SGK, İnsülin Pompası, Set ve Rezervuarı İle Strip Geri Ödeme Desteğini Arttırdı!

Haberler&GelişmelerSGK, İnsülin Pompası, Set ve Rezervuarı İle Strip Geri Ödeme Desteğini Arttırdı!

SGK, İnsülin Pompası, Set ve Rezervuarı İle Strip Geri Ödeme Desteğini Arttırdı!

4 Eylül 2019 yılında, bazı tıbbi cihaz/ekipman maliyetlerinde, SGK geri ödeme sisteminde yaklaşık %50 ilk artış oldu.

İnsülin pompası, insülin pompası infüzyon seti ve rezervuarı ile şeker ölçüm çubuklarının adetlerinin fiyatları da olumlu yönde değişti.

Aşağıda resmi gazeteden alınan ekran görüntüleri bulunuyor.

Sağlık uygulama tebliği için: http://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2019/09/20190904M1-1.pdf

Yazının sonuna doğru tüm rakamsal detayları tablo olarak görebileceksiniz.

Ama kısaca yazmam gerekirse;

İnsülin pompasının marka ve model bağımsız SGK geri ödeme desteği 3500 TL‘den 4884 TL‘ye çıkarıldı. %8 KDV dahil 5275 TL olarak geri ödeme yapılmakta.

İnfüzyon setlerinin 1 adedinin (1 kutu değil) SGK geri ödemesi 10,67 TL olurken, rezervuar geri ödemesinin adedi 3,56 TL oldu. Üç ayda bir, 3 kutu set ve 3 kutu rezervuar alan bizlerin cebinden 503 TL çıkarken artık yaklaşık 342 TL çıkacak. Ama bu rakamlar biraz farklılaşabilir. Çünkü KDV dahil/hariç gibi durumlar söz konusu.

Strip yani kan şekeri ölçüm çubuklarında ise SGK geri ödeme desteği, 1 kutu 50’lik stripler için, 18 TL’den 25 TL’ye çıkarılmış oldu. Ama yine KDV dahil/hariç durumunda satışlara yansıması ne oranda olacak görüşeceğiz. Ama böylece, az da olsa, cebimizden çıkacak rakamın daha da azalacağını düşünüyorum.

Not: Konunun tam netleşmesi açısından, tabloda ve yazıda anlık güncellemeler yapıldı.

Satın alma gücünün fazlasıyla düştüğü, ekonomik gidişatın gittikçe kötüleştiği ülkemizde bu düzenlemeler dahi mutluluk vermiyor maalesef. Ancak yine bardağın dolu tarafını görüp (Buna mecbur bırakılıyoruz artık.), yıllardır (2002 hatta 2000’den bu yana.) bu konularda ufacık bir artış yapmayan kurumların bu artışı yapması az da olsa mutluluk verdi.

 

3 YORUMLAR

  1. Güzel haber lakin yeterli mi? Hayır değil. En azından çocuklarımız için set ve rezervuar, sensör ve stripler ücretsiz olmalı.

  2. İyi güzel hoş da Accu-check Instant için kutu başına 15 lira fark öderken, 45 lira fark öder oldum. Bu nasıl oluyor?
    Bir glukometre almaya kalkıyorsun, bir eczane 250 lira diyor, başkası 120 lira diyor, bir başkası 3 kutu çubuğun yanında bedava veririm diyor.
    Tüccar mısınız? Eczacı mı?
    Öyle veya böyle eczane de devlet de her türlü vatandaşın sırtından geçiniyor.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: