Sarı Kantaron Yağı

Tip-1'imSarı Kantaron Yağı

Parmak Kenarlarımız İçin Sarı Kantaron Yağı

Kan şekeri ölçümü bizler diyabetliler (şeker hastalığı) için oldukça önemli. Ve bu sebeple parmaklarımıza da bakım yapmalıyız.Ben uzun zamandır parmak uçlarından değil parmak kenarlarımdan kan alıyorum. Parmak uçları artık pek önerilmiyor. Yine uzun zamandır Ankara’dan Asena kızı Çağla’nın parmaklarına sürdüğü Sarı Kantaron Yağı’ndan bahsediyordu bana. Bir fırsat bulup alamamıştım.

Ortalama 3-4 gündür aldığım Sarı Kantaron Yağını özellikle el parmaklarımın her yerine sürüyorum. Hafif hafif masaj yapıyorum. Ve özellikle gece yatarken sürüyorum.

Tecrübelerimi anlatmam gerekirse;

 • Parmaklarımı her deldiğimde eskisi kadar acımıyor.
 • Parmaklarımı deldikten sonra oluşan küçük kahverengi deliklerde önemli oranda azalma gözlemledim.
 • Deldiğim yerler çabuk iyileşiyor ve yeni bir parmak delme operasyonunda eski deliklerden kan gelmiyor.

Genel anlamda internetten yaptığım araştırmalara göre de Sarı Kantaron Yağı’nın faydaları;

 • Yaralar konusunda kantaron yağının mucizevi etkileri olduğu söylenmekte Her türlü yarayı iyileştirici özelliği bulunuyor. Çünkü hücre yenileyici özelliği söz konusu imiş.
 • Antiseptik özelliği bulunuyor. Yaraların mikrop kapmasını önlüyor diyebiliriz.
 • Yaralardan dolayı ağrı görülüyorsa ağrının dinmesini sağlıyor.
 • Pürüzsüz cilt isteyenler kantaron yağını kullanabilir.

Asena’ya tekrar çok teşekkürler. Faydasını kısa sürede gördüğüm bir yağ. Deneyen arkadaşlarımız varsa olumlu/olumsuz tüm tecrübelerini paylaşabilirler.

16 YORUMLAR

 1. merhabalar bu sarı kantoron otunu iğne yaptığımız yerlerdede kullanabilirmiyiz acaba bilginiz varmı, 6 senedir şeker hastasıyım artık bazen iğne yaparken acı çekiyorum şişkinlikler oluyor yavaştan

  • Halil Bey Merhaba,

   Asşında yazıda ottan ziyade yağından bahsediyorum. Şişkinlikler için çözüm olur mu bilemem ama sakın insülin enjeksiyonu sonrasında şişkinlik olan yerlere sarı kantaron ya da diğer yağları ya da elinizle hiçbir şey kullanmadan masaj yapmayın. İnsülin çok hızlı emilir ve ani hipoglisemi yaşayabilirsiniz.

   Sürekli aprı ve şişkinlik yaşıyorsanız farklı sorunlarınız olabilir. Örneğin insülin enjeksiyonunu hep aynı bölgeden yapıyorsanız lipohipertrofi şeklinde oluşan ve çoğunlukla zor geçen ya da geçmeyen şişlikler oluşabilir. http://www.diyabetimben.com/category/insulin-enjeksiyon-rehberi/ linkideki kategoriden insülin enjeksiyonunda oluşabilecek lipohipertrofi hakkındaki yazıları okuyup bilgi edinebilirsiniz.

   sevgiler

 2. Merhaba Esra Hanım,

  Öncelikle 7 yaşından beri tip 1 diyabetliyim şuanda 23 yaşındayım. Kısa zaman önce keşfettim siteyi.. aslında göbeğimdeki şişliklerin rahatsız edici boyutlara ulaşması beni harekete geçirdi. Bu şişliklerin isimlerini ve diyabet hakkında o kadar çok gelişme olduğunu da bu sayede öğrendim. Sanırım farkında olmadan şekerimi görmezden gelmeyi abartıp kontrolü ve umudumu çok önceleri kaybetmişim:) yazılar ve yorumlar beni harekete geçirip artık kendime çeki düzen vermem gerektiğini düşündürdü bana. Sizden bilgi ve yardım almayı da isterim.

  Sevgilerle.

  • Yeşim Hanım Merhaba,

   Öncelikle hoş geldiniz.

   Şişliklerinin muhtemelen insülin enjeksiyonlarınızı aynı bölgeye yapmanızdan kaynaklanan lipohipertrofi oluşumlarındandır.

   Tip-1 diyabeti maalesef gözardı etmememiz gerekiyor. Bence de toparlanın 🙂

   sevgiler

 3. 2.5 yaşındaki oğlumuzun şekerini kontrol etmek için günde 8 – 10 kere parmaklarını deliyoruz bu yazıyı okuduktan sonra sipariş ettim bugün elime ulaşır bir süre kullandıktan sonra yorum yaparım. Teşekkürler

   • merhaba Esra Hanım benimde oğlum tip 1 diyabetli..sarı kantaronu haziran ayının sonlarına doğru dağdan topluyorum..sadece sarı çiçeklerini saf zeytinyağında 1-2 ay kadar güneşte bekletiyorum ..rengi kırmızı oluyor..her türlü yara da hatta yüzümüze bile uyguluyorum ..özellikle ağız içi aftlar da çok etkili hem ağrıyı alıyor hem de çok çabuk yara iyileşiyor ..şu anda elimde fazla kalmadı haziran ayında tekrar yapacağım yollamak isterim size..siteniz için de ayrıca çok teşekkür ederim yorumlara katılmıyorum ama çok faydalanıyorum ..saygılar..

 4. bu konuyu dirilttiğim için kusura bakmayın ancak deneyimlerimi paylaşmak istedim
  sarı kantaron yağını yaklaşık 9-10 gündür insülin vurulan yerlere ve parmak uçlarıma sürüyorum
  insülin vurulan yerlerde daha 2. kullanımda dahi gözle görülür değişimler oldu o eski delikler kapanmaya başladı ayrıca artık vurduğum zaman morarma vs. pek olmuyor
  ancak parmak uçlarıma iyi geldiyse de artık yeniden deldiğimde fazla kan çıkmıyor ve ikinci bir delik açmak durumunda kalıyorum bunu da sarıkantaron yağının damar büzücü etkisine bağlıyorum
  yani insülin vurduğunuz yerlerde ve parmak uçlarında daha rahat etmek için kullanabilirsiniz ayrıca da bu yağın bir çok farklı yararı da var alıp evde bulundurmakta yarar var

 5. Merhaba bende 10 yıllık diyabet hastasıyım 17 yaşındayım kantaron yagı sarı yerine kırmızı renkli olsada parmaklarımız ve cildimiz icin işe yarar mı?

  • Sabahları kahvaltı ile beraber ilk 2 gün çay kaşığı sonrasında bir yemek kaşığı içmenizi öneririm belirli zaman sonunda parmak delme işleminiz azalacaktır.

   • Ben günde bir çay kaşığı içtiğim halde şekerimi aşırı yükseltti ve ben bunun sarı kantaron yağından olduğunun haftalar sonra farkına vardım. Bıraktım düzeldi tekrar içmeye başladım tekrar yükseldi ve iyice emin oldum. Bir başka biri sarı kantaronun insülin direnci yaptığını söyledi. Siz kendinizde bunu denediniz mi?

    • Merhaba,

     Sarın kantaronu neden içiyorsunuz ki böyle oluyorsa? Biz tip-1 diyabetliler daha çok parmak uçlarımızın tedavisinde, sürerek kullanıyoruz.

     sevgiler,

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: