Kan Şekeri Ölçüm Çubuklarının Geri Ödemesi Hakkında

Haberler&GelişmelerKan Şekeri Ölçüm Çubuklarının Geri Ödemesi Hakkında

Kan Şekeri Ölçüm Çubuklarının Geri Ödemesi

Hatırlarsanız 2011 yılı Ocak ayına kadar 1 kutu, 50’lik kan şekeri ölçüm çubukların geri ödemesi’nde devletin katkısı 27,5 TL+%18 KDV şeklindeydi.

Örneğin 1 kutu 50’lik Accu-chek Active’de fiyat farkı çıkmıyordu. Performa Nano ve Accu-chek Go’da 3-4 Tl gibi bir fark çıkıyordu.

Ancak 2011 Ocak ayından sonra bu ödeme sistemi SGK tarafında değiştirildi.

Ve 1 kutu 50’lik kan şekeri ölçüm çubuğunda 40 TL’ye kadar fiyat farkı çıkmaya başladı. Yanlış duymuyorsunuz. 40 TL gibi bir para her kutu başına cebimizden çıkıyor.

Örneğin; 1 kutu 50’lik Peforma Nano’nun tavsiye edilen satış fiyatı 34 TL. Devletin katkısı 16,8 TL. Kutu başına 17,2 TL bir fark bizlerin cebinden çıkıyor. Ya da yakın zamanda Abbott’un Optium Xceed Free Style 1 kutu 50’lik kan şekeri ölçüm çubuklarının tavsiye edilen satış fiyatı yakın zamanda 60 TL olarak belirlendi. 16,8 TL devlet katkısını 60 TL’den çıkardıktan sonra 43,2 TL olan fiyat farkı biz tip-1 diyabetlilerin cebinden çıkıyor.

Uzun zamandır da Roche kan şekeri ölçüm çubuklarında zam yapmadı. Yapar mı bilmiyorum!

Bilmediğimiz ama şu marka kan şekeri ölçüm çubuğunun 1 kutu fiyatı normalde bu kadar ve cebimden şu kadar para çıkıyor diyen arkadaşlarımız da bu yazının altına yorum yaparlarsa seviniriz.

Ama unutmayın; SGK’nın % 100 ödeme kapsamında olduğu bazı kan şekeri ölçüm cihazları doğru ölçüm yapmıyor.

Ben kan şekeri ölçüm çubuklarımı aldığım eczaneye herhangi bir fark ödemiyorum. Blog takipçilerimiz ya da diğer diyabetli bireyler de ödemiyor olabilir. Ancak bu fırsatı sadece bizler yaşıyoruz. Birçok arkadaşımızın cebinden ise yukarıda bahsettiğim rakamlar çıkıyor.

Sağlık Bakanlığı’ndan güzel haberler geldi ama SUT’da görene kadar dilekçe gönderimimize ve video çekimlerimize devam etmemiz gerekiyor. Takibi elde bırakmayalım.

Konuyla ilgili diğer yazı ve videolar

Dilekçe göndermek için linkGSS İlaç ve Eczacılık Daire Başkanlığı’na DİLEKÇE GÖNDERMEYE DEVAM EDİYORUZ

Sağlık Bakanlığı’ndan Flash Haber Geldi

Dilek Atik’ten Tip-1 Diyabetlilere Çağrı

DiyabetimBen.com’un Kurucusu Esra Avcı’dan Çağrı

 

 

 

12 YORUMLAR

 1. merhaba 2013 martta tip 1 tanısı kondu az cok araştırdım lada diye gecio çünkü 1984 doğumluyum ben kan ölcme cubukları^^OPTİMUM PLUS^^ için fark ödemekteyim ödememe gibi bir alternatif var ise bunun nasıl olduğunu bilmek isterim paylaşım için şimdiden teşekkür ederim

  • Sayın Ünver,

   Eczaneniz eğer tüm ilaçlarınızı oradan alırsanız belki size ödemede farklılık yapabilir. Ya da yaşadığınız ildeki birkaç diyabetli bşrey ile eczaneden siz talep ederseniz olur.

   Sevgiler

 2. benim çevremdeki herkes benim gibi acccu chek performa nano striplere kutu başına 20 lira ödüyor aslında izmir buluşmamızda remzi bey yardımcı olabileceğini söylemişti kendisine ulastım ama geri dönüş yapamamıştı kı her zamankı gibi esra abla yetişti ki ondan böyle bi talebim olmamıştı aslı hanımla iletişimimi sağladı gönderdiği mail’de bu vesile ile tesekkür etmiş oldum:))))

 3. biz performa nanonun bir kutusu 35 lira, 17 lirasını biz ödüyoruz 18 lirasını devlet karşılıyor 9 kutu alıyorum 153 lira çıkıyor bu miktarda biraz fazla ve daha az ödemek için neler yapabiliriz

 4. Facebook Yorumları

  Gulhiz Oguzlar Hastaneye gitmeden kan şeker kontrolünü yapmak için gönüllü olanları nasıl duymazdan gelirler anlamıyorum.Üstelik endokrin uzmanı doktorlara ulaşmak ayrı bir sorun.Diyabet olan herkes yaşadığı deneyimlerden bilir diyabetlinin takibini sadece uzman doktor yapabilir.Ayrıca sağlıkla ilgili bir sorun çıktığında danışabilecek bir doktora ulaşamazsınız.Diyabet 24 saat takip gerektirir.

  Mehmet Baş Evet performa nano kullanıyoruz oğlum tarıkta 4 yaşında düşünün o yaşta bi çocuğun şeker kontrolünün zorluğunu acayip hareketli günde 10- 12 ölçüm ve bu yazdığınız rakam cebimizden çıkıyor tatbiki devletin verdiği yetmiyor extrayı siz hesapların artık…

 5. Esra hanım bizde optıum kullanıyorduk. Son almamızda ya 40 lira fark ödersiniz yada cihazı degiştirelim dediler.Verdikleri cihaz ımdc yada fora adlı cihazlar.Bu cihazlara fark ödemiyormusuz.Ama ölçüm sonuçları ne kadar doğru olur bilemiyorum.Fark ödeyerek almak bizleri çok zor durumda bırakıyo.Diyabet sürekli takip isteyen bir durum strip kısıtlaması yapmak gibi bir lüksümüz yok.Mecbur alıcaz diye bu kadar yüklenmeninde bir anlamı yok.18 lira ödüyoruz diye sorunlarımızı dile getirdik bize acıyıp 40 lira yaptılar 🙁

 6. Merhaba Esra Abla Biz raporumuzu aralığın 5’inde yeniledik .Asıl sorum Ben aslındı şu an kullandığım ACCU-CHEK PERFORMA NANO cihazını kulanmaya devam edeyim’mi yoksa önerdiğiniz marka varmı Teşekkürler….

  • Mehmet Ali Merhaba,

   Bu yazıda şu markayı alın ya da bunu almayın demiyorum. Sadece çıkan farkları yazdım.

   Performa Nano uzun zamandır zam görmeyen bir kan şekeri ölçüm çubuğu. Her zaman aldığın eczaneden almaya devam edebilirsin. Sen kutu başına ne kadar fark ödüyorsun?

   sevgiler

 7. Merhaba biz izmirde Tepecik egitim ve arastirma hast. Takip oluyoruz ve yakinindaki Care ecz.den accu check performa nano cubuklarina fark odemiyoruz.Bilginize

 8. 24.03 2013 Tarihli 01.05.2013 Tarihinde yürürlüğe giren SUT gereği strip bedeli kurumca ödenir.Ancak eczaneler halen fark alıyor.SGK bu konuda ne yapıyor?

  • Muharrem Bey,

   SGK 50’lik her kutu başına ortalama 19 TL ödüyor. Bu SUT’da belirtilen tutar. Burada eczanelerden daha önemli olarak SGK’da problem var. Yani iyi bir marka ölçüm çubuğu almaya kalktığınızda ki fiyatları genelde 35-50 TL arasında ve aradaki fark bizlerin cebinden çıkıyor.

   sevgiler,

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: