiyor ve çok yoğun çalışıyor stresli bir işi var bize yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler.

  • Hanife Hanım Merhaba,

   Size nasıl yardımcı olabilir peki? Yardım istemişsiniz ama hangi konuda?

   İnsülin ve yemek düzeni önemli. Profesyonel destek almasında yarar olduğunu düşünüyorum.

   sevgiler

  • Görkem Bey Merhaba,

   Yorumlarınıza aldığınız cevapları okuyor musunuz?

   Şekerin süreli yüksek gitmesi gerekli. Bunun için şu kadar süre olursa komplikasyon yaşarsınız diyemem. Şekerinizin yükseklik seviyesi de önemli. Şekeri yüksek giden bireylerin çoğunda komplikasyon da oluşmayabiliyor.

   sevgiler

 6. merhaba.benim 5 aydır şeker düşmesi sorunum var.gün içinde hiç sorunum yok.gayet iyiyim.ama akşam yemeğini yemeğe başladığım anda yüzüme ateş basıyor,terliyorum,kıpkırmızı oluyorum,titriyorum,ellerim ayaklarım buz gibi oluyor.yanımdakiler iyi misin diye sorunca neden bilmiyorum çok sinirleniyorum.hızlı hızlı yemeğimi yeyip uzanıyorum düzeliyorum.bazende gece oluyor şeker düşmesi.şekerim düşünce meyve suyu vs. işe yaramıyor bende.bir şeyler atıştırınca düzeliyorum 🙁

  • Memduh Bey Merhaba,

   Aslında insülin kullanan diyabetlilerde boy uzamaması gibi bir durum olma olasılığı yüksektir. Boyunuzun uzuyor olması güzel 🙂 Ancak diyabete bağlı olduğunu düşünmüyorum.

   Sevgiler

 7. Merhabalar Esra Hanım ,
  Daha önce askerlik konusunda yarım almıştım sayfadan hatırlarsanız 🙂
  Şimdide bir şey danışmak istiyorum doktora gitmeden önce , son bir haftadır yatmadan önce kan şekerim normal oluyor ama sabah kalktığımda geceden hiçbirşey yemememe rağmen 250-300 civarında yüksek oluyor. dün mesela 200 dü kan şekerim insülin yaptım az bi miktarda ve hiç birşey yemedm. Sabah kalktım ölçtüm insülin yapmama rağmen 270 çıktı. Sizce bu lantusun az gelmesinden mi yada başka neden böyle olabilir . Birde doktora gitmeden önce sizce bi hazırlığa gerek varmıdır.

 8. Esra hanım merhaba diyabetin 10 gun once tanıştım.
  İnsülin aclık11.24
  C peptit0.55
  Antigad antikoru0.01
  Antiinsulin antikor3.09
  Adacıkpozitif

  Bana durumumu anlatın lutfen İnsülin basladım sabah 20 akşam 10 yapıyorum ama sabahları hep 150. 170 le uyanıyorum

 9. 2 ay once sogukta çalışırken ağzim kupkuru oldu ama oncesinde pirinc patates ve cikolata yemistim agzim kuruyunca şekerimi ölçtüm 180 çıktı o gün aksama kadar birsey yemedim su tarçınlı çay vs ictim sabah doktora gidip tahlil yaptirdim açlık şekerim 85 üç aylık ortalamam %5.1 cıkti biseyin yok dendi 2 ay bir sikinti yoktu bu günlerde de ağzım kurumaya basladi 170 150 ve sabah doktora gittigimde 124 sizce şeker hastası mıyım

  • Gazi Bey Merhaba,

   Kan şekerinizi nasıl ölçtünüz? Sanki ailenizden biri diyabetli ve ölçüm cihazınız var gibi.

   Kan şekeriniz de HbA1c testiniz iyi çıkmış ama şeker yüklemesi yapılarak da baktırmanızı öneririm. Çünkü bu değerlerle bir şeyiniz yok gibi.

   sevgiler,

 10. 18 yasımdayım eczanede çaılsıyorum ve gecen şeker cihazını denemek için şekerimi ölçtük ve tokluk sekeri 124 çıktı baska bır makıneyle tkrr ölçtük 113 çıktı ertesi sabah aç karnına ölçtüğümde 119 çıktı şimdi aç karnına tekrar ölçtüm ve 115 çıktı sizce şeker hastasımıyım doktora gitmem gerekiyormu şimdiden teşekkürler

  • Doğukan Merhaba,

   Aç karnına ölçülen şekerin 100’ün üzerinde çıkması istenmez. Endokrin bölümüne gitmenizi öneririm. Endişe etmeyin. Bi de onlar baksınlar. HbA1c vs.

   sevgiler,

 11. MERHABA ESRA HANIM,
  İNSÜLİN HORMONU 1 OLAN BİRİSİNİN İNSÜLİN KULLANMASI ŞART MIDIR..??? BU HORMONU HAP İLAÇ VS DIŞARIDAN YÜKSELTMEK MÜMKÜN DEYİLMİDİR.

 12. akşam kan şekeri 80(18.30) 21.00 150 24.250 neden oluyor bir kaç gündür böyle aynı zamanda sabahta yüksek uyanıyorum öğlen 13.30dan sonra sürekli 70 80 çıkıyor ne yapmam lazım.doktorum yurt dışında ulaşamıyorum kendisine

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.