Test Sonuçları Çıktı

Tip-1'imTest Sonuçları Çıktı

Diyabet (şeker hastalığı) test sonuçları çıktı

Geçtiğimiz çarşamba günü hatırlarsanız doktorum Nilgün Hanım’a gitmiştim.

Özellikle unutkanlık ve menstrüasyon dönemindeki kanama fazlalılığı en büyük şikayetimdi. Bir de Nilgün Hanım’a gittikten sonra daha dikkatli ve özenli bir ‘tip-1 diyabetli’ olmaya başladığım için HbA1c değerimi merak ediyordum.

Bizi ilgilendiren birkaç sonucu sizlerle paylaşmak istedim. HbA1c değerim bu sefer bence en gerçek sonucu yansıtıyor. Bir önceli kontrolümde 6,3 iken HbA1c değerim şu an 6,9. Çünkü uzun zamandır kan şekerimde ani düşüş ve yükselmeler olmadı. Bu bizim önemli bir başarımız oldu Nilgün Hanım ile. 6,3 çıktığı zaman ani düşüş ve yükseklikler gerçekten oldukça fazlaydı. Bu sebeple ben o değere pek güvenmiyordum.

TSH değerim haşimatom için önemli. Bu da iyi çıktı. Ama şu unutkanlık konusunda bazı şeyler yapmalıyım. Benim anne tarafında Alzhemier gibi bir durum var. Belki de bu konu üzerine yoğunlaşmak lazım olabilir mi bilmiyorum. Belki de standart bir diyabetli endişesiyle mi hareket ediyorum 🙂 .

25 OH Kolekalsiferol ile değeri şu çok konuştuğumuz D vitamini ile ilgili. Kolekalsiferol değerim 27 Temmuzda 15.85 çıkmıştı. Yazın ortasında çıkmaması gereken bir değer. Zira yazın sizin de gördüğünüz üzere min. 15.7 olmalı.

Birkaç değer çok iyi olmasa da bazı desteklere ihtiyaç duyacak. Nilgün Hanım ile önümüzdeki hafta daha iyi değerlendirme yapacağız.

Halay çekiyorum bu sonuçları gördükten sonra 🙂

53 YORUMLAR

  • Haluk Bey,

   Sizi de tebrik edelim bu durumda.

   Ama açlık ile tokluk arasında bir sıkıntı yok mu sizce? Açlık az da olsa tokluğa göre yüksek. Yaptığınız insülinin dozunun iyi ayarlandığına eminsiniz değil mi?

   sevgiler

 1. yok normalde iyidir o oran. bugün hastanede stajım vardı sabah aç karna gittim hastaneye tahlillerimi de verdim. hastanede olduğum için fazla yiyecek bişey yoktu bende 1 simit çay içtim 3 ünite vurdum biraz fazla geldi o. yoksa evde olsam daha fazla yemek yerim ve o insülin tam dengeliyor. :)))

 2. Bu unutkanlık bende de var Esra hanım.21 senelik diyabetli olmama rağmen son 6 aydır eutyrox 75 mg kullanıyorum bu ilaçtan sonra unutkanlık başladı bende birde yine son 6 ayda aşırı kilo aldım önce 68 kiloydum şuan 76 oldum bi anormallik var ama nerde anlamadım.3 ay önce hemoglobin 6.8 çıktı gayet normal dedi doktorum ama ben kilo ya takıldım.

  • Orhan Bey,

   Açıkçası ben Euthyrox kullanmadan önce baya unutkandım. İlaç sonrasında baya düzeldi. Ancak bu aralar tekrar başladı. Doktorumla bu hafta içi bu unutkanlık konusunu istişare edip size de ne yaptığımız konusunda bilgi veririm.

   Kilolara dikkat. Yeme düzeniniz ve insülin dozlarında bu aralar bir değişkenlik mi yaptınız? Neden kilo aldığınızı çözebildiniz mi?

   sevgiler

 3. yok esra hanım Tıbbi dökümantasyon ve sekreterlik bölümü okuyorum hastanede doktorumun yanında staj görüyorum haftanın 2 günü :)) benim ki birazz şans açıkçası :))

 4. benım insülin pompası ile ilgili bi sorum olacak esra hanım;
  şimdi bu kablolu rezervuarı 3 günde bir değiştiriyoruz ya,
  1. si değiştirirken çıkarılan kablonun içindeki insülini nasıl alabilirim, ben şuana kadar sürekli dolu dolu atıyorum.
  2.si pompanın içindeki insülin dolu şişeyi haftada bir değiştiriyorum ama rezervuar ile birlikte değiştirmiyorum (denk gelmiyor hiç) ayrı ayrı değiştiriyorum bi sorun olur mu??

  • Haluk Bey,

   Anladığım şekilde cevap vereyim. Yanlış anlamışsam düzeltirsiniz.

   Pompa ile vücudumuza takılan kısım arasındaki bağlantı ince kablo sayesinde oluyor. Siz bu ince kablonun içerisindeki insülini almaktan bahsediyorsunuz galiba. Bu kablo içindeki insülini inanın hiç almayı düşünmemiştim 🙂 . Azıcık bir şey. Atın gitsin çöpe 🙂 .

   Pompa elemanlarından biri de şırıngalı olan kısım. Bu şırıngayla rezervuarı doldurmaya çalışıyoruz. Eğer rezervuardaki insülin bitmiyorsa her set değişiminizde, rezervuarı içerisindeki insülin bitene kadar kullanabilirsiniz. Bir zararı olmaz. Önemli olan seti 3-4 günde 1 kez değiştirmek. Zira bir tıkanma olursa bu kablolu set kısmında oluyor. Sizin gibi rezervuarı değiştirmeyip sadece seti değiştiren kişiler var.

   Ben 3 günde 1 şöyle yapıyorum. Pompamın içerisindeki rezervuarı çıkarıyorum. Rezervuarda insülin elbette ya baya ya da az kalmış oluyor. Öncelikle o insülini yeni rezervuarın şırıngasıyla yeni rezervuara çekiyorum. Ardından dolaptan çıkarıp beklettiğim insülin flakonundan yeni rezervuarda kalan boş kısmı doldurmaya devam ediyorum. Ve böylece yeni rezervuarım hazır oluyor.

   Umarım sizi doğru anlamışımdır 🙂 .

   sevgiler

 5. evet tam istediğim şekilde anlamışsınız beni gerçekten çoooooooookkkkkkkkk teşekkür ediyorum, bilgilendirdiğiniz için.. 😀
  ama o azıcık dediğiniz 😉 benim kablo 11-12 ünite insülin alıyor içine, her defasında onu atmak zoruma gidiyor gerçekten. 🙁

  • Haluk Bey,

   Çok güldürdünüz beni 🙂

   Benim pompanın kablosu da 10-12 ünite insülin alıyor. Bunu şöyle belirledim. Tam pompanın ağzındaki kabarcığı çıkarırken ekranda kaç üniteye varıyor değer bunu buldum.

   Aylık ortalama 120 ünite kayıptan bahsediyoruz. 3 günde 1 standart değişimi dikkate alarak. Ama bence bundan daha önemli olan hazırlık yaparken giden insülin miktarı ya da normal bir günde rezervinde kabarcık varsa o kabarcığı çıkarmak içîn bırakın 10-12 ünite, daha fazla kayıp oluyor insülinde.

   Devlet zaten ödüyor SGK sı ve raporu olan her diyabetlinin insülinlerini. Ama boşa giden insülinlerin için bence pompa ya da kalem üreticileri ciddi bir çalışma yapmalılar. Zira ülkemizde çöpe giden ilaç miktarı oldukça fazla.

   Sevgiler

   • merhaba esra hanım.ben dıabetımın 7. ayındayım.komayla gıttıgımde hemoglobın a1c 12 idi 3 ay sonra 7.7 ve suan 6.9 cıktı.doktorum bravo dedi.ama bu normal degerler 4 ıle 6 arası.arada yulselmeler yasadıgımız ıcın bu degerler zor degılmı?

    • Nehir Hanım Merhaba,

     4-6 arası HbA1c olabilecek bir değer ama 4-5 gibi değerler inanın çok zor. Zira oldukça fazla hipoglisemi yaşayanların belki de görebileceği bir değer.

     Bizim için hedef 6-7 olmalı derim.

     sevgiler

 6. Merhaba Esra Hanım,
  Ben boşa giden insülinlerle ilgili konuya dahil olmak istiyorum:) Ada’ya kullandığımız Levemir Flexpen enjeksiyonluk kalemin açıldıktan sonra 6 hafta süresi var sonrasında kullanamıyoruz atmamız gerekiyor. Biz bu insülini günde bir defa 2 ünite yapıyoruz. 6 Hafta 45 gün ediyor toplamda 45*2= 90 Ünite. Kalemde 300 ünite insülin var. 210 ünite çöpe gidiyor malesef. Şuan 3’üncü kalemdeyiz. İlk kalem daha çok kullanmıştık ozaman günde 6 ün. yapıyoduk bu ayki kalemi atamadım hale bi yerde saklıyorum. İlk rapor ve ilaç deneyimimiz olduğu için ilaç almadada da bi sıkıntı yaşayacağız hastanede yatarken doktorların yazdığı reçeteyle hastane ecz. bulunmadığı için dışardan aldığımız LEVEMİR’i 31 Temmuz 2013 e kadar tekrar yazdıramıyoruz. Oysa ki kullanma süresine göre reçete etmeliler bence günde 6 ün. de yapsam 2 ün. de yapsam bu insülini kullanmaya başladıktan sonra 6 haftam var. 30 Nisan’da bitecek insülin kalemlerini ancak 31 Temmuzda reçeteye yazdırabileceğim…
  Kaç gündür acaba benmi hata yapıyorum deneyimsizim diyordum, halada bu ilaçla ilgili netten araştırıyorum ama sonuç bu.
  Bu arada Esra hanım sizin sonuçlar tam halaylık:)
  Darısı bizim başımıza;Ada için bizde 02 Ocak 2013 bekliyoruz.
  Sevgiler

  • Aysun Hanım,

   Şaşkınlıkla okudum yorumunuzu. Tedarikçi firma bu israfa Ar-ge tarafında nasıl bir çözüm üretemiyor anlayamadım. Levemir tedarikçisi Novo Nordisk’e seslenelim o zaman.

   Öyküm Hanım bu yorumumuzu görürse ve bildiği farklı bir detay varsa, paylaşırsa sevinirim.

   Bu sefer hakay çeken civcivleri eklemedim resim olarak 🙂

   Umarım sizin sonuçlar da güzel çıkar.

   sevgiler

 7. neden atıyosunuz anlamadım son kullanma tarii mi geliyo ?Yoksa dışarda 1.5 ay kalırsa atın mı dediler size ? Neden atıcaksınız ki yazık günah direk güneş ışığı almadıkça ve evdeki sıcaklık 27 dereceyi geçmedikçe hiç bişey olmaz şahsen pompa kullanıyorum ve pompaya birşey olursa filan doktorum Levemir veriyo ben yeri geliyo aylarca yapmıyorum hiç de birşey olmuyo. Oluyosa uygun şekilde saklanmıyodur

 8. Bizde 28gun kullanıyoruz bitmeden atıyoruz diyabet hemşiresi bitmemiş olsabile 28.gunden sonra kullanılmaz dedi.gecenlerde bir doktor dolaptan insulin çıkmamalı dedi insulini yaptıktan sonra dolaba bırakılmadıysa direk çöpe atmanız gerekli dedi sizler nasıl muhafaza ediyorsunuz kullandığınız insulinleri?

  • Oğuz Bey Merhaba,

   Öyküm Hanım gibi ben de şaşkınım. Eğer son kullanma tarihi geçmiyorsa neden atılıyor bu insülinler anlamadım. Ya üretim tarihi ile son kullanma tarihi kısa ya da başka bir durum var. Eğer kullanım süresinde bir sorun varsa da üretici firmanın çözün getirmesi en mantıklısı.

   Dolaptan çıkan insülin eğer direkt güneş ya da ısıtıcılarla temas halinde olmazsa son kullanma tarihine kadar kullanılır. Biz size şöyle örnek verelim. Bizim insülin pompalarımızdaki insülinler vücut sıcaklığımızla da temas ederken dışarıdaki soğuk ya da sıcak hava ile de temas ediyor. Ancak hiçbir sorun olmuyor. Çünkü bu tarz sıcaklıklar insülinin bozulmasını etkilemiyor.

   Hatta Oğuzhan Bey’in de örneklendirdiği gibi Arabistan sıcakları olmadıkça sorun da yok 🙂

   Elbette normal zamanlarda insülinler buzdolabının raf kısmında oluyor.

   Umarım anlatabilimişimdir.

   Çöpe atın diyen doktoru da tebrik ediyorum 🙂 .

   sevgiler

 9. Merhaba,

  lantus ve novorapid prospektuslerinde; buzdolabinda son kullanma tarihine kadar, oda kosullarinda ve dogrudan isiga maruz kalmadan 4 hafta saklanabilecegi yaziyor. Risklerden kacinmak icin boyle yazmis olabilirler, bilemiyorum.

  Aysun Hanim gunde bir kez kullandiginizi yazmissiniz. Kullandiktan sonra tekrar buzdolabina koyup kullanimdan 4-5 saat once cikarabilirsiniz. Bu sure, oda sicakligina inmesi icin yeterli olacaktir. Boylece ayni kalemi 3-4 ay kullanaiblirsiniz.

  Aslinda biliyorsunuz oda sicakligina inmesi islevsel bir zorunluluk degil, soguk insülin can yakabiliyor.

  Selamlar

 10. Merhabalar,
  Sizden gelen yorumlardan sonra kullandığımız iki insülininde prospektüsüne aynen şöyle yazıyor “Saklama Koşulları(actrapid HM Penfill için) Kullanılmakta olan Actrapit HM buzdolabına konulmamalıdır, 30 derecenin altındaki oda sıcaklığında 6 hafta saklanabilir. Aşırı ısı ve güneş ışığından korunmalıdır.
  Levemir FlexPen için ise yine kullanmakta olduğunuz veya yedek taşıdığınız Levemir PlexPen buzdolabında saklamayınız. Kullanmaya başladığınız veya yedek olarak taşıdığınız Levemir Plexpeni 30 derecenin altında oda sıcaklığında 6 haftaya kadar saklayabilirsiniz.
  Buyrun bakalım neden atıyorum burdaki açıklamanın aksine hastanede bize insülin kullanımı anlatılırken 4 hafta demişlerdi (insülin kartuş yada kalem kullanılmamış olanları buzdolabının yumurta rafında son kullanma tarihine kadar saklanabilir ama kullanmaya başladıktan sonra bir miyadı var onada 6 hafta ) ben hatta 4 hafta diyen diyabet hemşiresine ilacın prospektüsünde 6 hafta yazıyor diyince bana siz 4 hafta kullanın sonra atın demişti.
  Burdada uzun zamandır insülin kullananlardan böyle yorumlar alınca halen daha net değilim yanlışlık nerde acaba?
  Sevgiler

  • Aysun Hanım,

   Önemli olan konu şu. İnsülinin paketi üzerinde son kullanma tarihinin ne olduğu bizim için önemli. İnsülini size söylediğim gibi direkt ısı ile karşı karşıya bırakmadıkça insülinlere kesinlikle bir şey olmaz.

   Size verilen bilgilerde bir karışıklık ve yanlış anlaşılma var. 4 hafta sonra atın derken belki de insülinin mutlaka 4 hafta sonra biteceği varsayılmış olabilir. Ana elbette bu bir olasılık.

   İçim rahat etsin derseniz Oğuzhan Hoca’nın da telefonunu sizinle paylaşırım. En azından hem diyabetli hem de doktor olan Oğuzhan Bey’den kesin cevabı almanız içinizi daha rahat hissettirecektir size.

   sevgiler

  • HERKESE MERHABA,
   Arkadaşlar bize de eğitimlerde kalemlerin 4 hafta sonra atılması söylenmişti.Birde yeni açılan kalemlerde içinde olan havayı boşaltmak için 3-4 doz boş yapmak gerektiğini deneyimledim.Yaptığım araştırmalarda edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istedim.

   İnsülini mümkünse buzdolabında +4C de saklanmalıdır. Buzluğa koyulmamalı ve dondurulmamalıdır. İnsülin kalemi içindeki insülinler oda sıcaklığında bir ay, buzdolabında 3 ay saklanabilir. İnsülin 25 derecenin üzerindeki sıcaklıklarda uzun süre kalırsa bozulabilir. Örneğin yazın park halindeki arabaların sıcaklığı 50-60 dereceye kadar yükselebilir ve bu sıcaklık insülinin bozulmasına sebep olur. İnsülini otomobil içinde unutmamak gerekir. Çok sıcak havalarda insülinleri bir termos içinde veya buz kalıbı ile soğutulan çantalar içinde saklamak gerekir. Soğuk havalarda ise özellikle sıfır derecenin altında insülin bozulabileceğinden insülin elbise içinde saklanabilr.
   İnsülinin bozuk olup olmadığı nasıl anlaşılır?
   – Bozuk insülini anlamak her zaman kolay olmayabilir. Görüntüsü bazen normal olduğu halde insülin bozuk olabilir. İnsülinin bozuk olduğu şu durumlarda düşünülmelidir:
   • Yeni bir insülin kartuşu veya şisesine başladığınızda kan şekeri giderek yükseliyorsa
   • İnsülin şisesinin içinde tanecikler ve tortular varsa
   • R denilen kristalize insülin şişesi içindeki sıvı insülin berraktır, eğer bulanık ise bozulmuştur.
   • Açılmış bir flakon 30-40 günde bitmemiş ise bozulabilir.
   • Donmuş insülinleri kullanılmamalıdır.
   • İnsülin şişesinin üzerindeki son kullanma tarihi kontrol edilmeli, süresi geçmiş ise kullanılmamalıdır.

 11. benim oğlum 13 yaşıda ergen ha1c miz 8,1 çıktı 6 yıldır tip1 diyabetliyiz genelde 6-7 arası çıkar insülin ihtiyacı çok arttı busene biraz hastalığına çok ilgisiz bana yardımcı olurmusunuz şeker aletinin 3 aylık rapora göre 7 çıkmalıydı. ergin likte nelere dikkat etmeliyim. saygılarımla….

  • Sayın Ömür Sarıkaya,

   Yorumunuz için teşekkür ederim ama tam olarak sormak istediklerinizi anlayamadım. Özellikle 3 aylık rapor konusunu?

   sevgiler

  • Merhaba, benim kizim su anda onalti yasinda ve on yasindan beri seker hastasi. Doktorumuzun ozellikle soyledigi birseyi sizinle paylasmak istedim. Ergenlik caglarinda vucuttaki butun hormonlar buyuk bir faaliyet icindeler. Dolayisiyla kan sekerini kontrol altinda tutmak cok daha zor. Fiziksel ozelliklerin yaninda biliyorsunuz duygusal ozellikler de tavan yapiyor ergenlikde. Isimiz daha da zorlasiyor boylece. Ergenligin sona ermesiyle daha duzenli bir kan sekerine kavusabiliriz sanirim. Bu vesileyle herkesin yeni yilini kutlar, ulkemize ve dunyamiza baris ve sagduyunun hakim olmasini dilerim. Muge

 12. Merhaba bizde Humulin ve Humolog kullanıyoruz. Humolog günde toplamda 3 ünite, Humulin ise toplam 5 ünite ediyor. Bizede hastanede söylenen 4 hafta kullanın atın. Elimizdeki insülinler bir dahaki reçete tarihine kadar yetmiyor tabi bu şekilde yapınca. Diyabet hemşiremize söylediğimizde yetmeyecek diye siz yinede atın ben elimde olursa size veririm dedi. Olmazsa kendi imkanlarımızla alacağız. Yorumları okuyunca kafam karıştı benimde.
  Bizim de kontrolümüz 16 Ocak’ta Esra Hanım. İnşallah bizimde sonuçlarımız iyi çıkar.
  Sevgiler.

  • Hatice Hanım Merhaba,

   Bu insülin konusunda ciddi bir problem var. Ben yıllardır insülinlerim bitmeden insülinimi 3-4 hafta sonra atmak gibi bir şey yapmadım.

   Bu konuyla ilgili ana sayfamızda bugün bir yazı yazmaya çalışacağım. Konu önemli bir konu.

   Umarım sonuçlarınız güzel çıkar.

   sevgiler

 13. Esra Hanım Merhaba,
  Haftaya gideceğimiz kontrolde soracağım soruların notunda bunlarda var. Bana bilgisini verdiğiniz doktorlarla test sonuçlarımızla ve hastane dosyamızla birlikte gitmek istediğimden henüz iletişime geçmedim.
  Ama insülinler kullanılmaya başladıktan sonra hem dolaptan çıkması, bi şekilde dışarı enjekte edilmesi için takılan iğne uçları v.s sebebiyle sterillik açısından mı böyle bir miyad koydular bilemiyorum. Ama 4 haftaya kadar biteceği öngörüsüyle söylenen bir söylem değil çünkü ben yanımızda yatan hastayla aynı insülini kullanmamıza rağmen ilac dojunun farklılığından bu soruyuda onlara sormuştum. Onlar 10 ün. yaparken biz 6 ün. yapıyoduk bizimki bitmezki ozamana kadar dedim ozaman diyabet hemşiresi bize bitip bitmediğine bakmayacaksınız demişti. O nedenle her yeni kullanmaya başladığım insülin kalemine veya diyabet şeker takibi defterimize başladığımız ve 6 haftanın biteceği tarihi not alırım.
  Bu konu için benim tek önerim; ilaç firmalarının daha küçük dozlu ticari ambalajlarda bu ilaçları üretmeleri.
  Tip 1 Diyabet hastaları için en düşük kullanılan günlük 1 üni. insülin için kullanımına miyadına göre 6 hafta*7 gün= 42 gün /1 ünite
  42 Ünite en küçük olmak üzere kartuş yada kalemler üretmeli.
  Son olarak 6 haftaya yaklaşan ünsilün kartuşunun bizde yeni ünsilüne geçene kadar anlamsız şeker yükselmeleri gösterdiğini itiraf etmeliyim yada 3 kartuş tada üst üste gelen büyük tesadüf.
  Sevgiler,

 14. Esra Hanım , Merhaba
  Bize de hastanede 4 hafta sonra hem hümolog hem de lantus’u değiştirmemiz gerektiğini söylediler. 1, 2 ünite öğünlerde hümolog kullandığımız lantus’u da 3 ün yaptığımız için 4 haftada hatrı sayılır bir miktarı atıyoruz . Şimdi ben de fena karıştım , atmamız hata mı yani ?

 15. bize de diabet hemşiresi ve kalem eğitimini veren kişi kalemdeki insülinin bitmese dahi 4 hafta sonra mutlaka değiştirilmesi gerektiğni söyledi.

  • Değerli Arkadaşlar,

   İnsülinin 4 hafta sonrası atılması anlamsız. Eğer insülinler oda sıcaklığında korunuyorsa 4 hafta sonra atılması gerekir elbette.

   Ama eğer buzdolabının yumurta rafında muhafaza edilip dolaptan çıkarılıp insülin yapıldıktan sonra tekrar buzdolabına konursa insülînin son kullanma tarihine kullanılabileceğinî belirtmek isterim.

   Bu konuda Öyküm Hanım ve ben ne olur ne olmaz diye doktorlarımıza sorduk. Yukarıda bahsettiğimiz şekilde bir açıklama yaptılar.

   Sevgiler

 16. Bunu ben de yazıyım arkadaşlar yazın 27 derece sıcaklığı aşan zamanlar 6 haftada atabilirsin bu gereklilik değil sadece önlem. Kış ayı evin derecesi 27 yi geçmezken insüline direk üneş ışığı gelmedikçe sorun olmaz. Ayrıca dolaptan çıkarılıp insülin yapılmaz acıtır en az yarım saat oda sıcaklığında bekletilerek enjeksiyon yapılmalıdır bu çok önemli bi ayrıntı. Çıkan insülin yeniden buzdolabına konabilir bahar ve kış aylarında yanında buz olmadan çantada taşınabilir

 17. Tartışmaya Levemir kullanan yetişkin olarak ben de katılmak istedim. 2006’da ilk tanı konulduğundan 2011 Ramazan ayına kadar ve daha sonrasında da 2012’de 1 ay kadar bu insülini kullandım. fakat bana ne eğitimlerde ne de başka bir yerde bu insülinlerin süresi 4 ya da 6 hafta arasında denmedi. bunun sebebi belki de günde 20-25 ünite kullanmam olabilir ama yıllardır bildiğim tek bir şey var insülinler dolapta saklandığı sürece son kullanım tarihlerine kadar kullanılabilir.

  Levemir ve Novorapid Flex pen kullanmaya başladığım günden beri aldığım insülinlerimi dolapta sakladığımda son kullanma tarihine kadar kullandım ve şekerimle alakalı hiç bir sorunla yaşamadım. hatta bir dönem başka bir yerden tedarik ettiğimi hatırlıyorum, son kullanma tarihlerini 2-3 ay kadar geçmiş olmasına rağmen yine bir sıkıntı yaşamadım. bu artık benim bünyemlemi alakalı yoksa başka birşey mi bilemem.

  ayrıca kullanımla ilgili medtronic toplantısında Oğuzhan hocamın da söylediği gibi arabistanda yaşamıyoruz o kadar kısa sürelerde insülinin bozulması söz konusu olmaz, olmayacaktır. oda sıcaklığında zaten belli bir süre kullanabiliyoruz ama dolapta sakladığımız sürece son kullanma tarihini kadar da süremiz var…

 18. Haluk Bey,

  Harikasınız 🙂 . Kısır bir döngüde sohbet ediyoruz. Verdiğimz mesaj tam olarak anlaşılsa harika olacak 🙂 Ama anlaşıldı artık diye düşünüyorum 🙂 .

  sevgiler

 19. Herşeyden Önce Herkesin Yeni Yılını Kutlar, Huzur , Sağlık , Mutluluklar dilerim.

  Bende Şeker 2004 Yılında çıktı.5 sene novomaix flexpen kullandım.2009 da İnsülin Pompasına geçiş yaptım.Yaklaşık 1,5 sene onu kullandım.Daha sonra Azimle 10 kilo spor yaparak verdim.Fakat spordan şu aralar koptum tekrar başlıyacagım inşallah, You tube ta insülin Pompasının kablosuzunu gördüm, fevrim döndü..Ben neden kablolusunu kullandım diye.Sitede ve Yutubta Omnipod Araştırmalarımda bayagı gelişmiş ve rahat olduğunu görünce Amerikan sitesinden bugün itibari ile sipariş verdim.

  İnşallah Allahın izniyle Elime geçtikten ve kullandıktan sonra sizlere bu ürünle ilgili değerlendirmelerimi Aktarırım:) Kalın Sağlıcakla.

  • Ercan Bey Merhaba,

   Pompa sektörü çok geniş. Elbette yurt dışındaki gelişmeler bizden daha fazla. Omnipod un da eminim birkaç olumsuz yanı vardır. Siz cihazı nasıl takacağınızı, bazal ve bolus ayarlarınızı nasıl yapacağınızı nereden bileceksiniz? Sizi takip eden doktora bu konuda bilgi verdiniz mi?

   Sevgiler

 20. Ercan Bey;

  Türkiye’de mi ikamet ediyorsunuz ?? Eğer Türkiye’de ikamet ediyorsanız OmniPod ürününün getirilmesi gümrükte sorunlara yol açabilir ve ürün geri çevrilebilir..Bu tür ürünlerde heyet raporu yada çeşitli tıbbi onaylar aranabiliyor..2011’in Temmuz ayında bakan Hayati Yazıcı’nın yayınladığı yeni gümrük mevzuatı sonrasında yurtdışı alışverişler ciddi problemli hale geldi..Özellikle de medikal ürünlerde..İşiniz şansa kalmış yani..Ürün gümrükten geçmeyebilir..Yada sizi çağırıp özel bazı belgeler talep edebilirler…Yada ”ülkemizde insülin pompası var” deyip geri çevirebilirler..Ayrıca 75 Euro’luk alışveriş limiti var tek seferde..

  Şunu da belirteyim..OmniPod sadece tek bir cihaz değil bildiğiniz gibi..Her 3 günde bir yeni Pod takmanız gerekiyor..Eski POD ve içindeki insülinler çöpe gidiyor..Ortalama aylık POD ihtiyacı 10 adet ve 10 tane POD’un bulunduğu kutu yanlış hatırlamıyorsam 350 dolar civarında..Bu da yıllık 4200 Dolar gibi bir masrafa denk geliyor yaklaşık olarak..Ayrıca PDM cihazı da 800-1000 dolar arasında fiyat olarak..

  Üstelik bu cihazın menüsü tamemen ingilizce..Teknik servisi yok..Herhangi bir sıkıntılı durumda yardım alacağınız bir danışman yok Türkiye’de..Keşke satın almadan önce Esra Hanım’ın ve buradaki diğer üyelerin fikirlerini alsaydınız..

  Neyse..İşiniz şansa kalmış artık..

 21. Esra Hanım;

  Uygun sıcaklıkta insülinler, son kullanma tarihine kadar kullanılabilir..Aşırı soğukta,aşırı sıcakta tutulmamalılar..Güneş ışığına yada ısı kaynaklarına maruz bırakılmamalılar..Ancak bazı farmakoloji uzmanları ”açılmış insülin bekletilip o şekilde vücuda enjekte edilince alerjik reaksiyona ve IAA otoantikorlarının oluşumuna sebep olabiliyor” diyorlar..O yüzden başta Novo Nordisk olmak üzere insülin üreten birçok firma bu nadir alerjik reaksiyonu hesaba katarak bu tarz bir uyarıda bulunabiliyorlar…Bu tarz uyarıları ”Herkeste Insülin Otoantikoru oluşur” diye yapmıyorlar..İşi garantiye almak için yapıyorlar..Milyonda bir olasılık bile olsa bunu bildirmek ve hastaları uyarmak zorundalar..Kafaya takılacak bir durum değil yani..

  Ama eğer uygun dozda insülin kullanmanıza rağmen kan şekerinde patolojik sapmalar meydana geliyorsa beklenmeyen hiperglisemiler görülüyorsa ve bu durum geçmiyorsa muhakkak kanda IAA otoantikoruna bakmak gerekiyor..Bu çok çok nadir görülen bir durum ama gene de dikkat etmek gerekir..

  Bence en garantisi insülin kalemleri için özel soğutmalı minik taşıma çantalarından almak olacaktır..En garantisi bu..İnsülinlerinizi aşırı sıcaktan,aşırı soğuktan,güneş ışınlarından,düşmelerden falan da korumuş olursunuz hem..

  • Eyüp Bey,

   Bu yorumunuz için çok teşekkürler.

   Bu insülin konusu gündemimizi baya meşgul etti. İnsülinlerin Çöpe Atılması yazımızda bu konuyu az çok finalize ettik. Yorumunuzu bu yazımıza da kopyalıyorum.

   sevgiler

 22. ben eyüp beyin açılmış insülin tanımlamasını anlamadım,ben levemir insülin kalemini kullanıyorum uygun sıcaklıkta saklıyorum ,açılmış ne demek anlamadım anlayan varsa anlatsın lütfen bana ..

  • Alp Bey,

   Benim tahlil sonuçlarımdan da göreceğiniz üzere 4-6 arası normal. Ama sözkonusu diyabetliler olunca max 7 ye kadar normal deniyor.

   Daha düşük çıkaracağım bu 3 aylık dönemdeki HbA1c’mi 🙂 Yeni hedefim bu 🙂

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: