Sıddık ve Serdar’ın Yol Arkadaşlığı

Sor BakalımSıddık ve Serdar'ın Yol Arkadaşlığı

Sıddık ve Serdar’ın Yol Arkadaşlığı

Sıddık kendisi gibi diyabetli olan arkadaşı Serdar ile geçtiğimiz hafta pazar günü Ulus’ta mükellef bir kahvaltı yapmışlar. Kahvaltı öncesi Sıddık’ın açlık kan şekeri 60 mg/dL, Serdar’ın ise 110 mg/dL çıkmış.

Sıddık diyabet olduğu için bildiğiniz gibi 10 gram karbonhidrata 1 ünite insülin yapıyor. Serdar ise 15 gram karbonhidrata 1 ünite insülin yapmakta.

Kahvaltı seçeneklerini yapmışlar. Sıddık peynir, zeytin, domates, salatalık, kaymak, 1 çay kaşığı petek bal ve 4 dilim çavdar ekmeği yemiş. Serdar ise peynir, zeytin, domates, salatalık, kaymak, 1 çay kaşığı petek bal, 1 tatlı kaşığı çokokrem ve 6 dilim çavdar ekmeği yemiş. Sıddık 7 ünite insülin yaparken, Serdar ise 10 ünite yapmış ama karbonhidrat hesaplaması yapmamış. Sıddık bir ara yarım simit yemiş bir de.

Sıddık Serdar’a bu ‘yediklerimizi yakmamız lazım, Ulus’tan Atakule’ye kadar yürüyelim’ demiş. Serdar, Ankara’yı tam bilmediği için ‘tamam’ demiş. Bu arada yürüme mesafesi 3 saat sürüyor. Sıhhıye’ye kadar durmaksızın hızlıca yürümüşler. Ayak üstü yarımşar litre suyu lıkır lıkır içmişler. Ardından Kızılay’da bir mola. Ama orada su yok. Ordan Atakule’ye doğru yola çıkmışlar ama bir ara Serdar Sıddık’a ‘daha çok var mı?’ diye sormuş. Sıddık ise eliyle uzakları göstermiş 🙂 . Serdar arkadaşlık uğruna yürümeye devam etmiş.

En sonunda nefes nefese Atakule’ye varmışlar ama sizce o anki durumları nasıl? Nerelerde yanlış yaptılar?

17 YORUMLAR

 1. Merhaba Esra Hanım
  sıddık 60 gr karbohidrat almış.simitide sayarsak 75 gr hatta.7 ünite insülün bunlara kafi fakat diğer yedikleri ve yaptıkları fazla yürüyüş için sizin yorumunuzu bekliyorum.
  Serdar 90 gr karbonhidrat almış.10 ünite yapmış şekeri zaten 100 ken 1 ünüte fazla olan insülin onda yürümesede şeker düşüklüğü yapardı.serdarın daha cok varmı demesine muhteelen şeker düşüklüğünden olmuştur.hem fazla spor hemde 1 ünite fazla insülini var.
  O andaki durumlarına gelince.yorgun olmalarının dışında şeker seviyelerinin 50 mg olduğunu düşünüyorum…
  sevgiler…

  • Emine Hanım Merhaba,

   Yarına kadar bekleyelim. Bakalım nasıl cevaplar gelecek?

   Hatalarınız var cevabınızda 🙂 . Söyleyim 🙂 . Yarım simit 15 gram karbonhidrat yapar mı sizce? 🙂

   öpüyorum sizi.

   sevgiler

 2. Esra hanım daha fazla yapar simiti hafife almışım.kendilerin pek yemediğim için hiç miktarına bakmamıştım bu durumda tüm yorumum değişir.4 ekmek diyor ağzım acık kaldı.ben yeni biyorum yazıyım en iisi.
  sevgiler….

  • Emine Hanım,

   Dediğiniz gibi 1 adet simit 4 dilim ekmeğe eşdeğer. Çalışan olarak ofise gittiğimde bir simit yerken ‘yahu ben şu an 4 dilim ekmek yiyiyorum’ diye şoka giriyorum. Ama taş fırın simidi sabah güzel gidiyor 🙂 .

   Yarın öğlen gibi gelen cevaplara göre son açıklamayı yapar Sıddık’ı bu hikayeden başka bir hikayeye yollarız 🙂 .

   sevgiler

 3. Ankara hastanesinin önünden atakuleyi gösteren bir kol da emine hanımın tek doğru cevabını kabul edicem yürüdükten sonra şekerim 50 idi ve sıddık arkadaşım sayesinde özürlü raporunuda alamadım çünkü doktor sonuçların iyi olduğunu gördüğünde şekerin olmasa benden sağlamsın dedi üzülsem mi sevinsem mi bilemedim :(((

  • Serdar,

   Yorumun yine kopardı beni 🙂 . Eşref ile evde yerlerdeyiz yine 🙂 .

   Öyküm Sıddık ve Serdar üzerine çalışsın hikayelerde 🙂 .

   Emine Hanım karbonhidrat sayımını yeni öğreniyor ama gayet başarılı gidiyor. Kendisi yakın zamanda çözecek karbonhidrat saymayı.

   sevgiler

 4. herkese günaydınlar…
  bu arada bende buradan bir cevap vereyim; ben bu kadar yürüyen bir diyabetlinin ayakkabı seçeneği ne olmalı ve bu yürüyüş sonrası oluşacak nasırların daha sonra tedavisi nasıl yapılmalıyı merak ediyorum. şekeri dengelemek için sıddık neleri göze alıyor allahım 🙂 bu konuyu da ayrıca açabilirsek memnun olurum.

  • Emre Bey,

   Soruyu hazırlarken ayakkabı konusunu hiç düşünmemiştim 🙂 . Bu detay için teşekkürler.

   Ayaklar ve ayakkabılar bizim için önemli.

   Sıddık karakteri ne olursa olsun diyabetliler arasında önemli bir ikoncan oldu 🙂 . Anlayışı için kendisine çok teşekkür ediyorum.

   sevgiler

 5. Günaydın Esra hanım ve arkadaşlarrr
  Ah sıddık yaktın beni yemiycektin o simiti.60 gr karbonhidrat fazladan alınca yürürsün tabi 3 saat 😀
  Öğreniyorum hızla şekerlerim daha düşük seyrediyor ve düzenli yeme alışkanlığı kazandım birazda olsa yoksa bu kadat süt,ayran.ekmek kimse yediremezdi bana 😀
  Bakalım salı günü diyetisyen ne dicek.olmazsa Ankara dan kastamonuya yürürüm artık 😀
  sevgilerrrrrr

  • Emine Hanım Merhaba,

   Ankara konusu ile ilgili beni aramayı unutmayın sakın.

   Hatta bence diyabet vakfına gidin Ankara’da. Öyküm orada. Aklınızda olsun.

   Ankara Kastamonu yürüyüşüne Sıddık’ı da çağırın 🙂 . Bu performansla bence kesin gelir 🙂 .

   sevgiler

 6. Öncelikle şunu söylemek istiyorum, Sıddık hakikaten yürüyebiliyo bu mesafeleri. Eski evlerine çıkan 300 metrelik bir yokuş vardı araba çıkamıyodu ama Sıddık yorulmadan çıkabiliyodu :))) Burda bal ayrıntısı biraz gözden kaçmış sanki karbonhidrat sayarken o dikkatimi çekti. Tabi çokokrem de…
  Buradaki iki kişiyi tanıyan biri olarak bu kahvaltıları böyle etmeyeceklerini de söyleyebilirim. Serdara o kadr ekmeği yedirmek zor, Sıddık ise o kadar ekmekle hayatta doymaz :)) Bura işin şakası tabii. Sıddık kadar fala yürüyen ve gün içinde güş kullandıran işleri fazla yapan biri için ihtiyacı olan kalori miktarı bizimkilerle karşılaştırılamaz bile.

  • Değerli Arkadaşlar,

   Soruya cevap verme süresini aksama kadar uzatıyorum.

   Su an Kadıköy altı yolda takıpcılerımızden Zeynep Hanım i bekliyorum.

   Kadıkoy bugün Fenerbahçe kokuyor. Fenerbahçeli olmasam da buradaki heyecan çok büyük 🙂 . Aksam bır fotograf paylasırım sizlerle.

   Sevgiler

   • Herkese Merhaba,

    Sıddık 4 dilim çavdar ekmeği (60 gram kh), 1 çay kaşığı bal (8 gram kh) ve yarım simit (30 gram kh) yemiş. Toplamda yaklaşık 98 gram karbonhidrat almış. Sıddık 10 grama 1 ünite insülin yapıyor. 10 ünite insülin yapması gerekirken 7 ünite yapmış. 3 ünite eksik.

    Serdar 1 çay kaşığı petek bal (8 gram kh) , 1 tatlı kaşığı çokokrem (7 gram kh) ve 6 dilim çavdar ekmeği (90 gram kh) yemiş. Toplamda yaklaşık 105 gram karbonhidrat almış. Serdar 15 grama 1 ünite insülin yapıyor. 7 ünite insülin yapması gerekirken 10 ünite yapmış. 3 ünite fazla.

    Yemekten sonra hemen yürüyüşe geçmişler. Yaklaşık 3 saat yürümüşler. Bu süre içerisinde ise kan şekerlerine hiç bakmamışlar. Ki Sıddık 60 mg/dL kan şekeri ile yemeğe başlamış. Ve insülin yapmış. Keşke meyve suyu içip kan şekeri 110 mg/dL civarına gelince insülinini yapsaydı. Ki bu arada kahvaltısına da başlayabilirdi.

    Sadece Sıhhıye’de su içmişler ve vücutlarından eminim bu 3 saat süresince baya sıvı kayıp olmuştur.

    Ayrıca Emre Bey’in de söylediği gibi bu tarz uzun yürüyüşlerinde ayaklarımız baya yorulacağından ayakkabıya dikkat etmek lazımdı. Ki Atakule’ye geldiklerinde ayakkabılarını çıkarıp bence baksalar iyi olurdu.

    Benim tahminime göre Serdar hipoglisemiye kesin girmiş, Sıddık ise girmek üzere bir haldedir.

    Eksiğim ve yanlışım varsa düzeltmenizi rica edeceğim. Ki soruyu soran biri olarak birden doğru mu cevap verdim endişesi yaşıyorum 🙂 .

    sevgiler

 7. Bi de bugün Sıddıkcığımın doğumgünü, onu burdan da kutlıyım. Şu ara evi yeni taşıdıklarından internete fazla giremiyo ama girince görür artık. Sayesinde bir soru-cevap eğitimi dalgası başlattık. Bu arada kendisinin de çok hoşuna gitti 🙂

 8. Biraz dikkat ettim de, yoğun sporda öncesinde 30 gr karbonhidrat alıp saat başı şekere bakarak 15 er daha eklemeli. Bu durumda Sıddık az insülin yapmış olmuyo, özellikle de 60 şekerle başladığından. Sıddıkğa ikinci saatte bişi olmaz ama 3 de hipo yaşar. Serdara gelince büyük ihtimal yemeğin bir buçuk saat sonrasında şekeri düşmüş olur.

  • Öyküm cüm,

   Kesinlikle hipoglisemi atağı yaşarlar.

   Ki senin de değindiğin gibi yürüyerek spor yapmış ta oluyorlar. Spor yaparken alınması gereken önlemlerden biri de ek karbonhidrat almak.

   Bunu da eklediğin için çok teşekkürler 🙂 .

   Yeni hikayeler bekliyorum 🙂 . Sen yazınca hikayeyi okuması daha keyifli oluyor 🙂 .

   öperim.

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: