Standford Üniversitesi’nin Yeni Çalışması

Genel BilgilerStandford Üniversitesi'nin Yeni Çalışması
Stanford Üniversitesi’nden bilim adamları, Tip 1 diyabet hastalarının bağışıklık sisteminin insülin üreten hücreleri yok etmesinin, aşıyla tersine çevrilebileceğini gösterdi.

Yeni ResimHastanın bağışıklık sisteminin vücuda saldırısını engellen bir aşının, Tip 1 diyabet tedavisi için umut olabileceği belirlendi.

Stanford Üniversitesi’nden bilim adamları, Tip 1 diyabet hastalarının bağışıklık sisteminin insülin üreten hücreleri yok ettiğini hatırlatarak, aşıyla bu durumun tersine çevrilebileceğini gösterdi.

“Science Translational Medicine”  dergisinde yayımlanan araştırmada, normalde aşının bağışıklık sistemine hastalığa neden olan bakteri ya da virüse “saldırmayı öğrettiği” ancak bunun  ters etki yaratmada da kullanılabileceği belirtildi.

Lawrence Steinman ve ekibi, “ters etkili aşının” özellikle beta hücrelerine saldıran beyaz kan hücrelerini hedef aldığını ifade etti.

Araştırmacılar, 3 ay boyunca hastalara her hafta yapılan aşıdan sonra beyaz kan hücrelerinin azaldığını vurguladı.

Kan testleri de aşıdan sonra beta hücrelerinin faaliyetinin daha iyi olduğunu ortaya koydu.

Steinman, sonuçların heyecan verici olduğuna ancak geniş çaplı araştırmalar yapılması gerektiğine dikkati çekti.

Bilim adamı ayrıca, aşının etkisinin 2 aya kadar devam ettiğini, dolayısıyla düzenli aşının gerekli olduğunu belirtti.

Tip 1 diyabet hastalarında bağışıklık sistemi, pankreastaki beta hücrelerini yok ediyor. Bu da vücudun yeterli insülin üretememesine ve hastaların hayat boyu günde 3-4 kez insülin iğnesi kullanmaya mecbur kalmasına yol açıyor. (Kaynak: medicaldaily.com)

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

11 YORUMLAR

  • Merhabalar,
   Diyabetle tanıştığımızda çaresi olmayan bir hastalık gibiydi daha sonraları özellikle yurt dışındaki bir çok olumlu çalışmaları duyduk takip ediyoruz.ediyoruzda herkes bulmuş birşeyler deniyorlar ama hep süreç hep süreç…
   İnşallahh diyorum kesin etkin bir tedavi bulunur,hadi ondanda geçtim inşallah ayda iki ayda bir aşılama gibi yöntemler bile cazip geliyor.Allahım çocuklar aşkına ne diyeyim.
   Selamlar.

 1. Bana göre de coktan çıkmış fakat ünsülin tüccarları piyasaya çıkmasını bir şekilde engelliyor bilim adamları neredeyse konuşan füze çikaracaklar.Yıllar önce teknoloji bu kadar gelişmemişken insülin bulunuyor fakat okalar sene geçmesine rağmen bir türlü tedavisi bulunamıyor.ünsilin üreten firmalara sesleniyorum artık yeter hiç olmazsa günde 4-5 defa ünsülin vuran minik yavrulara acıyın arkadaşları dondurma çikolata yerken bakan minikler içimizi yakıp kavuruyor.sizin evladınız yokmu?

 2. Herkese günaydın.

  Arkadaşlar çok haklı, sonuç da kansere de çare bulunalı yıllar oldu ama kartel ilaç firmaları ve pahalı kanser ilaç ve tedavilerini satma pahasına insanlık hiçe sayılıyor. Allah kahretsin bu vampirleri. Diyabete de çözüm bulunduğuna ya da en azından çok yakın bir zamanda bulunmuş olacağına kesinlikle inanıyorum bu kadar çaba bu kadar alternatif tedavi yöntemleri araştırması boşa olmasa gerek…. Ha gayret kurtulacağımıza inanıyorum…

 3. ben 14 yaşındayım şekere yeni yakalandım şimdilik sadece lantus yani gece insülini kullanıyorum bunun süresi en fazla 1 yıl sürecek (belki daha az ) ve sonra günde dört kere insülin yapacagım . umutla bir tedavi yöntemi bulunmasını bekliyorum umarım bir an önce bulunur %100 bulundugunada inanıyorum ama üzerimizden o kadar çok para kazanıyorlarki bir tedavi yönteminin çıkmasını istemiyorlar sadece insülin vurdugumuz igneler bile sadece 1 ülkeyi geçindirebilecek güçte hadi ben biraz büyüdüm peki ya küçücük bebekler çocuklar onların suçu ne daha agızlarına şeker sürmemişler günde 4 defa igne vurucaklar yazık çok yazık

 4. bir saatlık ilim 70 yıllık ibadete bedeldir ilim adamları bunun bilincinde olarak çalışmalı dünyada uyuşturucu yasak ama uyuşturucu kadar pahalı şeker ilaçları serbest doğal olarak da tedavisi bile dünyada rant haline gelmiş ilacını bulup çıkarmayanları Rabbim bildiği gibi yapsın

 5. Herkese Merhaba,

  Yorumlarınızı okudum ama sizinle aynı fikirde değilim.

  Dünyanın birçok yerinde uzmanlar ve araştırıcılar diyabete çare bulmak ya da yok etmek için ciddi çaba harcıyorlar. Bunun Türkiye’ye bizim için gelene Doç Dr Eda Cengiz’i görünce ve dinleyince daha iyi farkına vardım. Ki tip-1 diyabetin çaresi madem bulundu ki dünyanın her yerindeki tüm araştırmacılar neden boşa kürek çekiyor sizce?

  Ancak şunu kabul edebilirim. Bir şeyler bulunuyor ve aşama aşama piyasaya çıkarılıyor. Ve hem insülin hem de kan şekeri ölçüm cihaz firmalarını da zor durumda bırakmıyor.

  Bu arada özellikle tip-1 diyabetin doğal bir çözümü yok. Keşke olsa. Uyuşturucunun da kan şekerini düzenlediğini de biliyoruz 🙂 Dolayısıyla insüline uyuşturucu gibi bakarsak asıl yanlışı burada yaparız.

  Sevgiler,

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: