Heyecan İşte :) / Cevap Verildi…

Sor BakalımHeyecan İşte :) / Cevap Verildi...

İdf oranı 40, karbonhidrat/insülin oranı 10/1 olan Sıddık kız istemeye gittiği zaman 4 kibrit kutusu kadar peynirli börek ve 2 adet mercimekli köfte ile bol bol marul yemiş.

Ancak insülin göndermeyi unutmuş.

Eve geldiğinde kan şekeri 679 geldiğine göre yemekler öncesinde kızı isterken kan şekerinin yaklaşık kaç olduğunu düşünmemiz lazım ???

Hadi bakalım hesaplayalım 🙂 🙂

Öyküm Solak (Cevabı yarın akşam 21:00’da veririz. Ama öncelikle söz sizlerde.)

6 YORUMLAR

 1. Merhabalar!
  Aşık Sıddık Bey 15gr köfteden, yaklaşık 30 gr da börekten olmak üzere 45 gr karbonhidrat almış.Karbonhidrat/insülin oranı 10 olduğuna göre 45/10=4.5 ünite yedikleri için insülin yapması gerekirdi.İdf oranı 40 ise ve 1 ünite insülin şekerini 40 birim düşürüyorsa yediklerinden dolayı artan şeker 4.5*40=180 dir desek(?) o zaman 679-180=499 baştaki kan şekeri düzeyi olur diyeceğim ama bu kadar yüksek bir şekerle kız istemeye gitmez herhalde değil mi?
  Yok olmadı bu hesap!
  Bu bu pompa kullananlara özel bi soru mu bu?

 2. Merhaba,
  4 kibrit kutusu börek 30 gr kh etse,2 mercimekli köfte 15 gr kh ve böreğin içindeki peynir 5 gr kh toplam 50 eder. 1/10 insülin oranına göre 5 ünite yapması gerekir. ibf 40 olduğuna göre 40*5=200
  679-200=479 diye düşünüyorum:)
  not:kız isterkenki heyecan ve stres dikkate alınmamıştır:)

  • Herkese Merhaba,

   Karbonhidratları yanlış hesaplamışız 🙂 . Aslında doğru da olabilir 🙂 Zira bazı kaynaklar 2 kibrit kutusu böreği 15 gr kh, bazıları ise 20 gr kh alıyor.

   4 kibrit kutusu peynirli börek 40 gr kh, 2 mercimekli köfte 15 gr kh içerir. Toplam 55 gr kh almış 🙂 .

   Pompa kullananlara özel bir soru da değil Buket Hanım 🙂 . Siz iyi cevaplayacaksınız eminim 🙂 .

   Ali Bey‘e de soruyu cevaplamaya çalıştığı için teşekkür ederim.

   Taha‘cım, özelikle senin daha dikkatli olman bu dönemde 🙂 . Zira kız istemeye gittiğinde neler yaptığını bir ben bilirim 🙂 .

   CEVAP:

   Ama öncelikle Ali Bey’i, sonrasında da cevaplama sırasına göre Buket Hanım’ı tebrik ediyorum. Hesaplama yönteminiz doğru. Ama alınan karbonhidratın tamamı 55 gr kh içeriyor. Kitabi bilgilere dayanarak söylüyorum 🙂 . Dolayısıyla 1/10 oranına göre 5,5 ünite insülin yapması gerekiyordu. ama yapmamış. 1 ünite insülinin kan şekerini 40 mg/dL düşürdüğünü sorudan biliyoruz. Ters orantılı gibi düşünüp 1 ünite insülin eksik yapılırsa kan şekerini 40 mg/dL yükseltebileceğini de söyleyebiliriz. Bu bilgiden yola çıkarak: 5.5 ünite insülin* 40 idf değeri=220 yapar. 679-220=459 mg/dL yapar. İçerisindeki peynir hesaba dahil edilmeyecek kadar önemsiz.

   Ufak bir eksiklik olmasına rağmen doğru yolda olduğunuzu görmek mutluluk verici 🙂 .

   sevgiler,

 3. kimse bana böyle bişey söylemedi, benim böyle birşeyden haberim yok. kız isterken yediklerimizi de hesaplayıp insülin mi gönderecektik. kim uyduruyo bunları, ben hiç böyle bişi yapmadım ki 😀 ama o kadar da yüksek çıkmadı 🙂

 4. Hesaplar harika arkadaşlar , 45 gr karbonhidratı 500 şekerle alıp üzerine insülin yapmamak “olmaz” değil, bazı zamanlar geliyo hepimiz garip hatalar yapabiliyoruz. Ama bu hataları yaptığımızda düzeltmeyi bilmek de çok önemli bence. Bu senaryoyu yazarken hesap yapmadan yazdım ama yüksek bir şeker çıkarmaya çalıştım işte o da kız isteme heyecanı olsun 🙂 Tebrikler herkese

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: