Google’dan Şeker Seviyesini Ölçen Kontak Lens

Haberler&Gelişmeler Google'dan Şeker Seviyesini Ölçen Kontak Lens

22853116Google’ın yeni teknolojik buluşu yine çığır açacak gibi görünüyor ancak bu sefer sağlık alanında. Çünkü Google’ın ürettiği akıllı kontak lensler gözyaşından glukoz seviyesini ölçüyor. Lens sayesinde, parmaktan kan alarak glukoz seviyesini ölçmek tarihe karışacak.

Son derece küçük kablosuz bir çip bulunan minyatür glukoz sensörü lens malzemesinin iki katı arasına gizli. Firma ayrıca lens üzerine ufak LED ışıkları da yerleştirme üzerinde çalışıyor. Böylece glukoz seviyesinin kritik eşiği aşıp aşmadığı tespit edilecek. Ancak Google yine de bu ürünü piyasaya sürmeden önce üzerinde daha çok çalışma yapılması gerektiğini belirtti. Birçok klinik testten başarıyla geçen lensin prototipi oluştu.

22852346HEYECAN VERİCİ GELİŞME

Birçok firma çok tartışılan Google gözlüğü, saat şeklinde cep telefonu gibi giyilebilir teknolojiler üzerinde çalışıyor. Çeşitli tahminlere göre bu sektörün 5 yıl içerisinde 10 milyar dolar ile 50 milyar dolar arasında bir hacme ulaşması bekleniyor. Uluslararası Diyabet Federasyonu’na göre 2035 yılına kadar her 10 kişiden 1’inin diyabet hastası olması bekleniyor. Şu anda kullanılan diyabet ölçüm cihazlarıyla kişiler günde yaklaşık 10 kere parmağını keserek, kan yoluyla glukoz seviyelerini ölçmek zorunda. (Kaynak: hurriyet.com.tr)

 

3 YORUMLAR

  1. çok güzel bir buluş heycan verici bir geliş ama şu dikkatimi çekti 2035 yılında 10 kişiden biri diyabet hastası olacakmış.neden acaba 2035 yılında bu diyabeti ortadan kaldıracağız denilmiyorda uluslar arası sermaye piyasası 2035 öncesi ve sonrası gelirlerini kat kat artıracak yatırımlar yapıyorlar.Bunun yerine 2035 yılına kadar diyabetten eser bırakmıyacağız bu yönde çalışmalarımız var dense bu insanlar açısından buyuk bir sevinç olmazmı.Diyabet ortadan kalksa insülinlerde kalkacak oral diyabet ilaclarıda kalkacak tatladırıcılarda ve nice haplar ilaçlar son bulacak.benim bir ilaç fabrikam olsa milyar dolar yatırım yapsam acaba istermiyim diyabetin ortadan kalkmasını hele ki içinde hep kazanma ve sömürü ruhu ile dolu bir insan veya bir devlet istemi acaba.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: