Sıddık Kız Arkadaş Edindi

Sor BakalımSıddık Kız Arkadaş Edindi

Sıddık Kız Arkadaş Edindi

Sıddık bir kız arkadaş edindi. Bu cümle doğru olmadı ama. Sanki marketten almış gibi 🙂 .

Tekrar başlıyorum. Sıddık o yaz kendisi gibi tip-1 diyabet olan ve çok sevdiği kız arkadaşıyla havuza gitmeye karar verir.

Sabah erkenden yola çıkarlar. Havuza varır varmaz kız arkadaşı güneşlenmek için uzanır ve 6 koruma faktörlü güneş kremi sürer. Sıddık ise önce biraz yüzer. Ardından kendisine güneş kremi uzatan kız arkadaşını kibarca reddeder ( bir erkek reddediyor. Aman Allahım 🙂 ). Ki zaten Sıddık kız arkadaşı bikini giydi diye baya bozuktur 🙂 .

Öğlen 12 gibi karınları acıkır. Kız şortunu giyer ve bikini üzeri ile yemek alanına yürür. Sıddık ise siyah bir t-shirt giyer ancak şortunu giymez. O arada kız arkadaşına çıplak ayakla yemeğe gittiği için yine kızar. Kendisi de parmak arası terlik giyer. Yüzerken pompalarını çıkardıkları için şekerleri de yükselmiştir (duşa ve deniz girerken pompadan 1 saat ayrı kalınıyor.).

Bu nedenle kız arkadaşı yalnıza salata yerken, Sıddık ise yarım ekmek arası köfte ve yanında ayran ile öğle yemeğini tamamlarlar.

Yemekten sonra havuz kenarına geri dönerler. Kız güneşlenmeye devam eder, Sıddık ise bir gölgede uzanıp uyur.

Sıddık ve kız arkadaşı neler neler yapmış okuduğunuz gibi. Şimdi bizler hataları bulacağız.

Buyrun. (Soru yine Öyküm’den geldi. 🙂 )

 

16 YORUMLAR

 1. Arkadaşlar,

  Baya yanlış var bu olayda. Sakin sakin yanıtlayın 🙂 . Heyecan yapmayın 🙂 .

  Her yanlışı da bir cevapta yazmamanızı rica edeceğim. Diğer arkadaşlar da eşlik etsinler 🙂 .

  Öyküm’ün Sıddık karakteri bizi bizden alacak her gün. Akşam evde ben de Sıddık’tan yola çıkarak bir soru hazırlayım bakalım 🙂 .

  sevgiler

 2. Merhaba Esra Hanım,

  Öncelikle Sıddık’ı sevdim. Ben onun sayesinde karbonhidrat sayımını cok daha iyi anladım. Daha doğrusu sizin sayenizde 😀 😀

  Bence en büyük hataları ilk önce şekerlerini ölçmemeleri. Hem o kadar güneş hem yüzme bir de pompalarından uzak kalmaları üzerine bir de yemek.

  1 şeker değerlerine bakmaları gerekirdi.
  2.kız arkdaşı öğlen öğünün sadece salata ile atlatması ara öğün gibi olmuş.yani olmamış
  3.Sıddık tam bir öğün yemiş aslında ii ama üzerine uyku doğru değil.
  4.bi diyabetlinin cıplak ayakla gezmesi ayağına olcak herhangi bi batma cizilme için davetiye.olmaz
  5.sıddıkın parmak arası terliğide doğru değil sıcak ortamdada olsalar bir diyabetli giymemeli
  6.güneş kremi ile ilgili bir yazı okumuştum ama tam hatırlamıyorum.sadece doğru olmadığını düşündüm.
  7.güzel bir gün gibi görünsede bence kendilerine bolca zarar vermişler.
  8.AŞK NELERE KADİRSİN 😀

  SEVGİLER……

  • Emine Hanım,

   Aşk nelere kadirsin 🙂 lafı beni yine bitirdi. Yine kahkaha attım iş yerimde 🙂 .

   Güneş kremi sürmezse yanıklara ortam hazırlanır.

   Sıddık’ın öğlen alacağı karbonhidrat miktarını bilmiyoruz. Ama soruyu hazırlayan Öyküm’e buradan sesleniyorum. Sıddık öğlen kaç gram karbonhidrat alıyor.

   Kız arkadaşı için de aynı durum geçerli.

   Pompadan maximum 1 saat ayrı kalınabiliyor. Ama yemek yemeden önce mutlaka kan şekerine bakılmalı. Hem yüzmüşler hem de pompadan ayrılar. Yüksel di mi düştü mü görmek gerek.

   Herkes madde madde böyle yazsın bakalım. Akşam üstü ben genel bir şekilde toparlarım. Bakalım neler çıkacak.

   sevgiler

 3. Ben akşama okurum diğer yorumları Esra Hanım 😀 😀
  diğer soruları bekliyorumm merakla çok hoş oldu bu gerçekten.kolay gelsin şimdiden görüşmek üzere sevgiler…..

 4. ‘Sıddık kız arkadaşı bikini giydi diye baya bozuktur’ cümlesinde de görüldüğü üzere çok saygıdeğer, ironik biridir Sıddık kardeşim.

  Stres hormonları sayesinde şekerini yükseltiyordur eminim…

 5. Değerli Arkadaşlar,

  Sorunun cevaplarını ancak toparlayacağım. Kusuruma bakmayın.

  Bugün iş yerimde çok önemli ve sonucu iyi olmayan bir toplantıdan çıkınca darmadağın oldum 🙂 .

  Hata 1- Sıddık ve kız arkadaşı sabah erkenden yola çıkmış. Kan şekerlerini ölçmemiş ve yemek yememiş görünüyorlar.

  Hata 2- Güneş kreminin faktörü 6. Yaklaşık 90 dk korur güneşten bizi bildiğim kadarıyla. Gün boyu havuzdalar. Ara ara güneş kremi sürmelilerdi. Ki ondan önce güneşe çıkmadan en az 15 dk önce bu krem sürülmeliydi.

  Hata 3- Güneş kremi sürmeyen Sıddık güneşten dolayı yanarsa bu onun için zor olacak. Çünkü diyabette bu tarz yanık, yaralanma gibi durumlar istenmez. Ki iyileşme süreci geç oluyor bildiğiniz gibi.

  Hata 4- Kaç saat yüzdüklerini bilmiyoruz. Havuza girerken insülin pompası mutlaka çıkacak ve maximum 1 saat ayrı kalacaklar. Bu yüzme süresi 1 saatten fazla ise kan şekerlerinin vay haline. Vücutta bazal insülin de yok. Ki pompa sadece kısa etkili ile çalışıyor.

  Hata 5- Öğlen olmuş saat 12 yemeğe gidiyorlar. Kız arkadaşı yalın ayak, Sıddık ise parmak arası terlik giyer. Bir diyabetlinin en önemli yerlerinden biri ayakları Ve bir şey batarsa ciddi sıkıntı olur.

  Hata 6- Öğle yemeğine kadar ara öğün yok. Su alımı yok. Bir de Sıddık siyah t-shirt giyip güneş ışınlarını daha fazla çekiyor. Daha fazla terleme ve su kaybı. Su kaybeden vücutta kan şekeri yine yükseklerde.

  Hata 7- Yemek yemeden önce kan şekeri ölçümü yok. Ki karbonhidrat ne kadar alıyorlar öğlen bilmiyoruz. Ama Sıddık kan şekerini ölçmeden yarım ekmek köfte, kız arkadaşı ise salata yiyiyor. Pompadan insülin yapıp yapmadıkları da belli değil.

  Tüm hatalar bu kadar. Eksiğimi görürsem eklerim 🙂 .

  sevgiler

 6. arkadaşlar herşey güzel sizlere benim bi katkım yok ama isimden yola çıkarsak inşallah yardımcı olmuştur ama bu “ironik biridir Sıddık kardeşim” sizcede yanlış olmamışmı insanlar karşılarındaki insanların kendi halve hareketlerine karşı çıkmasada saygı duymak zorundadır lütfen kırıcı ve kaba olmanın hiçç bi anlamı yok

 7. Sıddık Bey Merhaba,

  Öncelikle Öyküm’ün ve biz diyabetlilerin hikayelerine sadece ‘ismen’ konu olduğunuz için teşekkürler.

  Öyküm sizi çok sevdiği için Sıddık ismini hikayelerde kullanmakta ve benim de birkaç hikaye yazmama vesile olmuştur. Sıddık yerine başka bir isim de kullanabilirdi Öyküm ya da ben.

  Burada yapılan yorumları kendi üzerinize alınmamanızı rica edeceğim. Ki Emre Bey’in yaptığı “‘Sıddık kız arkadaşı bikini giydi diye baya bozuktur’ cümlesinde de görüldüğü üzere çok saygıdeğer, ironik biridir Sıddık kardeşim.” yorumunda inanın sizi kişi olarak rencide edecek bir durum bulunmamakta. Bu cümlede Emre Bey şunu anlatmak istiyor; Sıddık kız arkadaşına sahip çıkan ve birçok kişinin vermediği tepkileri de verebilen önemli bir kişiliktir.

  Dolayısı ile lütfen buradaki yorumları kişisel anlamda üzerinize alınmayın. Sıddık karakteri sizden yola çıkılarak oluşturulmuş ama hikayelerde anlatıldığı gibi yanlışları yapmayan biridir.

  Emre Bey’den de ricam lütfen Sıddık Bey’e cevap vererek karşılıklı tartışma ortamı yaratmayın. Eminim Sıddık Bey benim bu yorumda ne demek istediğimi ve aslında kırıcı bir durum olmadığının farkına varacaktır. Siz ve diğer tüm arkadaşlarım ben dahil Sıddık hikayelerine yorum yapmaya devam edeceğiz.

  sevgiler

 8. Sorun değil. Siz ve diğer diyabetli kardeşlerime ismen de olsa bi faydam olduysa ne mutlu bana.

  Sizi anlıyorum. Ben de sizlere teşekkür ediyorum. böyle insanlara yararlı ve faydanız olduğu için kendi adıma çok teşekkür ediyorum.

  sevgilerle

 9. Esra Hanım merhaba ben istanbulda bir devlet ilkokulunda öğretmenim sınıfımda annesinin tabiri ile şeker hastası bir öğrencim var kasım ayında annesine derste sıranın üstüne yatıyor çok yorgun görünüyor sebebi nedir diye sorduğumda şeker , böbrek yetmezliği , kalbinde delik olduğunu söyledi bu söze benim yorumum gene iyi dayanıyormuş oldu çünkü öğrencim aynı zamanda 68 aylık ilkokul için 3 ay küçük bu size az birzaman gibi gelebilir ama akademik olarak gelişim açısından önemli bir zamandır benim 5 yaşındaki yiğenimde tp1 diyabetli yiğenimle ayrı şehirlerde olduğumuz için yılda sadece bir hafta görebiliyorum ve abim ve yengem tarafından çok titizlikle bakıldığı için diyabetin etkilerinden uzağım geçenlerde abim ziyaretimize geldi sohbet ederken öğrencimin diyabetli olduğunu öğrenince bana kızdı sen çocuğa birşey olursa ne yapacağını biliyormusun diye bende bilmediğimi söyledim daha çok kızdı bugün öğrencimin annesine yine sordum hastalığı hangi tip , şekeri yükselirse ne yapıyorsun ,nasıl anlıyorsun ,okulda olursa ben ne yapacağım aldığım yanıtlar şöyle sigorta hastanesinde senin oğlun şeker hastası demişler o kadar günde üç kere şekeri ölçülüyormuş anaokulunda çok sıkıntı çekince başka bir doktora gidilmiş o bir hap vermiş şekeri yükseldiğinde ki yükselince gözleri kızarıyormuş hapın yarısını içiriyormuş okulda olursa ben ne yapacağım sorusunun cevabını alamadım ailenin veremediği bilgileri internetten alayım dedim sizin bloğunuza rastladım birde şunu belirtmek istiyorum öğretmen demek herşeyi bilen demek değildir başka bir yazıda genç arkadaş öğretmenlerin bilinçsizliğinden dert yanmış ben şimdiye kadar okuttuğum öğrencilerimin hastalıkları konusunda uzmanlaşsam sanırım adım öğretmen değil doktor olurdu burda bence sigorta hastanesindeki doktor daha sonrasında aile en son da be bilinçsizim

 10. Dilek Hanım yorumu okuyunca içim sızladı çocuğun haline.Aile bilinçsiz olunca böyle oluyor. Bence bu çocuğun peşini bırakmayın aileyle tekrar bu konu hakkında görüşüp, diyabet hakkında bilinçlenmelerini sağlayın. Çocuğu Çocuk Endokrinolojiye tekrar götürüp diyabeti hakkında bilgilenmeleri gerektiğini söyleyin. “ben şimdiye kadar okuttuğum öğrencilerimin hastalıkları konusunda uzmanlaşsam sanırım adım öğretmen değil doktor olurdu ” demişsiniz. Bende devlet okulunda öğretmenim. Benim kızım da diyabet. Sizin gibi düşünen öğretmenler olduğunu gördükçe, iyiki öğretmenim ve kızımla aynı okuldayım diyorum.Çünkü sizin gibi düşünen bir öğretmene asla kızımı emanet edemezdim. O çocuğun şekeri düştüğünde ne yapmanız gerektiğini bilmeniz lazım. Allah korusun bu çocuk gözünüzün önünde komaya girse aile gelinceye ve hastaneye gidinceye kadar kaybedilebilir çocuk.

 11. Dilek Hanım, Hatice Hanım Merhaba,

  Öncelikle Hatice Hanım’ın bir cümlesine cevap vermek istiyorum. ‘sizin gibi düşünen bir öğretmene asla kızımı emanet edemezdim.’ cümlesine. Ben sınıfında diyabetli, astım hastası, panik atak vb kronik hastalıkları olan öğrencilere sahip öğretmenin her hastalığı bilmesini bir tip-1 diyabetli olarak bekleyemem. Hafta sonu bir toplantı yaptık. Türkiye’de her alandaki haklara sahip olan eğitmenimiz özellikle okullu ve kronik hastalıkları olan çocuklar için nasıl bir çözüm önerisi olduğunu söyledi. Evrensel sözleşmelere göre Türkiye’de eğitim alanında bir sözleşmeye imza atmış. Bu sözleşmeye göre devlet özellikle devlet okullarında 1 hemşire bulundurmak zorunda. Okulda kronik hastalığı olan çocuk olsun ya da olmasın. Devletimiz bu sözleşmeye imza atarken öğretmenlerden kronik hastalıkları öğrenmesini ve kronik hastalıkları olan çocuklara yardımcı olmasını isteyemez. Burada öğretmenin vicdanlı olmasını ve yardımcı olmasını bekliyoruz ama beklememeliyiz. Devlet imzaladığı sözleşmeye uygun hareket etmeli ve çözüm bulmalı diye düşünüyorum.

  Bence Dilek Hanım’dan da doktor ya da hemşire kıvamında bilgi sahibi olmasını bekleyemeyiz. Ama devlet bahsettiği şekilde bize olanak sağlamadığı için maalesef öğretmenlerimizden istenmeyecek şeyleri istiyoruz.

  sevgiler

 12. Esra Hanım yukardaki yazıyı yazmamdaki amacım sizden yardım istemekti herşeyi yazmışım ama aileyi yönlendirme konusunda ben ne yapabilirim cümlesini unutmuşum serbest kürsüde (bu arada yazımıda yanlış yere yazmışım benimde serbest kürsüye yazmam daha mantıklı olurdu kusura bakmayın) bir hanım pendik Marmara eğitim hastanesinin iyi olduğunu hastanenin karşısındaki eczanelerinde fark almadığını söylüyordu sizde tavsiye ederseniz öğrencimin annesine söyleyeceğim sevgiler

  • Dilek Hanım Merhaba,

   Marmara Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin çocuk endokrin ekibi oldukça başarılı. Sn Prof Dr Abdullah Bereket, Doç Dr Serap Turan tanınan doktorlar. Orada görev yapıyorlar.

   Hangi eczaneden farksız alınıyor bilmiyorum ama en azından Roche, Abbott ya da Bayer’in cihazlarından birini alırlarsa daha iyi olur.

   Aklınıza takılan konular oldukça sorabilirsiniz. Seve seve destek olurum.

   sevgiler

 13. Dilek Hanım, Hatice Hanım ve Esra Hanım merhabalar
  Yorumlarınızı okuyunca birkaç hatayı yazmam gerektiğini düşündüm. Tip1’li çocuğa hap vererek hata yapan bir doktoru olan ülkemde ailesinin Mevlam kayıra diyerek başından uzaklaştırmak icin okula göndermesi de hata. Okulda daha kim bilir nelerle uğraşan öğretmenin feryadı yada belki yardım bulabilirim umuduyla geçte olsa buraya yorum yazması da hata ise kızını kanatlarının altına alan başka bir öğretmenin MEB’in müdahaleler konusundaki genelgesinden bihaber olarak Dilek öğretmene yardım teklif etmek yerine yargısız infaz etmesini bir ülke gerçeği olduğundan ayakta alkışlıyorum.
  HER OKULA BIR HEMŞİRE Anayasanın da üzerinde olan ve Devlet olarak imzaladığımız uluslararası sözleşmeler gereği hakkımızdır. Sözkonusu çocuğun ilacıda O hemşiredir.
  Saygılarımla

 14. Esra hanım.ilginiz için teşekkür ederim.
  İlker bey size de teşekkür ederim üzmeyin kendinizi ben cevap yazma gereği bile duymamıştım. Sevgiler saygılar

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: