Anasayfa Haberler&Gelişmeler “Non-İnvaziv” Teknoloji Kan Şekeri Takibini Kolaylaştıracak

“Non-İnvaziv” Teknoloji Kan Şekeri Takibini Kolaylaştıracak

3 6.284 görüntüleme

Apple, Google ve Samsung şirketleri diyabet hastaları için kan şekeri değerlerini ölçümleyen giyilebilir bir cihaz tasarlıyor.

Giyilebilir bu cihaz sayesinde, sensörler aracılığıyla non-invaziv (herhangi bir kan alma işlemi olmaksızın) kan şekeri tespit edilebilecek.

sweet_solution_google_tests_smart_contact_lens_for_diabetics_h174-700x325

Google geçtiğimiz hafta bu konuyla ilgili bir konferans düzenledi. Konferansta Android’in geliştirmeye çalıştığı giyilebilir teknolojisiyle ”G-Wear” adıyla bir platform kurulduğu duyuruldu. Apple da bu konuya el atarak iWatch konusunda çalışmalarını sürdürmektedir.

Samsung ise kan şekeri takibi konusunda “trafik ışığı sistemi” olarak adlandırdığı bir uygulama üzerinde çalışmaktadır. Bu uygulamayla insanların kan şekerlerinin seviyesi yükseldiğinde, uygulama kullanıcılara sinyal vererek uyaracaktır.

telcare

Aslında bu üç şirketinde yapmak istedikleri sağlık kontrolünü gelişen teknolojiyle entegre edebilmektir. Ancak uzmanlar, sensörler aracılığıyla non-invaziv (kansız) bir şekilde kan şekeri ölçümlemesi yapacak cihazlara karşı temkinli yaklaşmaktadır. Onlara göre, kan şekeri ölçümü kan değerlerine bakılarak yapılmalıdır. (Kaynak: Tekdozdijital)

  • Ben 20 yıldır dinliyorum bu masalları şeker hastaları üzerinden rant sağlayan şirket sayısı çok fazla diye düşünüyorum hayatı kısa sürede de tehdit eden bir hastalık olmadığı için eldeki ilaçlarla hayatımızı sürdürmeye mecburuz diye düşünüyorum günde 4 kez insülin 6 kerede şeker ölçme için vücudumuzu iğnelemeye daha çok devam ederiz sanırım.

  • Cevap Bırak

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.