Diyabet Hakkındaki Yanlış Bilgiler

Günün ÖnerisiDiyabet Hakkındaki Yanlış Bilgiler

Esra’nın Notu: Bu konuda çok fazla tecrübemiz ve duyduklarımız elbette bulunmakta. Bu yazıdaki maddelerden daha fazla 🙂 Özet bir değerlendirme olmuş bu yazı.

Diyabet Hakkındaki Yanlış Bilgiler

Diyabet hastalığı toplumda yaygın olan ve ömür boyu süren bir hastalıktır. Dolasıyla şeker hastalığı diyabtli bireylerin günlük sohbetlerinde sıkça değindiği bir konudur. Kimi zaman bu konuda bilinçli bireylerin dikkatliliği göz önünde bulunsa da kimi bireylerin diyabet hakkında yanlış bildiği veya yanlış uyguladığı yöntemlerde oldukça sık astlanmakta. Örneğin “Geçen şunu kullandım çok iyi geldi.”, “Arkadaşım şu ilacı kullanıyor, sende kullan.” tarzındaki cümlelerin ve bu tarz inanışların şeker hastalığı açısından büyük risklere zemin hazırladığı unutulmamalıdır.

Diyabet hastalığı hakkındaki bilgilerin kesin ve güvenilir olduğu yol, bir doktor veya ilgili sağlık çalışanıdır.

Toplumda sıkça kullanılan, diyabet açısından olumsuz role sahip etkenleri inceleyecek olursak:

conversation

• “Şeker hastalığı geçicidir.” Görüşü

Hayır, öyle olsa diyabet oranı ülkemizde ve dünya genelinde bu kadar yaygın bir yapıya sahip olmaz ve ileri derece komplikasyonlarının olduğu bir hastalık olarak değerlendirilmezdi. Diyabet kronik bir hastalıktır.

• “Başkasının kullandığı ilaç bana da iyi gelir.” Düşüncesi
Şeker hastalığı insandan insana değişiklik gösterebilir. Kimi bireyler obezite nedenli iken, kimilerinde insülin yetersizliği ve zayıflık ön plandadır. Her ilacın bireye özgü doz ve kullanım süreleri vardır. Başka bireylerin ilaçlarını kullanmak risklidir.

• “İnsüline başlarsam bağımlılık yapar.” Düşüncesi
İnsülin bağımlılık yapan bir ilaç değildir. İnsülin, şeker hastalığından dolayı vücudun üretemediği bir hormondur. İnsülin kullanımı vücut için gerekli olan bu hormonun takviyesi için kullanılır. Dolayısıyla insülin gereklidir; fakat bağımlılık özelliği yoktur.

• “Biraz şekerden bir şey olmaz, yiyebilirim.” Düşüncesi
Şeker hastası bireyin hiç bir şekilde şekerli gıdaları tüketmemesi gerekir. Bu kandaki glukoz miktarının artmasına neden olur ve kandaki glukoz hastalığın etkisiyle kullanılamaz ve artar.

diyabet yönetimi

• “Kekik Suyu” Söylentisi
Günümüzde toplumda yaygın olarak söylenen kekik suyunun diyabete iyi geldiği düşüncesi mevcuttur. Bu düşüncenin tıbbi açıdan bir gerçekliği yoktur.

• “Şekerim yükseldiğinde düşürmek için yürümem gerekir.” Düşüncesi
Şekeri 250 mg/dl’in üstünde ve 50 mg/dl’in altında olan bireyler yürüme ve egzersiz gibi yorucu işlerden kaçınmalıdır. Şeker oranı normal değerki bireyler spor ve egzersiz yapabilirler.

• “Sadece açken şekerime bakılabilir.” Düşüncesi
Bu düşünce kısmen doğru olsa da yanlış anlaşılma durumları da vardır. Yapılan çalışmalar tokluk kan şekerinin daha fazla olumsuz sonuçlarla sonuçlandığı durumunu göstermektedir. Dolayısıyla sadece açlık şekeri düşüncesi doğru değildir.

• “Hiç bir şikayetim yok, iyi hissediyorum.” Düşüncesi
Diyabet sinsi bir hastalıktır. Birey belli bir müddet hiçbir şey hissetmeyebilir. Bu durum daha çok yüksek şekeri olan bireylerde gözlenir. Bireylerin her 3 ayda bir HbA1c kontrolü, 6 ayda bir kan tetkiklerinin kontrolü, yılda 1 kez göz muayenesinin kontrolü ve yine yılda bir kez bir kardiyog tarafından muayenesi önemlidir. (Kaynak: http://www.podolojiturkiye.org/2014/06/diyabet-hakkndaki-yanls-bilgiler.html?m=1)

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: