0,5 Ünite İnsülin Yapan Kalemler

Genel Bilgiler0,5 Ünite İnsülin Yapan Kalemler
0,5 ünite insülin yapan kalemler
0,5 ünite insülin yapan kalemler

0,5 ünite insülin yapan kalemler

Hepimizin bildiği üzere insülin pompası ile 0,1 ünite bile insülin yapabiliyoruz.

Ülkemizde buçuklu yani 0.5 ünite insülin yapabilen kalem var mı bilmiyorum. Öyküm’ün Facebook / TDV ANK Diyabet Eğitim Platformu sayfasında bahsettiği Novo Nordisk’in kalemleri daha kullanışlı ve 0.5 ünite insülin yapılabiliyor.

Blogtan birçok arkadaşımız 1 ünite insülin dozunu attırınca hipoglisemi oluyor, arttırmayınca da hiperglisemi olur demekteler. Belkli bu buçuklu kalemler işinize yarayabiliyor. Humalog’ta yapılabiliyormuş. 

Bu arada Novo Nordisk’in kalemleri ile otomatik olarak doz ayarı yapılabiliyor. Kalemin baş kısmındaki elektronik kısmı da bu yazının resminden görebilirsiniz.

Bir de bu kalemin bir hafızası var. Yapılan insülin dozlarını saat ve ünite anlamında kayıt ediyor. Kalemin tasarlamasındaki ana kitle çocuklar. Çocuklar küçük dozlarda insülin yaptıkları için kalem çocuklarımızın ihtiyacını çok iyi gidermekte. Yetişkinler için de geçerli tabiki de.

542920_268902236524500_2004791273_nLilly’nin Humalog’unun kaleminde de araştırdığım kadarıyla buçuklu insülin yapma şansı var. Bu kalem de son 16 kez yapılan insülinin saat ve doz miktarını kayıt ediyor. Aramızda bunu kullanan vardır galiba? Humalog’un buçuklu kalemi de yandaki resimde.

Buçuklu kalem kullanan kişiler avantajlarını da yorum olarak yazarlarsa harika olur. Biraz detay verin ama. Öncesinde buçuklu kalem olmadan nasıldı? Şimdi nasıl? Ya da sizlerin aklına gelen farklı ne varsa yazın lütfen.

44 YORUMLAR

 1. biz buçuklu humalog kullanıyoruz. çocuklar için çok iyi oluyor. Ayarlamak daha kolay oluyor, tüm ebeveynlere tavsiye ederim.

  • Yenigül Hanım,

   Kullanan birini bulmuşken bize avantajlarını ve siz nerelerde sıkıntı yaşarken artık yaşamıyorsunuzu anlatır mısınız?

   Fotoğrafını mailime istiyorum 🙂

   sevgiler

 2. biz de buçuklu humalog kullanıyoruz…ama nph kullandığımız için yükselirse 0,5 ya da 1 ünite humalog yapıyoruz. yeşil bir kalem, biz memnunuz…

 3. şimdi lilly ‘i aradım eczanelerden tedarik edemiyorum diye.onlarda numaramı aldılar bulunduğum bölgedeki temcilciye ileteceklermiş.birazdan sizi ararlar dediler.bilginize:))

  • Merhabalar Serpil hem benimde kızım tip 1 bizde humalog kullanıyoruz haumapen luxura 220 Lilly nin temin edebilirseniz rica etsem banada ulasirmisiniz teşekkürler

 4. Selamlar,
  lilly nin 0.5 ünite uygulama yapan kalemini bizde kullanıyoruz 1ünitenin fazla gelebildiği durumlarda özellikle çocuklarda güvenirli.diyaznı taşıma kabıda çok estetik tıpkı dolmakalem gibi olması insüline ilk başladığımızda çocuğumuzun enjektör iğnesini gördüğündeki bağırışını unutturdu.
  firma hastanede yatarken doktorumuza ulaştırmıştı doktorumuzda bize teslim etmişti hem 0.5 inüte yapanı hemde yapmayanıda verdiler.

 5. Merhaba ,

  Şu dijital göstergeli kalem 0.5 ‘in altında da doz ayarlayabiliyor mu?
  Biz humolog kullanıyoruz ve çocuklarda 0,5 ünite bile bazen işe yaramıyor.

 6. Merhaba. Konuya nerden gıreceğimi bılmıyorum kızım 3 ay evvel önce dıabet tanısı kondu.Başta kabullenmek zor geldı ama sonradan mantıklı düşününce o benım yavrum kuzum benım yardımıma ıhtıyacı var ben ne kadar çabuk kabullenırsem o da öyle öğrenecek allahıma hamd olsun ılk başda doktorumuz özgür beye bu yönden çok mınnettarım allah herkese öyle pozıtıf hayat dolu doktor nasıp etsın demıyeceğim çünkü bız bır aıle olduk arkadaş abı dıyebılırım allah başımızdan eksık etmesın şu an günde 2 öğün ınsülün kullanıyoruz 3 aylık tahlilimiizi yaptırdık 5.6 çıktı herşey çok ıyı gıdıyor kızım da herşeyın bılncınde ona göre uyum sağlamaya çalışıyor neyı yememesının farkında son günlerde şunu fark ettim ki yavrum belkıde bu son olanlarda o bızden daha olgun davranmışdı ıyıkı var şükür daha önünde allah ızın verırse uzun bır yol var ama hep beraber elele şunu demelıyım kı herşeyın ılacı sevgı sevgı….

  • Uğur Bey Merhaba,

   Öncelikle aramıza hoş geldiniz…

   Her zaman söylediğim gibi biz tip-1 diyabetlilerin sizin desteğine çook ihtiyaçları var. Kabullenme ve şoku atlatma sürecinizin kısa olması gerekiyor ki bizlere daha iyi bakabilesiniz 🙂

   HbA1c şahane çıkmış. Tebrik ediyorum kızınızı 🙂

   Biz de DiyabetimBen olarak büyük bir aile olduk. Siz de tekrar bu aileye hoş geldiniz.

   sevgiler

 7. Teşekkür ederım esra hanım tabıkı kabullenmek başta çok zor gıbı görünüyor ama mantıklı düşündüğünüzde çokda zor değil .Allahıma çok şükür . Bu durumu çok ıyı kavramak gerekıyor .Olumlu olumsuz ne varsa araştırdım okudum halada okuyorum doktorumla ıletışimdeyım .Onun ıçın zor olan yok sadece ıyı kavradıkdan sonra ışımız dahada kolaylaşıyor.aslında çok şanslı bır anneyım .çok olgun bır kızım var yaşı 6 olmasına rağmen üst yaşıtlarına göre neyın zararlı olduğunun farkında doktoru öğretmenı bıle süreklı takdır edyolar.Burda sadece arkadaşlarıma dıyeceğim hayatınızda çocuğunuza karşı negatıf olan tüm ınsanlardan bıraz daha mesafe koyacaksınız .O zaman hayatınız daha da kolaylaşır.Arkadaş çevresını bu duruma daha önceden hazırlıklı duruma getıreceksınız .şimdıden herkese kolay gelsın yıne söylüyorum herşeyın ılacı sevgı sevgı….

 8. merhaba,

  novorapid novofine 3 kullanıyorum. bazen basma mekanizması sert gelse de şimdilik bir sıkıntı yok gibi. koyduğunuz fotoğrafta da gözüken novopen 5’i nereden temin edebilirim?

 9. Esra hanımmerhabalar,
  4-5 yıl kadar önce buçuklu kalemler vardı. Kartuşlu olanlar.sonra çıkan hazır kalemlerde buçuk yoktu.
  Şimdi tekrar mı çıkmış?

 10. Ürünler Novo Nordisk tarafından henüz geliştirilmiş ve piyasaya verilmemiş. Gri, mavi ve kırmızı tek renk olanları olduğu gibi, rengarenk dizaynlarla çocuklara yönelik bir sempati de kurulmuş. Buçuklu insülin yapma haricinde ciddi bir hafızası var. Son yapılan doz, son 2 saatte yapılan doz, son 5 saatte yapılan do şeklinde size 24 saate kadar bilgileri veriyo. Daha net araştırmak isteyenler Novopeb 5 Echo adıyla arama yapabilirler.

 11. merhaba herkese;
  bir sorum var.. kullandığınız iğne ucu kaç mm? ben eskiden 0.8 mm kullanıyordum ve inanılmaz morarmalar oluyordu.. 0.4 mm likleri olmasına rağmen doktorlar önermemişti.. sonra hastaneye yattığımda hastanede hemşireler 0.4 lük iğne ucuyla insülin yapınca bende ‘bu etkili olacak mı’ diye sordum… elbette dedi… o günden beri reçete yazan doktorlarım 0.8 kullansan daha ii olur deselerde ben 0.4 lük kullanıyorum.. çokta etkili üstelik daha az acıyor ve daha az morarıyor… morarma kılcal damarlarla ilgili biraz da ama yine de 0.4 lükte daha az morarma oluyor bende… kayınvalidem tip2 diyabet ve o da bir türlü iğne yapmaya alışamadı ve her zaman canının çok acıdığından bahsediyor. bende 0.4 lük microfine kullanmasını önerdim.. işe yaramadığını söyledi.. etkili olmuyormuş insülin.. kısa geliyormuş… öyle birşey olamayacağını anlatmaya çalıştım ama pek aldırmadı ve 0.8 kullanıyor hala..
  bu konu ile ilgili hangi iğne ucu kullanıyorsunuz ve bu 0.8 0.4 farkı nedir??
  mutlu ANlar herkese….

 12. Son yapılan araştırmalara göre, insülini doğru yere zerk eden iğne uzunluğu 4-5 mm. 4 mm tek markada mevcut ancak 5 hepsinde var . Dikkat edilmesi gereken nokta 4 ya da 5 mm kullanırken çimdik yöntemi ile deriyi kaldırmamak. İki parmağımızla gererek uygulama yapılmas yeterli. Bir de dışarı çıkışı engellemek için içimizden 10a kadar sayma işlemini kısa uçlarda daha dikkatli yapmalıyız. 120 kiloya kadar 4-5 mm kullanılabiliyor. Ciddi obez hastalarda 6 mm tercih ediliyor artık yani 8’likler aslında önerilmiyor. Ancak alışkanlıkları değiştirmek zor. Gerek doktorlar gerekse hastalar 8 ile devam ediyolar. Tercihim hep söylüyorum, novotwist 5 mm. Microfine 4 mm den memnunsanız devam edin daha uzun uç kullanmanız gereksiz olacaktır.

 13. Yeni model novofine’ların temini ile ilgili bir sorum olmuştu yukarıda, bunla ilgili bilginiz var mı?

  İğne ucu hakkında da görüşlerim şunlar: 0.8 mm kullanıyorum, kilom normal. ufak morluk ve yer yer kanamalar yaptığı doğrudur. öyküm hanım’ın bahsettiği çentik yöntemiyle tutup yapıyorum ama yer yer morarmalar oluyor. bir dahaki sefere 0.6 mm almayı düşünüyorum.
  Bunla ilgili bir soru daha sormak gerekirse 0.6 mm için çentik şeklinde tutmaya gerek var mı?

  • Serpil hnm merhaba ,
   Humaloğ kalemi eczanenize sipariş verdirip getirtebilirsiniz,ben bugün yedek almak istesem nasıl alabilirim nasıl temin ederim die firmayı aradım,humaloğ kaleminiz arızalanmadan, kırılmadan yenisini alamıyormusuz.ücretli almak ister isek fiyatı 80 dolar dediler.
   Sizin elinizde varmı yokmu?varsada yoksada firmayı ve eczanenizden bilgi alın.bazı eczaneler çok yardımcı olabiliyor.

 14. Benim 2 yaşındaki bebeğim 5 aydır diyabetli. Moskovada tehşis koyulmuştu orada novanın ürünlerinden almıştık. Türkiyede hastane bize bir kalem verdi yeşil markası lily. Ücretsiz olarak verdiler. Buçuklu çocuklar için çok iyi oluyor özellikle bal ayı döneminde olanlar için. Örneğin humalog için bebeğimin şekeri 200 lerde ise 0,5 300 lerde ise 1 vuruyorum. 400 lerde ise 1,5 aksi taktirde 50leri 40 ları görmemiz kaçınılmaz oluyor. 0,5 ünite bile çok etkiliyor. Ama iki tür insülin kullandığımız için tek kalem yetmiyor. Humanın ürünleri diğer iki kalemime uyum sağlamıyor haliyle. Humalogların kartuşlu kalemi varmış duyduğuma göre. İnternette araştırma yaptım ama ulaşabileceğim pek sağlam bilgi bulamadım. Henüz eczaneye gidemedim. Eczaneden temin edebilirmiyim acaba bir bilginiz var mı?

  • Ebru Hanım Merhaba,

   Türkiye’de yaşıyorsanız öncelikle bebeğinîze insülîn ve kan şeketi ölçüm cihazı ve çubukları için rapor çıkartmanız lazım.

   Rapor çıkarttığınızda insülinleri ve insülin kalemi için olan iğne uçlarını ücretsiz alıyorsunuz eczaneden. Kan şekeri ölçüm cihazı ve çubuklarında ise fark ödüyorsunuz.

   Size bunları hastanede anlatmadılar mı?

   Sevgiler

 15. Esra hanım teşekkür ederim cevabınız için.
  Sanırım tam olarak sorunumu anlatamadım.
  Evet Türkiye ye yerleştik artık. Hastanede anlattılar. Ama içinde kartuşlu hazır humalog kalemlerinden bahsetmemişlerdi. Bunu bir başka diyabetli yakınından duyduk, oda yurtdışında yaşıyor.
  Bu kalemleri eczaneden temin edebiliyor muyuz diye sormuştum.

  • Ebru Hanım,

   Ben de tam anlatamadım galiba.

   Türkiye’de kalem dışındaki insülîn grubu artık pek kullanılmıyor. Sadece kalem insülinler daha aktîf kullanılıyor.

   Buçuklu kalemler de satılıyor. Ve her şeyi eczaneden alabilirsiniz.

   Bu yazının yorumlarını da okursanız Türkiye’de kullanab aileler olduğunu da görebilirsiniz.

   Sevgiler

 16. Slm Esra hanım ben humoalog insülin kullanıyorum ama kalemim bozuldu eczanelerden bulamıyorum nereden bulabilirim.yardımcı olurmusunuz.

 17. Bugün yarım (1/2) doz insülin yapan Humapen Luxura HD insülin kalemini aldım. Faydalı bir eser. Öğlen ve akşam yemeklerinde 2,5 veya 3,5 ünite insülin yaparken çok iyi olacak. Lilly İlaç, 0,5 doz yapan kalemi normal kalemlerde imal etmiş, keşke diğer firmalar da normal kalem ve hazır insülin kalemlerin de yapsa.

 18. merhaba esra hanım. novo insülin kalemi bişekilde temin etsek; şuanda kullandığımız lilly insülin kaleminin kartuşu buna olurmu. ben araştoırdım bulamadım:(

 19. Esra hanım merhaba,
  2 Gündür lilly genel müdürlüğü arıyorum fakat hiç cevap veren yok. bana acil humapen gerekli. sizde herhangi bir bölge temsilcisinin telefon numarası varsa alabilirmiyim. şimdiden teşekkürler…

  • Yasemin Hanım Merhaba,

   Lilly’den maalesef tanıdığım kimse yok. Kendi diyabet hemşirenizden destek almanız daha doğru olabilir.

   sevgiler,

 20. lilly hümolog pen 0,5 yeşil kalem üretimini kasım ayında durdurmuş. Nekadar saçma bucuklu kalem arıyor insanlar harıl harıl. Demin aradım lilly kasımda üretimöi durdu artık bulunmuyor diyor. napacak bu insanlar çocuklarına kazanmasan neyse dünyanın parasını kazanıyorsun bucuklu kalemin üretimini durdurma amacın ne olabilirki ya sinir bozucu

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: