“Tip-1 Diyabet; Bir Meydan Okuma Hikayesi” Etkinliğine Davetlisiniz

Etkinlikler“Tip-1 Diyabet; Bir Meydan Okuma Hikayesi" Etkinliğine Davetlisiniz

“Tip-1 Diyabet; Bir Meydan Okuma Hikayesi” Etkinliğine Davetlisiniz

Öncelikle 14 Kasım 1891 tarihini yazının başında bir kenara koyalım.

Geçmişe baktığımızda insülinin hatta diyabetin keşfi pek de kolay olmamış.

Harp Cerrahı Frederick Banting, tıp öğrencisi Best, Profesör Macleod ve Dr Collip’den oluşan bir ekip insülinin keşfi için ciddi çaba sarf etmişler. Ve 1921 yılında insülini keşfettikten sonra 1923 yılında Nobel Fizyoloji ve Tıp Ödülü’nü kazanmışlar.

Aslında ne biri çok önde ne biri çok gerideymiş ama Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından ve 2007’den bu yana 14 Kasım günü, “Dünya Diyabet Günü” olarak tanımlanmış. Ve Dr Frederick Banting’in doğum gününe atfedilmiştir.

Her yıl Kasım ayında da Dünya’nın çoğu yerinde Dünya Diyabet Günü’ne atfen birçok etkinlik yapılmakta. Bu yıl da özellikle İstanbul’da Kasım ayında çok iyi planlanmış etkinlikler yapılıyor olacak. Bunlardan biri de diyabetimben.com ve Dünyagöz iş birliği ile yapılacak “Tip-1 Diyabet; Bir Meydan Okuma Hikayesi” Etkinliği. Ve galiba Kasım ayındaki ilk büyük etkinlik olacak 😊

Dünyagöz’e bu güzel ve etkili olacak etkinlik için kapılarını sonuna kadar bize açtıkları için teşekkür ediyorum.

ETKİNLİK DETAYLARI

Etkinlik Tarihi ve Saati: 4 Kasım Cumartesi, 13:30 – 17:00

Etkinlik Yeri ve Adresi: Etiler Mahallesi, Nispetiye Cad Yanarsu Sok. No No:1, 34337 Beşiktaş/İstanbul

Etkinlik yeri ulaşım krokisi: Dünya Göz Etiler ‘e tıklamanız yeterlidir. Etiler Metro İstayonu’nun hemen karşısında.

Etkinliğe katılmak ücretli mi?: Hayır

Etkinlik Kontenjanı: 85 kişi

Etkinliğe Katılmak İçin 4 Yol Var:

  1. yol: kurumsal.iletisim@dunyagoz.com mail adresine mail gönderebilirsiniz.
  2. yol: Ya da lcv@diyabetimben.com mail adresine mail gönderebilirsiniz.
  3. yol: Etkinlik Katılım Başvuru Formu ‘na tıklamanızı ve formu doldurabilirsiniz.
  4. yol: Bu yazının altına yorum yapabilirsiniz. Yorum yaptığınızda mailiniz üzerinden sizinle iletişime geçip diğer detayları sizden alacağız.

Önemli: Mail attığınızda lütfen kaç kişi katılacağınızı, katılacak kişilerin ad-soyadını ve telefon numaranızı yazın.

Etkinliği yapacağımız salonun 85 kişilik olması sebebiyle o gün bizlerle birlikte olmak isteyenler adlarını hızla ve kaç kişi geleceklerini bildirirse seviniriz.

DİYABET VE GÖZ SAĞLIĞI

Profesyonel tarafta Dünyagöz’de görev yapan ve Türkiye’deki ilk biyonik göz ameliyatını gerçekleştiren ekipte varolan Opr. Dr. Fevzi Akkan bizlere tip-1 diyabet ve göz sağlığı konusunda önemli bilgiler aktarıyor olacak.

TİP-1 DİYABETTE DOĞRU BESLENME

Diyetisyen İrem Solak ise farklı beslenme yöntemleri ile tip-1 diyabet yönetimini daha başarılı nasıl sağlayabiliriz hakkında detaylar verecek. Özellikle yıllardır bildiğimiz standart beslenme ve karbonhidrat sayım yöntemi dışında; ketojenik beslenme, GASP diyeti ve düşük karbonhidrat yüksek protein gibi beslenme yöntemlerinin tip-1 diyabet yönetimine pozitif/negatif yönlerini paylaşacak. Özellikle bu kısmı merakla bekliyorum.

MEYDAN OKUMA HİKAYELERİ

Diyabetimben.com’u kurduktan sonra tanıştığım üç sporcu ve bir ev hanımı olan, tip-1 diyabete kendisi ya da çocuğuyla meydan okuyan arkadaşlarım Esma Yalıngök Kızıltaş ve Yusuf Can Köksal, Ece Büyükyurt Memecan ve Gaye Elmas Ünver tip-1 diyabetli olsalar bile hayatta istediklerini nasıl yaptıklarını anlatarak bizlere rehber, rol model olacaklar.

Esma Yalıngök Kızıltaş

Esma 22 yıldır tip-1 diyabetli. Global bir şirkette çalışıyor. Her zaman sporla iç içe olmuş, basketbol, futbol, tenis oynuyor ve koşuyor. Eşi Hasan da kendisine eşlik ediyor. Geçtiğimiz yıl da şirketinin görevlendirmesi ile Hollanda’ya gitti. Yaklaşık 1 yıl orada, tek başına yaşadı. Özellikle iç içe olduğu sporu ve Hollanda’ya gitmeden önce nasıl hazırlıklar yaptı, neler yaşadı gibi tüm tecrübelerini bize aktaracak.

Ece Büyükyurt Memecan

Ece tip-1 diyabetli değil. Oğlu Osman 5,5 senedir tip-1 diyabetli. Ece şu anda pilates hocalığı yaparken spor adına da güzel işler başarıyor. Sporcu bir anne olarak da Osman’ın tip-1 diyabetli hayatına harika dokunuşlar yapıyor. Aynı zamanda “Sofralar Diyabetle De Güzel” kitabının yazarı. Bize oğlu Osman’ın tip-1 diyabetli olmasının hayatına getirdiklerini tüm yönleriyle anlatacak.

Yusuf Can Köksal

27 yıldır tip-1 diyabetli. Üniversiteyi tenis bursuyla Amerika’da okudu. Türkiye’ye döndükten sonra uzun yıllar perakende sektöründe yöneticilik yaptı. Şu anda bir tenis akademisinde Kurumsal Direktör olarak çalışıyor. Bizimle…

Gaye Elmas Ünver

Gaye ise 24 yıldır tip-1 diyabetli. 10 yaşında tanıştığı tip-1 diyabetini tüm detaylarıyla bizimle paylaşıyor olacak. Özellikle Gaye’nin bölümünün ana teması çok hoşuma gitti; “Tip-1 Diyabetimle Annem ve Anneliğim” Annesi ile sahneye çıkıyor olacak 🙂

Nazlı Elgin

Nazlı ile 2013 yılında Dr Eda Cengiz’i Türkiye’ye davet ettiğimiz etkinlikte tanıştık. O dönemde de Nazlı, Amerika’dan Türkiye’ye daha yeni dönmüştü. O zamandan bu zamana da Nazlı ile arkadaşlığımız devam ediyor.

Nazlı, 23 yıldır tip-1 diyabetli. Hukuk Fakültesi mezunu ve şu an Avukat olarak çalışıyor. Aynı zamanda anne 🙂 Bale ve dans profesyoneli olarak da hayatına devam ediyor.

“Türkiye ve Amerika’da, Çocukken ve Çocuklu, Sahnelerde ve Adliyelerde Geçen Bir Meydan Okuma Hikayesi”ni bizlerle paylaşıyor olacak. Nazlı’nın bu ilk konuşmasını heyecanla bekliyorum 🙂
Özellikle diyabetli çocukları olan aileler ve tip-1 diyabetle yeni tanışanlar için bu bölümün ayrı bir önemi olacağını düşünüyorum. Tip-1 diyabetle uzun yıllardır yaşayan bizler için de ilham verici bir etkinlik olacak.

Bizlerle birlikte olmak isteyen tüm tip-1 diyabetliler ve tip-4 diyabetlileri (tip-1 diyabetli yakınlarına diyoruz 🙂 ) , tip-1 diyabete gönül verenleri ve sağlık profesyonellerini bekliyoruz.

 

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: