Sensörlü Pompa Alan Sıddık

Sor BakalımSensörlü Pompa Alan Sıddık

Yine bir Öyküm Solak klasiği. Ve diyabetli hikayelerimizin ana kahramanı Sıddık 🙂 .

Bizim Sıddık sensörlü pompa kullanmaya başlar.

Güzel bir de bazal ayarı yapılır ve kan şekerleri çok düzgün gitmeye başlar. O ara eline geçen toplu parayla da bir süre kendisini idare edecek sensörleri toptan alır ve sürekli sensör kullanmaya başlar.
Gel zaman git zaman Sıddık bir öğleden sonra sensörün uyarısı ile pompa ekranına bakar ve kan şekerinin 52 mg/dl olduğunu görür.

Hemen 1 kutu meyve suyu içer üzerine de yarım tost yer ve işinin başına döner. Hava karardığında sensörün bozulduğunu fark eder. Eve gidip değiştirmek ister ancak üzerindeki sensör sonuncudur. Bunun üzerine sensörsüz devam eder. Seti ise daha bir gün önce değişmiştir. Ama 2 saat sonra kan şekerine baktığında 256 bulur.

Sıddık nedenini çözemez. Siz çözebildiniz mi ?

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

10 YORUMLAR

 1. Merhaba,
  Sensör bozuk olduğu için düşük çıkan yanlış kan şekerine aldığı 1 kutu meyve suyu ve tost onu 256 şekere götürmüştür bence.
  Sevgiler.

 2. Merhaba,
  Ben Murat.20 yaşındayım.13 yıldır dmyim.7 yıldırda medtronic in pompasını kullanıyorum.
  İlk önce şunu söyleyeyim.Sitenizle 6-7 ay önce tanışmıştım.Şekerime çok dikkat etmiyordum.Sizi ve yorum yapan kişileri görünce şekerime daha fazla önem verir oldum.Normalde 7.0-6.5 olan(çokta kötü sayılmaz ama) HA1C 3 aylık 2 dönem ki değerlerim 6.0 ve 5.8 oldu.Zamanınızı ayırıp paylaşımlar yaptığınız ve bizi yeniden yeniden bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.
  İkinci olarak pompam 2010 yılı içinde arızalanmıştı garanti kapsamında yenisi gelmişti.Bu yılın aralık ayı başında yeniden arızalandı ve arızalı raporu yeni çıktı.Garantisi sonlandığı için yeniden bir pompa almam lazım. Sensörlü pompa almayı düşünüyorum.Ama sıddık gibi olmak istemiyorum. 🙂 Sensörlü pompa ek bir masraf getiriyor sanırsam.Bu masrafa değecek mi karasızım.Sensörlü pompanın kullanışlılığı, gerekliliği ve doğru sonuçlar vermesi hakkında sensörlü pompa kullanan ve bu konuda sizin öneri ve görüşlerinizi öğrenmek istiyorum.

  • Murat Bey Merhaba,

   Bloğumuzun faydalarını görmek mutluluk verici 🙂 Umarım her şey daha iyi olur.

   Sensörlü pompa maliyeti normal pompaya göre yüksek. Diğer önemli nokta ise sensörler deri altındaki sıvının şekerini ölçüyor. Gün içerisinde kendi kan şekeri ölçüm cihazınızla sensörün doğru ölçüm yapıp yapmadığını denetlemeniz lazım.

   Gönül Hanım ın kızı da sensörlü kullanıyor. Size kullanan biri olarak daha sağlıklı bilgi vereceğine eminim.

   Sensörlü pompa konusunda ben de çok tereddütlüydüm. Özellikle şeker değerini 15-20 dk geç göstermesi ve kan şekerinin düzensiz olduğu zamanlarda yanlış sonuç vermesi benim bu pompayı almamı engellemişti.

   Sevgiler

 3. merhaba Murat Bey,

  kızım 8 yaşında ve sensörü pompa kullanıyor.ek masraf getiriyor.pompa 10.800 artı kdv, sgk 3.500 ödüyor.sensörler 6 gün takılı kalabiliyor ve 6 günlük maliyet 110 artı kdv.sensörü günde 2 kez parmaktan şeker ölçerek kalibre etmeniz gerekiyor.onun dışında bütün bi gün kan şekeriniz pompanızın ekranında oluyor.

  .

 4. esra hanım,soruyu çok net anlamadık.öncelikle düşük kan şekerine müdalesi biraz abartılı geldi.karbonhidrat insülin oranı nedir sıddık kardeşimizin.sensörün bozulduğuna nasıl kanaat getirdi.bir önceki sensör kalibrasyonunda nasıl bir şekerle kalibrasyon yaptı.şekerini 52 gördüğünde sensör sinyali ne durumdaydı gibi..asıl sevgiler bizden size.

  • Değerli Arkadaşlar ve özellikle sensörlü insülin pompası kullanan diyabetliler,

   İnsülin pompasının sensörü kandan değil deri altı sıvısından ölçüm yaptığı için yaptığı ölçümler anlık olmuyor. Ki bildiğimiz üzere 15-20 dk geç veriyor deri altı sıvısının kan şekeri sonucunu.

   Özellikle kan şekerinin düzgün gitmediği zamanlarda da kandaki şekerin etkisi tam olarak deri altı sıvısına geçmeyebiliyor. Bu nedenle hipoglisemi ya da hiperglisemi sinyali alındığında mutlaka parmaktan glükometrelerimizle kan şekeri ölçülmeli ve sensördeki sonuç ile glükometredeki sonuç birbirini destekliyorsa kan şekerine müdahale edilmelidir.

   Doğru cevabımız bu şekilde 🙂 .

   sevgiler

 5. Yorumlarınız için teşekkür ederim.Her gün kalibre olması gerektiğini bilmiyordum. Sensörlü pompa masraflı ve biraz zahmetli bir iş gibi gözüküyor.Daha kullanışlı ve daha ucuz ya da devletimiz ücret konusunda biraz daha yardımcı olana kadar sensörsüz pompa kullanmaya devam edeceğim.(yeni teknolojiler çıkmazsa tabi)

  • Murat Bey Merhaba,

   Medtronic firması yakın bir zamanda SGK ile anlaşarak sensörlü pompanın SGK ödemesi konusunda bir adım atacak. Bunu beklemekte yarar var. Blogtan bununla ilgili duyuruyu bize bilgi gelir gelmez yapacağız. Zira Medtronic ile yakında irtibat içerisindeyiz.

   Zahmetini de kabul ettikten sonra cihazı kullanmakta bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: