Şeker Ölçüm Çubuğu ve Çıkan Fark

Sizden GelenlerŞeker Ölçüm Çubuğu ve Çıkan Fark

Bugün Çağla’nın şeker ölçüm çubuğu ile ilgili oradan oraya koşturdum ve bir dizi görüşmeler yaptım .

Biz ölçüm aleti olarak Optium Xceed kullanıyoruz . Ölçüm çubuklarının da bildiğiniz gibi paketi 60 TL. Devletimiz tüm uğraşlara rağmen 17.78 TL ödüyor. Arada inanılmaz bir fark çıkıyor. Bu da sadece kutu başına çıkan fark . Özel sağlık sigortasından alım yaparsak % 80 sigorta ödeme yapıyor fark 12 TL kutu başına oluyor.

Bizim sağlık sigortamız maalesef limitli bu yüzden de sürekli özel sağlık sigortasını kullanmak uzun vadede çözüm değil. Bu yüzden daha az fark nasıl ödeyebilirimin araştırmasına girdim. Neyse detayını merak edenlere telden anlatayım. Burada yazmayayım.

Bir eczaneden 15 TL kutu başına fark ödeyerek SGK dan ölçüm çubuklarını alabildim. Ama benim için biraz zahmetli oldu . Sonra bu iş böyle olmayacak dedim ve Accu – Check ölçüm aletini denemeye karar verdim. Bir eczaneden ücretsiz ölçüm aletini ve deneme çubuklarını aldım. Gerçi içerisinde 50 adet olan çubukların kutu fiyatı 36 TL imiş. Eeee devlet gene 17,78 TL ödüyor . Fark gene aynı .. Haydaaaaa… Bir tek özel sağlık sigortasında anlamlı. Onu da yukarıda anlattığım gibi kullanmak istemiyorum.

Eve geldim ölçüm için ilk denememizi yaptık. Optium Xceed ile ölçüm 150 Accu-chek ile 122 çıktı. 2. bir haydaaaa… Ankara’da Ümitköy’de oturuyoruz. Buralarda bir eczane ile konuyu çözebilir miyim diye alışkın olduğum bir tanesi ile konuştum. Kendisi bu konuda araştırma yapacağını ve ne yapabileceğini bildireceğini söyledi lakin pek ümitli değilim . 4 adet daha ölçüm yapıp karşılaştıracağım. Aradaki ölçüm farkını da anlayabilmiş değilim . Bana bu konuda yardımcı olabileceklere minnettar olurum .

Bir de SUT’u okudum. 18 yaş altı için raporda ne kadar ölçüm yazarsa ancak o kadar çubuk alınabileceği yazıyor . Eczaneye sordum onlar da aynı şeyi söyledi. Doktorumuz ne kadar yazarsa o kadar alınabiliyor kısmını ben yapamadım. Bu konuda da yardımcı olabilir misiniz ? Bunu uygulayan var mı?

Sevgiler,

Asena ….

118 YORUMLAR

 1. Asena Merhaba,

  Dün konuşamadık ama bugün seni arayacağım.

  Herkesin bilgi sahibi olması için buradan da yazıyorum.

  Maalesef senin de belirttiğin gibi SGK’nın ödediği tutar her marka kan şekeri ölçüm çubuğu için aynı. Bazı eczaneler hasta kaybetmemek için fark almadan ölçüm çubuklarını verebiliyor. Ya da insülinler ve iğne uçlarını eczaneden alırsak da yine ücretsiz kan şekeri ölçüm çubuklarını verebiliyorlar. Ama Abbott’un Optium Xceed’i oldukça pahalı. Ve eczaneler bu farka maalesef katlanamıyor. Katlanmalarını yani zarar etmelerini bekleyemeyiz.

  Diğer konumuz iki glükometrede de deneme yapman ve iki sonucu kıyaslaman. Bu doğru değil. Çünkü iki glükometrenin çalışma prensibi aynı olsa da kanda baktığı enzim farklı. Bu sebeple glükometreleri birbiriyle kıyaslamak doğru değil. Mutlaka test etmek istiyorsan kan testi için gittiğinizde damardan alınan kandan bir damla stribe damlattır ve laboratuar sonuçlarına göre ne kadar sapma var ya da yok ölçümle. % 10-15 fark çıksa bile normal olur. Bunu unutma. Ama iki marka da güvenilir. Kafanda soru işareti kalmasın.

  Reçete ve rapor konusuna gelirsek. Raporda ölçüm sayısı belirtilmişse o kadar çubuk alınabiliyor. Ama sayı belirtilmemişse doktor ne kadar reçete ederse o kadar alabiliyorsunuz. Çocuklarda 18 kutuya kadar alınabiliyor. Raporda sayı varsa bence raporu yenilettir.

  sevgiler

  • Merhaba. Eşim Tip 1 diyabet hastası ve günde en az 3 defa ölçüm yapıyor. Accu chek active kullanıyoruz. Ölçüm çubuklarını malum devlet 2 kutu veriyor ve bu da bir ay sonra bitiyor ve bu durumda tekrar reçete etmek için yanlış hatırlamıyorsam 2 ay beklemek gerekiyor. Bizde hergün 3 defa ölçüm yaptıgımız için internetten en ucuz 26 tl ye buldugumuz Kamelya. com sitesinden alıyoruz. Baya bir külfet oluyor bize bu durum.

   Esra Hanım’ın yazdıgı yorumu okudum. ‘Raporda ölçüm sayısı belirtilmişse o sayı kadar çubuk alınabiliyor. Ama sayı belirtilmemişse doktor ne kadar reçete ederse o kadar alınabiliyor’.

   Şimdi bunu doktorumuza ve eczacımız sorup arastıracagım zira kimse bize bu bilgiyi vermedi. Eger Esra hanımın dediği gibi ise raporu yeniletip ölçüm sayısı belirtmemesini isteyeceğiz doktordan.

   Sonucu burdan yazacagım. Esra hanımın dedigi gibi ise çok iyi!

   Saygılar.

   • Hayati Bey Merhaba,

    Farklı bir yazımızın altına da yorum yapmışsınız.

    Tekrar etmem gerekirse; Tip-1 diyabetli yetişkinler 3 aylık maksimum 9 kutu 50′lik ölçüm çubuğu alabilmekte. Sağlık Uygulama Tebliği olan SUT’a göre bu şekilde. Yani bu da ayda 3 kutu yapmakta.

    Eşinizin raporunda ayda 2 kutu 50′lik gibi bir şey yazılmışsa ya da bunu anlatan günlük bir kullanım girilmişse bu sebeple ayda 2 kutu alıyor olabilirsiniz.

    sevgiler

 2. arkadaşlar,

  Ankara Ümitköy yakınlarında oturanlar için bildiğim bir eczane var. İnsülin ve diğer ilaçlarınızı oradan aldığınız taktirde striplerden fark almıyorlar. Ben accu-chek performa kullanıyorum. Ortalama bu cihaz için kutu başına 20 tl gibi bir fark çıkıyor. Fakat dediğim gibi insülin gibi devamlı kullandığınız ilaçları buradan aldığınız taktirde fark almıyorlar. Ben eczane ile konuştum başka arkadaşları da yönlendireceğimi söyledim. Kendileri, size birazcık yardımcı olabilirsek ne mutlu bize dediler. Eğer bu şekilde strip almak isteyen arkadaşlar var ise Esra Hanım aracılığı ile bana ulaşabilirler. Ayrıca cihazın reklamı yapmak için söylemiyorum yanlış anlaşılmasın, her kan tahlilinde ben cihazı da test ediyorum. Hatta direk damardan gelen kanla değil de serumdan aldığım örnekle test ediyorum. Sonuçlar çok yakın çıkıyor. O yüzden gönül rahatlığı ile kullanıyorum.

  • merhaba Ahmet bey bu hastalıkla yenı tanıştım iki ayı geçtı ılk test cıhazım IME-DC strıplerı sgk karşiliyor yaklaşik bir önce bende sızın gıbı şuphelendım burada yazdım sağolsun esra hanım da yardımcı oldu yenı bir cihaz aldım accu-chek performa iki cihazı test ettım aralarında 2 brim fark oldu en fazla şuphelendığım zaman çok dengesiz çıkıyordu sebebını araştırdım problem benden kaynaklanıyormuş numune alırken çok dıkkat etmek gerekiyor basit bir örnek meslek elektronik daha çalişiyorum evofis olarak iş yerım evın bir odası laboratuvar arıza işi fılan değıl özel tasarımlar fılan yapıyorum ellerım parmak uçları sicak havya ıle temas ettığı için nasırlı numune alırken sicak suyla sabunla yıkıyorum kuruluyorum ama nasır tam kurumuyormuş numuneye su karışıyormuş tespıt ettığım hata bırıncısı bu ikincisi striplerı rastgele yerden almamak IME-dc strıp aldım kendı eczanemden almamıştım gıttım yıne aynı eczaneden strıp aldım test ettım rastgele test sonuçları çıktı kendı eczanemden aldıklarımda sorun yok elektronik işinde kullandığım masa tipi merceğım var mercek altında inceledim her iki eczaneden aldığım strıplerı aralarında çok buyuk farklar gordum şöyle ızah edeyım bır kağidı kör makasla kesersen pütürlü keser kesılen yer duzgun çıkmaz yeni keskın makasla kesersen kestığın yer temız duzgun çikar aralarındakı fark bu buda bırısı orijinal diğerı rastgele üretılmış strıp çin malı derlerya aslında her bozuk malzemeyı çinlilere yüklemek gelenek türkiyemızde:) bu strıplerdede aynısı var şimdı eczacım harıcınde başka yerden almıyorum eczacımada konuyu soyledım şeker hastalığında yenı olunca tutunacak dal arıyoruz şimdı sgk nin verdığı cihazı kullanıyorum içim rahat guvenıyorum cihazıma arada bir accu-chek performaylada ölçüm yapıyorum accu-chek performa mükemmel cihaz ama sgk tamamını karşılamıyor öğrendığım kadarıyla bu aralar doktoruma yazdıracağım rapora ilave edılmesı gerekiyormuş

  • Ahmet bey merhaba;ben ankara sincanda oturuyorum.önceden bizde gazi mahallesinde bir eczaneden counter ts marka stripleri farksız alıyorduk ama bu ay eczane artık o cihazı vermediklerini one touch select marka baska ürünü verdiler.dün iki cihazla ölçüm yaptıgmızda arda baya fark cıkınca daha iyi bir cihaz kullanalım diye düşündük.ümitköye yakınım.o eczanenin ismini burdan yada mail adresimden paylaşabilrmisiniz.mail : sonersalinan@ogm.gov.tr
   teşekkürler…

  • Merhaba Ahmet Bey. 4 yaşında tip 1 diyabetli bir kızım var. Accu check performa nano kullanıyorum. Ankarada oturuyorum. Test striplerine fark ödemeden alabileceğim eczanenin ismini ve adresini verirseniz size minnettar olurum. Saygılarımla.

  • Merhabalar
   Bende sizlere ışık olabilecek bazı konularda bilgilendirme yapayım şeker hastaları yani diyabetli hastalarımız bence beslenmesine en dikkat eden hastalığını avantaja çevirebilen ender grup ve bu konuda şeker ölçüm yaptığı cihazlara dikkat eden grup kaygılarını anlıyorum en doğru ve kaliteli cihazı kullanmayı hak ediyorlar bence güvenebileceği eczacısına ticaret için değil de hastasına doğru bilgi veren kişinin önerebileceği cihazı kullanmalı ve 1.2 yılda bir cihazını değiştirmeli çünkü bu cihazlarda kalibrasyon bozulması oluyor ve çabuk bozuluyor size önereceğim altın elektrod uçu olan açlık veya tokluk fark etmeyen eksersiz sonrası bile bakabileceğizin FDA onayı olan Glucodr cihazını kullanın fark vermezsiniz çünkü eczacıya uygun şartlarda veriliyor stripleri devlet ödüyor cihaz tedarikçisi firmalar ödeme yaptığı cihazları vererek hastalara yardımcı oluyorlar İstanbulda olan kişiler de bilgi veya yardımcı olabileceğim konu olursa seve seve bilgi verebilirim sağlıkla kalın

   • Sadık Bey Merhaba,

    Tip-1 diyabetli misiniz bilmiyorum ama GlucoDR’nin FDA onaylı olduğunu ilk kez sizden duyuyorum 🙂 Türkiye’de FDA onayı olsun ya da olmasın CE belgesine sahip her glükometre satılıyor. GlucoDR gibi birçok glükometre de maalesef kan şekerini doğru ölçmüyor.

    Bu sebeple de bilinen ve güvenilir markaların glükometrelerini önermek daha iyi olur. Örneğin; Abbott, Bayer ya da Roche gibi.

    sevgiler

  • Merhaba ahmet bey ben yapracıkta oturuyorum accu chek performa nano cihazını kullanmamı tavsiye ettiler bu bahsettiğiniz eczane bizede yardımcı olabilirmi Neticede bu strip lerden günde 5 tane kullanıyorum ve her kutuda çıkan fark totalde iyi meblağ oluşturuyor i

  • Sevgili kardesim ben mustafa turkoglu eger banada bir eczane ismi onerirseniz sevinirim fark odemekten biktim artk 28 yillik diabetm adres isim gonderrseniz sevinirim…

  • Ahmet bey benim çocuğumda 4 yıldır t1 bizde akuçek performa nano kullanıtoruz fak almadan alabileceğimi eczane neresi yardımcı olursanız sevinirim

  • Merhaba.
   Ankarada fiyat farksız accu check performa strip alabileceğimiz eczane ismi verebilirmisiniz. Yenimahallede oturuyorum.
   Teşekkürler.

   • İsmail Bey Merhaba,

    İlçe olarak bir bilgimiz olmamakla beraber Dilekcan Eczanesi’ni Ankara’da önerebilirim. Farksız mümkün müdür almanız bilmiyorum ama yine de iletişimde geçmenizde fayda olabilir.

    sevgiler

 3. Kulak memesinden kan şekeri ölçümü Glucotrack’te delmek yok bu yaz türkiyeye geleceğni sizin aracılığınızla öğrendik striplerin ucuzlaması lazım artık onlara ihtiyacımız olmıycak yanlışım varsa düzeltin…kredi çeker yine alırım 😀

 4. Değerli Şekerler,
  Ben uzun yıllardır “IME-DC” marka Şeker ölçme cihazı kullanıyorum,
  Ölçümlerinden sağlıklı sonuçlara ulaştığımı söyleyebilirim.
  Ve şeker ölçme çubuklarına fark ödemesi olmuyor.(duyurulur.)

  • Burhan Bey Merhaba,

   Ime-dc yi bir ara deneyen biri olarak yüksek ve düşük kan şekerinde çıkarttığı sonuçların yanıltıcı olduğunu düşünüyorum. SGK’da dediğiniz gibi fark çıkmıyor ama sonuç güvenilirliği bence düşük.

   Kullanmam ve önermem de.

   sevgiler

 5. Ben uzun yıllardır kullanıyorum , hatta kan vermeden önce ve sonra kontrollerimide yapıyorum, ve sonuçlara güveniyorum(ölçüm sırasında el yıkama, sağlıklı kurulama, cihazın sağlıklı testleri yapılması kaydıyla) tavsiye ederim.(kan şekerimin düştüğünü hissettiğim zamanlar ölçümle uyuştuğunu),(yüksek ölçümler aldığımda ek insülin vurduktan sonra tekrar ölçümlerde düşüşlerin seyrinin de doğru çıktığını gözlemliyorum), ancak sizin gibi pompa kullananların bu konuda daha deneyimli olabileceğini de düşünmüyor değilim.

 6. Merhabalar. Bende kızım için optium strip kullanıyordum. Usakta tum eczaneleri hatta ecza depolari dahil gorustum. Minimum fark 15TL istiyorlar. Firmayla ve satis temsilcileriyle bile gorusmeme ragmen sonuc ayni. 15 TL fark… Bende accu-chek markasını denedim. Ve hic fark almayan bir eczane buldum. Su anda urunden memnunuz. Dahası parmak delme lanceti optium a göre daha az can yakıyor. Optium sanki insanın canını accu-chek e gore daha cok yakiyor. Ama orjinal lancetlerle tabiki… Bunlar benim gozlemlerim ve fikirlerim. Amacim reklam olmamakla beraber sadece fikir paylasimidir. Herkese saygılarımla.

 7. diyabetli annesiyim.kızıma teşhis koyulduktan sonra optimum kullanmaya başladık.taki pompa takılana kadar.pompa kullananlar bilir sensör ayrı bir külfet aileler için.nasıl yaparızda sitrip ücretini sensör için kullanırz die.ama ögrendimki accu_chek marka sitripleri ücret almadan alan eczaneler varmış.hemen araştırdım ve buldum.ve gerçekten veriyorlar bir kuruş ödemiyorum.bu olayı kendi eczanemle konuştum ilk başta onlar böyle bişey olmayacagını söylediler.ama firmayla konuşup bana geri döndüler.ve olumlu bir dönüştü bu.çok mutluyum.18 kutu alıyorum.bitince tekrar yazdırıyorum.sizlerinde araştırıp olumlu sonuçlar almanız dilegiyle.

 8. Herkese Merhaba ,
  Tüm kader dostlarım teşekkür ederim. İlk önce Esracığıma :))) Ahmet Bey ile konuştuk . Ümitköyde bir eczane söyledi accu-chek için . Şimdi aldığım kutuları bitireceğim ve ben de gidip oradan alacağım . Artık O. Xceed bu durumda maalesef kullanamayacağız. İlker Bey ( Kayseri ), kendisine de teşekkür ederim , telefonda o da nazımı çekenlerden .. Ama o 5 TL fark ödediğini söyledi. Şimdi hiç fark ödemeden alma ihtimali doğdu . Umarım o da Kayseri de yakalar böyle bir şans. Tek basamak cihazı serum kanı ile test etmek kaldı . Bir de Esra cihazın üretim yılını sordu . Bu tarihin nasıl bulacağım bilmiyorum . Garanti belgesine baktım izin tarihi 18.04.2012 gözüküyor. Bu eski bir cihaz olduğu anlamına mı gelir ? Yoksa seri nodan bulma şansım var mı bilmiyorum . Bu konuda bilgisi olan varsa paylaşabilirse sevinirim .

  Yanımda olduğunuzu bilmek çok ama çok güzel ,

  Sevgiler,

  Asena

 9. Bu konuda bende yardımcı olabilirim yıllarca kıZım için striplere dünya para verdim ama şimdi cimriye tskullanıyorum ve hiçbir fark ödemiyorum.saygılar mustafa çağlar

 10. Esra hanim , bizim raporda olcum sayisi ve insulin dozlari hepsi bos ve dr.um 22 kutu yaziyor .Accu check nano performa kullaniyoruz ve fark odemeden aliyoruz. Boylece bu konuda sikinti yasamiyoruz.umarim hep boyle olur ve umarim tum diyabetlilerde ayni kosullarda olur……..

   • İyi günler birşey sorucam annemin şeker hastalığı var ölçüm cihazı aldım bende sgk verdikleri ölçerken fazla gösteriyor neyse aldığım cihaz accu_chek performans nano çok memnunuz ama ölçüm çubuklarını sgk yarısını ödüyormuş aldığım yer hepsi öder diye aldım Ankara yenimahallede oturuyorum ücretsiz veren bir yer var mı varsa bana da mesaj atarsanız sevinirim.(kemanci88@gmail.com) şimdiden teşekkürler.

 11. Asena hanım iyi akşamlar.Bende accu_chek active kan ölçüm makinası var.Geçen hafta yeni aldım.11 pakette kan ölçüm çubuğu var.İhtiyacınız varsa esra hanımda numaram var.İstanbul dışında ikamet ediyorsanız kargo ile gönderirim. Yeterki siz mağdur olmayın.

  • Hayırlı akşamlar dilerim.. Yirmi yaşındayim ve iki hafta önce tip 1 diyabet olduğumu öğrendim. Insülin’e başladım ve bu alışma aşamasında kanşekeri yükselip inişler sık olunca stripler’i fazla kullanmaya başladım. Şeker aletim accu check performa nano olunca’da eczane’den fiyat konusunda sıkıntılı şeyler söylüyorlar. Yardım edebilir misiniz .. Şimdi’den çok teşekkür eder hayırlı akşamlar dilerim..

   • Üzeyir Bey Merhaba,

    Bu süreçte kolaylıklar dilerim. Umarım kısa sürede tip-1 diyabetli hayata adapte olursunuz. Ki olacağını düşünüyorum.

    Strip maliyeti ve SGK geri ödemeleri ülkemizde maalesef sıkıntılı. Kaliteli ürünlere ulaşınca da daha fazla fark ödüyoruz. Tüm ilaçlarını aynı eczaden alacağını taahhüt edersen belki fark almazlar. İstanbul’da yaşadığım için farklı illerdeki eczanelerde durumlar nasıl bilemiyorum.

    sevgiler,

    • esra hanım kızım 70 yaşındayım ve şeker hastasıyım…şeker ölçüm çubuğu için (3 kutu) 90 tl yakın para ödedim…Contour TS alet kullanıyorum…çayyolunda oturuyorum…bahsigeçen ücret almayan eczane nin adı ve adresini mailime gönderirmisin…teşekkürler

 12. Mustafa Bey Merhaba,

  Yorumunuzdan telefon numarasını sildim.

  Hangi ilde yaşıyorsunuz? Hangi marka striplere ücret ödemiyorsunuz. Ban telefonunuzu esra@diyabetimben.com mail adresime gönderin lütfen. Yaşadığınız ile göre sizinle iletişime geçmek isteyen olursa telefon numaranınızı veririm.

  sevgiler

 13. merhabalar, uzun zamandır bu siteyi takip ediyorum. bende ankarada yaşıyorum benim oğlum 2,5 yaşında 14 aydır tip 1 diyabet, bizde ilk optimum xceed kullandık 12 ay kadar ama söylediğiniz üzere çok pahalı, ve bizde 4 ayrı aletle karşılaştırma yaparak fark ödemeyeceğimiz yada az ödeyeceğimiz bir alete geçtik. optimum xceed’e en yakın kan ölçümü (hatta halen bazı ölçümlerde karşılaştırma yapıyorum aynı kan değerini gösteriyor) yapan bir alet kullanıyoruz. Bayer’in contour ts isimli kan ölçüm cihazı. bunun striplerini dikmende bir eczaneden ücretsiz alıyoruz. herkeze kolay gelsin. Sevgilerimle….

 14. Esra Hanım Merhaba,
  Yaklaşık 9 aydır hiç bir fark ödemeden aldığımız stripleri bugün tanesi başına 5’er lira fark vererek almış eşim.Açıklama olarak da “firma öyle bir karar aldı demişler.” Accu chek performansnano kullandığımız cihaz.
  Bu gerçekten firmanın kararı mı onu merak ediyorum. Yoksa eczane mi bizi yanıltıyo? Bu konuda bilginiz varsa paylaşırsanız sevinirim…

 15. Beyhan Hanım Merhaba,

  Firmalar dönem dönem bazı eczanelerle çalışma yapıyorlar. Normalde sizin eczaneniz ile çalışma yaparken sonrasında yapmamaya başlamışlardır. Dolayısıyla eczane de ya alması gereken tutarı ya da hastasını kaybetmemek için az bir farkı almaya başlayabiliyor. Yani bu durumda firma önceden bu eczaneye çalışıyor şimdi de çalışmıyorsa sorun firmadan kaynaklı. Ya da eczane zarar etmemek için az da olsa fark almaya başlamış olabilir.

  Ama sizin dediğiniz gibi firma Mart ayından bu yana fark almaya başlamış demek bu sebeplerle doğru değil. Her zaman olabilecek bir durum.

  Normal şartlar altında her eczane standart uygulamayı yaparsa Performa Nano için kutu başına 18 TL fark alması lazım. Bunu da unutmamamız gerekiyor.

  sevgiler

 16. Ankarada accu check performa nanoyu ücretsiz aldığımız eczanemiz var ancak 9 kutudan sonrasında kutu bası 5 tl fark alıyolar. Bilgi almak isterseniz Esradan numaramı alabilirsiniz

 17. Öyküm Hanım Merhaba,
  Bana mı yazdınız tam emin olamadım ama ilginiz için çok teşekkür ederiz oğlum ve ben. Biz İstanbul’da yaşıyoruz.Pendik Eğitim ve Araştırma Has. Karşısında bi eczaneden ücretsiz alıyoduk. Bir daha kontrole gittiğimizde oradaki başka eczanelere soracağız artık. Olmadı Esra Hanım’dan bir eczane ismi rica edeceğim.

 18. Öyküm Hanım ; merhaba

  Sizinle görüşmek tanışmak kısmet olmadı . Ahmet bey Ümitköy de bir eczane önerdi. Oraya gideceğim ölçüm çubuklarımız bitince . Sizin de Çayyolu veya Ümitköy de bildiğiniz paylaşabileceğiniz bir eczane var mı accu -chek için?

  Sevgiler,

  • Asena Merhaba,

   Her firma teknik bir problem olmadıkça cihazının iyi çalıştığını savunuyor. Ama yapılan bazı çalışmalarda cihaz yaşı ilerledikçe cihazın performansı düşüyor. Ve sapmalar da olmaya başlıyor. Bu seneple cihazları en az 2 yılda 1 değiştirmek lazım.

   Sevgiler

 19. Öncelikle merhaba 🙂
  Gün içerisinde evde , arabamda , klupte farklı cihazlar kullanıyorum. Farklı cihazlardan sonuçlar almam ve bunları düzenli veriler halinde tutmam verilerin güvenilirliği hakkında bir sorun yaratırmı.?
  Ayrıca futbol oynayan ve günde 10-15 arası ölçüm yapan birisi olarak benimde sorunlarımdan bir tanesi strip konusu. Kocaeli bölgesi için bir bilginiz varmı ?
  Sevgiler

 20. Merhaba ÖZDER bey Ankara dikmende hangi eczaneden contour ts aldığınızı ve ESRA Hanım sizinde bildiğiniz eczane varsa bilgi verirseniz çok teşekkür ederim.

 21. Merhaba ben de accu chek active kullanıyorum 26 haftalık hamileyim şeker yönetimim çok zor geçiyor ve sık ölçüm yapıyorum kutu başı 10 tl ödüyorum daha ucuzunu bulamadık Ümraniye de oturuyorum Şentürk beyin teklifi geçerliyse memnun kalırız ayrıca Anadolu yakasında hangi eczaneden fark ödemeden alabiliriz yardımlarınız için şimdiden teşekkürler Allah kolaylık versin herkese…

 22. merhaba.. BATMANDA YAŞIYORUM. benım oğlum 3 yaşında daha yedi aylıkken tip1 dıyabet teşhisi konmuştu. ve Bayer Contour TS şeker ölçüm sıtrıbi kullanıyorum.. eczanem benden 10 tl fark alıyor. ve bır devlet memuru maaşıyla bunun altından artık kalkmak mümkün değil lütfen güneydoğu bölgesınde (batman,siirt,diyarbakır,) fark almadan bu sıtrıbleri alacağımız bı eczane ısmı söyleyın saygılarımla..

 23. Merhaba esra hanim ben görevim gereği istanbul ve ankarada bulunuyorum. Fark ödemeden alabileceğim eczanelerı mail atabilir misiniz? Hem performa nano hem de contour ts için

 24. Annemde şeker hastası ve 4 senedir insülin kullanıyoruz , ilk önceleri accu check stripleri ek para ödemeden alabiliyorduk sonra değişince 2 sene önce on call plus kullanmaya başladık fakat iki cihaz arasındaki fark azımsanmayacak kadar fazla idi , şimdi yine bir cihaz alacağım fakat fark çıkarmayıpta performans olarak accu check e en yakın marka hangisi acaba veya ben bursadayım roche firması ile çalışan yani accu check striplerini ücretsiz alabileceğim bir eczaneyi nasıl bulabilirim …

 25. iyi günler arkadaşlar hepinize geçmiş olsun . benim de oğlum 2.5 yaşında 11 aydır diyabet,ben striplerle ilgili farkları okudum . ben kutu başına 18 tl fark ödüyorum.bu konuda bana yardımcı olurmusunuz. Erzincanda fiyatlar böyle malesef

 26. Merhaba. Bende 14 yıldır diyabetliyim ilk zamanlar çok cihaz kullandım ama son olarak accu check active ve ondan sonra da çıkar çıkmaz accu check nano kullanmaya başladım. nano özellikle daha küçük ve ışığı olmasından dolayı gece ölçüm yapabileceğim için tercihimdi. Fakat eczane 4-5 aydır kutu başı 15 tl civarı bir fark istediğinden bu da bayağı bir maddi külfet getirdiğinden mecburen ime dc kullanıyorum, stiplerine hiçbir ücret ödemiyorum fakat güvenilirliğinden şüpheliyim açıkçası. Kütahya’da daha ucuza performa nano bulabilme imkanım olsa keşke diyorum. Sevgiler

 27. Merhabalar, Ankaradan yazıyorum…
  Ve şuan Ankara Atatürk Araştırma Hastanesi Endokrinoloji bölümündeki odamdan yazıyorum.
  Eşim 25 yaşında ve Tip1 diyabetik olduğunu 5 gün önce öğrendik. 5 gündür hastanede yatmakta.
  bende eşime hem refakatçilik yapıyorum hemde bu duruma alışmaya çalışıyorum. internetten şeker ölçüm cihazı araştırırken sitenizi gördüm ve yazılan bir.ok yorumuda okudum. aslında ilk araştırmalarıma göre keton ölçümüde yaptığı için Abbott optium Freestyle almayı düşünüyordum ama yrumlarınızdaki strip alırkenki farkları okudukça cihazdan soğudum. sonuçda 1-2 kere değil bir ömür artık bu ürünleri tedarik etmemiz gerekecek. Hem insülin hemde ölçüm cihazı ile strip alımlarımı bir eczaneden yapmak istiyorum. tanıdığım görüştüğüm bir eczane yok. Ankaranın neresinde olduğu çokda önemli değil, merkeze yakın olması yeterli benim için. eğer bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. bundan sonra sizlerin sohbetine sık sık katılacağım. şuan şoktayım ve kafamda çok karışık, beklemediğimiz bi durumdu, yanlış anlamayın ama insan ilk başta biraz garipsiyor bu durumu. 5 aylık bir bebeğimiz var ve eşime her konuda ben yardımcı olacağım. şimdiden teşekkür ediyorum. mail adresim : haruncelik@hotmail.com.tr

  • Harun Bey Merhaba,

   Yorumunuzu ana sayfada yazı olarak yayınlayacağım. Size benim dışımda çok fazla destekçi ve rehber olacaktır.

   sevgiler,

   • Esra hanım çok teşekkür ederim. hastaneden taburcu olma ve ev düzenine uyum sağlamakla geçti vakit, yazamadım size. ilginiz için teşekkürler.

 28. Merhaba Esra Hanım,

  3 hafta önce Tip 1 diyabet olduğumu öğrendim. Ankara’da ikamet ediyorum ve 21 yaşındayım bildiğiniz üzere düzenli kan ölçümü yapmam gerekiyor. Ölçüm cihazım ‘ Bayer ‘ marka ve Contour Plus Strip kullanıyorum. Öncelikle güvenilirliği nasıl onu öğrenmek istiyorum.
  Birde ilk teşhis konulduğunda Bir kutu almıştım daha sonra tekrar almak için belli bir süre beklemem gerekti, şimdi çalıştığım iş yerindeki doktora 5 kutu strip yazdırdım, eczaneye almaya gittiğimizde fark fazla olduğu için 3 kutu aldık ve 3 kutuya 90 tl fark ödedik, merak ettiğim şu ; Bu stripleri fark ödemeden alma şansım var mı yoksa kullandığım marka ile ilgili bir durum mu yani ölçüm cihazımı değiştirmeli miyim?
  Yardımcı olursanız çok sevinirim,

  Sevgiler…

  • Zeynep hnm merhaba,

   Öncelikle çok çok geçmiş olsun. Bahsettiğiniz marka ölçüm cihazını kullanıyorum ben de . Memnunum şimdiye kadar herhangi bir sıkıntı olmadı. Ölçüm çubuklarının bir özelliği de eğer çubuğa yeterli kan alamazsanız üzerine 2. kez kan alabiliyorsunuz. Bir önceki model olan contour ts de böyle bir özellik yoktu ve eksik kan alımında çubuk heba oluyordu. Raporunuza ölçüm çubuğunu ekletirseniz ; fark ödemeden alabilirsiniz. tavsiyem şu ; günde kaç kere ölçüm yapıyorsanız raporunuza ona göre ekletin. Ben 10 kere ölçüm yapıyordum doktoruma hatırlatmadığım için 1*4 yazılmıştı. Sıkıntı oldu, çubuk bitince cebimden ödedim ücretin tamamını.

   Bu arada ben de Ankara’ da ikamet ediyorum. Ne zaman isterseniz yardımcı olmaya hazırım.

   Sevgilerle,

  • Zeynep Hanım Merhaba,

   Gözde Hanım da cevap vermiş ama ben de birkaç ekleme yapmak isterim.

   Bayer’in ContourTS ürününden ise Abbott’un Optium FreeStyle ya da Roche’un Performa Nano ürününü tavsiye ederim. 18 yaşını geçen tip-1 diyabetliler artık yetişkin sayılıyor. SGK destekli 3 ayda 9 kutu 50’lik ölçüm çubuğu alabilirsiniz. Ancak SGK kutu başına 16 TL ödüyor. Kalan kısmı kendi cebimizden ödüyoruz. Ancak bazı eczaneler hem insülin hem de iğne uçlarını beraber alınca kan şekeri ölçüm çubuklarından fark almayabiliyor.

   sevgileri

 29. merhaba.Abdülmecit bey;kızımın tanısı diyarbakırda konulmuştu, stripleri farksız olarak diyarbakırda çocuk hastalıkları hastanesinin hemen yanında iki eczaneden alıyorduk.bu söylediyim 2 sene önceydi.ama yinede soruşturun derim.

 30. Gamze Hanım ve Esra Hanım

  Öncelikle çok sağolun teşekkür ederim ilginize, kullanmaya devam edeceğim. Gamze Hanım Dediğiniz gibi kan yeterli gelmediğinde tekrar kan veriyorum heba olmuyor. Şuan için var ama bittiğinde hangi eczaneler fark almıyor görüşelim bunun için bu arada Ankara’nın hangi semtinde oturuyorsunuz?

 31. Merhaba arkadaşlar benim bi sorum olacak acilen cevaplarsaniz cok sevinirim. ben yıllardır anti depresan kullaniyorum 4 senedir. geçen sene acillik oldum hhatta.neyse sorum su antidepresan sikintlarimi gecirmedi bende tahlil yaptırdım aclik şekerim 118 cikti doktor normal dedi ama arastirdim gizli seker olabilirmis ve yemek ten 3 saat sonra icim bayılıyor halsizlik bas dönmesi vs oluyor.acaba seker ölçüm cihazi alsam kendim teshis koyabilir ona gore doktora gidebilirmiyim?ve one touch onerirmisiniz

  • Cem Bey Merhaba,

   En doğru teşhisi şeker yükleme teşhisi ve HbA1c testi ile elde edebilirsiniz. Kendi imkanlarınızla bir kan şekeri ölçüm cihazıyla teşhis koymanız oldukça zor.

   sevgiler,

 32. Herkese merhaba ,yaklaşık 1,5 ay önce ,240 aclik, şekeri ile dabetli olduğumu ogrendim 2 haftada normal seviyelere geldi şekerim ilaçla, sanırım benim şekerim tip 2 oluyor,haftada bir kontrol amaçlı ölcturmek gerekli sekeri mi, acaba ssk olCum cihazı veriyormu ,banada verirmi ,dışardan da temin edebilirim, onerebileceginiz bir marka varmı, almamı onerirmisiniz, ayrıca eczaneden alınca cihazı içinde gerekli olan çubuklar,dan veriyorlarmi ilk cihaz alımında, yoksa ayrıca mi alıyoruz çubukları, bilgi verirseniz cok memnun olurum sevgilerimle

 33. merhaba.bugüne kadar accu check performa nano çubukları farksız alabiliyordum ama eczane artık farksız veremiyeceğini söyledi,hatta cihazı değiştirme teklifi yaptı başka bir marka cihaza geçmek istemiyorum.kızımın şekerini ölçerken içim rahat,accu checkten memnunum .mersin’de yaşıyorum.mersinde farksız alabilen varmı?bu konuda yardımcı olursanız sevinirim

 34. Ben de Mersin’de yaşıyorum.1 ay öncesine kadar ebsensör marka ölçüm cihazı kullanıyordum,ücretsiz alıyordum ama hissettiğimle ölçtüğüm tutmamaya başlayınca Bayer contour ts’ye geçtim.Kutu başına 15 tl fark ödüyorum.Boş bir günümde eczane eczane gezip bu markayı bana fark almadan verecek bir eczane bulmayı hedefliyorum ama belki ücretsiz bulan ve alan biri vardır?Bir de Contour ts’yi tavsiye eden/etmeyen var mıdır?

  • Betül Hanım, Sayın Bilhan Uğur Merhaba,

   Maalesef Mersin için bir önerimiz bulunmamakta. Sizler Mersin’de yaşayanlar olarak belki birlikte ilerleyerek bir eczane ile anlaşabilirsiniz. Ne dersiniz?

   Kan şekeri ölçüm cihazı olarak da ben her zaman en iyi bilinen markaları tercih ederim. Roche’un Performa Nano, Abbott’un Optium FreeStyle ve Bayer’in ContourTS cihazları iyidir.

   sevgiler

 35. merhaba.birkaç eczane ile görüştüm ama kutu başına en azı 10 tl fark istediler ve daha önce benden fark almadan çubuklarımı aldığım eczaneyle anlaşmak zorunda kaldım kutu bakına fark ödeyerek.ben mersinde yenişehirdeyim.betül hanım isterse elimden geleni yaparım.sevgiler

 36. Esra hanım merhaba,

  Roche Performa Nano cihaz ve çubukları için yardımcı olabilecek Ankara’da bir eczane tavsiye edebilir misiniz?

  Sağlıklı günler diliyorum.

 37. Ankara Ümitköy tarafındayım, 13 yıllık diabetim. Accu check Go kullanıyorum, 15 tl kutu başına ödüyorum ancak cihazın hatasız çalışıp doğru sayım yaptığından eminim. Bu modeli merak etmiş olanlara duyurmak istedim.

 38. Benim de 3 yıllık tip1 ki kızım var ve 3 yıldır
  Accu chek için fark ödüyoruz Ankara Mamakta oturuyorum lütfen fark almayan eczaneler Hakkı’nda bilgilendirirmisiniz

 39. Merhaba. İstanbul üsküdarda oturuyorum. Kızım için accu chek active strip kullanıyoruz. Kutu başına ödediğimiz fark 15tl. Çok değil mi?
  Daha az fark ödeyerek nerden alabilirim?

  • Nuran Hanım Merhaba,

   SGK şu anda 50’lik bir kutu strip için 18 TL gibi bir rakam ödüyor. Kalan tutar ise bizlerden alınıyor. Aslında ödediğiniz rakam çok değil. Ancak nereden daha uygun fiyatlı alabilirsiniz maalesef bilmiyorum. Eczane vb isimleri paylaşamıyoruz.

   sevgiler,

 40. Merhaba bende bugün her kutu başına 13 tl fark ödedim tip 1 dm insülin pompasi kullanıyorum kanunu araştırıyorum dava açacağım eğer sosyal devlet olarak heyet raporu mahiyetinde yer alan ilaçlardan fark alan eczane ise eczanaden devlet ise devletten davaci olacağım varmi benle ayni düşüncede olan? ozgur.gorgec@gmail.com

   • Esra hanım merhaba kar
    Bende kızım için accu chek performans kullanıyorum kutu başı 15 TL fark ücreti çıkıyor. Fark odemeden İstanbul da alabileceğiniz eczahane var mı var ise posta adresine gönderebilir misiniz teşekkür ederim kolay gelsin.

 41. merhaba esra hanım.babam 15 yıldır insilün kullanıyor,ayrıca organ nakilli bir hasta.insülin,transplantasyon ilaçları ve daha bir sürü kullandıgı ilaçları var.Accuchek performa stribini ücretsiz alabilecegimiz bir yer varmı Ankarada?BÜTÜN İLAÇLARIMIZI O ECZANEDEN ALABİLİRİZ.TEŞEKKÜRLER.

 42. Merhaba, malesef oğlumun tip 1 diyabet hastası olduğunu öğrendik . Denizlide oturuyoruz. Eczane accu chek cihazının uçları için kutu başına 5 tl fark aldı. (21 kutu) Denizlide fark almayan eczane varmı ? yardım ederseniz minnettar olurum. Allah herkeze şifa versin. (fgunay1982@hotmail.com)

 43. Merhaba Esra hanım.
  Tedaviye birkaç ay önce başladım, cihaz için araştırma yaparken siteyi gördüm. Sadece bu kısmını okudum. Öncelikle emekleriniz için size, şahsınızda cevap yazan, yardımcı olmaya çalışan herkese teşekkür ederim. Sağlıkla kalınız.

 44. merhabalar ben ankaraya yeni taşındım ve bu stripler konusunda çok sıkıntı yaşıyorum. Çıkan farklar yüzünden strip alamıyorum. Önererbileceğiniz bi eczane var mı? Ankara yenimahallede oturuyorum. Şimdiden çok teşekkürler. Sağlıklı günler diliyorum.

 45. Merhaba istanbulda accu check nano stripleri için fark almayan bir eczane biliyor musunuz cihazımdan memnun değilim ama benim 4 yıldır gittiğim eczane bu konuda yardımcı olmuyor. Teşekkürler

 46. slm arkadaslar benim kizim 2 aylik oldu dogdu seker hastaligi cikti ve hastanede ben biz en iyi bu makinayi onerdiler accu chek performa nano ve strip ler devlet her eczanede 19tl kimi 18 tl aliniyor diyer kismi devlet odiyor bugun istanbulda iki tane eczane buldum kutu basi 3tl aliyor obur ezanede 7.50tl aliyor eger durumu olmayan varsa bana ulasinlar o eczane adresi veririm sayhanferhat1989@gmail.com

 47. Hayırlı Günler Dilerim… Accu- Check Cihazı Almayı Düşünüyoruz Malum Herkesin Sıkıntısı Çıkan Farklar… Yazıları Okudum Ve Ümitköyde Striplerin Farkının Alınmadığını Ögrendim Mümkünse bu Eczanenin İsmini lejyoner_06_17@hotmail.com adresine gönderirseniz çok sevinirim…. Saygılarımla

 48. SGK verilerine göre 5.5 milyondan fazla ilaç kullanan diyabetli var. Hastalar ilaçlarının dozu ve insülinlerinin ünitesini kan Danıştay’dan şeker hastaların müjde
  şeker sonucuna göre ayarlıyor. Kan şekeri düşükse, dozunu azaltıyor. Yüksekse artırıyor. Kan şekeri ölçümünün doğru sonuç vermesinin diyabetliler için hayati önemi var. SGK 2011 yılından beri şeker ölçüm çubuğu başına en fazla 32 kuruşluk ödeme yapıyor. Bu düşük fiyat hastaları çoğunluğu uzakdoğudan ithal edilmiş ucuz cihaz ve ölçüm çubuklarına itiyor. Çünkü batılı firmaların ürettiği cihazlar için fark ödemesi gerekiyor. Türkiye Diyabet Vakfı, 2014’de Sağlık Bakanlığı ve SGK Başkanlığı aleyhine, şeker ölçüm çubuğunun bedellerini belirleyen birim fiyat listesinin iptali ve yürütmeyi durdurma davası açtı. Yaklaşık iki yıl süren davalar sonucu Danıştay İdari Dava Dairesi Kurulu’nun yürütmeyi durdurmayla ilgili son kararı çıktı. SGK’nın 32 kuruşluk sınırına son verildi. Şimdi gözler sözkonusu yeni mahkeme kararına uygun yeni SUT tebliğinin yayınlanmasında. Nihayi karar verilene kadar hastalar ölçüm çubuklarını fark ücreti ödemeden alabilecek. Bu konuda son durum nedir acaba bilgisi olan var mı, özellikle Esra hanım bir cevap lütfen!

 49. arkadaslar ankarada accu check performa olcum cihazinin striplerinden ucret almayan eczane yok. Daha once ismini verdigim eczane artik 20 30 tl fark aliyor. Maltepede dilekcan eczanesi striplerden 7.5 tl fark aliyor. Tabi yine diger ilaclarinizida oradan alirsaniz iyi olur. Eger bundan daha dusuk fark alan bir eczane varsa paylasalum lutfen. Ankara da olan arkadaslar buradan alsinlar bence. Fazla para odemeye gerek yok.

 50. Esra hanım merhaba
  Bende kızım için accu chek performans kullanıyorum kutu başı 20 TL fark ücreti çıkıyor. Fark odemeden İstanbul da alabileceğiniz eczahane var mı var ise posta adresine gönderebilir misiniz teşekkür ederim kolay gelsin.salihilgun0@gmail.com

 51. Accu performa kullanıyorum. Bu seferde imc DC strip aldım. Cihazı 40 lira ve striplere fark vermedim.
  Accu check performa ile ime DC ölçümü aynı çıkıyor.
  Aradaki 20 lira fark vermeye gerek yok bence..
  Cihaz zaten Alman malı..

  • Murat Selam,

   Olmuyor 🙂 İçindeki enzim bir kez aktif olduktan sonra yine yeniden aktif olmadığı gibi yıkanıp tekrar kullanılsa da olmuyor. Kilit konu enzim 🙂

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: