İnsülini Kullanıp ta Bırakan Arkadaş, Abi, Dost Aranıyor..!!!

Sor Bakalımİnsülini Kullanıp ta Bırakan Arkadaş, Abi, Dost Aranıyor..!!!

imagesCASB1BJ3Yaklaşık 8 senedir insülin kullanıyorum.

Günlük 30-35 ünite. Diyetimi bozarsam bu oran pazar günleri 50-60 üniteye kadar çıkabiliyor.

Sıkı perhiz diyet spor yaptığımda ise 10-20 ünite yetiyor.

O zaman bu diyeti ömür boyu sağlamak için moral veya bu işi yaşamış kişilerle tanışmak onların tecrübelerinden faydalanmak istiyorum.. (Görsel kaynak:salamzakhar.wordpress.com )

Ercan Paral

31 YORUMLAR

 1. Her defasında bu öğün bırakacağım bu mereti diye kendi kendime ceza çektirsem de, artık kalemin yeşilli turuncu rengine mi bilmem, yoksa iğnenin o güzel sızısına mı vurgunum artık anlatamam..

  Ya da talih oyunu oynamama rağmen, attığım novarapidin o öğün yediklerimle, vuracağım glukozun bahsine girmenin, yenilenen heyecanında mı bulmak kendimi demeliyim…

  Bırakamadım… Bırakamadım ya arkadaşşşş… Kurtulamadım Şu Kalem efendiliğinden…

  vallahi bakkkınız eyyy diabetli kankalarımmm;

  En sonunda joker hakkımı kullanır 171’i ararım devlet el koysun olayıma die, ortalığı ayağa kaldırırım, o saat dudaklarımda tek bir slogan ya kuzgun başa ya devlet glukozuma diyerek meydanlara inerim…(yürüyerek tabi :D)

  SAYGILARIMLA…

  • Emre Bey,

   Yani kısaca insülini bırakanı daha göremedik galiba değil mi 🙂

   Çok güldüm çoook yorumunuza 🙂 Ben de insülin pompamla oynamayı sevdiğim için bırakamıyorum galiba şu insülini 🙂

   Uzun zaman sonra gelen yorumunuz için teşekkürler.

   Sevgiler

   • SİZLERLE OLMAYI ÖZLEMİŞİM VALLAHİ ESRA HANIM;

    NE OLACAK BU İŞLER GÜÇLER BU YAŞADIĞIMIZ AMA BİR YERE BAĞLANAMAYAN HAYAT HEM HIZLI HEM YOĞUNN…HEM HESAPÇI AMA GAYET HESAPSIZ…ARADA KONUŞUYORUZ YA SİZİNLE NASIL BAZEN AĞIR GELDİĞİNİ YÜKÜN…ŞİMDİ İŞTE BUNLARI YAZARKEN BİLE AKLIMDA BU VAR…YÜKLERİMİZİN HAFİFLEMESİ DİLEKLERİMLE ….GALİBA BUDA PAYLAŞARAK OLACAK O SEBEP PAYLAŞMAYI İYİCE ÖĞRENMEK LAZIM…KAYITSIZ KALMAMAK LAZIM…

 2. eexodus abiiy, sende hoş geldin, ben de arada bir özlediğim kalemimle enjeksiyona devam ediyorum, ama pompanın yerini tutmuyor hiç biri, alıştımsa artık demekki, bende oynuyorum sürekli 😀

 3. İnsülini Çok Uzun süre Kullanıpta Bırakanlar Var, Önemli Olan Böbrek-kalp-Göz vb. Organlarımızın hasarına gelmeden bu işten en az zararla uzun süre sağlıklı bir yaşam sürebilmek..Benim Kanaatim insülin Bu işin 3.ayagı 1.spor, egzersiz, 2.diyet ve buna ragmen hala çok yükseklerde ise şekerimiz oda çok kontrollu uzman doktor kontrolunda insülin..

  • Ercan Bey,

   Atladığımız önemli bir konu var. Tip-1 diyabetlilerin vücudunda olmayan bir hormon var. Bu da ‘insülin’. Uzun süreli yaşamak için öncelikli olarak kanımızda başı boş dolaşan şekerin enerji haline dönüşmesi için hedef hücrelere gitmesi lazım. Zira kandaki şeker hücrelere insülinle girebildiği sürece biz gülebilir, hareket edebilir ya da hoplayıp zıplayabiliriz. Bu birinci ve en önemli şart olmazsa olmaz. Bu olursa ancak o zaman spor ve düzenli ve sağlıklı beslenmeye geçebiliriz.

   En az zararla bu sürecin geçmesini istiyorsak doğru beslenme düzeni ve doğru doz insülin olması gereken muhteşem ikili 🙂 .

   sevgiler

 4. Tip1 Şeker Hastalarında İnsülin Hormonu yok deyil, Az var. Eğer yok olsaydı Diyet ve Spora hiç cevab vermez idi. Bu bir 2.Olarak doğru beslenme evet ama doğru beslenmenin standardı nedir?

  Alkali Diyet http://www.alkalidiyet.com Kitabıda çok güzel çok iyi irdelerseniz şekerimizi kendimiz oluşturduk bu oluşturduğumuz şey şimdi kendi elimizle canımızı okumasın diye İnsülinle çare arıyoruz Ben Tamamen insüline karşı deyilim yanlış anlaşılmasın. Benim Dr.’um Temel Yılmaz Bey 1 veya 2 ünite insülini arttırırken çok zorlandı, Çünkü HipoGlisemi atakları ki bu bende fazlasıyla var çok korktuğunu söyledi.O Resmin Genelini bizden çok iyi gördüğüne eminim. O geldimi şekerin uzun süren hasarı gibi deyil..Çok kısa sürede ciddi hasarlar yapıyor siz bunu benden daha iyi bilirsiniz Esra Hanım.

 5. her birinizde ayrı bir öykü var. bende haziran 2012den beri tip 1 diyabetmişim yanı doktorlar öyle diyorlar.insülin iğneleri, 1800 kalorılık bır dıyet ve her yerı dik yokuşlarla çevrili bir memlekette egzersiz yap denildi. ben hastalıgı reddedıyorum. gecici diyorum. ınsulınlerı bı kullanıp bı bırakıyorum. beslenme desenız aldı başını gidiyor. kendi ipimi kendim çekiyorum farkındayım ama beceremıyorum.uyum sağlayamıyorum.:S

 6. tip 1 diyabette insülin yok, an azından balayından sonra kalmıyo. Diyete tek başına cevap vermez ama kan şekeri yükselten gıdaları daha az tüketirseniz daha az insüline ihtiyaç duyarsınız yine de sadece diyetle tip 1 diyabet yöntemezsin. Egzersize gelince, egzersiz insülinden bağımsız hücreye glikoz sokar . O nedenle tabii ki cevap verir ancak keton varken yaparsanız ve o sırada vücuda insülin girmezse neler oluyo hepimiz biliyoruz.
  Kokarca nickli arkadaşım, karbonhidrat sayımı öğrendin mi belki kabullenmeni kolaylaştırır. Hangi ilde olduğunu ve ya yaşını bilmiyorum ama Esra Hanımdan telefonumu alıp bana ulaşırsan şartlar uygunsa seni yaz kampına alıyım, yalnızlık hissidir belki de seni bu hale getiren yardımcı olmama izin verirsen sevinirim.
  İnsülin hayattır. Bizim hayatımız için gerekli hatta şart. Böyle bakarsanız belki şu kabullenme eşiğini aşarsınız. Bir önerim de çevrenizde diyabetli bulup arkadaşlık dostluk kurmanız inanın çok iyi geliyo

  • Öyküm Hanım,

   Yazdığını her cümleye katılıyorum 🙂

   Kokarca eminim ki bizim de desteğimizle her şeyi kabullenip yoluna koyacak. Ki biz bu blogta hep beraber birçok şeyin üstesinden geldik. Eminim kendisi de bize katılacak.

   🙂 🙂 🙂

   sevgiler

 7. ben tip -2 diyabetliyim 51 yaşındayım 2009 da günde 3 defa 5 iğne 2 çeşit toplamda 45 ünite insülin yaparken 1.5 senedir hiç insülin yapmadan yaşamımı sürdürüyorum.tek yaptığım doktorumun tavsiyelerine uydum yemeklerde özellikle pilav ve tatlı yediğimde yoğurt yedim açıma diyet şeker dahil hiçbir şeker kullanmadım ,canım tatlı istediğinde çokkk az olmak kaydı ile öğle saatinde diğer yediklerimden vazgeçerek yedim bol su ve hergün olmasada gün aşırı uzun yürüyüşler yaptım 75 kilo ile başladığım yolculuğumda 67 kilo ile devam ediyorum hbc oanım 6.2 ile 5.8 arasında değişiyor.bu hastalıkta kendi vücudunuzu tanımak çok önemli ilk bir hafta sık ölçümlerle yediklerinizi vücudunuza etkisini anlayıp yemek listesini ayarlıyabilirsiniz.birde doktorunuzun söylediklerine dikkat ederseniz bu illetten kurtulabilirsiniz umarım ,ama bildiğim kadarı ile bunda tip 1 lerin pek şansı yokmuş yanılmıyorsam.geçmiş olsun

  • Hülya Hanım,

   Son cümlenizden başlayarak cevap vermek iyi olur 🙂

   Dediğiniz gibi tip-1 diyabetlilerde insülinsiz hayat = şimdilik imkansız

   Tip-2 diyabetlilerde ise eğer insülin rezervi varsa onu bir nevi koruyarak ve sizin gibi insülinsiz yaşayabiliyorlar. Tip-1 diyabetli olunca korkuyorum. Aman dikkat edim kendinize. Aniden şekeriniz yükselmesin 🙂

   Sevgiler

 8. Esra Hn. merhaba blogunuzu yeni keşfettim. geç keşfetmenin üzüntüsü içindeyim.. Sizler gibi bilgi sahibi kişilerle tanışmaya ya da nereden bilgi alacağımız konusunda yönlendirme yapabilecek kişileri tanımaya çok ihtiyacım var. İsmim Aslı, Onur Selim’in annesiyim… 6,5 yaşındaki oğlum 1 buçuk yıldır diyabetli. Diyabetiyle ilk tanıştığımızda 8 gün hastanede kaldık.. diyabet eğitimini ben aldım.. Çalışan bir anneyim. Çalıştığım işten izin alıp 4 ay evde oğlumun yanında kalabildim.. Şuan yine çalışıyorum. Oğlumun iğnelerini dedesi veya halası yapıyor. Diyabetle ilgili hala yeteri kadar bilgi sahibi değiliz. Sadece insilünlerini vurmayı biliyoruz.. bu konuda kendimi çok eksik hissediyorum.. hastanede kalırken orada kalan diğer hastalardan karbonhidrat sayımını duymuştum. Doktorumuza öğrenmek istediğimi söylediğimde buna gerek yok çocuğunuz yeni diyabetli, zaten balayı döneminde demişti. Şekeri o kadar dengesizki Furkanın annesi Yeliz hanımında dediği gibi bir bakıyoruz 50 çıkmış bir bakıyoruz 450, hala düzene sokamadık. Bu sorun sadece bizdemi böyle yoksa bu yaşlardaki tüm çocuklarmı bu şekilde merak ediyorum.. Birde İstanbul’da çocuk endokrin doktoru tavsiyelerinizi bildirebilirmisiniz. Bizim ilk başlarda 3 ayda bir gittiğimiz en son randevumuzu 6 ay sonraya alabildiğimiz hastanede diyabetli 3-4 çocuk aynı anda muay. alınıyor. Odaya apar topar girip apar topar çıkıyoruz. Sormak istediğimiz soruların yarısından çoğu kalıyor. Uzman bir doktor olsa onunla günlerce konuşmaya ihtiyacım var. En başta Şekerin bu kadar değişkenliği oğlumun vücuduna kim bilir ne kadar zarar veriyordur bunu konuşmak bu duruma çare bulmak lazım. Teşekkür Ederim.. Saygı ve Sevgilerim..

  • Aslı Hanım Merhaba,

   Bu yorumunuzu kopyalayıp Ahmet Furkan’ın Annesi yazısının altına yorum olarak alabilir misiniz?

   Yeliz Hanım’ını yorumunu da sileceğim. Çünkü yazı formatına aldım. Bu konu başlığı farklı bir konu olduğu için burayı meşgul etmeyelim derim.

   Ya da sizin yorumunuzu da yazı formatına alalım. Sizin de takip etmeniz kolay olur.

   Diğer yazı üzerinden yorumla cevap veririm size.

   Sevgiler

 9. teşekkürler esra hn bende aynen sizin dediğiniz gibi daha dikkatli olmaya çalışıyorum .yürüyüşlerimi sıklaştırdım yiyeceklerime de daha fazla özen göstermeye çalışıyorum o bana ben ona alışmaya çalışıyorum.

 10. Arkaslar benimde bir sorum var ,ölümü beklemek ölmekten zormusya bende yakinda insulin tedavisine basliycam..sizden ricam su insulini nerelere yaparsam daha az canim yanar yada yapmadan yapilacak yere napim ovaliyimmi buz mu koyayim yani canimi en az nasil acitirim lutfen tecrubeleriniz vardir sizin paylasirsaniz cok sevinirim

  Bu arada telefondan yaziyorum hatali kelimeler icin ozr dilerim 🙂

  Herkesten deneyimlerini bekliyorum tesekkurler…

 11. Aklim karisti yardimci olurmusunuz… Tip 1 diabet tanisi konuldu ogluma ama arastirdikca tip 1.5 olabilir diye dusunuyorum acaba eger tip 1.5 ise yine insulin kullanmak zorundamiyiz? bu insulin ignelerinden hic bir sekilde kurtulus yok mu? dogal gidalardan alma veya farkli bir metod…“Pseudomassaria“ bu yazdigim bir mantar ismi ve kongo cumhuriyetinde yetisiyor dogal insulin olarak kullanilabilirmis…!!!! Vicutdaki cinko eksikligi insulin uretimini azaltiyor eger yeterili miktarda “zinc“ yani cinko mimareli iceren gidalar alirsak insulin ihtiyacini karsilayabilirmiyiz? benim amacim O ignelerden kurtulmanin yollarini bulmak artik bu azaba dayanamiyorumm…

  • Osman Bey Merhaba,

   Tip 1,5 olup ilaç kullanan ya da insülin kullanan da var. Doktorun buna karar vermesi en doğrusu.

   Bahsettiğiniz mantarı duymadım. Araştırmak lazım. Dün Anadolu Sağlık Merkezi’nin Diyabet adındaki kitabını okumaya başladım. Diyabetli bireylerin ilaç yerine doğal tedavi yöntemlerini kullandığını ama pek de işe yaramadığı yazıyordu. Birkaç bitkiden de bahsediyordu. Ama yine de bunlara güvenmeyin diyordu kitapta. Onları da akşam sizinle paylaşırım.

   Sizin dediğiniz gibi örneğin çinko eksikliği insülin üretimini azaltıyor. Ama ortada diyabet varken eksik bir şeyleri yerine koymaya çalışsak ta işe yaramıyor.Daha teşhis konulmadan bu tarz eksikleri yerine koymak mantıklı olabilir.

   Kendinize bu kadar dert etmeyin. Şu anda mevcutta insülin tedavisi en doğrusuysa mecburen bu en doğru yolda ilerlemek zorundayız.

   sevgiler

 12. slmlar herkese bende tip 2 dmliyim önceleri hap yaklaşık bir 7 senedirde insülin kullanıyorum günlük 40 ünite kullanıyorum bu metobolik cerrahiyi duydum randevu aldım bu mart ayı içerisinde gidecem yalnız özel bir tedavi yaklaşık 45 bin lira devlet karışmıyo yani gelişmeleri tekrar sizlerle paylaşırım hoşçakalın kader arkadaşlarım

  • Hakan Bey Merhaba,

   Galiba Taksim Alman Hastanesi’nde yaptırıyorsunuz. Gelişmelerden bizi haberdar edin lütfen.

   Umarım iyi bir sonuç elde edersiniz.

   Sevgiler

 13. Herkese merhaba..

  İnsülin bir morfin ilacı değildir..İnsülin, istismar edilmediği sürece yaşam kurtaran bir hormondur..İnsülin tedavisi ise yanetkisi en az olan ve marjinal faydası en fazla olan tedavi biçimidir..

  Bu yüzden ”insülini bırakmak” diye birşey sözkonusu olamaz..Özellikle de Tip-1 Diyabetliler ve LADA diyabetliler için..

 14. Hakan Bey;

  Bahsettiğiniz cerrahi müdahalenin temel fonksiyonu ”beta hücresi situmüle edici bağırsak hormonlarının salgısını arttırma” prensibine dayanıyor..

  Aynı mekanizmayı işler hale getiren Stagliptin isimli madde ”pankreas kanserine ve pankreatite yol açtığı” için ilacı üreten Merck firmasına birçok dava açıldı..

  Doç.Dr.Alper Çelik’in ”diyabeti bitirme ameliyatı”nın mantalitesi de aşağı yukarı aynı mantığa dayanıyor..İnce bağırsaklara bir yer değiştirme işlemi yaparak interlekin tarzı beta hücre fonksiyonunu arttırıcı ve leptin tarz iştahı baskılayıcı hormonların sentezini arttırma prensibine dayanıyor..

  Kabataslak durumu izah ettim..

  Doalyısı ile bu tür bir ameliyatın ”bir insan ömrü boyunca” ne tür tehlikelere yada yanetkilere yol açacağı bilinmiyor..O yüzden diyabet konusunda uzmanlaşmış çoğu doktor bu ameliyatı önermiyor..Daha doğrusu öneremiyor !

  Çünkü elde güvenlik verileri yok..Olanlar da tatmin edici değil..

  Şahsen ben diyabetik biri olsam insülin pompasından faydalanırdım bu tür riskli bir ameliyat olmaktansa…Ayrıca balıkyağı, vitamin-D ve zerdeçal gibi doğal antioksidan takviyelerden faydalanırdım..

  İyi günler efendim..

 15. Eyup bey merhaba, karisim insulin isimi goruyomus normalde benim sabah aksam novomix olurmus insulin rezervim oldukca iyi dediler tokluk insulin degerlerime de baktilar o da fena degilmis ,dun aradim daha yeni cikmis sonuclarim,ama ben sizin tavsiyelerinizi dinledim insulin aspart kullaniyorum gunde 3 defa ,levemir 1 defa,d vitamini,balik yagi,zerdecal hepsinide yapiyorum ,gunde bazen 5 6 defa o igneleri batiriyorum kendime ,ama soyledikleriniz isime yaramazsa bedduam fena tutar haberiniz olsun 🙂

 16. slmlar ben metobolik cerrahinin ne kadar faydalı olduğunu bilemem şahsen ama olanlardan duyduklarımız çok iyi güzel şeyler söylüyorlar,umut dünyası işte almanyada olsun kanadada olsun biçok buluşlar duyuyoruz ama malesef hep test aşamasında gözle görülür bişey yok umarım kesin bir tedavi bulurlarda tüm dmlileri bu hastalıktan kurtarırlar

 17. Merhaba. Eşim 14 yıldır şeker hastası. 3 aylık evliyiz. Balayında kendisini acile kaldırınca aklı başına geldi. O gün bugündür 3 aydır ağzına meyve sebze hariç hiçbir şey koymuyor. 20 üniteden 3 üniteye düşürdü şuan. Kan değerleri gayet normal gidiyor. Vücudunun ürettiği insülini de gösteren testleri de yaptırdıktan sonra olumlu sonuç alirsak ilacı bırakma aşamasına da gelicez Allah’ın izniyle. Size de bir umut olur diye yaziyorum. Ayrıca düzenli olarak egzersizini de yapıyor. Beraber spor salonuna devam ediyoruz. Kendi vücudunu çok iyi tanıyor ve neyi ne kdr yiyecegini kendine ne yaradığını çok iyi biliyor. Umarım bu bilgiler sizinde işinize yarar. Allah hepinize şifa versin…

 18. Moral yazınız için Tskler, Kübra hanım. Ben şekere yenilmedim Ama yenemedimde Çünkü o meret bir enerji sağlayıcı Onsuz olmasıda belki ihtiyarlıkta olabilir fakat yaşı genç bir insan için çok zor birde insülin ne kadar zamandır kullanıyor olmanız Onu hayatınızdan çıkartma zorluk derecesini arttırıyor, Sizin eşinize desteğiniz çok önemli, Bu çok uzun bir süreç Hayat boyu sürdürmek şart.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: