İnsülin Göndermeyi Unutan Ben

Tip-1'imİnsülin Göndermeyi Unutan Ben

22 Temmuz Salı günü yani dün sabah ne yaşadığımı sizinle paylaşmak istiyorum. Şirkete her sabah 09:00 gibi varıyorum ve evde hazırladığım 30 gram KH içeren sandiviçimi yemeye başlıyorum.

Bu sabah kan şekerim 79 mg/dL idi. İnsülin yapmadan sandiviçimi yemeye başladım. Yedikten sonra insülini yaparım dedim. Toplantıya girdim, çıktım derken saat 12:00 oldu. Başımdan hafif bir ağrı. Ve ben yine kendi kendime söylenmeye başladım. ‘Allah kahretsin. İnsülin yapmayı yine unuttum. Şimdi kim bilir kaça çıktı şekerim?’

Bu sefer çıkan değere inanmakta güçlük çektim. 172 mg/dL gösteriyordu ölçüm cihazım. Panik bir vaziyette Eşref’i aradım. Tip-1 diyabetim yok mu oluyor acaba dedim 🙂 🙂 🙂

Gerçekten bu sefer şanslıydım. Genelde bu şekilde insülin yapmayı unuttuğumda daha da yüksek çıkardı kan şekerim. Muhtemelen insülin pompamdaki bazallarım bu sabahki aldığım karbonhidrattan oluşan şekeri regüle etmeye yetti. Ancak şunu da merak etmiyor değilim; sabahtan öğlene aç kaldığımda kan şekerim düşüyorsa o zaman bazallarım fazla geliyor. Bu sebeple de 30 gram gibi bir KH yediğimde ve insülin yapmadığımda kan şekerimin çok yükselmemesi normal. Kısa sürede aç kalarak bazalların fazla mı az mı geldiğini kontrol etmem gerekiyor.

(Görsel kaynak www.radiancenutrition.com)

 

 

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

11 YORUMLAR

 1. Bazen bende unutuyorum Yağız’a iğne yapmayı,yesin yediğine göre yaparım diyorum tabi Yağız yemeği bitirir bitirmez bahçeye çıktığı için unutuyorum.Allahtan çok hareketli olduğu için fazla yükselmeler olmuyor.

 2. Aslında çok unutkan bir insanımdır.Ama nedense esra bir şey yediğinde bütün dikkatimi onda toplayıp(çaktırmadan tabii)onu takip ediyorum,ne yedi ne içti ,ne kadar karbonhidrat diye.Yemeği bitince esra hadi şu kadar insülin gönder,hadi, hadi unutma diye tekrar ediyorum.Birde doğum kontrolü ilacımı hiç unutmam:))))

  • Pınar Hanım Merhaba,

   Doğum kontrol hapı için alarm kuruyorum. Yoksa unuturum 🙂

   Ama şu yemek öncesi düşük kan şekeri ve sonrasında insülini yapmayı unutma olayı hep oluyor maalesef. Keşke unutmamayı başarsak.

   sevgiler

  • Hiç sormayın Sinan Bey. Bu sefer yüksek çıkmamasına çook şaşırdım çook 🙂 Ne zaman unutsam insülin yapmayı genelde 250 ve üstü çıkar.

   Ama sizin normalde düzenli olmaması neden olabilir acaba?

   Sevgiler

  • Merhaba,

   Her üye olan direkt yazı yayına alamıyor ama yorum yapabiliyor.

   Paylaşmak istediklerinizi buradan da yazabilirsiniz.

   Bu arada hoş geldiniz 🙂

   Sevgiler

   • Merhaba esra abla bende diyabet olalı 2 ay oldu yavaş yavaş alışmaya başliyorum tokluk şekerim 600-700 lerdeydi bana yarı komalık demişdi doktor şuanda şekerim düzeldi tokluk 100-130 arasında devamlı insülini karnımdan ve bacaklarımdan yapabiliyorum ama kolumdan yapamiyorum doktor igneyi dik batırma demişdi bana bende yan batırıyorum ama igneyi batırırken acıtıyor ve insülin bi yanma hissi veriyor kolumdan yaparken yardımcı olursanız sevinirim 🙂
    Sitenizide çok beğendim takipte kalıcağım

    • Oktay Merhaba,

     Kan şekerinin yoluna girmesine sevindim.

     İnsülin kol, bacak, göbek, popo ya da bel bölgesinden yapılır. Ancak kol gibi bazı bölgelere yapamıyor olman sıkıntı olmasa da yapmaya çalış. Kolundan yaparken sana nasıl yardımcı olacağım???

     Çok yatay olmamakla beraber kolundan insülin yapmaya devam et bence.

     sevgiler

 3. selam

  bu sabah kahvaltıdan önce insülin yapmayı unuttum, yemek esnasında yapmış mıydım yapmamış mıydım tereddütü yaşadım. iki defa insülin yapıp hipoglisemi yaşamaktansa hiperglisemiyi tercih ettim ve yapmadım. yemekten bir saat sonra 220 mg/dL çıktı, yine tereddütte kaldım 4 ünite insülin yaptım, bundan bir saat sonra tekrar ölçtüm 320mg/dL çıktı. sonuç gerçekten de unutmuşum şimdi yavaş yavaş düşüreceğim 🙂

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: