Medtronic İle Novo Nordisk, Abbott İle Sanofi’nin Partnerlik Anlaşmaları Duyuruldu

Haberler&GelişmelerMedtronic İle Novo Nordisk, Abbott İle Sanofi'nin Partnerlik Anlaşmaları Duyuruldu

Medtronic İle Novo Nordisk, Abbott İle Sanofi’nin Partnerlik Anlaşmaları Duyuruldu

Zaman geçtikçe; tip-1 diyabete, “şimdilik” tıbbi olarak kesin çözüm bulunamayacağı anlaşılınca, diyabet teknolojilerine yatırım yapmak en mantıklı iş oldu. Ki tip-1 diyabete son vermek gerçekten kolay değil. Bunu birçok bilim insanından dinledik, okuduk. En azından tip-1 diyabet son bulana kadar teknolojiyle gündelik hayatlarımızı kolaylaştırmak en doğrusu.

Ve firmalar, güçlerini ve çözümlerini birleştirerek, biz tip-1 diyabetlilere daha kullanıcı dostu ve çözüm odaklı sonuçlar üretmeye başladılar.

İlki Medtronic ve Novo Nordisk partnerliği.

Novo Nordisk’in akıllı insülin kalemi var. 0,5 Ünite İnsülin Yapan Kalemler yazısından akıllı insülin kalemine bakabilirsiniz.

Bu akıllı insülin kalemi ile Medtronic‘in, sadece sensör görevi gören, sürekli glikoz ölçüm sensörü olan Guardian™ Connect sistemi veri alış-verişinde bulunacak. Böylece tek bir sistem üzerinde hem şeker değerleri hem de insülin dozları toplanabilecek. Bu da hem tip-1 diyabetliler olarak bizlerin hem de doktor kontrollerimizde sağlık profesyonellerinin hayatlarını fazlasıyla kolaylaştıracak.

Ancak; Novo Nordisk Türkiye, bu kalem yıllar önce yurt dışında çıkmış olsa da, kalemi Türkiye’ye halen getirmedi 🙁

Abbott İle Sanofi partnerliğine gelirsek;

Medtronic ve Novo Nordisk’te olduğu gibi Abbott ve Sanofi partnerliği de aynı noktada.

Bildiğim kadarıyla Sanofi’nin şu anda dijital bir insülin kalemi yok. Sadece kalemlerine takılan bir aparat olduğunu biliyorum.

Yine Sanofi’nin yapacağı bir akıllı insülin kalemi ile Abbot’un FreeStyle Libre sensörü arasında veri alış-verişi olacak. Verilerin tamamı mobil uygulamaya ve buluta aktarılabilirken hem diyabetli kişiye, hem yakınlarına hem de sağlık profesyonelleri otomatik veri gönderimi yapılabilecek.

Sanofi’nin, bu teknolojisini hayata geçirip Türkiye’ye de getirmesini dileyelim 🙂

Sonuç olarak; diyabette önemli role sahip firmaların güçlerini birleştirmesi ve tecrübelerini aktarmaları mutluluk verici.

Kaynaklar 

https://abbott.mediaroom.com/2019-09-16-Abbott-and-Sanofi-Partner-to-Integrate-Glucose-Sensing-and-Insulin-Delivery-Technologies-to-Help-Change-the-Way-Diabetes-is-Managed#sf219473630
https://www.globenewswire.com/news-release/2019/09/16/1915685/0/en/Medtronic-and-Novo-Nordisk-Enter-Agreement-to-Provide-Integrated-Digital-Solutions-for-People-with-Diabetes.html

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: