Günün Önerisi / Spor ve İDF

Günün ÖnerisiGünün Önerisi / Spor ve İDF

İnsülin duyarlılık faktörü yani İDF değeri biz tip-1 diyabetliler için önemlidir. İDF 1 ünite insülinin kan şekerini düşürme oranıdır.

Örneğin ben 1 ünite insülin yaptığımda kan şekeri 50 mg/dL düşmekte.

Bu değerin kişiden kişiye göre değişmekte olduğunu da belirtmek gerekir.

Aynı zamanda spor yapmadan önce kan şekeri mutlaka ölçülmeli ki, yüksekse İDF oranına göre ek doz insülin yapılmalı ve kan şekeri istenen seviyeye geldikten sonra spora başlanmalıdır.

 

15 YORUMLAR

  • Ünver Bey,

   Kan şekeri her seferinde yüksek gidiyorsa her zaman ek doz insülin yapılmaz. Önemli olan sorunu bulmak ve ona göre standart insülin dozlarımızı tekrar ayarlamak lazım.

   Arada sırada olan kan şekeri yüksekliklerinde sebep bilmiyorsak ve dediğim gibi süreklilik arz etmiyorsa ek doz insülin yapılabilir.

   sevgiler

   • esra hanım cok teşeşkkür ederim verdiğiniz bilgi için süreklilik arz eden bir durum yok ben böle durumlarda ki sık yaşamıyorum evde fitnes yapıyorum tabiki ( 150 – 250 değerler arası ) sadece merak ettiğim için böle bir yorum yaptım çünkü total günlük kullanımda daha sonraki öğün için olumsuz yönde etkilediğini biliyorum ek dozun yanlış da biliyo olabilirm ..:)

 1. benim dün sabah açlık 250 tokluk 260 geldi ve 260 tam ek doz olarak 6 yaptım bir buçuk saat sonra 150ye indirmiş benim yaptığım ek dozlar fayda etmiyor

  • Özlem Hanım Merhaba,

   Benim ek dozlar fayda etmiyor diye bir şeyden ziyade neden kan şekeriniz düşmüyor onu bulmanız lazım.

   İnsülinlerin son kullanma tarihine, saklanma koşullarına, insülin enjeksiyon bölgenizi değiştirip değiştirmediğinize, 4 mm’lik iğne ucu kullanıyorsanız derinizi kıvırmadan insülin enjeksiyonu yapıp yapmadığınıza gibi birçok konuyu düşünüp ilerlemeniz lazım. Ya da kan şekerinizi yükseklten hormonlarınızın durumu nedir gibi.

   Ya da verdiğiniz örnekte beslenme şeklinizde bir sıkıntı mı var gibi noktaları düşünmeniz lazım.

   sevgiler

 2. insülinlerimi yeni almıştım esra hanım uçlarınıda insülini vurduktan sonra yenisini takıp değişiyorum umarım düşer anca yeni 170e inmiş şeker

 3. Esra hanım çocuklara yapılırken deri hafif kaldırılmıyormu ben yanlışmı biliyorum acaba bizimde düşmeyen şekerlerimiz var ek insülinlerde düşürmüyor sabah 356 ile uyandı yediklerine göre insülin artı düzeltme yapıldı tokluk 376 geldi bizde artık yorulduk nerde yanlış yaptık demekten doktoru arasam cevap Oğuz’un böyle araara oluyor diyecek ama çözüm yok sonra a1c ler 8,5 çıkıyor

  • Elçin Hanım,

   Çocuk ya da yetişkin çok çok zayıf değilse kaldırmamak lazım.

   Belki de deriyi kaldırdığınız için yapılan insülin yeteri kadar dağılmıyor olabilir mi?

   Mardin’den Dilek Hanım da 4 mm’lik iğne ucunda kaldırıyordu derisini. Ve kan şekerleri de düzensiz gidiyordu. Kaldırmadan yapınca kan şekerleri görülebilecek düzeyde değişti.

   sevgiler

 4. Esra Hanım İyi akşamlar
  Ben 4 mm iğne ucu kullanıyorum 57 58 kiloyum boyum 173 kollarım çok yağsız bacaklarımın bazı kısımlarıda öyle deri kıvırmadan 45 derece açı ile yapıyorum o zamanda güvenemiyorum normal yaparkende bazen aşırı acı hissediyorum . 4mm iğne ucunu deriyi biraz kaldırıp en az yükselti olan bölgeden dik şekilde yapsam nasıl olur acaba ?

  • Hasan Bey Merhaba,

   Çok zayıf olduğunuz için derinizi kaldırarak ve dik yaparsanız sorun olmaz diye düşünüyorum. Denedikten sonra her şey yolundaysa sorun yok. Ama yine de isterseniz hemşirenize sorun.

   sevgiler

 5. Merhaba Sayın Esra Hanım, ve Çok kıymetli diyabetli yurttaşlarım,
  Benim kızım 8 yaşında. Doğumunda oluşan bir komplikasyon sonucu sağ kolunda doğumsal brakiyal pleksus adı verilen felç durumu oluştu. Kolunda hiç hareket yoktu. İki defa ameliyat geçirdi. Kızım kolunu rehabilite etmek için fizik tedaviler ve sportif faaliyetler ile yaşamını sürdürmekte iken şimdi de Tip 1 diyabete yakalandı. Bir aydır da tip 1 diyabetliyiz. İki adet kronik sağlık sorunu ile mücadele ediyoruz. İlk zamanlar Esra Hanım’a mesajlar gönderdim. Sağolun, varolun geri dönüyor, cevap veriyorsunuz.

  Kızım her gün spor yapıyor. Ya ip atlıyor, ya yürüyüş yapıyor, ya bisiklete biniyor ya da yüzüyor. Kan şekeri seviyesi de ideal seviyeye (Bize söylenen 80-180 arası) geliyor. Şekeri 250 mg/dL nin üzerine bir iki defa çıktı. Birkaç defa da 65-75 mg/dL düzeyine indi. Hastalandığımızdan beri geçen 1 ay süresince sporun; bu “İLLETİN” ya da “arkadaşın”yönetilmesinde çok faydalı, hatta olmazsa olmaz bir unsur olduğunu okudum ya da dinledim. Doktorumuz da spor yapmamızı onaylıyor. Şimdi bu yazı benim kafamı karıştırdı. Karıştırmamalı mı?

  Ayrıca; Bizim gibi diyabete yeni yakalananlardan tutun da, 10 yıldır, 15 yıldır, 25 yıldır diyabetle yaşayan çok sayıda değerli yurttaşımızın mesajlarını okuyorum. 5-10 yıldan beri pompa kullananlar da var. Gördüğüm şu ki; 1 haftadır diyabetle yaşayan da, 25 yıldır diyabetle yaşayan da aynı seviyede endişeli gibi. Bana mı öyle geliyor? yoksa bu hastalığı/arkadaşı idare etmek çok mu zor. Yoksa vatandaşlarımız tecrübelerini paylaşmak adına mı böyle yazıyor? Elbette ki tecrübelerinizi okumak çok yararlı oluyor. Yazmaya da devam ediniz. Herkes yazsın, paylaşılsın. Sadece Benim anlatmak istediğim, öğrenmek istediğim; tip1 diyabetli bir insan her gün aynı endişeyle mi yaşıyor. Hep bir bilinmezlik hep bir tutarsızlıkla mı karşılaşacağız.

  Başınızı ağrıttım. Herkese sağlıklı günler.
  İnşallah Tip1 tamamen hayatlarımızdan en kısa zamanda silinir.

  • Serhat Bey Merhaba,

   Öncelikle güzel cümleleriniz için teşekkürler.

   Eskiden, tip-1 diyabetin her hali tüm detaylarıyla bilinmezken, kan şekerimiz yüksekken hastanelerde bizi koşturur, ip atlatır ya da yürütürlerdi. Ancak zamanla kan şekeri belli bir değerin üstündeyken yapılan sporun negatif etkisi olduğu ortaya çıktı ve o süre içerisinde ne yapılması gerektiği öğretilmeye başlandı. Kan şekerimiz yüksekken kanımızda keton adında, bi nevi zararlı madde olan keton oluşuyor. Bazı durumlarda oluşmayabilir de. Bu sebeple kan şekeri yüksekken öncelikle kan şekerini düşürmek için ek doz insülin yapılması ve kanda keton oluşma ihtimaline karşılık da su içilmesi önerilir. Su içildiğinde idrara çıkma isteği artacak ve keton idrar yoluyla atılacak. Ayrıca kan şekeri yüksekken spor yapılması saydığım sebeplerden ötürü yükselme modunda olmaktadır.

   Bununla beraber kan şekeri düşükken spor yine yapılmamalıdır.

   Spor biz tip-1 diyabetliler için elbette olmazsa olmaz ama kan şekeri düşüklük ve yüksekliğinde yapılmaması özellikle söylenir.

   Tip-1 diyabet yaşı yüksek olanlarla daha düşük olanlar arasında bence büyük bir fark var. Elbette herkes endişeli. Ben de bazen endişe ediyorum. Ancak tip-1 diyabete bakış açılarımız tamamıyla farklı. Tip-1 diyabeti iyi yönettiğimiz sürece elbette sıkıntı yaşamıyoruz ama ne olursa olsun gelecek endişesi aklımızdan çıkmıyor. Keza benim de 🙁

   Umarım yazdıklarım size rehber olur.

   sevgiler,

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: