Sirkeci SGK’nın Sensörlü İnsülin Pompası Ödemesi Hakkında

Haberler&GelişmelerSirkeci SGK'nın Sensörlü İnsülin Pompası Ödemesi Hakkında

Sensörlü insülin pompası ödemesi

Dün yani Cuma günü Sirkeci SSGM Müdürü Sn Suat Güneş ile telefonda görüştüm. Suat Bey sensörlü insülin pompası ödemesi hakkında neler yaptığını anlattı. Ben de Ankara’daki konularımızı anlattım.

Suat Bey’e her yazımızda bol bol teşekkür ediyorum ama yine teşekkür edeceğim. Anlattığı kadarıyla önemli işlere imza atacak. Projelerin temelinde biz tip-1 diyabetliler (şeker hastası) varız. Ki özellikle sensörlü insülin pompası konusunda attığı adımları oldukça iyi biliyoruz.

Sirkeci SGK’dan sensörlü pompa ödemesini % 100 alabilmek için sizlere raporunuzda neler olması gerektiğini anlatacağım. Bu detaylar oldukça önemli. Aşağıdaki 3 maddeyi dikkatli okumanızda fayda var.

 • SGK artık tip-1 diyabetli bir bireyin sensörlü pompası ödemesinin gerçekleşmesi için tip-1 diyabetli bireyin öncelikle standart yani sensörsüz insülin pompası kullanmasını şart koşuyor.  3-4 ay kadar sensörsüz insülin pompası kullanan birey doktorunun yanına gidiyor ve sensörsüz insülin pompasının kan şekerini regüle etmediğini ve bu sebeple sensörü insülin pompasına geçmek istediğini söylüyor. Doktoru da buna onay verirse bu sefer sensörlü insülin pompası raporunun düzenlenmesine başlanıyor.
 • Raporda mutlaka ‘Hayati Öneme Haizdir.’ yazması lazım. Eğer bu yazmazsa KDV dahil 7.500 TL olan sensörlü insülin pompasının % 20’lik olan tutarı yani 1.500 TL bireyin cebinden çıkar. Buna lütfen ekstra dikkat edin.
 • Aynı zamanda bu raporda pompanın özelliğinin; ‘Eşik sistemi ile çalışan, sürekli glikoz monitörizasyonu yapan, uyarı yeteneği olan insülin infuzyon pompası’ olarak belirtilmesi gerekiyor.

Bu 3 önemli nokta raporunuzda varsa şimdilik sadece Sirkeci SGK’dan % 100 ödeme almanızda bir sıkıntı olmayacaktır.

Bir de raporunuza ‘aylık 5 adet glükoz sensör karşılanması gereklidir.’ ibaresi koydurursanız ücretsiz aylık 2 adet sensörü alabilme fırsatınız olur. Şu an halen sensörden ödeme alan olmamasına rağmen bu ibareyi de ekletip şansınızı denemenizde yarar olacaktır.

İstanbul SGK’nın sayfasındaki bir dökümandan bahsetti Suat Bey. O dökümanda bu ödemenin sadece Sirkeci SGK Müdürlüğü’nde yapıldığı da ortada. İstanbul SGK’nın Sayfasındaki İnsülin Pompası Hakkındaki Döküman yazısına tıklarsanız ne demek istediğimi daha iyi anlamış olursunuz.  http://www.istanbulsgk.gov.tr/post/view/2403/insulin-pompasi-fiyat-arastirmasi linkinden de bu yazıya İstanbul SGK’nın web sitesinden ulaşabilirsiniz.

Diğer illere gelirsek. Her SGK İl Müdürlüğü, Sirkeci SGK’nın yaptığı gibi kendi müdürlüğünde sensörlü pompanın ödemesini yapabilir. İsterseniz bulunduğunuz ilin SGK Müdürlüğü’ne gidip Sirkeci SGK’nın yukarıdaki dökümanını referans olarak gösterebilirsiniz. Sirkeci SGK’yı örnek göstererek ödeme talep edebilirsiniz. Umarım işe yarar.

Bu yolu deneyen arkadaşlarımız olursa sürecin akıbeti hakkında bizleri de bilgilendirirlerse memnun oluruz.

Ancak Ocak ayı sonunda SUT’da bu sorunun çözüleceği söylenmekte. İstanbul harici diğer illerdeki arkadaşlarımız isterlerse bekleyebilir, isterlerse yukarıda bahsettiğim şekilde ilerleyebilirler. Çünkü ya Ocak aynı sonunda SUT’da revize olmazsa? (Görsel kaynak: pumpchallenge.ca)

 

62 YORUMLAR

 1. MERHABA ESRA HANIM SENSORSÜZ POMPADAN SENSÖRLÜYE GECMEK İÇİN ÖNCELİKLE DR DAN RAPORUMUZU DEGISTIRDİGİMİZDE ÜCRETSİZ ALABİLECEGİZ BU COK GÜZEL, ESKİ POMPAYI İADE MI EDIYORUZ ONUN HAKINDA BILGINIZ VARMIYDI

 2. Merhaba esra hn bende sensörsüzden sensörlü ye geçmek için gerekli raporu yazdırdım reçeteye yazdırdım sirkeciye götüreceğim eski pompa bendemi kalacak çünkü ona bençok para fark vermiştim

 3. Celil Bey, Mehmet Bey Merhaba,

  SGK pompaları eskiden hastaya zimmetliyordu. Bir değişim olduğunda hastadan alıyorlardı. Artık almıyorlar diye biliyorum. Ama firmayı arayarak bu bilgiyi kesinleştirin derim.

  Sevgiler

 4. merhaba esra hanım ben bundan bir kaç hafta önce ankarada ki medtronıc firma yetkilisinin söylemiş olduğu sensörlü pompa için öncelikle sensörsüz pompanın kullanılması gerektiğini söylemiştim demek ki arkadaş doğru söylemiş ben asıl şu konuya dikkatinizi çekmek istiyorum.şimdi biz sensörlü pompa kullanmak için sensörlü olmayan pompayı kullandık, farz edelim ki devlette sensörlü pompanın tümünü karşıladı ve biz 3-4 ay sonra doktor raporu ile sensörlü pompayı da aldık. peki bu süre de kazançlı çıkan kim zarara giren kim.

  1. biz sensörsüz pompayı alırken firmaya 2800 tl ödedik devlette 2200 tl ödedi toplamda 5000 tl.
  2. daha sonra sensörlü pompa için doktor raporu aldık herşey yolunda gitti ve pompa için devlet 7000 tl ödedi.
  3. sonuç: ortalama 6 ay içine hastanın ödediği miktar 2800 tl + devletin cebinden çıkan 9200 tl toplam: 12000 tl firmanın kasasına giren toplam 12000 tl tek bir hastadan.

  yukarıda ki hesabı kabaca yaptım aşağı yukarı miktarların dogru olduğunu düşünüyorum. ben önümüzdeki günlerde önce ankara sgk il müdürlüğüne daha sonrada sgk genel müdürlüğüne bu hesabı anlatacağım inşallah birileri bu soyguna bir an önce dur der ve sensörsüz pompayı almaya gerek kalmadan direk sensörlü pompayı öderler.çünkü resmen soygun. 12000 tl tek hastadan kazanç sağlandığını düşünürsek çok büyük rakamlar dönüyor demektir. kusura bakmayın uzun yazdım başınızı ağrıttım. cünkü bu paraların hepsi sonuç tüm türk halkının cebinden çıkıyor.

 5. Ahmet Bey Merhaba,

  Bu konuda oldukça haklısınız. Ama buradaki kararı firma değil SGK yetkilileri vermiş. Bunu unutmayın lütfen.

  Lütfen bu tarz konuları şikayet etmeyin. Zira var olan haklar bu tarz şikayetlerden dolayı elden alınırsa kötü olur. Fikir paylaşımı yaparak önerinizi sunmak daha akılcı olur. Siz bu yorumunuzdaki gibi anlatırsanız SGK kazanılmış hakları elden alabilir. Bunu unutmayın ve bozucu değil yapıcı fikirler ve cümleler sunun.

  2010 yılında emekli bir kişinin kan şekeri ölçüm çubuklarından devletin 1 kuruş bile fark almamasını gerektiği için devlete dava açmış ve şikayette bulunmuştu. O zamanlar biz 50’lik 1 kutu strip için 2-3 TL fark ödüyorduk. Ancak bu şikayetten sonra 2010 yılından bu yana cebimizden 1 kutu 50’lik strip için minimum 20 TL gibi bir fark çıkıyor.

  Ayrıca ben de Sirkeci SGK’ya gidince bu konuyu Suat Bey’e söyleyeceğim. Gelişmelerden takipçilerimizi ve dolayısıyla sizi de bilgilendirmiş olurum.

  sevgiler

 6. doğru söylüyorsunuz esra hanım madem öyle alın size böyle deyip hiçbirşey vermeyebilirler bize. sakın yanlış anlamayın biliyorsunuzki bende kaç zamandır insülin pompası almayı düünüyorum. bende isterim ücretsiz almayı tabi ki. kararı sgk nın verdiği doğru ama böyle bir hesabı illa ki birileri yapmıştır diye düşünüyorum. güzel ülkemde son zamanlarda yaşanan olaylardan sonra insanın aklına herşey geliyor kim bilir belki de böyle olmasını iseyen birileri bile olabilir. zaten sgk ya çözümle berabar gideceğim boşu boşuna bize sensörsüz pompayı aldırmayın diyeceğim

 7. yasamim boyunca tip 1 diyabetliyim koskoca prof senin kan sekerini regule ietmek için kan sekerini hem takip açısından hemde hipoo glisemi aninda pompa otomatik bazal salinim kestigi için daha guvenli emniyetli oldugu için bunu rapor etti ancak odeme almak için önce sensorsuz sonra sensorlu gibi bir mantik düşünmek bana saçma geliyor bu da devlete zarar değilmi ahmet turkoglu arkadasima katiliyorum ayrıca ben yuzdesine de ragziyim onuda alamadım senet gunu geldi catti. biktim sirkeci sgk aramaktan odeme servisinde gözüküyor para yok türlü türlü seneryo.
  Mectronik marka disinda pompa alsaydim odeme cikarmiydi acaba ?

  ışte. hem maglululuz birde maduriyet ağır geliyor bu iş için biseyler yapmaya çalışan herkese tesekkur ederim birde merak ettigim bu mectronik marka pompa disinda Baska marka pompalara odeme yapilyormu yapilmiyossa neden eğer sadece mectronik se anlaşılan neden çift pompa yani tek seferde. Devlete. 7560 tl yerine. 7560+4500:??? Bu olay niye ??? BİMERE. E DEVLETTEN BİLGİ ALMA hakkimi kullanarak yazsam ne cevap alinabilir bir sıkıntı olurmu olsada bu sorunun cevabini devlet bilmiyomu yazık degilmi ülke vergi yükü vallahi isterse odeme yapmasinlar ama şu olaylar nedir diyabetliyiz tamam ihtiyacimizi karsilasinlar ama mantik cercevesinde bizim bedenlerimiz ticaret konusu yapilmasin

 8. Merhaba Esra Hanım,
  İstanbul SGK’nın internet sitesindeki fiyat araştırma tutanağı ile önümüzdeki hafta içinde Eskişehir SGK’ya başvurmayı düşünüyorum. Sonuç hakkında burdan bilgi vereceğim inşallah.

 9. Aklima gelen bir celiskide şudur glikoz izleme sistemli sensorlu pompanin sensor menusunden sensoru kapat denilerek sensorlu pompamizi sensorsuz olarak kullanilabiliyor vucudumuzda sensor ve akuple parcasi olan vericisi takili olmadanda kullaniliyor alın size sensorlu pompa iki dakikada sensorsuz oldu hem tek bir cihaz opsiyonel olarak kullaniliyor ne gerekmiş 2 inci pompaya bunu anlamadim bunun adi cikar degilde nedir ???!!!

 10. Esra hanim ayrica şu tamami odenecek denmesi konusu sirkeci sgk memurlari farkli konuşuyor ayrica bu tibbi cihaz sahis odeme durumlari için bankadan otokoplili dekont veriliyor bazı takipci arkadaşlar tanamini aldik diyo siz türlü türlü arastirmalar yapip çok sagolun yanılıyorsunuz bu banka dekontu kimlik bilgileri yazan yer gizlenerek yayinlayamazmisiz

 11. Yalçın Bey Merhaba,

  Benim sizin bahsettiğiniz dekontları yayınlayabilmem için ödeme alan arkadaşlarımızın bana dekontlarını göndermeleri lazım. Ben birkaç ödeme alan takipçimize mail attım ama cevap veren olmadı.

  Kimseyi bana dekont gönderin diye zorlayamam. Bunu anlıyor olmanız lazım.

  Ayrıca sensörlü pompanın sensörsüz olarak nasıl kullanıldığını sizin kadar birçok takipçimizde biliyor. Ancak SGK’nın neden böyle bir şart koyduğunu ilgili yetkililerle konuşmadan bilemeyiz. Haklısınız. Çok gereksiz bir şart. Ama ben DiyabetimBen.com adına önümüzdeki hafta zaman yaratıp Sirkeci SGK’ya gideceğim. Konuyu enine boyuna tartışacağım. Gelişme oldukça da sizlerle paylaşırım.

  Sevgiler

 12. MERHABLAR ESRA HANIM
  MEDTRONIC ILE GORUSTUM BENDE DEVLET TARAFINDAN SENSORLU CIHAZIN BEDELİ OLAN 7.560 TL NIN HEPSINI KARSILIYORMUS YANLIZ, SENSORLERDEN DE 2 ADETINI KARSILIYORMUS AYLIK 5 ADET SENSOR KULLANIYORUZ,SENSOR ADET FIYATI DA 100 TLDEN HESAPLARSAK 3 AYDAN CEBIMIZDEN CIKICAK PARA 900 TL ARTI REZERVUARLARINA DA 150 TL TOPLAMDA 3 AYDA 1050 TL DIYABETLININ CEBINDEN PARA CIKICAK BUDA NORMAL BIR CALISANA COK COOOOOOK BİR PARA 🙁

  • Celil Bey,

   Daha SGK’nın 2 adet sensörü ödemesi bile kesin değil. Ayrıca sizin kararınız ve ekonomik durumunuza bağlı. Ayda en azından 2 adet sensör bile kullanmak iyi bir avantaj olacak. Yanlış mı düşünüyorum? Keşke hepsini % 100 karşılasaydı ama karşılamıyor maalesef 🙁

   sevgiler

 13. MEDTRONIC ISTANBUL ICINDEKILERE 2 ADET SENSOR ÖDEMESININ YAPILDIGI BBILGISINI VERDİ DİGER ILLERDE SANRIM YOK AMA ISTANBULDA SUAN VERILIYOR HAYATIMIZ ZATEN KEŞKELERLE DOLU BIRDE BUNU EKLERSEK MAŞŞALLAH DİYELIM (:

 14. Esra hanim sizin soylediginiz sensorsuz pompadan sensorlu pompayagecince ücret odenecek konusu yanlis ucreti tam alanların 5 kisisi direk sensorlu almış doktor raporu ile sensorsuz den sensorluye gecincede ücret odeniyo size yanlis konusmuslar bende sizin gibi konustum sgk ve mectronicle eski raporlar gokhan bey tarafindan toplanip duzeltiliyor takip edin lütfen odemenizi ayrıca fayda var arkasinda durulmassa odeme cikmiyor bilginize eksiklik varsa illaki ortaya cikiyor

 15. Bunun disinda bişey konuşulursa siteye itimat nasıl edecem şimdi ne oldugunu ogrendim odeme alanlar niye paylasmiyor bende ogrendim size kizginim sevgiler

 16. Yalçın Bey Merhaba,

  Direkt sensörlü pompa alanların olduğunu da şu an sensörlüye geçmeden mutlaka sensörsüz pompa kullanım şartı olduğunu da biliyorum. 1-2 haftada değişen bir şeyler varsa bilemem.

  Bize itimat etmeyin lütfen. Medtronic ile görüşüyorsanız lütfen firma temsilcileriyle görüşmeye devam edin.

  Ayrıca yorumunuz çok kopuk. Bazı yerleri anlatım bozukluğundan anlayamadım. Bloğa neden itimat edemeyeceğinizi deanlayamadım.

  Blog olarak herzaman en güncel ve doğru bilgiyi vermekteyiz. Ama kısa sürede değişen konularla ilgili yapabileceğimiz bir şey olmaz.

  Takdir edersiniz ki ödeme alan kişileri de zorla paylaşım yaptıramayız.

  Sevgiler

 17. Esra hanım bızde bu gun hastanedeydık bızede soylenen devlet su an sensorlu pompanın tamamını oduyormus.5 adet sensordende 2 sını oduyormus yanı aylık 300 tl bu durumda dıyabet hem. 12 gun sensor kullanıp kalan 18 gunde olcumu kendınız yapabılırsınız dedı.Bu sekılde yapılabılırmı devlet sensorlu pompada strıplerı odermı tıp1 18 yas altı ıcın soruyorum.Ayrıca devlet sensorsuz alırsak 1500 tl bıze odetırken sensorlude hepsını odemesı garıp degıl mı?

  • Dilek Hanım Merhaba,

   Şu anda Türkiye’de sadece Sirkeci SGK’da ödeniyor. 5 adet sensörün 2 sini ödeyeceği söyleniyor ama ödeme alan kimse yok maalesef. Devlet ne olursa olsun sensörlü pompa kullanıcısının da striplerini ödemek zorunda. Çünkü sensörlü pompada günde minimum 3 ölçüm yapılması lazım.

   Sensörsüzde fark ödenirken ve sensörlüde ödenmemesi konusu dediğiniz gibi bana da garip geliyor. Ama devlet uygulaması. Ne yapabiliriz ki?

   sevgiler

 18. Esra Hanım
  Bu dediğinizi diyabet hemşiresine aynen söyledim.Bana ödendiğini 5 adet sensörün 2 tanesinin ödendiğini sensörlü pompanında tamamının ödendiğini üstüne basa basa söyledi.Hangi firma olduğunu sormayı unuttum.Onu öğreneyim firmayı arayıp kendim görüşüp sizi de bu konuda bilgilendireceğim.
  Teşekkürler

  • Dilek Hanım,

   Türkiye’de sadece Medronic’in sensörlü pompası var. Ben size bildiklerimi aktardım.

   Siz deneyin isterseniz ama paranız boşa giderse bir şey diyemem.

   sevgiler

 19. Herkese Merhaba,

  Bu başlık altındaki son yorumları okuyunca konuya dahil olma ihtiyacı hissettim.
  Öncelikle;
  1. Biz DiyabetimBen olarak hiçbir firmanın ne danışmanı ne de temsilcisi değiliz.
  2. Buraya yazılan yazılar tavsiye niteliği taşımaz, yazılan yazılara göre kişiler bir karar almışlar ise alınan kararlar kişinin kendisini bağlar.
  3. Blog olarak amacımız diyabetli bireylerin biraz olsun hayatını kolaylaştırmaya çalışmaktır. Bunun için ise takipçilerimizden herhangi bir talepte bulunulmamaktadır.

  Bu hatırlatmalardan yola çıkarak; konulara yorum yaparken kullanılan dil ve gösterilen yaklaşımların saygı çerçevesi içerisinde olmasına dikkat edilmesi en çok önem verdiğimiz önceliğimizdir. Konuya gerekli hassasiyetin gösterileceğine inancımız tamdır.

  Saygılar.

 20. Bu nasıl bi iş arkadaşlar…
  Hastanede doktorlara soruyorum devlet ödüyor tamamını diyorlar. Firmaya soruyorum, yok ödemiyor, ama ödeyecek, daha ödeme alabilen sadece istanbulda iki kişi oldu diyorlar. Ama hiç kimsede bana ödedi arkadaş devletten paramı aldım diyemiyor. Neyse kusura bakmayın. Kırıcı olduysam affedin. Saygılar…

 21. Mrb. Esra hnm ve Eşref bey ,

  benim 13 yaşında bir oğlum var yaklaşık 2 yıldır tip 1 diyabet eğer müsait olursanız sizden fikir almak istiyorum beni bilgilendirirseniz sevinirim

  Ismim zafer şimdiden tşkr ederim.

  Sevgilerimle…….

  • Zafer Bey Merhaba,

   Telefonunuzu bu tarz sosyal medya kanallarında paylaşmanız bence çok doğru değil. Art niyetli biri olsam sizi bu numaradan rahatsız edebilirim. Bu konuya bence dikkat edin.

   Verdiğiniz numarayı da yanlış yazmışsınız galiba. Aradığımda bu numara Vodafone’a kayıtlı değildir diye uyarı veriyor.

   Sorularınız varsa lütfen buradan sorun ki herkes bilgilensin. Yazmak istemiyorsanız da telefonunuzu tekrar ve doğru yazın.

   sevgiler

 22. Esra Hanım selamlar allah kolaylıklar versin eşim yaklasık 1,5 yıldır insülin pompası kullanıyor ankarada degerli hocamız prof.dr.İlhan YETKİN ve medtronic ankara temsilcisi Filiz Emir sayesinde hayatımıza girdi cok cok memnunuz yalnız yorumları söyle biraz okudum ama bazı anlamadıgım terimler oldu mesela sensör den bahs ediyorsunuz sensör nedir?şöyle kabaca sensörlü bir pompa ile sensörsüz bir pompa arasındaki farkı açıklayabilirmisiniz kullanıcıya artıları nelerdir yani şekeri cihaz kendisimi ölçüyor vereceginiz cevap için simdiden tesekkür eder saygılar sunarım.

  • Murat Bey Merhaba,

   Türkiye’De sadece sensörlü insülin pompası olan firma Medtronic. Sensör deri altı şeker seviyesini ölçerek insilülin pompasına bluetooth ile veri gönderiyor. Bloğumuzun ana sayfasının sağ tarafındaki arama kısmına sensörlü insülin pompası yapıp aratın. Bu konuyla ilgili birçok yazı ve video bulabilirsiniz.

   Ödeme konusu ile ilgili de http://www.diyabetimben.com/sensorlu-pompa-odemesi-hakkinda/ linkindeki yazıyı okuyabilirsiniz.

   sevgiler

 23. mrb esra hanım ben sensörlü pompa ödemesini hala beklemekteyim yeni SUT açıklanacakmış o zamana kadar ödemeler durdurulmuş eski sensörsüz pompayıda geri verdim SGK ya zimmet formu düzenleyip iade ediyorsunuz sezen hanım öyle söyledi benim pompayada 6 yıl olmuştu ama yinede iade ettim yeni pompanında ödemesini bekliyorum ne kadar ödeme çıkacak onuda yazarım burdan tamamı çıkacak diye aldım bunu ama sensörlü pompa daha zahmetli imiş 6yıldır pompa kullanmama rağmen acemi oldum kalibre ve sensör değişimi yeni olmam dolayısıyla zor geldi kolaylaşırsa onuda sonra yazarım 🙂

 24. Yukarıda birisi demiş ki hiç bir firmanın ne danışmanı ne de temsilcisiyiz. Tamamen yalan. Medtronic lehine hep konuşmalarınız. Desteklediğiniz açıkça ortada. Madem pompa hakkında bilgi veriyorsunuz diğer pompalardan da bahsedin. İnsanların yorumlarını burada onaya dahil ederek yayınlıyorsunuz işinize geleni siliyor musunuz o halde? Ne kadar ‘bilgilendirme blogu bu’ diyebiliriz o halde? Birinin ekmeğine yağ sürüyorsunuz onlar da size karşılığını veriyor belli ki. Bir işler dönüyor ama kimse derine inmiyor, insanları sömüren söz konusu firma gibi siz de buna yardımcı oluyorsunuz. Ha bu gönderiyi yayınlamayacağınızdanda adım gibi eminim çünkü bunlar gerçekler. Son olarak bu olayın peşini kovalayacağım ve Ahmet beyin takıldığı konuda ben danışacağım SGK’ya, bu konuyu açacağım. Sonucu hiç önemli değil, ben de şuan ödeme bekliyorum ama kimse insanları ….. yerine koyamaz. Hadi eyvallah.

  • Berk Bey Merhaba,

   Öncelikle bloğumuza yaptığınız bu ilk yorumunuz için teşekkür ederim.

   Bloğumuzda sizin de belirttiğiniz gibi yorumların tamamı onaya düşmekte. Çünkü bazı yorumlar cinsel içerik, taciz, hakaret ya da bazı firmaların kendi ürünlerini tanıtmalarıyla ilgili. Takdir edersiniz ki bu yorumları yayınlayamayız.

   Diğer bir konu ise Türkiye’deki insülin pompası markaları. Biliyor musunuz bilmiyorum ama Türkiye’de iki marka insülin pompası var. Biri Medtronic diğeri ise Dana. Ve Dana marka insülin pompasının çok fazla hastası olmaması sebebiyle yorum yapan insan sayısı bloğumuza sizin de belirttiğiniz gibi yok. Keşke birileri yorum yapsa diyorum hep. Ama ben bunu bildiğim yani bloğumuzda rakip firma Dana marka insülin pompası hakkında yorum ya da yazı olmadığı için Dana markasının bayisi olan Medsalus ile görüştüm. Önümüzdeki hafta içerisinde Dana insülin pompasını sırf blog takipçilerimiz de tanısın diye takacağım. Ve Medtronic insülin pompasında da olduğu gibi tecrübelerimi yazacağım. Bloğumuzu sürekli takip eden biriyseniz bu tecrübelerden siz de faydalanırsınız.

   Ayrıca siz denk gelmediniz galiba. Bloğumuz ana sayfasının en üstünde Dana marka insülin pompasının 2 aydır reklamı dönüyordu. 1 Nisan’da reklam anlaşmamız bitti ve kalktı.

   Türkiye’de olmayan insülin pompaları hakkında da birçok yazımız var.

   SGK konusunda da size yol göstermemi isterseniz de seve seve yardımcı olurum. Ancak yaşadığınız ile bağlı olarak.

   Dolayısıyla sizin belirttiğiniz gibi ‘taraf’ değiliz. Olamayız. Kimsenin olmasına da izin vermeyiz. Yorumlarınız da bazı argo sıfatlar da kullanmamanızı rica edeceğim. Yorumunuzdan o kısmı çıkarmak durumunda kaldım.

   sevgiler,

 25. Merhabalar
  Ben 10 yildir tip1 diyabet hastasiyim son zamanlarda ani dusus ve yukselislerim oluyor tabiki gece komalarimda. Gunde 4 defa insulin yaparken uzun etkili insulinide 2 ye cikardi doktorum bud gunde 5 kere insulin demek oluyor . Doktorum pompa tedavisini onerdi bize. Su an arastiriyoruz en iyisi hangisi en makulu hangisi diyerek. Sizin onereceginiz bir firma varmi fiyatlari nasil devlet oduyormu vede sensorlu daha mantikli geliyor direk sensorlu alabiliyormuyuz . Ben eskisehir de yasiyorum bazi yazismalarda cesitli sehirlerdede sensorlu insulin pompasini devletin 100 de 100 odedigi belirtilmis. Eskisehirde bu illerin icindemi bana nasil bir yol izlemem gerektigi hakkinda bilgi verirmisiniz simdiden tesekkurler…

  • Ayşegül Hanım Merhaba,

   Türkiye’de sadece iki marka insülin pompası var. Biri Medtronic, diğeri ise Dana. Medtronic insülin pompasının İstanbul’da bir ofisi var. Dana insülin pompası için de Medsalus firması. Her iki firma ile de görüşebilirsiniz.

   Ancak Türkiye’de tek sensörlü insülin pompası olan Medtronic. Maalesef sadece İstanbul’da % 100 ödeniyor. Ve sensörlü pompa almadan önce sensörsüzü kullanmış olmanız lazım.

   Bence her iki firma ile de görüşün. Ve ücretsiz denemek istediğinizi söyleyin. İkisini de deneyip hangisini alacağınıza siz karar verin.

   sevgiler

 26. merhaba Esra hanım benim bir sorum olacak. tip 2 olan biri bu pompayı alabilir mi SGK sadece tip 1 için mi ödeme yapıyor?
  işim gereği çok düzensiz bir hayatım var 2 yıldır hiç düzene girmedi şeker. bu pompanın işe yarayacağını düşünüyorum sizce alabilir miyim?

  • Orhan Bey Merhaba,

   İnsülin kullanan tip-2 diyabetliler de insülin pompası kullanabilir. Doktorunuzun onaylaması ve insülin pompası raporu çıkarması gerekiyor.

   sevgiler

 27. Esra Hanım yukarda bahsetiğiniz ödeme koşulları içinde ‘Eşik sistemi ile çalışan, sürekli glikoz monitörizasyonu yapan, uyarı yeteneği olan insülin infuzyon pompası’ ifadesi halen şart mı ??? Brnim raporumda kapalı loop mikro infüzyon pompası diyor sadece …12/11/2013 tarihli genelgede bu ibareden bahsetmiyor..

  • Nimet Hanım Merhaba,

   Yeni mevzuata göre; ‘Eşik sistemi ile çalışan, sürekli glikoz monitörizasyonu yapan, uyarı yeteneği olan insülin infuzyon pompası’ şeklinde yazmalı. Ama değişiklik oldu mu bilmiyorum.

   Türkiye’de sadece Sirkeci SGK öderken artık orası da ödemiyor. SGK’nın merkezinden ödenecek ya da ödenmeyecek diye bir haber de halen yok. Gelişmelerden mutlaka sizleri bilgilendireceğiz.

   sevgiler

 28. değişen sut kanunumu nedir onun yüzünden şu raporla oynayıp duruyoz ifade eksikliği var dediler raporumuzu gidip aldık üzerine doktorlara sensörsüz pompa kullanımının ıfade edılmesı gerekmıs heralde eklettırdım şimdi bırde ( kapalı loop ) ifadesini Eşik sistemi ile çalışan şeklinde değiştirmek için bidahamı uğraşıcaz anlamadım ne yapcaz yoksa eski tarihli raporlar kapalı loop şeklindemi kabul edilecek sadece yenı raporlardamı esık sıstemı yazacak sgk neden bılgılendırmıyokı ben bişey anlamadım telefonla kimse bişeyde demiyo kurumdan anca bımer aracılıgı ıle cevap atıyolar maılıme o maıldede once ödemeler durdurulmustur dedıler şimdi ise resmi gazetede ne kadar ödenecek kararı çıkması bekleniyormuş neyse durum budur benım takıldıgım nokta ifadeler degısıklık yapcagızmı yınede

 29. Merhaba Esra Hanım.
  2009 dan beri insülin pompası kullanıyorum. Simdi pompamın yenilenmesi gerekiyor.Ama ben hangi pompa konusunda karar veremiyorum. Sensorlü pompanın kullanımı rahat mı bilmiyorum. Diğer pompamı kullanmakta herhangi bir sorun yaşamadım.Ama sensörlü pompada vücudumda bir aparatın daha olması beni biraz korkutuyor çünkü diyalize girdiğim için zaten bir de kateterim var.Firma yetkilisi sensörlüyü tavsiye ediyor ama ben karar veremiyorum. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Tesekkürler.

  • Sayın Fkunt,

   Türkiye’de sadece iki marka insülin pompası var. Biri Medtronic diğeri ise Dana.

   Sensörlü pompa ise sadece Medtronic’in var. Yerinizde olsam sensörlü pompa almam. Bana biraz meşakatli geldi. Bir de dediğiniz gibi vücutta ikinci bir cihaz pek estetik olmuyor. Ama yine de karar sizin.

   sevgiler,

 30. Esra hanım bu başlık altındaki yazınızı okudum ,
  Yaklaşık 4 senedir Medtronic insülin pompası kullanıyorum ,
  ocak tarihli yazılarda sensörlü insülin pompasının sirkeci gsk tarafından ödendiği yazıyordu fakat 6 Haziran tarihli mesajınızda şunları gördüm ;
  Türkiye’de sadece Sirkeci SGK öderken artık orası da ödemiyor. SGK’nın merkezinden ödenecek ya da ödenmeyecek diye bir haber de halen yok. Gelişmelerden mutlaka sizleri bilgilendireceğiz.
  Sensörlü Pompa ödemeleri durduruldu mu ?

  Ayrıca son 2 gündür infüzyon setinin yapışkanları 1 gün içinde açılmaya başladı , daha önce böyle birşey yaşamamıştım , firma da tatile girdiği için soramıyorum , daha önce bu durumu yaşayanlarla karşılaştınız mı acaba , ve ne yapmamız gerekir , açılan yerleri bant ile sabitledim bu akşam . her gün set değiştirmek anlamsız olur .
  Bana biraz havalardan oluyormuş gibi geldi fakat terleme olmuyor ve duş alırken bile ayrılmayan yapışkanların ayrılması rahatsız edici oluyor .

 31. Teşekkürler Esra hanım , Sizlere iyi bayramlar dilerim .
  Paylaştığınız linkleri okudum.
  Problem devam ederse Teremen deneyeceğim gerekirse , açıkcası iş ortamı ve ev ortamım genellikle klimalı ve serin olduğu için terleme gibi bir problem yaşamıyorum genellikle zaten 4 senedir kullanıyorum ve 2 kere bu problemi yaşadım son iki değişimde , sonraki değişimi 2 gün önce yaptım ve bu akşam hala problemsiz
  Ayrıca paylaştığınız linklerdeki yazılardan aşağıdakine ben de katılıyorum ;
  “Bugünlerde bu sorun tekrarlamaya başladı. Kenarlardan baya çıkıyor yine. Tam bu arada Gülsüm Hanım’dan gelen maili de sizlerle paylaşmak istedim. Ve gerçekten bu konuda Medtronic’e bağırıyorum. Sesimiz duyulsun istiyorum. Bazı setlerde yapışkanlar gayet iyiyken bazılarında kötü. Ya da hemen hemen hepsinin yapışkanlarında bir sıkıntı var.
  Merhaba Esra Hanım,
  Blogta bir ara sürekli pompa bantlarının yapışkan özelliklerinin eskisi gibi olmadığını kalitesinin düştüğünü dillendiriyordunuz.”

  Belki de gerçekten set yapışkanlarında bir problem vardır.

  Cevabınız için teşekkürler

  • Gökhan Bey Merhaba,

   Bu konuda yani yapışkanlar konusunda çoğu kez Medtronic Türkiye’ye geri bildirimde bulunsam da gerçekten dikkate alınıp çözüm bulunması sağlanıyor mu inanın endişelerim var.

   Denilene göre Medtronic merkeze de bu konudan bilgi verilmiş ama bölge olarak Türkiye’deki insanların çok terlemesi sebebiyle bir şey yapılamazmış. Ya da bazı bireyler de set yapışkanlarının fazla olmasından şikayetçiymiş 🙂 Yani çözüm bulunmaması için birkaç yol kapalı 🙂

   Terleme gibi bir probleminiz olsun ya da olmasın size bahsettiğim ürün aynı zamanda set yapışkanının mukavemetini arttırıyor. Bu kendi tecrübem. Firma bazı ürünler tavsiye ediyor. Onları kullanmadım. Birkaç arkadaşımız da kullandı ama pek işe yaradığını söyleyemem.

   En kötü ihtimalle yanlardan başlayan açılmayı şeffaf bantlarla destekleyebilirsiniz. Ki zaten bunu mutlaka düşünmüşsünüzdür.

   sevgiler

 32. Merhabalar, sensör konusunda sıkıntılar yaşamaktayım. Devlet henüz bana ayda iki adet sensör paramın karşılığını ödemedi. Ayrıca sensör için de çok fazla para ödediğimi düşünüyorum. Medtronic’in sensörleri için aşağı yukarı ne kadar ödüyorsunuz acaba. Herkese mutlu ve sağlıklı günler dilerim. Saygılarımla

 33. sensör tanesini 6 gün kullnıyorum bunun için 100 tl ödüyorum ayda 500 tl yapıyor. günde 1 paket marlboro içen biri ayda 300 tl sigaraya veriyor hem sağlığına zarar hem parasına.. ayda 500 tl sensor çok degil bence

 34. Sensörlü pompa ödemesi hala devam ediyor mu acaba? 4 yıldır sensörsüz medtronic minimed paradigm kullanıyorum ve cihaz artık eskime belirtileri göstermeye başladı. Zaten 5 yıl garantisi var ve garanti sonunda değiştirmek zorunlu diye biliyorum. Eğer sensörlü pompa ödemesi varsa 3-4 ay içerisinde değiştirmeyi düşünüyorum. Daha güncel bir cihaz kullanmak her zaman için daha iyi olacaktır.

 35. Merhabalar ben de pompanin yeni adaylarindan biriyim fakat ucreti cok yuksek geliyor. Sensorlu pompa mi almak daha mantikli sensorsuz mu? Acikcasi sensorlunun tek farki sekerin dustugu yada ciktiginda sinyal vermesi mi anlayamadm. Eger oyleyse vucudum tepki veriyor zaten yada olcum yapiyorm ben bunun icin 1500 odemek varken neden 4060 odeyeyim anlayamadm lutfen yardimci olurmusunuz? Tesekkurler

  • Sayın Eyma,

   Sensörlü alırsanız sadece geri ödeme sisteminde olmayan sensörleri de kullanabiliyorsunuz. Zaten kan şekerinizi ölçebilen biriyseniz sensörlü almanın bir anlamı olduğunu düşünmüyorum.

   sevgiler

 36. Merhaba ben yaklaşık 35 yıoldır tip1 şeker hastasıyım bu süre zarfında yıllardır şekerim diyetime uymama rağmen şekerim regüle edilemedi..defalarca bu hususla ilgili hastanelere yatmama rağmen yine olmadı şeker bazen düşük bazende yüksek çıkıyordu,doktorlarda hep yüksek çıktığında siz birşeyler yiyorsunuzda ondan şekeriniz yükseliyor deyip taburcu ettile hep , daha sonra şekerin komplikasyonu olarak sonunda damar tıkanıklığı için bypass ameliyatı oldum..ama şekerim yine regüle değil.benim gibi aynı durumda olan kızımdada tip1 şeker rahatsızlığı mevcut onun şekeride aynen benim gibi regüle edilemiyor..bu konuda hem benim hem kızımın bu insülin pompası duurmundan nasıl faydalanabilirim..bu arada ben EMEKLİ bir vatandaşım ..cevaplarınız için teşekkürler şimdiden.

 37. SGKnın salakça uygulamaları ne beni bağlar ne firmayı. 30 yıllık şeker hastasıyım. Devlete zararı devleti yönetenler düşünecek. Saray yaptırmak devlete zarar değilde bu uygulamamı zarar. Komik olmayın. Benim faydama ise vergisini ödeyen namuslu bir vatandaş gibi hakkımı kullanırım. Gerisi boş hayat benim hayatım.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: