Tedavi Tip-1 Diyabetlilerde İnsülin Üretimini Harekete Geçirebilir

Haberler&GelişmelerTedavi Tip-1 Diyabetlilerde İnsülin Üretimini Harekete Geçirebilir

image007Florida Üniversitesi’nde yürütülen bir araştırma,iki farklı ilacı karıştırmanın, tip 1 diyabetli hastaların kendi insülinini en azından kısmen üretebilme yeteneğini geri kazanmasına yardımcı olduğunu göstermiştir.

Pediatrik endokrinoloji doktoru Michael Haller, tip 1 diyabetin tedavisine olan yaklaşımını hırsız polis oyununa benzetiyor. Öncelikle hastanın insülin üretmedeki yetersizliğine sebep olabilecek bağışıklık sisteminin problemli hücrelerini ortaya çıkarıyor ve başlangıçta organ naklinde kullanılmak üzere geliştirilmiş bir ilaç olan timoglobülin ile bu hücreleri yok ediyor. Daha sonra belirli kanser türlerine sahip insanların hayatlarını geliştirmek, yeni ve potansiyel olarak yararlı olan bağışıklık hücrelerinin üretiminin arttırmak için tasarlanmış Neulasta isimli ilacı kullanıyor. Haller Pazar günü San Francisco Amerikan Diyabet Derneği’nin yıllık toplantısında çalışmanın sonuçlarını sundu.

Haller: ‘’Tedavi neredeyse bağışıklık sistemindeki reset butonuna basmaya çalışmak gibi.’’ diyor. ‘’Kötü hücreleri yok ederken aynı zamanda iyi hücreleri de arttırmaya çalışıyoruz’’

Haller tip 1 diyabetli 17 hastayı iki hafta süresince kokteyl terapisiyle tedavi etti ve bir yıl boyunca onları takip etti. Diğer 8 hastaya ilaçmış gibi verilen fonksiyonsuz madde içirildi. Yıl sonunda kokteyl ile tedavi edilmiş hastaların insülin üretme kabiliyeti arttı. Bu; bülin bağışıklık sistemindeki kötü hücreleri öldürmede başarılı olduğunu ve Neulasta’nın yeni ve sağlıklı bağışıklık hücreleri arttırmada başarılı olduğunu gösterir. Araştırmacılar ayrıca hastaların insülin üretebilme kabiliyetinin, pankreasta insülin üretmekle görevli beta hücrelerindeki artışı gösterdiğini belirtiyor.

Geleneksel diyabet bilgisine göre, tip 1 diyabetin başlangıcından bir kaç ay içerisinde pankreasta çok az sayıda insülin üreten beta hücrelerinin kaldığı söyleniyor. Bahsedilen çalışmada ve patoloji, immünoloji ve laboratuvar tıp departmanı üyesi olan Mark Atkinson : ‘’Tedavinin tip 1 diyabetli insanlarda insülin üretimini uyarması, araştırmacıları ihtiyatlı iyimserliğe sürükledi’’ dedi.

Atkinson:’’ Dr. Hallerin ilk çalışmasında gördüğü sonuçlar oldukça etkileyicidir’’. dedi

Bu çalışma aynı zamanda, uzun süre önce hastalık teşhisi konmuş insanlarla ilgili bir roman haline getirilmiştir. Alışıla gelmiş bir şekilde, bu çalışmada yeni teşhis konulmuş ve insülin üreten makul miktarda beta hücrelerine sahip hastaları inceliyorlar. Haller’ın çalışmasındaki hastalar 4 aydan 2 yıla kadar süredir tip 1 diyabetle yaşayan insanlardan oluşmakta.

Haller: ‘’Model çoğunlukla yeni teşhis konulmuş insanlarda korunan beta hücrelerini hedeflemiş terapileri test etmektedir.’’ demiştir. Ama açıkçası, bu hastalıkla yaşayan insanların çoğunluğu uzun süredir bu hastalıkla yaşamakta bu yüzden araştırma sürecinde haklarını kaybetmişlerdir. ‘’Bu hastalar için hayatı daha iyi hale getirmek istiyoruz.’’ diye eklemiştir.

Atkinson Thymoglobulin’i diyabet tedavisi için neredeyse 10 yıl önce düşünmeye başladı. O ve ortağı, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı başkanı Desmond Schatz, tip 1 diyabeti tedavi etmek için kombinasyon yaklaşımını savunan bir yazı yazdı. Schatz’ın kombinasyon terapisi adı verilen inancına göre, fare modelleri ile yapılan ilk çalışmalar aracılığıyla, grup Thymoglobulin ve Neulasta’dan oluşan bir kokteyle önderlik etti.

Schatz: “Tip 1 diyabeti anlamamıza yardım eden tarihin muazzam gelişmelerine rağmen, biz henüz hastalığı önleyemiyor ve tedavi edemiyoruz.” ’’Bu çalışma bizi biyolojik tedaviye götüren bir adımdır.’’ Dedi.

Haller’ın çalışmasındaki hastalar insülin üreten beta hücrelerini vücutlarının koruyup korumadığını görmek için 3 yıldan 5 yıla kadar bir sürede takip edilecekler. Araştırmacıların sonraki adımı daha büyük bir girişimi yönetmek için hastalık teşhisi yeni konmuş hastaları tedavi etmek olacak.

Haller’a göre bu girişim hastaların hastalıkla baş etmesini kolaylaştırmayı ummaktadır.’’Eğer büyük bir efor içindeki sonuçları kabul edebilirsek, çalışma, bizim bilim dalımızdaki geleneksel eylem tarzına getirilen potansiyel bir köklü değişiklik haline gelebilir, şöyle ki biz tip 1 diyabeti tedavi etmede kombinasyon terapisinı gerçekten gözden geçirmeliyiz’’. ‘’Temel amacımız hastalığı tedavi etmek ve önmelektir, ancak koşmadan önce yürümek ve yürümeden önce emeklemek zorundayız.Bu çalışma tip 1 diyabetli insanların hayatını kolaylaştırmak için atılan önemli bir adımdır.’’

Helmsley Charitable Trust bu çalışmayı finanse etmiştir.

(Kaynak: http://www.medicalnewstoday.com/releases/278458.php, Çeviri: DiyabetimBen.com Çeviri Ekibinden Esen Gök,)

 

 

 

9 YORUMLAR

 1. ooff off tam bize göre bi durum ama ne yazıkki onlar 3-5 sene durumun ne olduğunu anlayıp bilene kadar bizim içinde iş işten geçmiş olacak:(((((((((( nerde türk bilim insanları nerde neden burada yapılmıyor bu uygulamalar

  • Pınar Hanım Merhaba,

   Araştırma grubunda 2 yıla kadar diyabet geçmişi olan bireyler bulunmakta. Ama en azından burada bazı çözümler üretilirse bizim gibi tip-1 diyabet yaşı fazla olanlar da yararlanır.

   sevgiler

 2. ya da bu araştırmayı yapan insanlarla iletişime geçip bu ilaçları hangi dozda kullanıcağmıızın bilgisini alabilirmiyiz yani isimleri veirlmiş sonuçta alıp kullanmamız mümkün değilmi?

  • Nur Hanım Merhaba,

   İnternette yazıdaki isimlerin iletişim bilgilerine ulaşmaya çalışın. Ya da kliniklerinin numarasını arayıp görüşün.

   sevgiler,

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: