ADA, Tip-1 Diyabetli Çocuklar İçin Kan Şekeri Hedef Seviyelerini Tekrar Gözden Geçirdi

Haberler&GelişmelerADA, Tip-1 Diyabetli Çocuklar İçin Kan Şekeri Hedef Seviyelerini Tekrar Gözden Geçirdi

fda-okays-tanzeum-to-treat-adults-with-type-2-diabetesThe American Diabetes Association (ADA), – Amerikan Diyabet Birliği (ADA), tip 1 diyabetli çocuklar için yeni kan şekeri (glikoz) hedef düzeyi için yeni bir açıklama yayımladı.

Uzmanlara göre, 19 yaş altı hastalar % 7,5’dan daha az bir A1C kan şekeri seviyesini korumaya çalışmalıdırlar. Çıkan bir habere göre, A1C, birkaç aylık süre boyunca ortalama kan şekeri (glikoz) seviyelerini ölçen bir testtir. New York City, Mount Sinai’deki Kravis Çocuk Hastanesi’nde pediatrik endokrinoloji ve diyabet bölümü müdürü Dr. Robert Rapaport : ‘ Yeni hedefler, şu anda en zor hasta grubu olan ergenlerdeki glikoz kontrolünü iyileştirme çabalarını iki katına çıkarmaya yardımcı olmalıdır.’ dedi. Kendisi yeni kurallar düzenlemesine dahil değildi.

Bu yeni açıklamadan önce, uzmanlar % 8,5 gibi yüksek A1C seviyelerinin 6 yaş altı çocuklar için güvenli olduğuna inandıklarını söyledi. Hatta araştırmacılar 6-12 ve 13-19 yaş çocuklar için % 8-7,5 A1C seviyelerinin bile güvenli olacağını düşünmüşlerdi. Ancak, yeni bulgular yüksek kan şekeri seviyeleri olarak bilinen hipergliseminin tip 1 diyabetli çocuklar için son derece tehlikeli olabileceğini göstermektedir.

Sağlık uzmanları hipergliseminin temelde daha büyük diyabetli erişkinleri etkileyen bir sağlık durumu olduğuna inanırlarken, yeni bulgular gösteriyor ki bu durum genç diyabetli kişiler için kalp ve/veya böbreklere zarar verebilecek gibi ciddi sağlık komplikasyonları oluşturabilir.

NY, Mineola’daki Winthrop Üniversitesi Hastanesi pediatrik diyabet program direktörü Dr. Siham Accacha : ‘ Küçük çocuklardaki hipoglisemi riski göz önüne alındığında yönetim kişiselleştirilmelidir. Başka bir durum daha, diyabetli çocukların tedavisi özel dikkat gerektirir.’ dedi. Ve ‘ Tip 1’li kişiler daha fazla malzemeye gerek duyarlar ve kan glikoz seviyelerini daha sık gözlemlemelidirler. Bu her hastalığa uyacak bir şey değil ve bunu fark etmemiz önemli.’ diye ekledi.

San Francisco, Calif’te ADA toplantısında yeni kurallar ile ilgili daha fazla bilgiler ortaya çıktı. Yeni A1C tahminleri aynı anda Diabetes Care dergisinde yayımlandı. (Kaynak: http://www.scienceworldreport.com/)

8 YORUMLAR

  • Murat bey, bi ara bende de ayaklarımda çok fazla yanma olmuştu. O sıralar şekerim çok kötü gidiyordu ve sonradan fark ettim ki ayaklarım çok kurumuş, nemsiz kalmıştı. uzun yıllar sonra hastaneye şeker düzenlemesi için yattım ve 5 li enjeksiyona geçtim. hastaneden çıkınca şeker çok daha iyi duruma geldi, ayaklarımdaki yanma azaldı ve geçti. hastanede emg yapıldı fakat bir şey çıkmadı. Takribi yılda bir tekrar ediyor, son yaptırdığım emg temiz çıktı ve nöroloji doktoru emg temiz çıksa da ileride ufaktan sorunlar başlayabilir dedi.

 1. Esra Hanım Merhaba,
  Konu Başlığı “ADA, Tip-1 Diyabetli Çocuklar İçin Kan Şekeri Hedef Seviyelerini Tekrar Gözden Geçirdi” .
  Kısmının tip1 diyabetli çocuk olan Ada’nın annesi olarak bin bir türlü okumuş ve algılamışım inanamazsınız….:) 🙂 🙂

  Murat beyin yazısına ve sorusuna ilaveten; Ada’da ayaklarının yanmasından ve ağrımasından çok şikayetçi. Bu diyabetlilerde olağan bir şey diye biliyorum. Sizin yorumunuz nedir?
  Sevgiler,

 2. Murat Bey Merhaba,

  Birkaç takipçimizden daha duymuştum ayak yanmasını. Benim tecrübem yok. Ama bir nörolojiye gitmenizi öneririm.

  İnhale insülin yani nefes yolu ile insülin alımı yıllardır düşünülen ve üzerinde çalışılan bir proje. FDA’nın onay verdiğini biliyorum. Ancank nefes problemi yaşayan bireylerde sorun olabileceği söylenmekte. Gelişmeler oldukça hep beraber göreceğiz.

  sevgiler,

 3. Aysun Hanım Merhaba,

  Çok güldüm yorumunuza 🙂

  Kan şekerinin dalgalı gittiği sürede bu tarz durumlar olabiliyor. Ben hiç yaşamadım. Özellikle çocuklarımızda komplikasyonlar nadiren görüldüğü için komplikasyona yormak istemem. Ama yine de rutin kontrollerden birinde doktorunuza sorun derim.

  sevgiler,

 4. merhabalar oğlum denizin ilk kontrol hbc1a 8 çıktı ..8.8 ile hastaneye yatmıştık sizce kötü bir sonuçmu daha mı düşük çıkması gerekiyordu dr randvumuz cuma ya ..yorumlarınızı merak ettim ..8.8 den daha düşük bir sonuç çıkabilirmiydi 3 ayda?

  • Semra Hanım Merhaba,

   İdeali en azından 6,5-7 arasıdır. Ama bu yazıda da okuduğunuz gibi 7,5 en ideali. Sonucunuz kötü değil ama daha iyi olabilir.

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: