SGK’dan Strip Ödemelerine 2 TL Destek Artışı Gelirken Neler Kaybediyoruz?

T1D Hakkında Her ŞeySGK'dan Strip Ödemelerine 2 TL Destek Artışı Gelirken Neler Kaybediyoruz?

SGK’dan Strip Ödemelerine 2 TL Destek Artışı Gelirken Neler Kaybediyoruz?

Bildiğiniz üzere birkaç aydır strip ödemelerinin arttırılması konumuzla ilgili dört bir koldan dilekçeler yazılmış aynı zamanda vakıf ve dernekler de dava açmıştı.

Danıştay’dan Kan Şekeri Ölçüm Çubukları Geri Ödemesi Hakkında Karar ve Kan Şekeri Ölçüm Çubuklarıyla İlgili SUT’da Karar Çıktı başlıklı yazılarda konu hakkında sizlere bilgi vermiştik.

Dava sonucunda 50’lik 1 kutu stribin markası ne olursa olsun SGK geri ödeme desteği 18 TL’ye çıkarılmıştı. Eskiye oranla geri ödeme miktarı kutu başına sadece 2 TL arttırılmıştı.

Ancak geçtiğimiz hafta insülin kalemi iğne uçlarıyla ilgili SUT’da bir karar daha çıktı. Bu sefer de iğne uçlarının SGK geri ödemesi kutu başına 2 TL düşürüldü. Yani eskiden SGK 1 kutu 100 lük iğne ucuna 25,5 TL geri ödeme desteği verirken geçtiğimiz hafta itibarıyla SGK desteği 23,61 TL’ye düşürüldü 🙂

Peki bizim hayatımızda değişen ne oldu? Ya da davanın açılması bize bir şey getirdi mi? Hayır. Çünkü SGK bir yerden verirken bir yerden alıyor. Yani o kadar emekler verildi. Dilekçeler yazıldı. Dava açıldı. Kazanıldı. Bir kutu stripte 2 TL artış sağlanmış olması dahi mutlu etti. Çünkü bir adım dahi attırılamayan SGK azıcık da olsa yerinden oynadı. Ama kısa bir süre sonra iğne uçlarındaki 2 TL’lik geri ödeme düşüşü baya enteresan oldu.

SGK’nın bu hareketi iğne uçları konusunda umarım kalem kullanıcılarına bir fark çıkartmaz. İğne ucu firmalarının tepkisi mutlaka olacaktır diye düşünüyorum.

Yeni SUT 25 Ağustos 2016 tarihinde yayınlandı. Sağlık Uygulama Tebliği 25 Ağustos 2016‘ya tıklayarak tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

NOT: Yazıyı Facebook ya da Twitter gibi sosyal medya kanallarında paylaşın. Alttaki Facebook, Twitter, Google+ ya da Pinterest butonlarına tıklamanız yeterlidir.

 

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: