Şimdi Ben Karbohidrat Sayarak Yiyorum Ya!

Sizden GelenlerŞimdi Ben Karbohidrat Sayarak Yiyorum Ya!
Mehtap Hanım ile konuşarak ve biraz da inisiyatif alarak TDV ANK Diyabet Eğitim Platformu Facebook hesabında okuduğum aşağıdaki yazıyı sizlerle paylaşmak istedim.
 
Baya önemli detaylar içeren bu yazıyı okumanızı önemle rica ederim.
 
Şimdi ben karbonhidrat sayarak yiyorum ya hani…

Güya yasakları tarihe gömdük. Herşey serbest (!).

Ama ben bu işin suyunu çıkardım… Diyabetimden bi tokat yedim ki sormayın.

Dün akşam yemeğinde pirinç pilavı, az et, az salata, ayran, kalın bir dilim yaşpasta yedim.

Karbohidratları topladım, çarptım, böldüm vs vs.. nihayetinde bolus insülini normal gönderdim.

Sonra ne oldu?

2 sat sonra kan şekerimin düştüğünü hissettim. Kan şekerimi ölçmeden bol pirinçli birkaç kaşık sütlaç yedim. Kendimi iyi hissedince kş ölçtüm, 103 çıktı.

Aradan birkaç saat geçti…midem yanıyor, ağzım kuruyor. Kötüyüm… ne oldu bana dedim. Kan şekerimi ölçtüm ….414 mg/dL!!! Gecenin ikisinde yüksek şekerle başbaşayım…

İnfüzyon setimi değiştirdim. Tıkanma kırılma yoktu. Neden böyle oldu diye kara kara düşündüm…

Bence sebepler şöyle:

1. Glisemik indeksi yüksek bir öğündü. Pilav ve pasta yanyana gelmemeliydi.

2. Yaşpastanın yağ içeriğini hesaba katmadım. İnce bir dilim değildi, oldukça kalındı. Pastanın yağ içeriği, pilav ve pastadaki karbohidratın emilimini geciktirdi. İnsülinim 1.saatte pik yaptı, oysa kanımda yeterli glikoz olmadıgı için hipo yaşadım. 4. saatten sonra insülin etkisini kaybetti, oysa yaşpasta daha yeni yeni sindiriliyordu. Glikoz, “ben geldiiim!” dedi, ama insülini bulamayınca kapıda kaldı resmen, kan şekerim yükseldi bu yüzden. Ne yapmalıydım? Bolusu ikili yayma şeklinde göndermem gerekirdi.

3. Hipo hissettiğimde kan şekerimi ölçmeliydim. Eğer cidden hipo varsa sütlaç yerine hızlı emilebilen bir karbohidrat (meyve suyu, glukotabs, şeker…) yemeliydim. Hipoya yanlış müdehale ve yağlı bir öğün bana hiperglisemi olarak geri döndü.

İnsan bildiği ile amel eder. Ben bunları biliyordum ama neden uygulamadım? Sanırım yemek yerken daha dingin olmalıyım. Eren ile aynı anda yemek yiyince KH sayamıyorum, doğru düşünemiyorum galiba 🙂 . (Görsel bu yazıya özel anadoluevyemekleri.com’dan alınmıştır.)

Yazar: Mehtap Yağan Aşçı

4 YORUMLAR

 1. açıkçası kendimde işin suyunu çıkarma potansiyeli gördüğüm için karbonhidrat sayma eğitimini sürekli erteliyorum. yasaklarla daha az hipo-hiperglisemi ile yaşayacağım sanırım 🙂

  • Ezgi Hanım Merhaba,

   Karbonhidrat sayım yöntemi kaçamak yöntemi değil 🙂 🙂 .

   İnanın her şeyi yiyebiliyorsunuz ama elinizin altında o kadar şey varken yemek aklınıza gelmiyor 🙂 . Diyabetli olduğunuz daha net aklınıza geliyor 🙂 .

   Sevgiler

 2. karbonhidrat sayımını henüz öğrenmedim internetten anlamaya çalışıyorum ama kafam karışıyor.Bir diyetisyenle beraber öğrenmem gerekiyor sanırım.

  • Hülya Hanım Merhaba,

   Karbonhidrat sayım yöntemi mutlaka bu yöntemi iyi bilen bir diyetisyen tarafından öğretilmeli.

   Diyabet nasıl kişiye özelse bu yöntem de kişiye özel.

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: