Güvensiz Bulunan Kan Şekeri Ölçüm Cihazları

T1D Hakkında Her ŞeyGüvensiz Bulunan Kan Şekeri Ölçüm Cihazları

Geçtiğimiz Pazartesi günü tip-1 diyabetli kızı olan eczacı bir baba bana yazmıştı Facebook’tan. Ancak bu konuya değiniyorum.

Geçtiğimiz yıldan bu yana da Türkiye’deki glükometreler (kan şekeri ölçün cihazları) ve stripler (kan şekeri ölçüm çubukları) Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tarafından testlere tabi tutuluyor. Geçtiğimiz yıllarda bu konuda diyabetle ilgili kurum ve kuruluşlar, tip-1 diyabetli bireyler ve yakınları ve biz de çok ses çıkarmıştık.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) tıbbi cihaz 2016 yılı ikinci çeyrek denetim verilerini geçtiğimiz günlerde açıkladı. Konuyla ilgili ana haberin linki: Aralarında Kan Şekeri Ölçüm Setleri De Var.. Güvensiz Bulunan Kan Şekeri Ölçüm Cihazları arasında herkesin kullandığı markalar da var.

Sosyal medyada gördüğüm kadarıyla; Okmeter Optima Marka Okmetre Optıma Kan Glikoz Takip Sistemi (Glikoz Ölçüm Cihazı) kullanan birey sayısı baya var. BSICare Marka BSICare Sistemi Kan Şekeri Ölçüm Cihazı ve test stribini de ben biliyorum. Tecrübe ettim ama sizlerle paylaşmadım. BSICare beni çok şaşırttı. Sadece bunu söyleyebilirim.

Lütfen bilinen markaları tercih edin diyeceğim ama Türkiye’de yaşayan bireylerin sosyo-ekonomik durumu, SGK geri ödelerindeki sorunlar sebebiyle bireyler nasıl ödeme yapar, satın alır bu markaları bilemiyorum. Keşke kaliteli ürünlere ulaşmak bu kadar zor olmasa.

Bana hangi glükometre daha iyi diye çok mail geliyor. Hiçbir zaman gidin şu markayı alın diyemem. Yıllardır Roche’un Active, Performa Nano ve Connect ürünlerini kullandım. Son bir yıldır da Connect kullanıyorum. Aynı zamanda Dexcom CGMs.

Ama önereceğim markalar harf sırasına göre;

  • Abbott
  • Bayer
  • Roche

Ve lütfen bu markaların da glükometrelerini alırken vereceğiniz kan miktarına göre seçim yapın. Örneğin Roche’un Accu-chek Active model glükometresi Accu-chek Performa Nano ve Accu-chek Connect glükometrelerine göre daha fazla kanla çalışıyor. Yıllardır Accu-chek Active kullandıktan sonra son 6 yıldır daha az kanla çalışan glükometreler kullanıyorum.

Tip-1 diyabetli bireylerde kan şekeri ölçüm doğruluğu oldukça önemlidir. Su içmek kadar temel bir ihtiyaç. Bilinen ve güvenilir markaları tercih etmeye çalışın.

NOT: Yazıyı Facebook ya da Twitter gibi sosyal medya kanallarında paylaşın. Alttaki Facebook, Twitter, Google+ ya da Pinterest butonlarına tıklamanız yeterlidir.

2 YORUMLAR

  1. merhaba esra hanım.devletin ödeme kapsamına giren kan ölçüm cihazlarından önerebileceğiniz bir marka var mı?ve yukarıda saymış olduğunuz cihazların fiyatları ne kadar?şimdiden teşekkür ederim,iyi günler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: