Soru-Cevap

Sor BakalımSoru-Cevap

Efsane geri döndü. Ve dönüşü muhteşem oldu. Zira soru harika bir soru.

Efsaneden kastım Öyküm’ün soruları ve Sıddık 🙂 .

Öyküm Solak’ın kurgusudur 🙂 . Buyrun soruyu okumaya.

‎10 gr karbonhidrata 1 ünite insülin yapan Sıddık, sabah kahvaltısında 1 dilim ekmek üzerine bir tatlı kaşığı bal sürmüş ve 3 ünite insülin yapmış. Tokluk şekerini 120 bulmuştur.

Ertesi gün ise canım ekmek itememiş. Kaşıkla 2 tatlı kaşığı bal yiyip 3 ünite insülin yapıp evden çıkmış. Ancak tokluk şekerini 160’larda bulmuştur.

Deneme için sonraki gün yalnızca 1 tatlı kaşığı bal yiyerek 1.5 ünite insülin göndermiş ve şekerini 115 bulmuştur.

Dördüncü gün ise 4 tatlı kaşığı bal yiyip 6 ünite insülin yapmış ama bu sefer tokluğu 217 çıkmıştır.

Sıddık’taki bu kan şekeri dengesizliğinin nedeni ne olabilir ?

Not: Sorunun cevabı hakkında birkaç düşüncem var ama tam olarak şudur diyemiyorum. Ama Öyküm’ün cevabı herşeyden önemli ve kıymetli. Yarın akşam 19:00’a kadar cevaplarınızı yorum olarak bekliyoruz 🙂 . 

19 YORUMLAR

 1. sıddık tıp 2 şeker hastasıdır pankrası ara çalışıyor olabilir
  sıddık uzun etkili iğnesi az veya çok yapmıştır
  sıddık aşık olmuş ve dertlidir bu şekerini yükseltebilir
  sıddık 21 aralık yaklaşıyor diye sitreslidir
  sıddık ın final zamanıdır.

  😀 onlarca sebeb sayarım…………

 2. Ömer Faruk Bey,

  maalesef soruyu dikkatli okumadınız sanırım. yanlış bakış açıları.

  Sıddık insülinleri doğru yapmış. karbonhidrat insülin oranından bunu kontrol edebiliyoruz zaten.

  burda sizce de farklı bir paralellik yok mu? mesela bal miktarı ve tokluk kan şekerleri ile ilgili, sorunun o noktada bir cevabı var

 3. yarım saattir bakıyorum….bakıyorum… bakıyorummm…
  matematiksel olarak sıkıntı yok ;1 kaşık bal=15 CHO
  1.gün 1 kaşık bal=1,5 ünite; Şeker=120
  2.gün 2 kaşık bal=3 ünite; Şeker=160 (fazladan bir kaşık; +40 şeker)
  3.gün 1 kaşık bal=1,5 ünite; Şeker=115
  4.gün 4 kaşık bal=6 ünite; Şeker=217 (fazladan 3 kaşık; +87 şeker)
  aklıma gelen sebepler;
  a) 4 kaşık balın yanında yenilen ekmek dilimi düşünülmedi,
  b) Glisemik indeksinin yüksek olması,
  c) Sıddık beyin, balının çakma olduğunu anlamasından dolayı, strese girmesi
  saygılar 🙂

  • İlker Bey,

   Sorunun cevabını Öyküm’den öğrenmenin verdiği rahatlık ve mutluluktan ötürü keyfim yerinde 🙂 . Artık ‘bilen’ oldum.

   Bu tarz sorulardan genellikle farklılıklar sıkıntı yaratır. Ama bu farklılıklar ne tarz bir sıkıntı yaratırı bulmalı diyerek ben de çekliyorum.

   Yarın akşamı da beklemeyelim Öyküm 🙂 . Burada herkes zayii olur 🙂 .

   Bu arada bu vesile ile Öyküm’ün ufkumu açmasından dolayı yarın bu sorunun cevabına istinaden farklı bir konu üzerine yazı yazmak gerekecek. Ben hazırlıklarımı yaptım. Sorunun cevabına mütakip bu yazı gelecek. Diyabet dünyası apayrı. Elimizi nereye atsak bilgi çıkıyor 🙂 .

   sevgiler

 4. esra abla glisemik indeksi yüksek yiyecekleri aç karna yani mide ve barsaklar bosken tüketince kana hızlı karışıyorlar ve tüketilen miktar artınca bu etkilerini daha çok görebiliyoruz.aç iken meyve yiyince de böyle oluyor yani bir dilim yiyip gerken dozu yapınca birşey olmuyor ama miktar arttıkça karşılığı dozu yapsakta kan şekerini yüksek bulabiliyoruz.

  • İzmrdr,

   Tebrik ediyorum 🙂 . Aslında doğru cevap ama burada suçlu Glisemik indekste değil Glisemik yük denilen şeyde.

   Yarın biraz da Glisemik Yük nediri anlatmaya çalışacağız.

   Açıklaman farkında mısın bilmiyorum ama tam anlamıyla Glisemik yük ile ilgili.

   Adını da öğrenebilir miyiz? 🙂

   Sevgiler

 5. Bu akşam dedim ki “iyi ki Sıddık 3 kaşık bal yemiş” . Çünkü diyabetlilerin “Glisemik Yük” kavramını gerçekten bilmedikleri ortaya çıktı.Glisemik indeks konusunda hemen herkes bilgili. Bir diyabetliye glisemik indeksi yüksek besinleri say desen 1 dakikada 20 tane sayar. Peki ya glisemik yükü yüksek gıdalar ?

  BAL örneğinde olduğu gibi glisemik yükü ÇOK YÜKSEK olarak bir besinden, diyabetli kişi az miktarda yediğinde ve karşılığında doğru karbonidrad hesabı ile insülin yaptığında nispeten tolere edebilmekte. Ancak fazla yenildiğinde, ya da alınan besin miktarı arttıkça karbonhidrata karşılık gelen insülin miktarı bu tolerizasyon için yetmiyo. Yani bir kaşık bal için 1 ünite insülin ihtiyacı olan kişi 6 kaşık yediğinde 6 ünite yetmiyo .

  Peki napıcaz? Var mı bunun bi hesabı?

  Açıkcası yurtdışında bazı yerlerde böyle bir hesaplama yapıldığı yolunda kulağımda bir duyum var ama nerden kalma gerçekten hatırlamıyorum. Kendim de bu tip bir yöntemden haberdar değilim. Dahası Türkiyede böyle bir hesap yapan var mı onu da bilmiyorum, hiç duymadım.

  Genel öneri bu tip besinlerin bir öğünde yaklaşık 1 karbonhidrat değişimi kadar tüketilmesidir. Örneğin 60 gr karbonhidrat alan kişi 3 dilim ekmeğin yanında 1 tatlı kaşığı bal yerse tolere eder. Ama 2 dilim ekmekle 1er tatlı kaşığı bal ve reçel yerse iş karışıyo. Onu 1 değişimde tutmak lazım. Hadi belki 1.5 ama fazlası kan şekeri dengesini ciddi anlamda bozmakta…

  Peki neler aklımıza ilk gelen glisemik yükü yüksek besinler : BAL-REÇEL-ŞEKERLER-ŞEKERLEMELER-ŞEKERLİ İÇECEKLER-ŞERBETLİ TATLILAR VS.

  Bir de kalori hesabı bilenler için yaklaşık bir hesap verelim. Bir diyabetlinin günde tüketmesi gereken glisemik yükü yüksek besin miktarı, ihtiyacı olan kalorinin onda birini geçmemeli. Bu da 2000 kalori alan bir adölesan için 200 demek yani 2 adet baklava

 6. ben tip 2 diyabet hastasıyım 3 ay önce teşhis kondu şu an insulin kullanıyorum ayrıca uzun bir süredir anemi hastasıyım htc(hematocrit)seviyem %20 ile %30 arasında sürekli olarak değişiyor şu anda kullanmış olduğum şeker ölçüm cihazlarının kullanım kılavuzlarında htc aralığı %30 ile %55 olmak zorundadır ve buna benzer htc aralığı %30-55 gibi uyarılar var öğrenmek istediğim konu şu benim elimde olan cihazlar kan şekeri seviyemi yanlış gösteriyor olabilirmi ne oranda yanlış gösteriyor olabilir bendeki cihazların kullanma kılavuzlarındaki bu uyarıları okuduktan sonra cihazları araştırmaya başladım şu anda piyasada htc aralığı %20-70 arasındaolan az sayıda cihaz var anemi hastalığımdan dolayı daha sağlıklı ölçüm yapmak amacıyla bu cihazlardan almama gerek varmı bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim iyi günler iyi çalışmalar sağlıklı günlere kavuşmak dileğiyle

  • Coşkun Bey Merhaba,

   Diyabet ve anemi ikilisinde kan şekeri ölçümü konusu nasıl olur bilgim yok.

   Öyküm’cüm, senin bilgin var mı?

   Aslında yorumunuzun içerisinde cevap ta var. Sizin kullanmanız gereken cihazın hiç aralığı kaç olmalı? Bir de ben de htc yi araştıracağım ama sizden duymak daha anlamlı olur. Htc nedir?

   Piyasada güvenilir markalardan Roche ve Abbott’un cihazlarını önerebilirim size.

   Sevgiler

 7. esra hanım merhaba hematokrit in ne olduğunu sormuşsunuz yazmama gerek yok internette hematokrit düşüklüğü ile ilgili bilgi fazlasıyla var son kan tahlilimde( hct %28 )çıktı bazen( % 16) ya kadar düştüğü oluyor ben deki cihazların birinde hct %30-55 arasında olmak zorundadır yazıyor bende 3 adet cihaz var diğer 2 sinin de hct aralığı %30-55. hct değerlerimden dolayı bu cihazların bana uymadığını düşünüyorum araştırmalarım sonucu hct aralığı %20-70 olan 2 cihaz buldum freestyl optium h ve oncall platinum yanlız sorun olan şu bucihazların sitripleri fazla yaygın değil ve benim kullandığım sitriplerden pahalı bu cihazların hastanelerde kullanıldığını öğrendim bu konuyu kontrole gittiğimde doktorumla görüşüp karar vereceğim iyi günler iyi çalışmalar sağlıklı günler dileğiyle

  • Coşkun Bey,

   Önceki yorumumda da bahsettiğim üzere sizden duymak istemiştim hct nin detayını ama zaten araştırdım. Neticede önemli olan size yardımcı olmak.

   Accu-cek Performa Nano nun hematokrit aralığı % 10-65 aralığında. Strip fiyatları biraz pahalı. Sizin için maliyet önemli mi bilmiyorum. Piyasadaki mevcut markalarcarasında en doğru sonucu veren cihaz. İstanbul’da oturuyorsanız size uygun fiyatla almanız konusunda yardımcı olmaya çalışırım.

   Abbott’un Optium cihazının hct aralığı ise % 20-70. Bu aralık ta size uygun değil diye düşünüyorum.

   Cihaz tercihi yaparken marka bilinirliğine dikkat etmeniz naçizane önerim olur.

   Bu arada hct aralığı % 30-55 olan ıme Dc mi? Umarım değildir.

   Sevgiler

 8. merheba esra hanım evet o uyarı ıme-dc nin kullanım kılavuzunda yazıyor 24 ocakta ilk kontrolüm var belki ben bu konuyu fazla abarttım çokta önemli olmaya bilir doktorumun bu konuda vereceği cevabı merak ediyorum bu konuya fazlasıyla göstermiş olduğunuz ilgiden ve yapmış olduğunuz önerilerinizden dolayı teşekkür ederim iyi günler iyi çalışmalar

 9. Öncelikle herkese merhaba. Yazılanları dikkatle okudum. Benim nişanlım diabet hastası. Doktoru tip1 ile tip 2 arasında olduğunu söyledi. 2 yıl önce teşhis konuldu. 2 yldır da insülin tedavisi görüyor ancak kendisi yaklaşık 6 aydır İnsülinini hiç vurmuyor ve kontrole gitmiyor. Eskiden şekerinin yükseldiğini ve rahatsız olduğunu söylerdi ancak birkaç aydır hiç böyle şikayetleri olmadığını söylüyor. Acaba insülin kullanmaması herhangi bir risk yaratır mı?

  • Nuran Hanım Merhaba,

   Birkaç yazının altına aynı yorumu yapmışsınız. Buradan da yanıt veriyorum.

   İnsülin kullanması zorunlu olan bir diyabetli insülin kullanmazsa öncelikle kan şekeri tahmininden fazla yükselir. Ve aniden komaya girerek hastaneye kaldırılır. Hastanede hayata döndürülebilirse döndürülür ve yoğun bir tedavi sürecine girer. Bu süreçte bir de organ hasarları da oluşabilir.

   İnsüline bağımlı diyabetin öneminin farkında olmanız lazım. İnsülin su gibi bir hayattır aslında. Risk yaratır mı sorunuz 2 yıldır diyabetli yakını olan sizin de aslından cevap verebileceği bir soru olmuş 🙂

   Nişanlınızı bloğumuza dahil etmeye çalışın. Belki durumun daha net farkında varır.

   sevgiler

  • Yağmur Hanım Merhaba,

   Gündüz vurduğum derken yemek öncesi yaptığınız ise ek karbonhidrat alın lütfen. Hipoglisemiye girersiniz. Çok yemeyin. Kh/insülin oranınıza göre yiyin. Gece yaptığınız uzun etkili insülininizi yapın mutlaka.

   Sevgiler

  • Aziz Bey Merhaba,

   Biraz geç bir cevap oluyor. Umarım işe yarar.

   Ertesi gün akşam saatine kadar uzun etkili insülini (Lantus ya da Levemir’dir.) yapardım. Örneğin yanlışlıkla sabah 9’da yaptım. Ertesi gün akşam 9’a kadar uzun etkili insülini yapmazdım. Ama ertesi gün sabah 9 itibarıyla kan şekerini akşam 9’a kadar kontrol ederdim. Kan şekerinde sıkıntı gördükçe yemeklerden önce yaptığım kısa etkili insülin ise onunla düzeltme yapardım. Akşam 9’da ise yine uzun etkili insülinini yapar ve normalde nasılsa öyle devam ederdim.

   Bunu örnek olarak yazdım ama bir doktora danışın mutlaka.

   Sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: