Şeker Ölçüm Cihazı Doğruluğu

Haberler&GelişmelerŞeker Ölçüm Cihazı Doğruluğu

Kan şekeri ölçüm cihaz ve çubuklarının doğruluk hassasiyetleri

Şeker ölçüm cihazı doğruluğu nedeniyle yaşanan endişe sebebiyle diyabet (şeker hastalığı) teknoloji liderleri, kan şekeri ölçüm cihazları ve çubuklarının tedarikçileri için Medicare yönetmeliğindeki son değişiklikler ile geçerli test denetimlerini hızlandırılmıştır. Bu artan duyarlılıkla Gıda ve İlaç Dairesi’ne (FDA) ait kan şekeri ölçüm cihazlarının genel doğruluk rehberinin güçlendirilmesini önemli bir misyon olarak belirlemiştir.

2013 yılında Diyabet Bilim Teknoloji Dergisi’nde bildirilen ve bir endüstri tarafından finanse edilen çalışmada yedi farklı kan şekeri ölçüm sistemlerinin piyasa performansına bakıldı . Roche Accu-Chek Aviva Plus adlı glükometre referans alınarak Redi-Code, Element, Prodigy Voice ve TRUEbalance gibi bir dizi glükometre karşılaştırıldı. Accu-Chek dahil sadece 3 glükometre FDA onayı kriterlerini karşıladı.

Diyabet hastalarının tedavilerini daha iyi yönetmeleri için glükometrelerin gösterdiği kan şekeri sonuçları oldukça önemlidir. Yanlış kan şekeri sonucu diyabetli bireyin kan şekerine müdahalesinde hatalara yol açmaktadır. Örneğin, kan şekeri normal aralıkta olduğunda glükometre düşük bir kan şekeri gösterirse, diyabetli birey gereksiz yere ek karbonhidrat ya da glükoz alacak ve böylece boş yere kan şekerini yükseltecektir. Test doğruluğu; hipoglisemi, hamile ve çocuk olan hastalarda özellikle daha  önemlidir.

Günümüzün gereksinimleri kan glukoz sisteminin (ölçü aleti ve striplerin), 75mb/dl üzeri ve 15mg/dl – 75mg/dl arasındaki değerler için laboratuvar referans değerlerini %20 sapma ile doğrulaması gerektiğini belirtir.

Kan şeker ölçüm standartları 2003 yılında Uluslararası Standartlar Kuruluşu (ISO için) ile birlikte FDA tarafından kuruldu.

FDA 2010 yılından bu yana kan şekeri ölçüm cihazı ve çubuklarının gereklilikleri üzerine revize çalışmaları yapmaktadırlar.  Zaten ISO yeni standartları açıkladı. FDA veya ISO’nun yeni standartlarını farklı  bir yazıda sizlerle paylaşacağım.

Bu arada, kan şekeri test tekniğinin doğruluğunu bazı ortam koşulları etkileyebilmektedir.

Örneğin; aşırı sıcaklık, nem, rakım kan şekeri sonuçlarında hataya neden olabilir. Ancak bu hatayı mutlaka kan şekeri yüksek ya da düşük olacakmış gibi düşünmemeniz lazım. Glikoz oksidaz teknolojisi kullanılan  glükometrede yüksek rakımda ve düşük sıcaklıklarda yüksek kan şekeri oluşabilir. C vitamini ve ürik asit gibi maddeler de hatalı sonuçlar verebilir. Alınan kanın şeker okumasının engelleyebilir tıbbi koşullardan biri de anemidir. Kan şekeri ölçüm cihazınızın kullanım kılavuzunu okuyarak kan şekeri ölçüm sonuçlarını etkileyebilecek detayları da öğrenebilirsiniz.

Kan şekeri ölçüm sonuçlarınızın hatalı olduğunu düşünüyorsanız mutlaka kontrol solüsyonları ile cihazınızı test edin. Hiperglisemi ve hipoglisemi solüsyonları olarak 2 farklı solüsyon vardır. Bu solüsyonları tıpkı kan şekeri ölçümü yaparkenki gibi stribe kan değil solüsyonu damlatıyorsunuz ve test ediyorsunuz. Eğer sonuçlarda hata çıkarsa glükometrenizi değiştirmeniz gerekecektir.

Ayrıca laboratuarda yapılan kan şekeri ölçüm testi ile glükometrenizi de test ederek glükometrenin doğru çalışıp çalışmadığına karar verebilirsiniz. (Yardımcı kaynak: http://blog.joslin.org)

 

9 YORUMLAR

 1. Code free markalı ölçüm aletimizi almadan önce doğruluğunu anlayabilmek için aynı anda hem damar yolundan hemde parmaktan alınan kan sonuçlarını karşılaştırdık.Sonuçlar aynı olunca bu ölçüm aletinin güvenilirliğine inandık ve güvenle kullanıyoruz.

  • Pınar Hanım Merhaba,

   Önemli olan yüksek ve düşük kan şekerlerinde doğru ölçüyor mu ölçmüyor mu? Ya da kaç ölçümde bir cihaz hatalı sonuç vermeye çalışıyor? Bir cihazın iyi olabilmesi için bu özellikleri de mutlaka ama mutlaka karşılaması gerekiyor.

   sevgiler

 2. Esra hanım pompa taktırmak için 1 hafta boyunca hastanede 5 e yakın makine ile kıyaslamalar yaptım.Her seferinde bahsettiğim makinanın doğruluğuna doktorlar karar verdi.İnşallah yanılma olmamıştır.Saygılar

 3. esra hanım merhaba ben ayşe 5 yasında tip 1 diyabetli oğlum var ve üçüncü yılımız . Biz optımum xceed kullanıyoruz ama ölçüm çubuklarının farkları çok fazla arttı.Eğer bi sakıncası yoksa bize baska bir marka önerirmisiniz.bu arada size sonsuz teşekkürler sizin paylastıklarınızla hergün yeni bişeyler öğreniyorum ve yalnız olmadığımı biliyorum buda beni çok mutlu ediyor.Sizi tanımıyorum ama inşallah birgün tanışırız.Herkese sağlıklı günler diliyorum 🙂

  • Ayşe Hanım Merhaba,

   Optium Xceed güzel bir marka ama maalesef dediğiniz gibi fiyatı arttı. Ben Accu-chek Performa Nano kullanıyorum. Bunu önerebilirim.

   Sevgiler

 4. bizim evdede eşimle benim makinem ayrı d aha önce bir kullanıyorduk strip yetmeyince aynıyı kullanıyoruz mesela imdc de ölçünce 60 accu check performa nanoda ölçtüğümüzde 80 90 geliyor

 5. Facebook Yorumları

  VitaFarma Diyabet Bence en güvenilir cihaz karşılaştırması yüksek şekerde yapılması düşük şekerde çok önemli ama yapılan çalışmalarda cihazlar arasında labaratuar karşılaştırılmalarında yüksek şekeri olan hastalarda cıhazlar kendi aralarında çok sapma yaptığı gözlenmişti yanılmıyorsam 2009 yılındaki ulusal diyabet konresinde Dr Yaşar Sertbaşın posteri de bu çalışmanın detayıdır

  Ebru Yağcı Tekinalp benim cihazım sabit rakam gibi hep 300 350 gösteriyor

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: